המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ביקורת באיראן על מפקד משמרות המהפכה, סלאמי: מגיב לישראל במילים, לא במעשים
3/4/2022


מפקד משמרות המהפכה סלאמי מאיים על ישראל לאחר מתקפת הטילים האיראנית על אירביל בעיראק וזוכה לביקורת מבית: דורשים מעשים, לא רק מילים


הקדמה:

בליל ה-12.3.2022 שוגרו מאיראן 12 טילים שפגעו לטענת משמרות המהפכה (משה"מ) בבסיסים של ה"מוסד" הישראלי במחוז אירביל שבחבל כורדיסטאן בעיראק. מקורות איראניים דוגמת דובר משרד החוץ, סעיד ח'טיבזאדה, ועורך בטאון המשטר, כיהאן, חוסין שריעתמדרי, אמרו ב-15.3.22 כי השיגור היה תגובה איראנית לפעולת ישראל בתוך שטח איראן.[1] מקורות מערביים דיווחו כי באותה פעולה מאות כטב"מים איראניים הושמדו בכרמנשאה שבאיראן וייחסו את הפעולה לישראל. לטענת הדוברים האיראנים המל"טים שהפציצו את בסיס הכטב"מים בכרמאנשאה שבאיראן יצאו מאירביל בעיראק. דובר משה"מ, רמזאן שריף, אמר ב-17.3.22 כי "הציונים הצהירו בעצמם שהכטב"מים [שלהם] שהגיעו לבסיס בכרמאנשאה המריאו ממוצביהם באירביל".[2] יצוין כי תחילה דווח באיראן כי התקיפה באירביל היתה בתגובה להרג שני חיילי משה"מ בתקיפה ישראלית בסוריה ב-6.3.22.

 

בנאום לזכר מפקדי משה"מ שנהרגו ב-23.3.22 בו התייחס לשיגור טילי משה"מ הצהיר חוסין סלאמי שארה"ב  הדועכת מכירה בכוחה העולה של איראן האסלאמית ואיים על ישראל במתקפת טילים נוספת אם אירוע כזה יחזור על עצמו.

 

בתגובה לאיומי מפקד משה"מ סלאמי לפגוע בישראל עצמה אם תחזור על פעולתה, התפרסמה בערוץ הטלגרם נוטרינו_פלוס, המקורב למשה"מ, ביקורת על סלאמי, שהאשימה אותו במתינות יתר. בערוץ זה נטען שדבריו של סלאמי מקבעים את האירוע כאירוע שהסתיים, ובהתחמקות מפעולה אקטיבית בשטח ישראל, למרות שישראל תקפה את איראן בשטחה ולא הסתפקה בתקיפת כוחות איראניים בשטח מדינות אחרות. יצוין כי הערוץ הנוטה להביע תמיכה במשה"מ, יצא חוצץ בביקורת לא אופיינית על דבריו ה"מתונים" של סלאמי, וקרא להסלמה יזומה של הסכסוך בין איראן לישראל.

 

להלן עיקרי דברי סלאמי והביקורת עליו:


מפקד משה"מ, חוסין סלאמי, לישראל: "איננו עורכים רק לוויות ואזכרות לשהידים שלנו, אנחנו ננקום את נקמתם במהרה"

בכנס לזכר מפקדי משה"מ שנהרגו אמר מפקד משה"מ סלאמי שוושינגטון מכירה בכוחה של איראן, והוסיף: "העובדה שהאויב מפחד כיום מהעם האיראני היא פרי ההתנגדות. ההתנגדות אינה קופאת על שמריה והיא אינה מוגבלת לנקודה [בזמן ובמקום] מפני שהיא מתמשכת כזרם. ההתנגדות היא אמת רצופה ברוחה של אומה והיא בהשראת המנהיג [ח'אמנאי], האמאם [ח'ומיני] ו[האמאמים] החסינים מטעות, שהפכו את העמידה האיתנה בפני האויבים לאחד הטקסים האלוהיים הגדולים והציבו את הארץ במסלול זה.  

 

אחרי שמונה שנות מלחמת איראן-עיראק, איראן הגדולה נתנה מענה על שנים של סנקציות, לחץ של האויב לבידוד פוליטי, לוחמה פסיכולוגית ותקשורתית, תקיפות טרור ותקיפה תרבותית [עליה], והיא הצליחה להתיש את כוחם של האויבים ולצמצם את כוחם.

 

דוברת הבית הלבן אמרה בהצהרה רשמית שמדיניות הסנקציות והלחץ על איראן הפכה אותה לחזקה ותוקפנית מתמיד, ושאסטרטגיה זו של אמריקה חיזקה את משה"מ מכל בחינה. נכנסנו למאה שבוודאות תהיה המאה של שקיעת הכוחות השטניים ושל שקיעת המערב. סופה של אמריקה והציוויליזציה המערבית החלו כבר לפני שנים. השחיקה והדעיכה הללו החלו הודות לתנועת המהפכה האסלאמית [של איראן] ותפסו תאוצה בשנים האחרונות

.

הגיאוגרפיה העולמית משתנה. האויבים והמערביים הפכו את המאה הקודמת למאה של שבי ועבדות של המוסלמים והמדוכאים. [זו הייתה] המאה של פיתוח הבורות [הג'אהליה], של הבורות המודרנית, השבי המודרני, ושל עולם דו-קוטבי שבו המערב הוא הקוטב המתקדם ואנחנו הנחשלים והתלויים [בו]. אבל הרציונל של המהפכה היה להרוס את האידאה הזו, ולנתץ את התפישה הזו [של הדיכוי].

 

אנו נעים לאורו של מנהיג גדול ... לא צעדנו בעקבות המערב, ולא בעקבות המזרח [אזכור לציווי של ח'ומיני "לא המזרח ולא המערב – רק הרפובליקה האסלאמית"], אלא בדרך הישר האלוהית. אנו מתמידים [בה] ורואים שהאויבים נסוגים בהדרגה, המדיניות שלהם כבר לא אפקטיבית. העמים מתעוררים, המוסלמים מקבלים כוח, הם כבר אינם כנועים עוד ואדמותיהם הן זירת הג'יהאד.

 

חוסין סלאמי, מפקד משה"מ[3]

 

 

הגיע תאריך התפוגה של האויבים. בשבועות האחרונים ראיתם כיצד הציונים, שתמיד שוגים בחישוביהם, היו נתונים לתקיפות הטילים של משה"מ, ואנו מזהירים אותם שיסירו ידם מהרשע, ולא - נאטום את כל הסדקים הקטנים שעוד פתוחים לכם בעולם. [ז"א את כל הסדקים שדרכם ישראל פועלת, כגון מדינות אחרות]

.

הזהרו. איננו עורכים רק לוויות ואזכרות לשהידים שלנו, אנחנו ננקום את נקמתם במהרה. זהו מסר רציני ואמיתי, ואם הדבר יחזור על עצמו, אתם תיאלצו לחוות שוב את מתקפת הטילים של משה"מ, ולטעום את טעמן המר של מכות הטילים.

אני מבטיח לכם שלעולם לא ניתן לשום זר לאיים ולסכן את הבטחון, הכבוד והרווחה של מולדתנו היקרה."[4]

 

חשבון הטלגרם "נוטרינו_פלוס", בתגובה לאיום של סלאמי על ישראל: "המפקד [סלאמי] זנח פה את הנקמה הישירה, סובב את העניין והכריז עליו כגמור... אם זה מה שיקרה, המפקד, עלינו לצפות לתקיפות רבות יותר של הציונים בסוריה"

בחשבון הטלגרם "נוטרינו_פלוס" נמתחה מייד ביקורת נוקבת על האיומים, הריקים, לדבריו, כלפי ישראל מצד מפקד משה"מ סלאמי, אותו אף לא ציין בשמו. בעל החשבון מתח ביקורת על גישת משה"מ והמשטר האיראני שנמנעים מלהגיב לתקיפות ישראל בסוריה ועל בחירת המשטר להגיב, אם בכלל, רק באמצעות המיליציות של איראן וארגוני ההתנגדות. הוא קרא להגיב מיידית ולתקוף את ישראל בשטחה, אחרת מתפרשת תגובת האיומים הריקים מפי מפקד משה"מ כהזמנה לתקיפות נוספות מצד ישראל על איראן וכוחותיה במרחב. יצוין כי נוטרינו_פלוס התעלם מהתקיפה המיוחסת לישראל בתוך איראן בכרמאנשאה ותגובתו התייחסה לצורך בתגובה איראנית למות אנשי משה"מ האיראניים בסוריה בתקיפות ישראליות. להלן תרגום הפוסט:

"ניתן לפרש את דבריו של הגנרל [חוסין סלאמי, מפקד משה"מ] (לאחר שאחרים במשטר אמרו שתקיפת מוצבי המוסד [באירביל] הייתה תגובה ל[פגיעה] במחסן הכטב"מים בכרמאנשאה [שהופצץ חודש קודם]) בצורה כזו שאנו לא נראה תנועה ישירה וגלויה מצד משה"מ באדמות הכבושות [ישראל] כתגובה למותם של שניים ממגיני המקומות הקדושים [כינוי לאנשי משה"מ שמתו בתקיפה בסוריה המיוחסת לישראל].


למעשה המפקד זנח פה את הנקמה הישירה, סובב את העניין והכריז עליו כגמור. כבעבר, הוא השמיע כמה איומים בשפה המקומית [קרי בפרסית]. לכן, או שלא תהיה פעולת נקמה באדמות הכבושות, או שאם תהיה כזו, היא תתבצע ע"י קבוצות ההתנגדות, או ע"י החמאס והג'האד האסלאמי, או ע"י שליחת כמה כטב"מים באופן אנונימי.

למעשה, אם זה מה שיקרה, המפקד, עלינו לצפות לתקיפות רבות יותר של הציונים בסוריה.

לזה לא קוראים הרתעה, אלא הזמנה לתקיפות נוספות ולשהידים נוספים.

 

התקיפה באירביל שבעיראק הייתה צריכה להיות רק הצעד הראשון מתוך סדרה של פעולות ניכרות וגלויות. כפי שזה נראה, כנראה לא נערוך מבצע אפילו לא באירביל בתקופה [הקרובה], ונמתין כרגיל שהאויב יכה ואז אולי נציג תגובה מינימלית. אי אפשר לקדם את העניין כך, בושה!


במיוחד עם הקמת נאט"ו הערבית בשיתוף הציונים - צריך להכות בצבועים [החיה צבוע] האלה יותר מתמיד. בכל מקרה, אולי יש לכם מידע שלנו אין, אבל דבר אחד ברור כאן - הדם של בני הארץ הזו יקר מאוד וצריך להקפיד הרבה יותר שלא יישפך לשווא!"[5]

 

שופרות המשטר האיראני בלשון איומים נגד ישראל מהדהדים את דברי מפקד משה"מ סלאמי

להלן דוגמאות לתגובות האיומים שנוקט המשטר האיראני באמצעות שופרותיו נגד ישראל בעקבות האירועים האחרונים: דרשני תפילות יום השישי וקריקטורות, המהדהדים את המסר של מפקד משה"מ סלאמי, לציבור:

 

דרשן תפילת יום השישי נאצר חוסייני: "המשטר הציוני נושם את נשימותיו האחרונות"

ב-18.3.22 אמר דרשן תפילת יום השישי נאצר חוסייני בדרשה ששודרה בטלוויזיה האיראנית כי לאיראן יש את המודיעין והיכולת לבצע תגובת נגד בתל-אביב או באמריקה. ישראל, לדבריו, נושמת את נשימותיה האחרונות ואינה יכולה להתמודד עם איראן ואמריקה ירדה מגדולתה כמעצמת על. ראו קליפ ממריקריקטורה בסו"י תסנים המקורבת למשה"מ:  "כמה טילים על עכבר אחד?" [6]

סו"י תסנים, המקורבת למשה"מ, התגאתה בתגובת איראן – שיגור טילים על בסיסי המוסד כביכול באירביל, עיראק, בקריקטורה מה -16.3.22 "כמה טילים על עכבר אחד?" בה מוצגת ישראל בדמות עכבר שמוצא ממחילתו ומתלונן על מספר הטילים הרב שהמטירה עליו איראן:

 

"בעוד הציונים מבולבלים אחרי תקיפת הטילים של איראן במוצבי הריגול של המוסד באירביל שבעיראק, החוגים הבטחוניים הבכירים של תל אביב מודים שאיראן הוכיחה שבכוחה להגיב לתל אביב בכל האמצעים"


 

קריקטורה בסו"י תסנים המקורבת למשה"מ: טילי הפאתח [האיראניים] מענישים את ישראל"[7]

סו"י תסנים התייחסה גם ב-17.3.22 לאירוע שיגור הטילים לאירביל. תסנים התייחסה לשיגור הטילים האיראניים כאל תגמול לפעולה ישראלית באזור:

 

"טילי הפאתח [האיראניים] מענישים את ישראל / שיגור של משה"מ ל"עין הפתנה [ישראל היא, לטענת איראן, הגורם המעורר את הסכסוכים ואי השקט באיראן]".

"בבוקר ה-13.3.2022 פורסמו ידיעות על פיצוצים עצומים בסביבות העיר אירביל באזור כורדיסטאן בעיראק. הצהרת משה"מ מראה שתקיפה זו התרחשה בתגובה לפשע האחרון של המשטר הציוני בשבועות האחרונים."

 


[1] ח'טיבזאדה ב- פארס (איראן), 15.3.2022

שריעתמדרי במאמר המערכת של כיהאן 15.3.2022

[2]  פארס (איראן), 17.3.2022

[3] תסנים (איראן), 23.3.22

[4] תסנים, 23.3.2022

[5] חשבון הטלגרם NEUTRINO_PLUS, 23.3.2022

[6] תסנים, 16.3.2022 https://tn.ai/2683658

[7] תסנים, 17.3.2022