המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי: השתיקה הבינ"ל למול פעילות המיליציות האיראניות במזה"ת - בגידה גדולה ביותר
11/11/2021


כותב סעודי: השתיקה הבינלאומית למול פעילות המיליציות האיראניות במזה"ת היא הבגידה הגדולה ביותר

 

הכותב הסעודי ח'אלד אל-עויג'אן פרסם מאמר ביומון הסעודי "אל-וטן" תחת הכותרת: "בית הספר של הבגידה הגדולה ביותר", בו גינה את השתיקה הבינלאומית  אל מול תופעת המיליציות האיראניות הטרוריסטיות הפרוסות ברחבי המזה"ת - דוגמת חזבאללה בלבנון, המיליציות השיעיות בעיראק, תנועת החמאס בעזה והחות'ים בתימן - הבוגדות במדינות הלאום שלהן ופוגעות בהן ובמדינות אחרות באזור.

 

אל-עויג'אן האשים במאמרו את העולם המערבי בכלל ואת מועצת הביטחון בפרט, בנקיטת סטנדרט כפול בהתייחסותם לפושעים בעולם ולעשיית הצדק: הם פועלים בנחישות נגד מי שמאיים לפגוע באינטרסים של המערב, אך שותקים ומתעלמים כאשר מדובר במיליציות האיראניות המאיימות על האזור הערבי. לדבריו, שתיקה זו רק מחזקת מילציות אלה והופכת אותן למודל חיקוי עבור גורמים נוספים - פוליטיים כביכול, אך טרוריסטים למעשה - שילכו ויתעצמו ויזיקו בסופו של דבר גם למערב.

 

קריקטורה ביומון אמירתי: איראן מפעילה את הטילים החות'ים[1]

 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"כאשר בוגד נעשה שאנן ומפגין בגלוי את בגידתו, הוא תופס זאת כפסגת האומץ. אלא שהאמת היא שונה. סביר להניח שאומץ זה מקורו במחיר הזעום שמשלם מי ששכר אותו והשתמש בו כדי לבצע את פקודותיו, או את האג'נדה שלו וכיו"ב. רבים יודעים את האמת לגביו  - והדוגמאות בעולם הערבי לאנשים שמגלמים את הדמות החולנית הזו הן רבות למרבה הצער. 

 

מלבנון דרך בגדאד ועזה ועד תימן הם [הבוגדים הללו] הפכו עצמם לסמל כוזב בקרב אי אלו אנשים עלובים בחוגי [מובילי] דעת הקהל הערבית... כזה הוא [נסראללה]  שמתנגד למדיניות של ארצו ומתנגד לכל דבר - החל מהרכבת ממשלות ועד להקשבה לדרישות העם... ואפילו נלחם בעצמאותה של מערכת המשפט, ומנגד, תומך ברצונותיו של [בשאר אל-אסד] מנהיג סוריה השולט בכוח הזרוע... כך נהג [מנהיג חמאס] האיש שפֵּרֵק את עזה והחמיץ הרבה הזדמנויות [לקדם את] הסוגייה הפלסטינית, עקב השתלבות תנועתו 'חמאס' עם תפיסות הנעות בין האחים המוסלמים לבין שלטון חכם ההלכה [האיראני] וכך נהג בן המערות בתימן [קרי, מנהיג החות'ים עבד אל-מאלכ אל-חות'י] אשר ביצע הפיכה נגד הממשלה בכוח הנשק שהגיע מחוץ [לתימן, קרי מאיראן], העז להפציץ את מכה הַנַּעֲרָצָה וקרא תיגר על למעלה ממיליארד מוסלמים, מבלי להתחשב [ברגשותיהם] כדי לממש את יעדיו של מי שמעניק לו סכום זעום של כסף פוליטי, המשקף את ערכו הזעום. 

 

קיומם של אנשים כאלה מחייב הבנה נכונה של הזירה. כיצד? באמצעות הכרה בכך... שהחוק הבינלאומי מבוסס על גורמים הקשורים לאווירה [פוליטית] ולחוסר משמעת, לפירוד, להתרחקות מן הצדק ולאי הצבת הפושעים בעולם בסל אחד תחת חסות השיפוט הבינלאומי, או מאזני הצדק האנושי. ההוכחה לאווירה הזו היא קיומן של מלחמות קשות שפרצו על בסיס מידה רבה של הונאה פוליטית, כמו המלחמה נגד עיראק שיש מי שמכנים אותה 'הכיבוש האמריקאי' וכמו כניסת כוחות של מדינות רבות ובראשן ארה"ב לאפגניסטן, שכתוצאה ממנה ניטשה מלחמה שנמשכה למעלה משני עשורים שרבים רואים בה 'פלישה לכל דבר ועניין'...

 

אני משער בנפשי [מה היה קורה] לוּ הייתה מליצית 'חזבאללה' הטרוריסטית [מציבה] על גבול ארה"ב את מאה אלף הלוחמים שנסראללה הצהיר שהם כפופים לארגונו ואת חמשת אלפי הטילים שיש ברשותו; או אם אללה היה גוזר שראש ממשלת עיראק לשעבר נורי אל-מאלכי, הטרוריסט, יהיה מנהיג של חבורה קיצונית שתסתתר על גבול צרפת; או שהגורל יוביל את עבד אל-מאלכ אל-חות'י, מנהיג החות'ים בתימן, להיות בעל השפעה בגרמניה ויאפשר לו - באמצעות הדמוקרטיה - לשבת על כסאה העתיק של אנג'לה מרקל; או אם מיליציה קיצונית כמו אל-חשד אל-שעבי העיראקית, או תנועת חמאס העזתית הייתה ממוקמת קרוב לבריטניה הגדולה. איזו צורה הייתה למאזני הצדק אז? וכיצד הייתה נוהגת הקהילה הבינלאומית?  

 

כמובן שיש בהקשר זה מצב מעוות בעולם, לרבות במועצת הביטחון, אשר פועלת במשוא פנים ברור - שנכפה בידי גורמים גזעניים או שמא בידי טמטום פוליטי - במה שנוגע להתייחסותה לסוגיות האזור הערבי. מועצת [הביטחון] הפכה לארגון שממתין לגביית מיסים שנתִיים שמשלמות לו מדינות יציבות, בעוד מדינות אחרות בלתי יציבות מתמהמהות לעשות זאת ויש אינדיקציה לכך שהשתיקה החוזרת ונשנית מצד [מועצת הביטחון] כאשר לא גינתה את הפגיעה החות'ית בסעודיה נשענת על סלקטיביות פוליטית...

 

המציאות הוכיחה בבירור כי רבים מהבוגדים שכירי החרב הללו הפיקו תועלת רבה מהשתיקה הבינלאומית, אחרת כיצד זה שפושע כמו נסראללה הגביר את מעורבותו במלחמות דתיות-עדתיות מתועבות באזור, כמו המלחמה הסורית... ואת עמידתו לצד מיליציות הטרור העיראקי השיעי. כך גם תמיכתו של נסראללה בארגון החות'ים בתימן ובתנועת חמאס הטרוריסטית ברצועת עזה הכבושה בידי תנועת ה[חמאס] ולא בידי ישראל. המשך התנהלותו המרדנית [של נסראללה] בעוצמה הזו [נובע] מהבנת השתיקה [הבינלאומית] כמסר המבטא את שביעות רצונו של העולם ממדיניות ארגונו העדתי [של נסראללה]. דבר זה גרם למיליציה [חזבאללה] להתנהל כמדינה בתוך לבנון ומחוץ לה, להשמיע קול רם ולהביע בחופשיות דעה בענייני הפוליטיקה העולמית...

 

אי נקיטת צעדים נגד המיליציות על מפקדיהן הבוגדים, ונגד הפרויקטים שלהן ובראשם פרויקט חזבאללה המבוסס על טרור ועל סחר בסמים, הפכה [אותן] למודל חיקוי וסללה את הדרך עבור ישויות נוספות, שיכולות להתחזות לפוליטיות בצורתן, בעוד הן למעשה [ישויות] טרוריסטיות שנזקן יחרוג מהאזור ויגיע לעולם כולו.

 

הניסיונות של חזבאללה להבריח סמים [לאזור] מעת לעת, מעידים על ההרסנות של הפרויקט שהוא מייצג... במישור הפנימי. הביזיון הפוליטי העולמי הוא, שניתן לו אור ירוק לפעול גם מחוץ לגבולותיו הווירטואליים..." [2][1]  אל-ביאן (אמירויות), 28.3.2018

[2]  אל-וטן (סעודיה), 27.10.2021