המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חבר הוועד הפועל של אש"פ ושר ברש"פ: אונר"א היא הסמל הפוליטי של זכות השיבה
2/11/2021


חבר הוועד הפועל של אש"פ ושר ברש"פ: אונר"א היא הסמל הפוליטי של זכות השיבה

 

השר לפיתוח חברתי בממשלה הפלסטינית וחבר הוועד הפועל של אש"פ, אחמד מג'דלאני, דיבר לאחרונה על חשיבותה של סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים הפלסטינים (אונר"א) במסגרת המאבק הפלסטיני למימוש זכות השיבה לפליטים.

 

במהלך פגישה שערך לאחרונה עם פיליפ לזאריני, הנציב העליון של אונר"א, התייחס מג'דלאני למאמץ הפלסטיני להבטיח את המשך קיומה של אונר"א וציין כי הדאגה לאונר"א נובעת מהיותה "סמל פוליטי של זכות השיבה" ולא רק בשל השירותים שהיא מעניקה לפליטים הפלסטינים.

 

הפגישה בין אחמד מג'דלאני (משמאל) לפיליפ לזאריני[1]


 

דברי מג'דלאני צוטטו בכתבה באתר היומון הפלסטיני אל-קודס ב-27.10.2021. להלן תרגום קטעים מהכתבה:

 

"חבר הוועד הפועל של אש"פ ומזכ"ל חזית המאבק העממי הפלסטיני, ד"ר אחמד מג'דלאני, הדגיש את הדאגה ל[המשך קיומה] של סוכנות הסעד והתעסוקה [של האו"ם] לפליטים [הפלסטינים] – אונר"א, לא כמוסד המעניק שירותים לפליטים הפלסטיניים, אלא בהיותה מוסד המהווה סמל הפוליטי של זכות השיבה של הפליטים.

 

ד"ר מג'דלאני הוסיף בפגישתו ביום רביעי [27.10] במשרדו עם הנציב העליון של אונר"א, פיליפ לזאריני: נדון עם כל המדינות הידידות אודות העמידה בהתחייבויות והגדלת התרומות הכספיות וכן אודות הדרכים להעלאת רמת שיתוף הפעולה והתיאום כדי להיחלץ מהמשבר הכלכלי הפוקד את הסוכנות.

 

מג'דלאני הדגיש כי אונר"א היא הסמל הפוליטי העיקרי של זכות השיבה [ושל הזכות] להגדרה עצמית של הפליטים הפלסטיניים והוסיף: 'אנו נתמוך בהישארותה ובהמשך פעילותה חרף התנאים הקשים הפוקדים את העניין  הפלסטיני.'

 

הוא הצביע על חשיבות כינוס ועידת התורמים לסוכנות ואמר כי באחריות הקהילה הבינלאומית לסייע לה [קרי, לאונר"א] כדי שתוכל להעניק שירותים לפליטים באזורי פעילותה וכי קמפיין ההסתה המתמשך של הכיבוש [קרי, ישראל] מחייב את השלמת [העברת] התמיכה הבינלאומית לאונר"א.

 

מג'דלאני שב ודחה את הסכם המסגרת בין ארה"ב לסוכנות אונר"א[2], שנתפס כהחלפת מקור הסמכות של הסוכנות, שהוקמה בהחלטה 302 של העצרת הכללית של האו"ם. [הסכם זה] כולל התניות פוליטיות המאפשרות התערבות של אמריקה [קרי, ארה"ב] בפעילות אונר"א, שהיא סוכנות השייכת לאו"ם וכן בסיוע שניתן לפליטים הפלסטינים. 'אנו סבורים כי [ההסכם] טומן בחובו סכנות המוכוונות נגד סוגיית הפליטים ומאיימות עליה כדי למוטט ולחסל אותה. כמו כן, [ההסכם] מגדיר מחדש מהו פליט וזהו דבר מסוכן עבורנו באש"פ.'..."[3]

 [1]  https://alquds.com, 27.10.2021

[2]  ביולי האחרון נחתם הסכם מסגרת בין אונר"א לארה"ב לקראת חידוש התרומה האמריקנית לסוכנות, שהופסקה ב-2018 על ידי ממשל טראמפ. בין הייתר, ההסכם מחייב את הסוכנות לוודא כי כספיה לא ישמשו למימון טרור, להתנגד להסתה לאלימות, לנהוג כגוף נייטרלי ולאסור על עובדיה להתבטא בעניינים שנויים במחלוקת פוליטית, דתית או אידיאולוגית.  https://www.state.gov/2021-2022-u-s-unrwa-framework-for-cooperation/

[3]  https://alquds.com, 27.10.2021