המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמר ביומון הרשות הפלסטינית קורא לסייע למחבלים שנמלטו מן הכלא הישראלי
9/9/2021


מאמר ביומון הרשות הפלסטינית קורא לסייע למחבלים שנמלטו מן הכלא הישראלי

 

גורמים רשמיים ובכירים ברשות הפלסטינית (להלן, הרש"פ) ובתנועת הפת"ח הביעו שמחה על בריחתם של ששת האסירים הפלסטינים מכלא גלבוע הישראלי, בהם זכריא אל-זביידי, חבר המועצה המהפכנית של פת"ח ומפקד הזרוע הצבאית של תנועת פת"ח, גדודי חללי אל-אקצא, בג'נין, וחמישה מחבלים נוספים המשתייכים לארגון הג'יהאד האסלאמי, אשר היו כולם אחראים לפיגועי ירי והתאבדות, בהם נרצחו אזרחים וחיילים ישראלים. גורמים אלה מיהרו לברך את האסירים הנמלטים ולהדגיש את זכותם המלאה לברוח ואף איימו על ישראל לבל תעז לפגוע בהם, חרף העובדה כי מדובר במחבלים עם דם על הידיים.

 

כך למשל, ראש ממשלת הרש"פ, מוחמד אשתיה, אמר כי "כל אסיר רוצה חירות, וזוהי זכותו לחפש אחר כל הדרכים על מנת להשיגה. אנחנו דורשים מישראל לשחרר את כל האסירים, ובראשם החולים, הילדים והנשים, ואנחנו מטילים עליה את מלוא האחריות לחיי ששת האסירים [שברחו מכלא גלבוע]..."[1]

 

כמו כן, דובר תנועת פת"ח, אוסאמה אל-קוואסמי, הודיע כי פת"ח "גאה ומתפארת באסירים הגיבורים", והדגיש כי יש להם "זכות מלאה לקחת בכוח את חירותם", שכן "מקומם הטבעי הוא בקרב בני משפחתם ובני עמם... ולא בכלא הכיבוש הישראלי".[2] המועצה המהפכנית של הפת"ח בראשות הנשיא מחמוד עבאס, אשר המחבל הנמלט זכריא אל-זביידי הוא אחד מחבריה, פרסמה הודעה דומה בה הביעה "גאווה על כך שהלוחם זכריא אל-זביידי וחבריו שברו את כבלי הכלא" ו"לקחו בכוח את חירותם" ואף הגדירה את בריחתם - "הישג לאומי גדול."[3] נציבות ההסברה של תנועת פת"ח פרסמה הודעה בה נאמר כי "האסירים הם הטובים שבבנינו וכתר על ראשו של העם הפלסטיני" והזהירה את ישראל "מפני תוצאות הפגיעה בחיי ששת האסירים הגיבורים שמימשו את זכותם המקודשת לחירות".[4] גם הרשות לענייני אסירים ואסירים משוחררים פרסמה הודעה בה הטילה על ישראל את האחריות לחייהם של האסירים הנמלטים והוסיפה כי "הפגיעה בחייהם, במידה ויימצאו, תביא לפיצוץ אמיתי – בתוך בתי הכלא ומחוץ להם...". הרשות איחלה "בריאות וביטחון לאסירים שהצליחו לברוח, וקראה לקהילה הבינלאומית לממש את אחריותה ולהגן עליהם, במידה ויימצאו."[5]

 

גם ביומוני הרש"פ פורסמו מאמרים רבים ששיבחו את בריחתם של האסירים "הגיבורים".[6] אחד המאמרים מאת בעל הטור עומר חלמי אל-ר'ול, יועצו לשעבר של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר סלאם פיאד, אף קרא לעם הפלסטיני להגן על האסירים, לסייע להם להתחבא מפני השלטונות הישראלים, לספק להן מחסה, מזון ותרופות, וכן לסייע למשפחותיהם. כמו כן קרא אל-ר'ול להימנע מלספק כל מידע שעלול להביא להסגרת האסירים הנמלטים.

 

קריקטורה ביומון הרש"פ: בריחת האסירים מהכלא –  מכת אגרוף בפרצופה של ישראל[7]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"גיבורי המנהרה מכלא גלבוע, ששאפו את משבי הרוח של החירות עם עלות השחר ביום שני שעבר, ה- 6.9.21, זקוקים מאוד לסיוע ותמיכה מצד כל פלסטיני פטריוט המעוניין להגן על גיבורי התהילה: זכריא [אל-זבידי], מחמוד [אל-עארדה], יעקוב [קאדרי], מוחמד [קאסם אל-עארדה], אייהם [כממג'י] ומונאדל [אנפיעאת], מפני מנגנוני הביטחון הישראליים, שהתפרסו ברחבי המולדת הכבושה, ובפרט בגדה [המערבית]. זאת, על מנת לחפש אחר נשרי החירות ברי המזל, שנתנו סטירה חזקה לממסד הביטחוני [הישראלי] כולו, ולרברבנות והיהירות הישראלית, שהתפארה רבות במצודה המבוצרת שלה, כלא גלבוע הבלתי חדיר...

 

[כעת] נדרש מכולנו, ללא יוצא מן הכלל:

 

1.להגיש סיוע בלתי מוגבל לכל אחד מהם, אם הוא ידפוק על דלת כל בית כדי לחפש מחסה מפני הפטרול הלילי של הקולוניאליסט הציוני, או אם הוא יזדקק לאמצעי תחבורה, לבגדים, למזון, למים או לתרופות.

 

2. אין לפטפט אודותיהם, על מקום הימצאם או על כל פריט מידע הנוגע אליהם בפני מי שלא יהיה – לא בקרב בני המשפחה, לא בשכונה ולא בעבודה - תהא אשר תהא מידת האמון שיש [לך] בגורם הפלסטיני [עמו מדברים]. אין לדבר עליהם בטלפונים ניידים, למעט גילויי התפעלות ושבח לגבורתם ולגדולת המאבק שלהם.

 

3. על אנשי התקשורת לחדול לדבר על מה שיתכן ושמעו מאחרים על אחד מהם [קרי, מהאסירים הנמלטים], או על כולם.

 

4. אין להזכיר שום אזור - עיר, מחנה פליטים, כפר, חורבה, רחוב, שדה או מכונית - שבו הם נצפו, ושום אדם שציין מידע משני או ראשוני אודות אסירי החירות.

 

5. יש להיות ערניים למרגלים, סוכנים ודומיהם, לסרב לדבר עמם על נושא אבירי [כלא] גלבוע ולשנות את נושא השיחה באופן מוחלט.

 

6. יש להפסיק להפיץ את השמועות המגמתיות והמסיתות מצד אנשי תנועת חמאס על אנשי מנגנוני הביטחון [של הרש"פ] ברשתות החברתיות ובחוגים [המעצבים] את דעת הקהל הפלסטינית,  ולשים לב להשלכות המסוכנות של הדבר על בני העם.[8]

 

7. יש לפעול חיזוק וביסוס האחדות החברתית, הפוליטית והביטחונית כחלק מערבות הדדית פנים-פלסטינית ולהשאיר את חילוקי הדעות ואת הפעולות המעוררות קיטוב מאחורינו.

 

8. יש לתמוך ככל האפשר במשפחות של נשרי החירות [קרי, האסירים הנמלטים] במידה והן תהיינה נתונות לפגיעות והתנכלויות מצד מנגנוני הביטחון הישראלים.

 

9. במקרה שאחד מבני העם - אישה, ילד או גבר - יזומן לחקירה על ידי קציני המודיעין של האויב הישראלי, או במקרה שייעצר כל אדם שיש לו קשר לגיבורים, עליו לסרב באופן עקרוני לדבר עליהם ולא לספק שום פיסת מידע גם אם היא נראית להם חסרת כל ערך.

 

10. לפני הכל, אל לאבירי [כלא] הגלבוע האמיצים להקל ראש בהגנה על עצמם. עליהם לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים כדי להסתתר מפני האויב ודומיו.

 

11. אסור [לאסירים הנמלטים] להשתמש ברשת האינטרנט, בטלפונים ניידים, או ברשתות החברתיות. עליהם להשתמש [רק] באמצעי קשר ישיר או עקיף בעל פה, ולצמצם את הקשר שלהם למינימום אנשים שהם בוטחים בהם ורואים בהם מעטפת אמיתית שתגן עליהם.

 

12. אסור להם להתקרב לאף איש תקשורת, יהא אשר יהא, ועליהם להימנע לחלוטין מהעברת מסרים על מצבם, על אופן בריחתם ואמצעי המעבר שלהם ממקום למקום. אל להם להגיב על קמפיינים של התעייה שהכיבוש וסוכניו מפיצים או יפיצו בקרב העם [הפלסטיני].

 

13. אסור להם להתמקם במקום אחד. עליהם להתפצל ולהתפרס בכמה מקומות ולשנות את מקומות השהייה שלהם מפעם לפעם. זאת, תוך שהם נזהרים מאוד במעבר ממקום למקום, בוחרים את הזמן והמקום הנכונים [לשם כך] ולאחר שבחנו זאת בצורה מעמיקה.

 

14. בבואם לבחור את מקומות השהייה שלהם, עליהם להתרחק לחלוטין מהפן הרגשי ו[להתמקד] בתכנון כיצד להגן על עצמם והיכן לשהות.

 

ישנם עוד הרבה אמצעים ותנאים שהעם צריך לנקוט בהם לצורך הגנה עצמית וקולקטיבית ועל מנת למנוע מהכיבוש לפגוע בגנרלים של הכבוד והנתינה. על המוני העם, כולם, להוות מעטפת בטוחה עבור לוחמי החירות, שכן הצלחתם להתחמק מיד התליין... הוא ניצחון של העם, של הסוגייה [הפלסטינית], של המולדת, של המטרות ושל העקרונות הלאומיים [שלנו]."[9]

 [2] http://www.wafa.ps, 7.9.2021. גם דובר נציבות הגיוס והארגון של פת"ח, מוניר אל-ג'אר'וב, פרסם סדרת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו בהם בירך את "האסירים הגיבורים" שהצליחו לברוח מהכלא. https://twitter.com/MonirAljaghoub , 6.9.2021

[3]  אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 7.9.2021

[4]  http://www.wafa.ps/ , 9.9.2021

[6] ראו למשל, אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 7.9.2021, 9.9.2021

[7] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 7.9.2021

[8] הכוונה לטענות של מקורבי תנועת חמאס כי הרש"פ ומנגנוני הביטחון שלה מסייעים לישראל בחיפוש אחר ששת האסירים הנמלטים. https://elaph.com/ , 8.9.2021

[9] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 9.9.2021

תגיות