המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי: אחמד ג'יבריל היה מכונת הרג בשירות המשטר הסורי; הרג יותר פלסטינים משישראל
5/8/2021


כותב סעודי: אחמד ג'יבריל היה מכונת הרג בשירות המשטר הסורי; הרג יותר פלסטינים מאשר ישראל  

תחת הכותרת "אחמד ג'בריל - מכונת ההרג הפלסטינית", פרסם הכותב הסעודי, מחמד אל-סאעד, ביומון עוכא'ט מאמר חריף נגד אחמד ג'בריל, שמת לאחרונה, ונגד ארגונו, החזית העממית המפקדה הכללית[1].   

במאמר, שפורסם ב-15 ביולי 2021,  טען אל-סאעד, כי ג'בריל וארגונו פעלו כמכונת הרג בשירות המשטר הסורי, היוו נטל על הסוגייה הפלסטינית והרגו במהלך מלחמות האזרחים בסוריה ובלבנון יותר פלסטינים משהרגה ישראל מאז 1948.

אל-סאעד מתח ביקורת גם על מנהיג תנועת חמאס, יחיא סנואר, על כך שראה בג'יבריל מקור השראה, והאשים את התנועה בהתעלמות ממעשי ההרג שלו נגד הפלסטינים, משום שפעלה כמוהו ממש בהרג אנשי פת"ח, עת השתלטה תנועת החמאס על הרצועה בשנת 2007.

על הפלסטינים כתב, כי הם אינם מבינים מי הם אויביהם וסולחים לעצמם על טעויותיהם, וציטט מדברי האמיר הסעודי בנדר, שאמר כי "פלסטין היא סוגיהן צודק, אך פרקליטיה כושלים".[2]


ראו הצהרות אחרות של אחמד ג'יבריל משנת 2017, בקליפ ממרי

 


להלן תרגום קטעים ממאמרו של אל-סאעד:

"כאשר ... [שלטון] הבעת' [בסוריה ובעיראק] וה[שלטון] של נאצר [במצרים] ניסו להשתלט על הסוגייה הפלסטינית  למען האינטרסים שלהם, הם רתמו את המנהיגים [הפלסטינים] המהפכניים לפעולה בשירות צרכיהם ויריבויותיהם עם יתר הממשלות הערביות וחוללו באמצעותם שיח עממי מהפכני שנועד להסיר מעליהם את ההאשמות במחדל וברשלנות [בטיפול בסוגיה הפלסטינית], ולגוללן אל המשטרים הנבונים והשקולים ובראשם סעודיה.


בעניין זה בלט בזירה הפלסטינית במשך עשורים רבים שמו של אחמד ג'בריל, מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית. שמו בלט לא לטובה, אלא מפני שהיה הגרוע מכל המנהיגים והקרוב ביותר לשמש מכונת הרג קולקטיבי שאינה רוצה דבר, זולת הרג.

ישנה הקלטה מאחד המפגשים [של בכירי הפלגים] הפלסטינים, בה מנהיג חמאס בעזה, יחיא אל-סנואר, אומר כשאחמד ג'בריל לצדו: 'למדנו ממך את המאבק והיית עבורנו מקור השראה בפעולותינו הצבאיות'.

האם אל-סנואר שכח שג'בריל נהג להפציץ את מחנות הפליטים הפלסטינים יחד עם הסורים, כדי להוציא את לוחמי הארגונים מלבנון, ושהוא השתתף יחד עם אסד בהרג פלסטינים במהלך מהפכת 'הסתיו הערבי' [קרי, האביב הערבי]?![3]


ייתכן שאנשי חמאס מתעלמים בכוונה [מארגון] החזית של ג'בריל, שהפציץ נשים וטף, והרג בהם במהלך המצור ובמהלך המלחמות בסוריה ובלבנון, משום שהם עשו את אותם המעשים בעזה, בהפיכה שביצעו  נגד פתח, כאשר השליכו את מתנגדיהם מהגגות וגררו את גופותיהם ברחובות.


כך הפלסטינים מעריכים זה את זה, וכך הם סולחים לעצמם על כל הטעויות. אין אשמה ואין האשמה על אף שג'בריל הוא הגיליוטינה ששפכה את דמם של הפלסטינים, ופעולותיו הצבאיות נגד ישראל היו רק טקטיקות, שהועילו לפוליטיקאים הסורים, לא פחות ולא יותר.

אחמד ג'בריל ראה את פלסטין דרך משקפיה של מפלגת הבעת' הסורית, או ליתר דיוק דרך משקפיה של משפחת אל-אסד. הוא היה משרתם המאולף ונשקם החד; כמו יתר מנהיגי הפלגים הפלסטינים, פלסטין היתה עבורו רק סיפור כיסוי ותוכנית רווחית שתעניק לו מעמד וכסף.

החזית העממית בראשות ג'בריל הרגה במהלך מלחמות האזרחים בהם השתתפה בסוריה ובלבנון יותר פלסטינים ממה שהרגו הישראלים עצמם מאז שנת 1948 ועד היום.


ג'בריל אינו יוצא מן הכלל. כל הפלגים [הפלסטינים] נכנסו למלחמות ביניהם וקצרו חיי עשרות אלפים מבני עמם הפלסטינים, אלא שאחמד ג'בריל הנהיג מיליציה סורית תחת השם פלסטין, במטרה 'לאלף' את הפלגים הפלסטינים ולבצע בהם הרג ועינויים.  

העובדה שאחמד ג'בריל התייצב לצד כל מי שנלחם נגד בני עמו, מעוררת שאלות לגבי המסלול שעשה: בשנות השבעים ובשנות התשעים הוא כרת ברית עם הסורים, נלחם בערפאת ובחבריו, צר על מחנות הפליטים, וביצע יחד עם הנוצרים מעשי טבח קשים.


בשנות השמונים הוא חבר לתנועת אמל השיעית [נגד הפליטים הפלסטינים בלבנון] במלחמה המחנות[4] ותמך בסורים בתוכניתם למנוע את חזרת ערפאת ללבנון בשנת 1983, ממנה גורש שנה קודם לכן.


אחמד ג'בריל הקים את ארגונו הצבאי לפני ה'פתח', ואפילו לפני שערפאת התפרסם ונעשה מוכר. אלא שהוא לא היה פרגמטי כמו ערפאת, ונותר נאמן לחלוטין למשטר הסורי. הוא פעל רק כאשר חאפט' אל-אסד מיצמץ בעיניו, ולאחר מכן [בנו] בשאר.


[ג'בריל] היה מוציא את הנשק מתיקו, רק לאחר שהמודיעין הסורי הורה לו לעשות כן. מנגד, ערפאת היה רקדן מדופלם על חבלי הפוליטיקה. הוא תמרן בין קרוביו ליריביו והגיע להבנות מן הימין של עבד אל-נאצר ועד לשמאל של סדאם [חוסיין], תוך ניצול ההזדמנויות, וניהול את כל המערכות - פעם בכפפות של משי, ופעם באמצעות רובים של אחרים.   

השאלה החשובה היא: האם אחמד ג'בריל וחזיתו העממית הביאו ערך מוסף לסוגיה הפלסטינית, או שהם היוו עליה נטל. התשובה לכך קשה, אולם ניתן לפותרה, אם נציב את כל הפלגים מול אותה השאלה.
ג'בריל, חבריו והארגונים החמושים והמדיניים שלהם היו נטל על הסוגיה [שלשמה הם קמו]:  הם התישו אותה וסחרו בה, עד שהפכה לגופה נטולת רוח חיים, וביצעו בדרך המאבק המזויף טעויות בלתי נסלחות.
צדק האמיר בנדר כאשר אמר כי "פלסטין היא בעיה צודקת, אך פרקליטיה כושלים"[5].[1] לקליפים נוספים מדבריו של אחמד ג'בריל ראה: 2008 Leader of the Popular Front for the Liberation of Palestine - General Command, Ahmad Jibril, Salutes Suicide Bombers and Slams PA Negotiators https://www.memri.org/tv/leader-popular-front-liberation-palestine-general-command-ahmad-jibril-salutes-suicide-bombers

2010 PFLP-General Command Leader Ahmad Jibril: Our Battle Is Against the Oppressive and Arrogant Forces of the West, "Not (Only) with a Group of Jews"

https://www.memri.org/tv/pflp-general-command-leader-ahmad-jibril-our-battle-against-oppressive-and-arrogant-forces-west

2014 Ahmad Jibril: Syria, Iran Trained Hamas; Missiles Got to Gaza through Hizbullah Cells in Sinai https://www.memri.org/tv/ahmad-jibril-syria-iran-trained-hamas-missiles-got-gaza-through-hizbullah-cells-sinai

[3] נראה שמתייחס להפצצות מחנה הפליטים אל-ירמוכ בדצמבר 2012 בשל תמיכת גורמים בבהתקוממות נגד משטר אל-אסד.

[4] קרבות בין תנועת אמל על מחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון במהלכם נהרסו מחנות פליטים רבים ונהרגו אלפי פלסטינים.