המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב עיראקי: כקודמיו האחרונים בתפקיד התמסר ראש הממשלה אל-כאט'מי לאיראן; יש להדיחו
25/7/2021כותב עיראקי: ככל קודמיו בתפקיד בשנים האחרונות, ראש ממשלת עיראק, מוסטפא אל-כאט'מי, הכפיף עצמו לאיראן ולכן יש להדיחו מתפקידו

 

הכותב ואיש התקשורת העיראקי אבראהים אל-זבידי פרסם ב- 4.7.21 מאמר ביומון הלונדוני אל-ערב, בו תקף בחריפות את שלטונו של מוסטפא אל-כאט'מי, ראש ממשלת עיראק המכהן בתפקידו מאז אפריל 2020, וייחל להסתלקותו. לדבריו, חרף הגיבוי המוחלט שהעניקו הצבא ומנגנוני הביטחון לבחירתו וחרף התמיכה העממית חסרת התקדים בו, אל-כאט'מי הכזיב ככל קודמיו: הוא לא מילא את המשימות שלשמן נבחר והכפיף עצמו לאיראן.

 

אחת ההוכחות לכך לטענת אל-זבידי הייתה השתתפותו של אל-כאט'מי במפגן צבאי שערך לראשונה ארגון אל "אל-חשד אל-שעבי", גוף צבאי מקביל לצבא עיראק המאגד בתוכו בעיקר מיליציות שיעיות פרו-איראניות הכפוף על פי חוק ללשכת אל-כאט'מי[1]. אל-זבידי מתח ביקורת על כך שאל-כאט'מי בירך את לוחמי הארגון והתחבק עם מפקד המליציות זאת למרות שהללו השפילו אותו ואיימו עליו פעמים רבות בעבר[2].


לדברי אל-זבידי, מאז שמונה לתפקידו, ניסה אל-כאט'מי להוכיח שאינו כפוף לאיראן ולמיליציות שלה, אך המציאות הוכיחה אחרת, שכן, עיראק כיום היא מדינה חסרת גבולות וריבונות ונטולת כבוד, המיליציות האיראניות בעיראק חזקות יותר מצבאה ואיראן היא בעלת הבית האמיתית בה. מסיבות אלו, סבור אל-זבידי כי יש לסלק את אל-כאט'מי מתפקידו לפני שהנזק שייגרם לעיראק יתעצם.


אל-כאט'מי במפגן אל-חשד אל-שעבי[3]:


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"הפוליטיקאים השולטים [בעיראק] כיום מטילים על כוחות הפלישה האמריקאית את האחריות לחורבן המולדת, [בטענה] שהם הרסו את מוסדות המדינה והפיצו כאוס במתכוון, לאחר שפירקו את הצבא ואת מנגנוני הביטחון האחרים. גם האזרח העיראקי רואה [בכוחות האמריקאים] אחראים לכך, [בטענה] שהם [האמריקאים] היו אלו שקיבצו את הפוליטיקאים רודפי הבצע ותאבי השלטון מבתי הקפה של לונדון, דמשק, עמאן וריאד ומינו אותם לשליטים במדינה העשירה והיפה ביותר [קרי, עיראק], ביודעם שהמדינה שבה ישלטו הללו תהיה בדיוק כפי שהיא היום - מדינה כושלת ופושטת רגל, מדינה שחוק הג'ונגל שולט בה.

 

כל זה נכון ללא ספק, אולם כוחות הכיבוש האמריקאי יצאו, או הוצאו, מעיראק בשנת 2011 וכיום אנחנו נמצאים בשנת 2021. כלומר, תשע שנים חלפו על המולדת הבלתי חופשית והבלתי מאושרת הזו - למרות ערימות הכסף שזרמו לאוצרה - כשהיא נשלטת בידי 'פטריוטים' דתיים היראים מאללה ואוהבים את מוחמד ואת צאצאיו, כמפורט להלן: שלוש שנות כהונתו של [ראש הממשלה לשעבר] נורי אל-מאלכי בקדנציה השנייה שלו, לאחר יציאת הכוחות האמריקאים ב-2011; ארבע שנות כהונתו של חידר אל-עבאדי [2014-2018]; שנת כהונתו של עאדל עבד אל-מהדי, אשר התקוממות אוקטובר 2019 הביאה לסילוקו מתפקידו ב- 1.12.19 ו[השנה התשיעית היא] שנת כהונתו של ראש [הממשלה] הנוכחי מוסטפא אל-כאט'מי [מאז אפריל 2020], שהקדנציה שלו תסתיים [להערכתי] תוך חודשים אחדים והוא יודח בידי העיראקים שיצרפוהו לרשימת קודמיו המתועבים, המבוקשים על ידי החוק.

 

במהלך תשע השנים הללו, למרות 1,500 מיליארד דולר [שנתרמו לעיראק ועמדו לרשותן], הממשלות הדתיות הללו שבאו בזו אחר זו לא שחררו את רווחי הנפט משליטת המיליציות שמבריחות אותו, או עושות מניפולציות בכמויות היצוא שלו. כמו כן הממשלות הללו לא פיקחו על מעברי הגבול, לא מנעו מכנופיות להשתלט על הנפט ולגנוב את רווחיו, לא הוציאו על בנייה, שיקום, חינוך, בריאות,  חקלאות, תעשיה ושירותים ולוּ מחצית מהכספים שהוכנסו לאוצר המדינה וגנבו את מחציתם האחרת.

 

אומרים שכניסת כנופיות דאעש למחוזות הסונים והתעסקות המדינה בשחרור [מחוזות אלה], כמו גם הכספים, המאמץ והזמן שנדרשו עבור הקרבות לשחרורם, הסיחו את דעתן של הממשלות הרצופות ממשימות הבינוי וממתן השירותים. ייתכן שהדבר נכון, אלא שדאעש היה [רק] בערים הכבושות שמכונות כעת משוחררות, והוא לא היה במחוזות המרכז והדרום השיעיים. ולפיכך הוא לא העסיק את הממשלה הלאומית השיעית או הסיח את דעתה מאספקת מים ראויים לשתייה, חשמל, תרופות, בתי חולים, בתי ספר, כבישים סלולים ונקיים... לתושביהם; ממתן הסיוע הדרוש לחקלאים כדי שיספקו לאזרחים את התוצרת המקומית; מחיזוק התעשייה; מהבטחת ביטחונו [האישי] וכבודו של האזרח; מהפסקת מעשי הרצח והמעצרים [שלא כדין]... וממניעת גניבת כספי המדינה...

 

עיראק כיום היא מולדת ללא גבולות, או ריבונות וללא כבוד. מאז יוני אשתקד [2020] ועד יולי 2021 לא השלים אל-כאט'מי שמוּנה לראש ממשלה אף לא אחת מהמשימות שלמענן הגיע ובראשןף יצירת אווירת בחירות נאותה; שמירה על הביטחון; מניעת רצח; מציאת רוצחי המפגינים; הדחת בכירי המועלים [בכספי המדינה]; הגבלת [אחזקת] נשק לידי המדינה בלבד; מניעת ההפרות של המליציות והשבת שלטון החוק; שחרור מעברי הגבול מדי הכנופיות; מניעת גניבת נפט ומניעת הברחת כספים לחו"ל; הכנת חוק בחירות ראוי... כדי להכשיר את הקרקע לקיום בחירות בלתי מזויפות. זאת, למרות שהוא הגיע [לשלטון] בגיבוי מוחלט של הצבא ושל הכוחות המזויינים ועם תמיכה עממית עצומה... שאיש מקודמיו הכושלים לא קיבל.

 

הידיעה הרעה האחרונה לגבי אל-כאט'מי הייתה נוכחותו במפגן של אל-חשד אל-שעבי, [ארגון] אשר הוכיח כי הוא צבא אמיתי חזק יותר מצבא הממשלה, באמצעות הנשק שהציג בו, כמו גם באמצעות קריאות העידוד והסיסמאות שנשמעו בו בקול רם שהיוו ראיה לכך כי מדובר בצבא איראני בכל רמ"ח איבריו ובנשקו. [אל-כאט'מי, שהוא] ראש הממשלה והמפקד הכללי של הכוחות המזוינים ואשר התלונן כל הזמן על הפרות [החוק] של [אחזקת] הנשק שאינו כפוף למדינה [קרי, הנשק של החשד השעבי]...  נכח במפגן מביש זה, בירך את נושאי הנשק הזה ולאחר מכן אפשר למפקד המליציות - שקראו עליו תיגר, השפילו אותו ואיימו לקטוע את אוזניו[4] - לחבק אותו, כאילו כדי לומר: ראש הממשלה שלכם אינו ראש ממשלה ולא כלום.

 

הדבר המוזר ביותר הוא ש[אל-כאט'מי] פנה בדבריו אל 'בני אל-חשד אל-שעבי' ואמר: 'באמצעותכם נחזיר לעיראק את תפקידה ההיסטורי באזור'. על איזה תפקיד היסטורי מדבר ראש הממשלה בעוד שאיראן היא זו שמקבלת החלטות, שמצווה ומצייתים לה והיא זו שבמשך כל ההיסטוריה הארוכה שלה [הוכח כי] בכל מקום שבו היא מתמקמת, היא מביאה עִמה עוני, רעב, אמונות טפלות, שוחד, סחר בסמים וזיוף תעודות...

 

למרות שמאז קיבל את השלטון בשנה שעברה [2020] אל-כאט'מי המשיך לנסות לנקות את עצמו מאשמת הכפיפות לאיראן ולמיליציות שלה, המציאות האמיתית הניכרת בשטח מוכיחה את ההאשמה הזו בכל יום ויום של שלטונו הבלתי יעיל.

 

אל-כאט'מי הודיע בבריסל לנציגים הקבועים של מדינות נאט"ו על 'סירובה המוחלט של עיראק לאפשר שימוש בשטחה כדי לתקוף את שכניה'. אך, הוא יודע, אנחנו יודעים וכל העולם יודע, כי אלו הם דיבורים בעלמא וכי אין הוא האיש שמקבל את ההחלטות ואין ביכולתו לעשות מה שהאיראנים אינם רוצים. המשחק גדול ממידותיו בהרבה, הוא לא יסתיים בטוב מבחינתו ומבחינת העם העיראקי והוא נמשך ועוד היד נטויה. יום הסתלקותו המיוחל של ראש הממשלה [אל-כאט'מי, יהיה] יום שמח. שירפה [כבר] מאתנו וילך לנוח."[5] 


תמונות נוספות ממפגן אל-חשד אל-שעבי[6]: 
[1]  אל-חשד אל-שעבי הוקם כארגון גג של כ-40 מיליציות, שיעיות ברובן, במטרה להילחם בארגון דאעש. מרבית המיליציות הן פרו איראניות שסייעו לאיראן לבסס את כוחה בעיראק ולפגוע בעצמאותה כמו כן חלק מהמיליציות מוגדרות כארגון טרור. החל משנת 2016 הוסדר מעמדו של אל-חשד אל-שעבי והוא הפך לכוח לאומי עיראקי הכפוף למטה הכללי של הצבא וללשכת ראש ממשלת עיראק. למרות מהלך זה נותרו מרבית המיליציות נאמנות למשטר האיראני וחלקן אף משתתפות בפיגועים נגד בסיסים אמריקאים בעיראק.

ב-26.6.21 ערך החשד השעבי בפעם הראשונה מאז היווסדו מפגן צבאי לציון יום השנה השביעי להקמתו. המפגן התקיים במחוז דיאלא, בצפון מזרח המדינה, בחסות ראש הממשלה, אל-כאט'מי ובהשתתפותו וכן בנוכחות ראש רשות החשד השעבי פאלח אל-פיאד, רמטכ"ל החשד השעבי עבד אל-עזיז אל-מחמדאוי, רמטכ"ל צבא עיראק עבד אל-אמיר יאראללה, היועץ לביטחון לאומי, קאסם אל-אערג'י  ובכירים נוספים. במפגן הוצגו תותחים, רכבים צבאיים, מרגמות וטנקים השייכים לגדודי חזבאללה עיראק, אל-נוג'באא', עצאא'ב אהל אל-חק וסיד אל-שוהדאא'. לפי כמה דיווחים במפגן הוצגו גם כטב"מים איראניים, אך רשות החשד השעבי הכחישה זאת.

[4]  הכוונה לציוץ בטוויטר של דובר גדודי חזבאללה בעיראק אבו עלי אל-עסכרי בו הזהיר את אל-כאט'מי לבל יעמיד את ההתנגדות במבחן והוסיף כי "הזמן [כעת] מתאים ביותר לקטוע את שתי אוזניו" של אל-כאט'מי"- https://www.rudaw.net ,  26.12.20.20

[5]  https://alarab.co.uk , 4.7.2021