המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מעצר עורך אל-אהראם לשעבר, שתקף את מדיניות המשטר המצרי בעניין סכר הרנסנס
22/7/2021

 

מעצר עורך אל-אהראם לשעבר, שתקף את מדיניות המשטר המצרי בעניין סכר הרנסנס

 

לאחרונה נעצר העורך לשעבר של היומון הממסדי המצרי אל-אהראם, עבד אל-נאצר סלאמה, בעקבות פרסום מאמר ביקורת חריף בחשבון הפייסבוק שלו ב-11 ביולי 2021 ובאתרים מצריים נוספים, נגד אופן טיפולו של משטר אל-סיסי, במשבר "סכר הרנסנס הגדול", אותו בונה אתיופיה על מי הנילוס הכחול לצורך הפקת אנרגיה, מהלך המעורר חשש במצרים מפגיעה במכסת מי הנילוס שלה. במאמרו קרא סלאמה לנשיא מצרים, עבד אל-פתאח אל-סיסי, להתפטר מתפקידו לאלתר, בשל טיפולו הכושל במשבר הסכר אותו הגדיר "כתבוסה המרה מול אתיופיה ואובדן זכותה ההיסטורית של מצרים על הנילוס". בעקבות פרסום מאמר זה נעצר סלאמה בהוראת הפרקליטות המצרית, המאשימה אותו בהצטרפות לקבוצת טרור ובפרסום ידיעות כוזבות[1].

 

יצויין כי סלאמה מונה לעורך היומון אל-אהראם בשנת 2012, בעת שלטון האחים המוסלמים במדינה ופוטר בשנת 2014, בעקבות עליית אל-סיסי לשלטון וכי אין זו הפעם הראשונה שהמשטר פועל להשתקת קולו הביקורתי של סלאמה. בתחילת אפריל 2018, הופסקה כתיבתו ביומון אל-מצרי אל-יום, במסגרת התנכלות המשטר לעיתון.[2]

 

ב-24.7.18 פרסם סלאמה פוסט חריף בפייסבוק נגד אל-סיסי, שכלל עשר שאלות מתריסות כלפיו, והזהירו מפני גורל דומה לזה של מנהיגים שהודחו באלימות, כמו [מועמר] קדאפי [בלוב] ועלי עבדאללה צאלח [בתימן]. בין היתר שאל את אל-סיסי: "מדוע אינך מנסה לשמוע את הדעה האחרת?"; "איך אתה מאמין שאתה נביא?"; או "איך אתה מאמין שהנך רופא או פילוסוף שמבין הכל?" ולבסוף: "מדוע אינך מודה שאתה חולה בשוביניזם ובפראנויה ומקבל טיפול".[3]

 

להלן קטעים ממאמרו של סלאמה:

 

עבד אל-נאצר סלאמה[4]

 

 

"מדוע אין לנשיא עבד אל-פתאח אל-סיסי אומץ מוסרי להכריז על אחריותו הישירה לתבוסה המרה מול אתיופיה ולאובדן זכותה ההיסטורית של מצרים על הנילוס? זאת, כאשר: נתן לגיטימציה לסכר שעומד במוקד המשבר [קרי, סכר הרנסנס] בכך שחתם על הסכם 2015 האומלל[5], כשהוא מבין את השלכות מעשהו; אחר כך כאשר העניק לו לגיטימציה פעם נוספת באמצעות פנייה למועצת הביטחון ללא הכנה טובה [לצעד זה]; קודם לכן, כאשר התעלם מתחילת בניית [הסכר האתיופי ב-2011] ולאחר מכן כאשר לא היה בכוחו לקבל החלטה צבאית שתחזיר למוטב את ההנהגה האתיופית הרודנית וכן כאשר כשל בגיוס תמיכה בינלאומית [במצרים] בסוגיה צודקת [זו], למרות ש[מצרים] מוציאה מיליוני דולרים על רכישת נשק ודברים נוספים מהמדינות בעלות ההשפעה.

 

היושר והאומץ מחייבים יציאה של הנשיא אל העם בהודעה על התפטרותו מהשלטון והעמדת עצמו למשפט צודק על כל מה שעשה, לרבות: ויתורו על שני האיים בים האדום[6], על שני שדות נפט בים התיכון[7] ועל מי הנילוס; בזבוז משאבי מצרים על חימוש חסר תכלית וכבילת המדינה בחובות ענק שאותם לעולם לא תוכל לשלם; הפצת אימה ופחד בקרב המצרִים באמצעות איום עליהם בפריסת הצבא [בכל שטחי המדינה] תוך שש שעות[8]; פיצול החברה באמצעות יצירת קיטוב חסר תקדים וכליאה ומעצר של עשרות אלפים עם תירוץ או בלעדיו; הפיכת [חצי האי] סיני לבית קברות עבור חיילינו וקצינינו [בלחימה מול דאעש], בשל ניהול גרוע ביותר של משבר שלא צריך היה להתרחש ועוד עשרות האשמות שייחשפו בְּעִתָּן.

 

הלוואי אדוני הנשיא שתכיר מבעוד מועד במציאות הכואבת שאותה חשפה ישיבת מועצת הביטחון והיא שאין לך שום תומך בעולם - דבר שלא קרה מעולם למצרים לכל אורך ההיסטוריה שלה... ואתה יודע היטב את הסיבות [לכך].

 

אם אתה אכן מצרִי, התפטר אדוני הנשיא כדי להציל את מצרים. יהיה זה החסד היחיד שיזכור לך כלל הציבור ואנשים יימחו מזיכרונם את אשמת ההפיכה [ב-2013] אשר מדירה שינה מעיניך ואשר הייתה הגורם לכל הוויתורים החיצוניים [שעשית]. עשה זאת, כדי שיהיה לכוחות המזויינים חופש לפעול בטרם יחלוף המועד ואז יזכו הכוחות הללו לתמיכה חסרת תקדים מכל חלקי העם - אם יפעלו כפי שצריך בהתחשב בכך שאין לגיטימציה למי שלא הגן על הנילוס.

 

די בכך שהאומה המצרית הייתה עדה וכל העולם היו עדים לכך שנשיא מצרים רכב להנאתו על אופניים בעיר החדשה אל-עלמין בזמן שבו דנה מועצת הביטחון בָּנושא הקיומי של מצרים [קרי, נושא הסכר האתיופי][9], תוך זלזול חמור בְּעם שעקב אחר האירועים  בשידור ישיר ממסכי הטלוויזיה בתחושות של כעס ועצב על כך שגורל בניו וצאצאיו עלול להוביל להתמודדות עם פסולת ביוב במזון וב[מי] השתייה ואפילו ברחצת ההיטהרות לפני התפילה.

 

[אדוני הנשיא], אנו עתידים לשלול [בכתב התביעה] את האפשרות [לייחס לך] תיאוריית קשר, בגידה וריגול וכל [ההאשמות] שמוזכרות ברחוב כעת ומקווים רק שתוכל להוכיח שמדובר היה בטעות בשיקול דעת ותו לא... ואז לא ייגזר [עליך] העונש המירבי, למרות שאני אישית מפקפק בכך.

 

עשה זאת [אדוני הנשיא] והתפטר לאלתר מבלי לבזבז זמן נוסף. אם לא למען מצרים, עשה זאת למענך אתה; אני חוזר: למענך אתה, משום שפעולות הַעֲלָמָת [האנשים] וההונאה מעולם לא החזיקו מעמד בכל הדיקטטורות שהיו בעולם, וסופן בהכרח להתפורר בהדרגה גם אם הן מתקיימות זמן רב, בעזרת גדודים [צבאיים[, בוטים כושלים ברשתות החברתיות ושליטה על תקשורת עלובה".[10]

 

המאמר בחשבון הפסייבוק של סלאמה[11]


 
[1] אל-אהראם (מצרים), 19.7.2021; www.alarabiya.net 19.7.2021.

[2]  אל-מצריון (מצרים), 11.4.2018.  

[3]facebook.com/abdelnasser.salama.5 , 24.7.2018; ראו דוח ממרי: https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?4802#_ftn35

[4]  www.ikhwanonline.com, 18.4.2021  

[5]  הכוונה להסכם עקרונות עליו חתמו שלושת הנשיאים [של מצרים, אתיופיה וסודאן] בח'רטום [בדצמבר 2015]. ההסכם איפשר את השלמת סכר הרנסנס בשפלת אתיופיה מבלי שהגדיר עד תום את זכויותיהן של מצרים וסודאן במי הנילוס.

[6]  הכוונה להעברת האיים טיראן וסנפיר שבצפון ים סוף שהיו עד יוני 2017 בריבונות מצרים לריבונות סעודיה

[7]  מדובר בהסכמי תיחום הגבול הימי שנחתמו בין מצרים לבין יוון וקפריסין כתגובה להסכמים שחתמו תורכיה ולוב.

[8]  הכוונה לדברי של אל-סיסי, שאמר בנאום בספטמבר 2016 כי ישנה תוכנית לפריסת הצבא בכל שטחי מצרים תוך שש שעות כדי להגן על המדינה. ראה: אל-יום אל-סאבע (מצרים), 26.9.2016.

[9] מועצת הביטחון קראה ב-8 ביולי 2021 למו"מ בין מצרים, סודאן ואתיופיה בחסות האיחוד האפריקאי והאו"ם. באותו יום הופצו ברשתות החבריות סרטונים בהם נראה הנשיא אל-סיסי רוכב על אופניים עם פמליתו בעיר החדשה עלמין. ראו: אל-קדס אל-ערבי (לונדון) 9.7.2021. 

תגיות