המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי סעודי: ישראל צריכה להגיב על ירי טילי חמאס לשטחה בפגיעה במטרות איראניות באזור
3/6/2021


עיתונאי סעודי: ישראל צריכה להגיב על ירי טילי חמאס לשטחה בפגיעה במטרות איראניות באזור

הקדמה:
צפוק אל-שמרי, עיתונאי, רופא וחוקר סעודי, פרסם ב-27.5.21, מאמר ביומון הסעודי אל-וטן, תחת הכותרת "יש לי הצעה בשבילך, נתניהו", שבו קרא לישראל להציב משוואה חדשה שתביא לריסונו של החמאס ותשנה את כללי המשחק, הן לטובתה והן לטובת מדינות ערב: להגיב על שיגור הטילים של חמאס לשטחה בפגיעה בנכסים איראניים הנמצאים במדינות השכנות.


אל-שמרי ציין כי הוא פונה בעצה זו לנתניהו כדי להימנע מהמלחמה הלא רצויה שמחרחרת איראן וכדי לשמור על חייהם של האזרחים - פלסטינים וישראלים כאחד. לטענתו ישראל היא שחקן התורם ליציבות האזור, ובעלת תפקיד הכרחי נגד ההתעצמות האיראנית בו. לפיכך, עליה להתמקד בראש – קרי איראן ולא בזנב- קרי חמאס.

 

לטענת אל-שמרי התמקדות באיראן היתה מביאה לסיום העימות עם חמאס בטרם החל ואף מביאה לתוצאות טובות עבור ישראל: איראן הייתה מרסנת את חמאס ומונעת ממנו להמשיך ולשגר רקטות; ישראל היתה משיבה את כוח ההרתעה שלה והיתה זוכה לתמיכה בינלאומית וערבית כמי שנלחמת בהרס שזורעת איראן באזור.  


צפוק אל-שמרי


 

להלן קטעים ממאמרו של צפוק אל-שמרי.

"ייתכן שכותרת המאמר הזה מוזרה מעט, בפרט [שמדובר] בראש ממשלה שאני מרבה לחלוק עליו, אולם אני סבור כי מחלוקת זאת מאפשרת לנו להיות ענייניים יותר. זאת כיוון שבעת הצגת עמדה בפני איש שאיננו מסכימים עימו, האמוציות לא משחקות תפקיד.

 

יש לשאול: מה העילה להגשת הצעה לראש ממשלה של מדינה שאין לך עמה שום קשר? התשובה פשוטה: יש לנו אינטרס ספציפי, שאעמוד עליו בהמשך המאמר...

 

[תוצאות] המלחמה האחרונה בעזה היו מצערות והרסניות, בעיקר עבור האזרחים. מלחמה זו התנהלה בין ישראל למיופה הכוח של איראן בעזה - תנועת חמאס ואפשר ששני הצדדים לא סבלו כפי שסבלו האזרחים משני הצדדים: ישראל הפציצה אלפי מקומות בעזה הצפופה, וחמאס שיגרה אלפי רקטות. אזרחים רבים משני הצדדים נפצעו וקיפחו את חייהם.

מה שתמוה הוא שלמרות  שהישראלים נוקטים מדיניות מאוד מעשית, ישראל - או יותר נכון, נתניהו, או כפי שהוא מכונה, 'ביבי' - לא מנסה להעניש את המסית הראשי [האחראי] להימשכותה של מלחמה זו, קרי: איראן! אין ספק, אלמלא ההסתה האיראנית, המלחמה הזאת הייתה קצרה יותר, עם פחות נזקים לאזרחים ולתשתיות.

 

המלחמה הזו היתה מסתיימת עוד לפני שהתחילה, אילו ישראל הייתה עושה פעולה פשוטה, שתוכל למנוע כל מלחמה עתידית ואף לשים סוף לסבל האזרחים המסכנים, שאין להם שום קשר למלחמות הללו!


פשוט מאד, מה היה קורה, אילו החליטה ישראל שכל רקטה שחמאס משגר לעברה, תיענה בהפצצה של מטרות איראניות בסוריה ובמקומות נוספים? והרי לישראלים יש בנק של אלפי מטרות איראניות באזור.

התוצאה תהיה שאיראן תהא זו שתרסן את חמאס מפני שיגור הטילים, וזו שתדאג למנוע לחימה.
[מה שקרה הוא] שישראל תקפה את הזרוע שהיא חמאס, פגעה באזרחים שפעילי חמאס נחבאים ביניהם, והותירה את הראש שהוא איראן [על כנו]. אולם אילו תקפה בכל פעם מטרות איראניות, העולם לא היה מנהל קמפיינים נגד ישראל, ואולי אפילו הפלסטינים עצמם היו תומכים בפעולות הללו ו[אף] רואים בהן נקמה על אלפי הפלסטינים שאיראן הרגה בסוריה. גם מדינות ערב לא היו מגנות את הפעולות הללו, ואפילו הסכמי אברהם היו מתעצמים. כך ישראל היתה מוצגת כמדינה שנלחמת בהרס שזורעת איראן באזור וכתוצאה מכך התמונה תתהפך ב-180 מעלות: מכעס ערבי ובינלאומי מוחלט על ישראל למצב של שביעות רצון [ממנה]! העורף הישראלי ייהנה משקט והאזרחים הישראלים יהיו מוגנים.


ישראל מתבססת על עיקרון ההרתעה בפעולותיה הצבאיות, אלא שהפעם הזו היא איבדה חלק מכוח הרתעתה, עד כדי כך שאיראן שיגרה מזל"ט במטרה לתקוף אותה. אילו על כל רקטה ששיגרה חמאס, היה טיל ישראלי דומה מפציץ את הכוחות האיראנים בסוריה ובמקומות נוספים, עיקרון ההרתעה היה מיושם על הצד הטוב ביותר. שהרי, חמאס או הפלסטינים לא מעניינים את איראן. עבורה, חורבן של עזה ומותם של כל מנהיגי חמאס, זה רק פסיק קטן.

אולם ברגע שהאש תשרוף ישירות את ידי האיראנים, איראן תבין עד כמה המצב רותח!


נשוב ונשאל: מדוע חשוב לנו לייעץ לראש ממשלת ישראל.

ראשית, חשוב לנו להגן על האזרחים המסכנים משני הצדדים מפני [נזקי] המלחמה: הן אלו שבעזה הצפופה, והן אלו שבישראל. לא ניתן לגנות הרג של אזרחים או ילדים בעזה, מבלי לגנות הרג של אזרחים בישראל.

שנית, איננו רוצים עוד מלחמה, או חזרה בכל פעם מחדש של אותו התרחיש: איראן מסיתה את חמאס, עזה נהרסת, מדינות ערב מממנות את שיקומה, כאשר חלק מהכספים הולכים למנהיגי חמאס ולבני משפחותיהם, שנהנים בבתי המלון, בשעה שסבלם של אנשי עזה נמשך. כך כספם של הערבים מתבזבז שוב ושוב בשל הרס ושיקום מחדש של עזה.  


שלישית, נראה כי ישראל ממלאת תפקיד הכרחי במלחמה נגד התנהלותה של איראן באזור, באמצעות פעולותיה הנסתרות והצבאיות. מדובר בפעולות שהן הכרחיות לשמירה על יציבות האזור מפני ההתנהלות האיראנית המתועבת.

התמקדות הפעילות של ישראל באיראן היא הכרחית בשלב זה, ועדיפה על הניסיון להעסיק את ישראל במערכות צדדיות מול חמאס וגורמים אחרים, בפרט כאשר הממשל האמריקני מתרפס בפני איראן, ומנסה יחד עם בעלות בריתו לחבקה חיבוק דב, כדי לאפשר את התנהלותה הנוכחית.   

 

אם המנהיגים הישראלים חושבים שמתקפה בעזה והניסיון לחסל חלק ממנהיגי חמאס המקומיים... ילמדו את חמאס לקח, הרי שהם איבדו את המצפן. אדרבא, [אם מצב זה יימשך], חמאס תמשיך להיות הזנב האיראני שילך ויתארך, שעה שהמוח המתכנן והמנהיגים שנהנים מכך יושבים בחוץ. ישראל  תספוג רק גינויים על מתקפותיה בעזה ומתקפה תקשורתית עולמית נגדה. זה יהיה רק בזבוז זמן והסחת הדעת מהבעיה האמיתית שהיא איראן. אולם, אילו מנגנוני הביטחון והצבא של ישראל, ישקיעו מול איראן את המאמץ שהשקיעו במלחמה בעזה, אפשר שהתוצאות יהיו חיוביות יותר, ואולי האמריקאים יקיצו מעט מהאשליה שניתן לעשות ויתורים [לאיראן], ו[יבינו] שישנן דרכים נוספות לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית." [1]


 [1] אל-וטן (סעודיה) 27/05/2021