המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סורי: העולם שגילה אמפתיה לעם היהודי שנפגע בשואה, מתעלם מהשואה הסורית
21/4/2021


כותב סורי: העולם שגילה אמפתיה לעם היהודי שנפגע בשואה, מתעלם מהשואה הסורית


לרגל ציון יום השואה בישראל ב-8 באפריל 2021, פרסם הכותב הסורי חסאן אל-אסוד מאמר בו ערך השוואה בין שואת היהודים למלחמה המתחוללת בסוריה בעשור האחרון, אותה כינה "השואה הסורית". לטענתו בעוד התנועה הציונית ניצלה את שואת היהודים, כדי לזכות באהדת העולם ולהקים מדינה על חשבון הפלסטינים, העולם נותר אדיש לשואה בסוריה, שתוצאותיה לא פחות קשות משואת היהודים. אל-אסוד גם הישווה בין היטלר לנשיא בשאר אל-אסד והסביר כי היטלר הרס את גרמניה ואת אירופה לאחר שניצח בבחירות, בעוד אסד שמחריב את סוריה והמיט עליה אסון, לא נבחר כלל  לתפקידו. הוא קרא לסורים בתפוצות בכלל ובארה"ב בפרט לאחד מאמץ כדי לאלץ את העולם לשים קץ לשואה הסורית "שתמשיך להיות אתנו ולחיות בזיכרוננו לעד".

 

להלן קטעים ממאמרו:


חסאן אל-אסוד[1]


 

"...הבעייתיות של קיום היהודים בחברות שבהן חיו בכלל ובחברות המערביות בפרט ידועה לכל... סבלו ממעשי טבח שהאחרון שבהם הוא השואה הנאצית, אשר נוצלה במהלך עשרות השנים האחרונות ואחת התוצאות המשמעותיות ביותר שלה הייתה תמיכה בלי מוגבלת בהקמת מדינת ישראל על חשבון העם הערבי בפלסטין. אסון השואה לא היה פשוט כלל ועיקר למרות שיש מי שחולקים על עצם התרחשותה... ולמרות ניפוח השלכותיה עד כי ברוב מדינות אירופה אסור כיום על פי החוק להעלות לדיון את נושא גורמיה או קורבנותיה כדי להתחקות אחר האמת... הרי שאין בכך כדי לתת לגיטימציה למה שביצעו הנאצים נגד בני אדם החיים זה מאות שנים באזור זה של העולם.

אני מעלה את נושא השואה, שהתרחשה בהדרגה במשך 12 שנים מאז מינוי היטלר כקנצלר גרמניה... לצורך השוואה עם השואה הסורית הנמשכת זה עשר שנים... אדולף היטלר זכה במשרת הקנצלר הגרמני לאחר שמפלגתו ניצחה בבחירות פרלמנטריות חופשיות... והמיט הרס על ארצו ועל אירופה כתוצאה מהפנטיות והנאציוּת העיוורת שלו. בניגוד לו, ירש בשאר אל-אסד את [נשיאות] סוריה מאביו בשנת 2000 ללא שום בחירות או לגיטימיוּת, וגם הוא הפך [את ארצו], במרוצת הזמן, לחממה לטיפוח גזל ושחיתות פּוֹשָה לאחר שאביו ריסן את העניין הזה בתוך גבולות מוגדרים שמנעו את הפיצוץ האדיר שהתרחש ב-2011 [קרי, מחאות האביב הערבי בסוריה].

 

הפרדוקס הוא שהראשונים אליהם פנה היטלר של סוריה [קרי, בשאר אל-אסד, ב- 2011] הם שליטי ישראל, באמצעות בן דודו ראמי מח'לוף שאמר... בימיה הראשונים של המהפכה כי בטחונה של ישראל תלוי בביטחונה של סוריה[2],

בעוד שהיטלר התייחס ליהודים, שהיו אזרחי גרמניה, כאל מי שאחראים למצב המחמיר והולך שאליו הגיעה גרמניה אז, בגלל הספסרות הכספית והמונופולים שלהם ועוד האשמות שהדביק להם - בצדק או שלא בצדק - כדי להשמידם.

 

העולם עודנו חי בהשפעת שואה זו והתנועה הציונית העולמית ניצלה זאת באופן מיטבי בעזרת התמיכה הבלתי מוגבלת [בה], כדי להקים מדינה יהודית על אדמת פלסטין. [מנגד] העולם עד זה עשר שנים לטרגדיה הסורית שאותה כינה האו"ם כאסון ההומניטרי העצום ביותר אחרי מלחמת העולם השנייה [מבלי לעשות דבר]. להלן כמה מהנתונים שפורסמו... על העשור האחרון בסוריה: מספר העקורים הסורים בתוך סוריה הוא 6.9 מיליון; מספר הפליטים הסורים בארצות המקלט הוא 6.5 מיליון; מספר הילדים שנשרו מלימודים הוא 2.5 מיליון... הפסדי הכלכלה הסורית חצו את סף ה-500 מיליארד דולר אמריקאי... מספר הנפגעים מהפעולות הצבאיות הוא יותר מ-1.8 מיליון אזרחים... עשרות אלפי אזרחים נעדרים, או הועלמו בכפייה ועשרות אלפים אחרים קיפחו את חייהם כתוצאה מהתקפות של המשטר הסורי ובעלי בריתו איראן ורוסיה...

 

מדינת ישראל כיום מתחרה בכמה תעשיות בינלאומיות ואף עומדת בראש רשימת המדינות המייצרות מוצרים מיוחדים בתחום הטכנולוגיה; צבאה הפך לאחד הצבאות החזקים ביותר באזור, חרף שטחה הקטן ומיעוט משאביה [הטבעיים]... מנגד, אנו עדים לכמה מתוצאות השואה הסורית... שלא די במספרים [לעיל] כדי להעיד על עוצמת האסון והיקפו. האם לדבר על הפילוג החברתי, הלאומי, הדתי, העדתי [בסוריה], ועל [הפילוג] בין האזורים [בה]? או שמא נדבר על הריסת התשתית, קריסת הכלכלה באופן כמעט טוטאלי, או על השינוי הדמוגרפי וההגירה הכפויה והריסת המורשת והתרבות של סוריה? או אולי על הצבאות הכובשים חלקים גדולים שלה? או על ארגוני הטרור והבדלנות שהקימו את אזורי השליטה וההשפעה שלהם [בסוריה]?

 

למעשה, מה שצופן העתיד לסוריה ולתושביה אפל וטרגי עשרות ואף מאות מונים יותר מכפי שנראה כעת ומה שאנו רואים כיום הוא רק קצה הקרחון... כולם אחראים לחורבן שהגענו אליו, כולנו קורבנות העריצות... כל מי שניצל את המהפכה כדי להרוויח ממנה, מוצא כעת את עצמו מושפל ומבוזה וכל מי שנקט עמדה ניטרלית... מוצא את עצמו כעת בין פטיש הרעב לבין סדן ההשפלה.

 

הגיע הזמן שהסורים יתפכחו משיכרונם. הגיע הזמן שננער מעל עצמנו את אבק ההישענות על אחרים, חוסר האונים והכניעה. זה יקרה רק אם נאחד את מאמצי [הפזורה הסורית] - בנות ובני המולדת הנאמנים מקרב אלו החיים בכל רחבי העולם - בשיתוף פעולה עם [הסורים] השומרים על גחלת הלאומיות בתוך סוריה. על אלו [שבתפוצות] לכפות את רצונם על כל העולם, בהתבסס על האינטרס הסורי. יש להתחיל זאת בהכנה לוועידה לאומית סורית כוללת. על הסורים האמריקאים לשאת בנטל העיקרי של אחריות זו, שכן בהיותם התפוצה בעלת היכולת הרבה ביותר להשפיע על מוקד קבלת ההחלטות המוביל בעולם, הם קטר השינוי הסורי... הגיע הזמן לשים קץ לשואה [הסורית], שתמשיך להיות איתנו ותיחרט בזיכרוננו לעד."[3]

 

 [2] מתכוון לדברים שאמר ראמי מח'לוף לניו יורק טיימס:

If there is no stability here, there’s no way there will be stability in Israel” https://www.nytimes.com/2011/05/11/world/middleeast/11makhlouf.html , 10.5.2011

 

[3] www.alsouria.net, 7.4.2021