המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבת סעודית: הארגונים המתהדרים בשמות אסלאמיים מפיצים טרור ושחיתות ומזיקים לאסלאם
3/3/2021

כותבת סעודית: הארגונים המתהדרים בשמות אסלאמיים מפיצים טרור ושחיתות ומזיקים לאסלאם

 

ד"ר חסנאא' אל-קוניעיר, כותבת סעודית ומרצה באוניברסיטה על שם המלך סעוד באל-ריאד, פרסמה בטורה ביומון אל-ריאד מאמר בו יצאה נגד מפלגות וארגונים אסלאמיים - דוגמת "האחים המוסלמים", "חזבאללה" "ג'יש אללה" ואנצאר אללה" - שאימצו לעצמם שמות המבטאים כביכול קדושה וקרבה לאללה ולאסלאם - בעוד שבפועל מדובר בארגונים קיצוניים וטרוריסטים המנצלים את הדת לצרכיהם, מפיצים טרור ומזיקים לאסלאם ולביטחון הלאומי הערבי. לדבריה, השמות שאימצו הללו לעצמם נועדו להקנות להם מונופול על הדת ולהטעות את המוסלמי הפשוט לחשוב שהם פועלים בשם האסלאם, בעוד שבפועל לא זו בלבד שהם אינם כאלה, הם ההיפך מכך.


ד"ר חסנאא' אל-קוניעיר[1]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"... ארגונים ומפלגות המציאו [לעצמם] לאחרונה שמות שכלפי חוץ מטעים לחשוב כאילו הם ראויים לאסלאם ופועלים בהתאם לו, בעוד שלאמיתו של דבר הם אינם כאלה...

 

בין השמות הללו שהארגונים האסלאמיים מכנים את עצמם נכללים שמות כמו: 'האחים המוסלמים'; 'האחים המצייתים לאללה'[2]; חזבאללה [מילולית: מפלגת אללה] הלבנוני; תנועת 'אנצאר אללה' [תומכי אללה] - תנועה פוליטית דתית מזוינת שמרכזה בעיר צעדא שבצפון תימן [קרי, תנועתם של החות'ים]; 'ג'יש אל-אסלאם' [צבא האסלאם]- ארגון פלסטיני סלפי ג'יהאדי [הפועל בעזה] ותומך באל-קאעדה מאז הקמתו וב-2015 הביע תמיכה בדאעש; 'ג'יש מוחמד' [צבא מוחמד] היושב בפקיסטן, ואשר הודו, האו"ם, ארה"ב ובריטניה רואים בו ארגון טרור; 'אנצאר אל-אסלאם' [תומכי האסלאם] - ארגון אסלאמי סלפי כורדי בצפון עיראק... [ועוד ועוד]

 

כל השמות הללו אינם אלא שמות טקטיים [שנועדו]: לשלהב [את ההמון]  ולשלוח מסר אידיאולוגי גדוש ברעיונות קיצוניים; לקחת מונופול על הדת ולנצלה לטובת האינטרסים של [הארגונים הללו]; ליטול [לעצמם] אפוטרופסות על האנשים ובפרט האנשים הפשוטים, בשם אללה, בשם הנביא ובשם האסלאם.  מדובר בשמות שמעניקים ל[ארגונים] עצמם תארים של קדושה, טוהר מידות וקרבה לאללה יותר מאשר לאנשים אחרים, כאילו שאללה העניק להם את הזכות לדבר בשמו ולשלוט במאמיניו. [ארגונים אלה] הרחיקו לכת בכך עד כי הפכו את עצמם לשלטון דתי ופוליטי שמתוקפו הם מנהלים את גורל האנשים ואת דרכי הפעולה של המדינות...

 

אין ספק שהוספת השם אללה או המילה אסלאם וכיו"ב לשמותיהם של המפלגות והארגונים הללו, העניקה להם מעין קדושה שגרמה לפשוטי העם להצטרף אליהם, מבלי להבין שפעילותם [דווקא] מזיקה  לאסלאם ולביטחון הלאומי הערבי.

 

העובדה שהמפלגה הקיצונית שהקים חסן אל-בנא ב-1928 בחרה לעצמה את השם 'האחים המוסלמים', מעידה על תחושה עמוקה של התנשאות על כל חלקי החברה המצרית דאז, ועל כל המוסלמים בהמשך. [בחירה זו] מעידה גם על תחושה חולנית מפחידה של נטילת מונופול בלעדי לעצמם כבעלי הסמכות על האסלאם. האלימות והשנאה המיוחסים לאסלאם הם אך ורק תולדה של החשיבה הקיצונית של האחים המוסלמים, ויש דוגמאות ופסקי הלכה [של האחים המוסלמים] הרואים בהם [קרי בעצמם] כָּארגון האסלאמי היחיד בִּסביבה גַּ'אהִלִית[3] שאינה דוגלת בדת האסלאם, כפי שכתב במפורש סייד קוטב[4], מבכירי תנועתם, בספריו...  

 

אשר ל[ארגון] חזבאללה הלבנוני השיעי... הרי שהתנשאותו על כל המוסלמים, ולא [רק] על מרכיבי העם הלבנוני, עולה על [ההתנשאות] של האחים המוסלמים. בנוסף לכך, היומרה של מנהיגו [חסן נאסרללה] לייחס לעצמו קשר יוחסין עם משפחת הנביא [מוחמד], גרמה לו ולחסידיו לבחור את המונח 'חזבאללה' שמופיע בסורת אל-מאידה פסוק 56 [בו נאמר]: 'מי שמקבלים את חסותם של אללה ושל שליחו ושל המאמינים הם הקבוצה של אללה [חזבאללה] והם המנצחים'... [פרשן הקוראן אבן ג'ריר] אל-טברי [923-838] טען כי 'חזבאללה [בפסוק הנ"ל] הם האנצאר'[5] והדגיש כי 'חזבאללה מקרב המוסלמים הם מי שדבקו בכניעה לאללה ולא נמנעו מהקרבה למענו; הם אלה שתמכו בנביא [מוחמד] והשקיעו בכך מאמצים והם אלה שדאגו לעניינם של המוסלמים...' מה רב ההבדל בין הפירוש של חזבאללה בפסוק לבין ארגון הטרור הזה [חזבאללה הלבנוני] התומך בשלטון שׁוֹטֶה ההלכה[6] [האיראני] ומבצע את האג'נדה הטרוריסטית שלו, ההרסנית עבור המולדת הערבית.

 

רבים מהארגונים והקבוצות האסלאמיות הללו ביצעו פעולות טרור במדינות רבות בעולם, כשהטרוריסטים הללו מסתמכים על פרשנויות מסוימות של הקוראן ושל המסורות של הנביא תוך הוצאתן מהקשרן, כדי להצדיק את ההתקפות האלימות שלהם נגד האחרים, ובכללן רצח והשמדה המונית. בשנים האחרונות התרחשו אירועי טרור בהיקף עולמי: באפריקה, באסיה, באירופה, ברוסיה ובאמריקה. התקפות כאלה פגעו במוסלמים ובאחרים זולתם.

 

[ראו] עד כמה נכונים דברי אללה ביחס למפלגות הדתיות הקיצוניות הללו אשר הפיצו שחיתות בעולם כולו [קוראן, 53:23]: 'הם נחלקו בדעותיהם, הפכו את הספר לכמה ספרים וכל סיעה נאחזה בעמדתה והייתה מרוצה ממנה'. קרי, חסידי [האסלאם] התפלגו לסיעות וחבורות והפכו את הדת שלהם לכמה דתות, לאחר שצֻווּ להתאחד, כאשר כל סיעה מתפעלת מעמדתה שלה וטוענת שהצדק עִמה וש[עמדת] האחר כוזבת. יש ב[פסוק] זה אזהרה מפני פלגנות בדת."[7][2] 'אח'ואן מן אטאע אללה' (إخوان من أطاع الله, קרי האחים המצייתים לאללה) הוא כוח צבאי סעודי-ווהאבי המורכב משבטי נוודים מסורתיים, שהוקם ב-1911 ושימש כצבאו של אבן סעוד עוד בהיותו שליט סולטנות נג'ד. הכוח מילא תפקיד חשוב בהפיכת אבן סעוד לשליט מרבית חצי האי ערב ובהקמת הממלכה הסעודית בהמשך.

[3]  גַּ'אהִלִי הוא דבר שקשור או מתייחס ל"תקופת הגַּ'אהִלִיה" (קרי "תקופת הבערות") - התקופה שלפני התגלות האסלאם.

[4]  סייד קוטב (1906-1966) היה פעיל והוגה דעות של תנועת האחים המוסלמים.

[5]  האנצאר (الانصار, מילולית: התומכים) - כינויים של תושבי ית'רב (כיום אל-מדינה) המוסלמים שסייעו למוחמד ולעדת מאמיניו לאחר שהיגרו ממכה בשנת 622.

[6]  במקור: "אל-ולי אל-סַפִיהְ" (الولي السفيه) כינוי גנאי שנגזר משמו של שלטון "חכם ההלכה" האיראני "אל-ולי אל-פַקִיהְ" (الولي الفقيه) – תפקיד שאותו נושא מאז 1989 המנהיג העליון האיראני, עלי ח'אמנאי.

[7]  אל-ריאד (סעודיה), 10.12.2020