המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי: איראן היא האויבת שלנו ולא ישראל
24/11/2020


כותב סעודי במסר לאיראן על רקע הסכמי הנורמליזציה עם ישראל:

את זו שמערערת את יציבות האזור והפכת לאויבת שלנו, ולא ישראל

 

על רקע המתקפה האיראנית החריפה על נרמול היחסים בין ישראל לבין איחוד האמירויות ובחריין[1], פרסם העיתונאי הסעודי, עבדאללה זאיד, ב-23.9.20 מאמר בטורו ביומון הסעודי מכה, תחת הכותרת "מסר לאיראן, על רקע השלום עם ישראל" שבו טען כי איראן שוכחת שהיא זו שבהתנהלותה הבריונית והטרוריסטית מערערת את יציבות האזור ולא ישראל, והיא זו שהפכה לאויבת של הערבים. לדבריו, איראן משמיעה סיסמאות על הצורך לשחרר את ירושלים, כשבפועל לא רק שאינה עושה דבר למען מטרה זו,  אלא אף ממשיכה לכבוש רבות ממדינות ערב כשהיא חותרת למטרה אחרת והיא חידוש האימפריה הפרסית שחלפה מן העולם.

 

קריקטורה בבאיחוד האמירויות: איראן מבועתת מהסכם הנורמליזציה בין איחוד האמחרויות לישראל[2]להלן תרגום קטעים ממאמרו[3]:

 

"היללות, הבכי, הכאב והצער של כל בכירי ממשלת איראן וגרורותיה בעקבות חתימתן של בחריין ואיחוד האמירויות על הסכם שלום עם ישראל הולכים וגוברים. דובר משרד החוץ האיראני שב וחזר על מונחים כגון [בגידה ב]'אצילות הרוח הערבית', וב'ערכים האסלאמיים' וכיו"ב, בעוד ממשלת איראן מרבה לשכוח את מעשיה באזור ואת חצייתה קווים אדומים רבים, עד שהפכה לאויבת ברורה [של הערבים].

 

האיראנים שוכחים שהם במצב של עוינות ומלחמה ממשית עם מדינות האזור: מי כובש את האיים במפרץ הפרסי [הכוונה לשלושת האיים טונב הגדול, טונב הקטן ואבו מוסא השייכים לאיחוד האמירויות]? מי ניסה לחולל הפיכה בבחריין? מי חרש מזימות נגד כווית באמצעות חוליות טרור? מי משגר את טיליו לעבר סעודיה? מי שלח את שכירי החרב שלו [למלחמה] בסוריה? מי הקים מיליציות בעיראק? מי הקים מפלגת טרור בלבנון [הכוונה לחזבאללה]? מי מזין את שכירי החרב בתימן [הכוונה לחות'ים] כדי שיחוללו הפיכה נגד הממשלה הלגיטימית? האמת שלא ישראל עשתה את כל זה, אלא איראן.

 

[אף] בכיר ישראלי לא הצהיר מעולם שארצו כובשת חמש בירות ערביות[4]. למרות שאיראן מנופפת בסיסמת ההתנגדות; למרות שיש לה [כוח בשם] כוח קודס... ולמרות שהיא אומרת כי מטרותיה הן שחרור [מסגד] אל-אקצא, ראינו שהקצינים הבכירים האיראנים לא הגיבו ולו [בירי] קליע אחד להפצצת בסיסיהם בסוריה, על ידי ישראל. ישראל משגרת מטוסים וטילים ומפציצה ללא הרף את בסיסיהם באזורים השונים ללא שום תגובה איראנית. [גם] רוסיה התערבה והורתה לאיראנים להתרחק מאות קילומטרים מגבול ישראל וכך נעשה, באופן מבזה ביותר [מבחינת איראן].

 

האין איראן טוענת שיש לה כעת דריסת רגל בצפון ישראל באמצעות חזבאללה, השולט על לבנון, ושיש לה כעת דריסת רגל [בישראל]  בזכות נוכחותה בסוריה?! יחד עם זאת היא לא שחררה את אל-אקצא וירושלים כפי שהיא שבה וקוראת [לעשות] כל העת.

 

המשוואה הברורה והדבר המובן מאליו הם שמטרתה האמיתית של איראן היא להשתלט על העולם הערבי ולכונן בו את האימפריה הפרסית שחלפה מן העולם. זוהי - בשיא הפשטות - הסיבה שבגינה אנו עדים למעשיה בשטח. האם ישראל נמצאת על הגבול הדרומי של סעודיה? [לא, אם כך] מה היא [קרי, איראן] רוצה מתימן? האם ישראל נמצאת צפונית לסעודיה, בעיראק? [לא, אם כך], מה היא רוצה מעיראק? האם ישראל נמצאת מזרחית לסעודיה? [לא, אם כך] מה היא רוצה בבחריין?

 

האירועים הללו שלהם עדים כולם, ושאינם מצריכים מחקר ופרשנות, מבהירים לנו מהם הדחף, המאמץ והיעד האמיתיים של איראן. אין מדינה בעולם הערבי שלא ניזוקה מאיראן. שים אצבע על כל מדינה במפת העולם הערבי ותמצא כי איראן הזיקה לה במישרין או בעקיפין. אפילו אותן מדינות ששמרו על קשרי ידידות עם איראן באזור, נכוו מלשונם ומניבולי הפה של האיראנים, מן האיומים והאזהרות ואף משליחת חוליות טרור וריגול, מבלי [שאיראן] תכבד את השכנות, את הזכויות ההיסטוריות או את החוק הבינלאומי.

 

איראן מבעירה את האזור באמצעות גרימת מהומות, בלבול, הפרעות, קנאות, זעזוע היציבות והובלתנו למצב של מלחמה. בנוסף, היא רוצה כי נתאים את עצמנו לעמדותיה ולתכניותיה. זוהי מנטליות של בריונות, של פיגור ושל [זריעת] כאוס; מנטליות שלא תואמת את הקפיצה המדעית, הכלכלית והתרבותית שאנו חווים".

 [1]  על התגובות באיראן להסכם בין ישראל לאמירויות ראו דוח ממרי: איראן: שליטי האמירויות "בוגדים"; ההסכם עם ישראל מבשר סכנה לתושבי ארמון הזכוכית שם, 13.9.2020

[2]  אל-רואיה (איחוד האמירויות), 19.9.2020

 [3] מכה (סעודיה), 23.9.2020