המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חשש בסעודיה: בחירתו של ג'ו ביידן לנשיא ארה"ב תחזיר את מדיניותו ההרסנית של אובמה
28/10/2020


חשש בסעודיה: ניצחון ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות ארה"ב יחזיר את מדיניותו ההרסנית של אובמה


עם התקרב מועד הבחירות לנשיאות ארה"ב ונוכח הובלתו של המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן בסקרים, עוסקת העיתונות הסעודית רבות בבחירות הצפויות ובסיכוייו של כל אחד מהמועמדים לנצח, ומתפרסמים מאמרים רבים בנושא. רוב כותבי המאמרים הסעודים מייחלים לניצחונו של הנשיא הנוכחי דונלד טראמפ, בין היתר בשל עמדותיו התקיפות נגד איראן. רבים מהכותבים מזכירים לרעה את תקופת כהונתו של הנשיא הקודם ברק אובמה, שביידן שימש כסגנו, מגנים את מדיניותם של הדמוקרטים בארה"ב ואת תמיכתם בארגון האחים המוסלמים והסכם הגרעין שגובש עם איראן, ומזהירים כי המצב עלול לחזור על עצמו במידה שביידן ייבחר לנשיא.

 

ברוח זו פרסם העיתונאי הסעודי בדר בן סעוד ב-15.10.20, מאמר ביומון הסעודי אל-ריאד בו הזהיר כי ניצחון של ביידן בבחירות יהיה בבחינת שחזור כהונתו של אובמה על פגמיה הרבים. בן סעוד תקף בחריפות את ממשל אובמה שלדבריו כרת ברית עם קטר וארגון האחים המוסלמים, תמך במה שכונה "האביב הערבי" ובכך המיט חורבן ואסון על מדינות ערב. עוד טען כי אובמה אפשר לאנשי האחים המוסלמים לחדור לתפקידים בכירים בממשל האמריקאי ולהיות שותפים להתוויית מדיניות ארה"ב נגד מדינות ערב ובעד אויבותיהן איראן, תורכיה וקטר. לדבריו, המקיאווליזם של האחים המוסלמים והאידיאליזם המלאכותי של הדמוקרטים מתגבשים יחד לכדי ברית משותפת המשרתת את שני הצדדים.

 

לצד זאת, התפרסמו בעיתונות הסעודית גם כמה מאמרים שניסו להרגיע ולהפחית מחומרת הסכנה של ניצחון אפשרי של ביידן. כך למשל, פרסם העיתונאי הסעודי מוחמד אאל אל-שיח' מאמר ביומון הסעודי אל-ג'זירה שבו טען כי האינטרס של סעודיה הוא בהחלט ניצחון של טראמפ, אך יחד עם זאת הסביר כי ניצחון של ביידן לא יהיה בהכרח אסון גדול, שכן יש הערכות שביידן מתון יותר מאובמה בעמדותיו. לדבריו, אם ייבחר ביידן, הוא לא יוכל להתעלם מהתנהלותה הטרוריסטית של איראן באזור ושל זרועותיה דוגמת חזבאללה, וגם לא מהתגבשות העמדה האירופית נגד התנהלותו של ארדואן. אאל אל-שיח' הדגיש כי ביידן גם לא יוכל להתעלם מכך שסעודיה היא מדינה חשובה בעלת השפעה וקשרים אסטרטגיים עם ארה"ב והפחית מחשיבותן של המתקפות שיש כיום בתקשורת האמריקאית עליה ועל מדינות ערביות נוספות, בהעריכו כי הן נועדו לתקוף את טראמפ יותר מאשר אותן, ושזהו חלק מפופוליזם שיתפוגג לאחר הבחירות.

 

להלן תרגום קטעים מהמאמרים של בדר בן סעוד ושל מוחמד אאל אל-שיח':

 

העיתונאי בדר בן סעוד: ניצחון ביידן - שחזור של כהונת אובמה שכרת ברית עם האחים המוסלמים  

העיתונאי הסעודי בדר בן סעוד כתב ב-15.10 בטורו ביומון הסעודי אל-ריאד: "[המועמד לנשיאות ארה"ב, ג'ו] ביידן, כיהן כסגנו של [נשיא ארה"ב לשעבר, ברק] אובמה במשך שמונה שנים ובחירה בו משמעותה שחזור של אותו ניסיון על כל עיוותיו הפוליטיים, הכלכליים והבריאותיים. בקמפיין הבחירות שלו ובשיחות עימו, הוא מדגיש את סדר העדיפויות של הממשל האמריקאי באותה תקופה ו[בכך] מחזיר אל התודעה את הברית של אותו ממשל עם קטר ועם האחים המוסלמים, ב[מסגרת] התוכנית הכושלת של האביב הערבי. [זאת] בנוסף לשימוש שעשה [הממשל] בערוץ אל-ג'זירה הקטרי ובצוותיו הערבי והאנגלי כזרוע תקשורתית לצורך זה, ובכך ביסס את הכאוס והחורבן הפוליטי והכלכלי במדינות ערב... האביב הערבי היה בבחינת הפיתיון שהערבים בלעו. הוא לא היה שלב היסטורי טבעי ואפילו לא גל של התקוממות חברתית כתוצאה מהנסיבות הכלכליות או הפוליטיות.

 

הקשר של ארה"ב עם האחים המוסלמים חוזר לשנות החמישים של המאה הקודמת... האנגלים מימנו את ייסוד הארגון בשנת 1928. חברי הארגון היגרו לארה"ב לפני שבעים שנה והועסקו במשרות בכירות במוסדות אקדמאים אמריקאים, בחברות ייעוץ ובמכוני מחקר משפיעים. דבר זה אפשר להם למלא תפקיד יוצא דופן בסיכול ההחלטות האמריקאיות, אשר נועדו לפגוע בבעלי בריתם ובראשם איראן, תורכיה וקטר. [קמלה] האריס, סגניתו של ביידן בבחירות לנשיאות, אמרה כי פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין האיראני לא הייתה מוצלחת, מה שאומר כי החזרה אליו [אל ההסכם] ואל [הברית עם] האחים המוסלמים באה בחשבון במקרה שביידן ינצח.

 

אובמה כרת ברית עם ארגון האחים המוסלמים, תרם לכך שהם קיבלו אפשרות להשתתף בהתוויית המדיניות של ארה"ב כלפי מדינות ערב ותמך בתוכניותיהם בתוניסיה, במצרים, בלוב ובסוריה בתקופת האביב הערבי... כמו כן במהלך כהונתו, הדמוקרטים התנגדו להגדרת האחים המוסלמים כארגון טרור והם עדיין דבקים בעמדה זו, בטענה כי חברי האחים המוסלמים הפכו להיות הממשלה או חלק מממשלה בכמה ממדינות ערב.

זרמי האסלאם הפוליטי תומכים בקמפיין של ביידן באופן ברור ומתנגדים לבחירתו של טראמפ לכהונת נשיאות שנייה, שכן ידוע שאין לו קשרי ידידות עימם ושהוא יפעל למען סילוקם באופן מוחלט. פעילי ארגון [האחים המוסלמים] עומדים מאחורי מרבית המתקפות על מדינות המפרץ והאזור הערבי בתקשורת המערבית ויש להם נוכחות איתנה מזה זמן רב במשרדי החוץ והאוצר האמריקאים. לכן, על ממשלות ערב להגיש תביעה משפטית נגד קטר, ממשל אובמה הדמוקרטי והאחים המוסלמים בארה"ב ולדרוש מהם פיצויים מוסריים וכספיים על נזקי האביב הערבי.

 

לא תמיד הבחירות מביאות [לשלטון] את [המועמד] הטוב יותר, ולראיה היטלר שביסס את הנאציזם, שלט בגרמנים ביד ברזל, והכניס את גרמניה למלחמת העולם השנייה. כמו כן האחים המוסלמים השתתפו במסעות הבחירות של מתמודדי המפלגה הדמוקרטית והם מנסים לייסד תנועות בעלות השפעה, שכלפי חוץ הן רחוקות מהאידיאולוגיה של הארגון. המקיאווליזם של האחים המוסלמים נפגש עם האידיאליזם המעושה של הדמוקרטים בארה"בשניהם מסכימים לוותר על עקרון או לדחות את [יישומו] על מנת לממש אינטרסים זמניים".[1]

 

המאמר של בדר בן סעוד באל-ריאד[2]


 

העיתונאי מוחמד אאל אל-שיח': ביידן מתון מאובמה; ניצחונו לא יהיה אסון כפי שחלק חושבים

העיתונאי מוחמד אאל-שיח' כתב ב-11.10.20 בטורו ביומון הסעודי אל-ג'זירה: "המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן נמנה עם מתוני המפלגה הדמוקרטית, למרות שהיה סגנו של הנשיא אובמה בעל הנטייה השמאלנית, הרוחש עוינות עמוקה לכל מה שהוא ערבי, הגם שאביו ממוצא מוסלמי. כאשר נשאל ביידן בראיון טלוויזיוני עמו, במהלך מה שכונה האביב הערבי: האם אתה אופטימי בקשר לאביב הערבי? הוא השיב: אדרבא, אני מודאג. לפיכך, רבים מהמומחים לענייני ארה"ב סבורים שביידן אינו העתק של הנשיא אובמה, אלא הרבה יותר מתון ממנו, מה גם שאינו רוחש לערבים שום שנאה כמו אובמה.

 

כמובן שהאינטרס שלנו הוא שטראמפ ינצח, שכן המגמות שלו ידועות והן משרתות את האינטרסים שלנו, מה גם שעמדותיו כלפי רפובליקת הָאָיָתוֹלוֹת [קרי: איראן] ברורות ונחרצות, בפרט לגבי [אפשרות] החזקת פצצה גרעינית בידם. אלא שניצחון של ביידן, להערכתי, לא יהיה אסון כה נורא כפי שמשתוקקים מתנגדי המדינות הערביות המתונות... 

 

כמו כן, במהלך תקופת טראמפ איראן חשפה את פניה המכוערות ואף הטרוריסטיות והאימפריאליסטיות, מה שהפך אותה בפועל לאחד הגורמים מחוללי המהומות, הסכסוכים והטרור באזור... [איראן] היא מדינה של אנשי דת שאין לה שום קשר לחברות האזרחיות והאדם לא מעניין אותה כפי שמעניין אותה להפיץ את האידיאולוגיה [שלה]. זאת, כפי שנקבע בפירוש באחד מסעיפי החוקה שלה. לפיכך, אני סבור שלא ייתכן שהיא [איראן] תשתלב עם העולם כפי שהוא כיום...

 

סעודיה והמדינות הערביות המתונות נחשבות על פי אמות המידה המודרניות למדינות כבדות משקל, וההסתייגויות שהיו בעבר לדמוקרטים [בארה"ב] מהן, אינן עוד. זאת, בייחוד מאחר שפנייתן של רוב המדינות המתונות לעבר שלום ונורמליזציה עם ישראל שינתה את מהלך העניינים באזור באופן שהמועמד [לנשיאות] ג'ו ביידן לא יוכל להתעלם ממנו, אם ייבחר. בה בעת, הנשיא החדש לא יוכל [גם] להתעלם מההתקפות שמבצעים האיראנים נגד האמריקאים בעיראק, מהפשעים של זרוע הטרור של איראן - חזבאללה, ובפרט מאחריותו הישירה לפיצוץ המזעזע בנמל ביירות.

 

אשר למפלצת העות'מאנית, המגולמת ב[דמותו של] רג'פ טאיפ ארדואן, הרי שכעת רוב מדינות העולם מגנות אותו ובתוך כך דלפה אמירה של ביידן, בה האשים את ארדואן בְּבִריונוּת ודרש לקצץ את טְפַריו. לדעתי, הסכנה הנשקפת מארדואן ומהתנהלותו המדינית קלת הדעת גרמה למדינות אירופה להביע דאגה מפניו, כך שאם הגבלת הבִּריונוּת התורכית וריסונה יעמדו בראש סדר העדיפויות של ביידן, העניין ישרת בסופו של דבר את האינטרס שלנו מול האויב הזה, שסכנתו אינה פחותה מזו של הָאָיָתוֹלוֹת הסָּפָוִוים[3] של פרס השולטים באיראן.

 

ייתכן שרבים מהערבים חשבו שההתקפה הפראית מצד פלטפורמות התקשורת האמריקאיות נגד המדינות הערביות המתונות, חושפת את המדיניות שינקוט ביידן אם ינצח, אלא שפלטפורמות אלו על שלל מגמותיהן תקפו את טראמפ והוקיעוהו ואין לי צל של ספק שמיד כשהנשיא ביידן ייכנס לבית הלבן יבוא הקץ להתקפות הללו [נגד המדינות הערביות המתונות] או לפחות שחריפותן תתמתן מאוד, שכן יעד תקיפתן היה [בעצם] הנשיא טראמפ ולא המדינות הערביות המתונות. 

סעודיה, במיוחד, היא מדינה כבדת משקל ויש לה קשרים אסטרטגיים עתיקי יומין ושורשיים עם ארה"ב. אם נוסיף לכך את העובדה שהיא אחת מפורום ה-G-20, אזי שום נשיא אמריקאי לא יכול שלא לקחת זאת בחשבון, וכל מה שנאמר בקמפייני הבחירות אינו אלא בבחינת רעשים שמכתיב הפופוליזם של הבחירות, לעיתים רבות, והם מתפוגגים מיד עם סיום קמפיין הבחירות." [4]

 

המאמר של מוחמד אאל אל-שיח' ביומון אל-ג'זירה [5]
[1] אל-ריאד (סעודיה), 15.10.2020

[2] אל-ריאד (סעודיה), 15.10.2020

[3]  האימפריה הסָּפָוִוית הוקמה בידי שושלת פרסית שיעית ששלטה במרבית שטחי איראן המודרנית החל משנת 1502-1501 עד שנת 1722. שמם של הספווים משמש כיום בתקשורת הערבית ככינוי גנאי לאיראן.

[4]  אל-ג'זירה (סעודיה) , 11.10.2020

[5]