המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מפקד משמרות המהפכה סלאמי: "צבא ארה"ב שחוק ועייף,ביכולתנו לכבוש את כל בסיסיו באזור
25/9/2020


מפקד משמרות המהפכה סלאמי: "צבא אמריקה הפך לשחוק ועייף ... כלי הנשק שלו ... אינם מודרניים... אנו מסוגלים לשרוף ולכבוש את כל האינטרסים והבסיסים שלהם באזור"

 

הקדמה:

בריאיון ב-19.9.2020 לציון שבוע מלחמת איראן-עיראק 1980-1988, התייחס חוסין סלאמי, מפקד משה"מ, בתכנית "נגאה יכ" (מבט אחד), לעוצמתה של המהפכה האסלאמית וביטוייה בשטח מול ירידת כוחה של ארה"ב, לעליונות החייל האיראני מוסלמי החמוש באמונה, לוחם בשם המהפכה ומבצע ג'יהאד ושהאדה על פני החייל האמריקאי שחס על חייו.

 

סלאמי השווה בין מנהיגי שתי האומות והמערכות הפוליטיות, האיראנית והאמריקאית, איתאללה רוחאללה ח'ומיני, מייסד משטר המהפכה האסלאמית ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. ח'ומיני שבכוח אישיותו ורוחו גייס רבים להיות שהידים, והוביל חברה צומחת ובעלת עוצמה אל מול טראמפ, החלול, השבוי בהגזמותיו ומכסה על ריקנות אישית ולאומית.

 

סלאמי גורס כי אין בכוחה של אמריקה לשאת במחיר מלחמה מול איראן – לא כלכלית, לא מורלית ולא צבאית ואין בכוחו של הצבא האמריקאי לעמוד בפני עוצמת הכוח האיראני. כראיה לדבריו הוא מזכיר את חוסר התגובה של טראמפ על הפצצת הבסיס האמריקאי בעיראק עין אל-אסד ב-8.1.20 (כנקמה על חיסול קאסם סולימאני מפקד כוח קודס), בידי איראן, המעידה, לדבריו, על חולשת ארה"ב שלא רצתה להתעמת עם שיגור מאות טילים שהכינה איראן למקרה שתגיע מתקפה אמריקאית נגדית.

 

סלאמי הכחיש כי איראן התכוונה להתנקש בחיי שגרירת ארה"ב בדרום אפריקה כנקמה על חיסול סולימאני ואמר כי נקמת איראן תהיה ב"סדר הפוליטי של אמריקה שמקבל החלטות כאלה" על חיסול בכירים דוגמת סולימאני ו"הבסת המשטר" האמריקאי. ראו קליפ ממרי:

 

רוח דברים אלה השתקפה בהתבטאות נוספת, ב-23.9 בטקס העברת כטב"מים ומסוקים לחיל הים של משה"מ, בה התייחס סלאמי להידרדרות כוחה המוסרי והצבאי, לדבריו, של ארה"ב, אל מול התעצמותה הרוחנית והצבאית של איראן בשטח ובהשפעה על שכנותיה.

דוח זה יביא מדברי מפקד משה"מ סלאמי בשני האירועים:

 

מפקד משה"מ סלאמי: "יש לנו אלפי גדודים בשטח ואם הם יתחילו בתנועה הם יתפסו וישרפו את כל האינטרסים האמריקאיים באזור. האמריקאים נמצאים בפרשת דרכים, או שהם חייבים להישאר ולקבל את התבוסה או שהם צריכים ללכת ולקבל את התבוסה"

להלן עיקרי דברי סלאמי בריאיון הטלוויזיוני מה-19.9.20, כפי שצוטטו ביומון "אקתצאד ניוז":

 

[...] "האמאם [רוחאללה ח'ומייני, מייסד משטר המהפכה האסלאמית] הסיר את האווירה האפלה של הבורות והעבדות המודרנית מן החברה שלנו ו[אורו] זרח לא רק באופק של איראן אלא באופק העולם כולו. אנו יכולים לדמות את האמאם להר, בעומדו מול המעצמות הגדולות. האמאם היה זה שהראה לנו איך להתעלם מהמעצמות והראה שלמעצמות כמו אמריקה, ברית המועצות ואחרות אין מקום בעולם, וכשאמר שאמריקה לא יכולה לעשות דבר, ראינו שהיא [אכן] אינה יכולה לעשות שום [דבר ולו] טעות ...

 

[מפקד כוח קודס סולימאני] היה אדם שלא הסיר את בגדי הג'יהאד במשך 41 שנה. לא הניח את חרבו, שמר את דגל הג'יהאד גבוה ולא היה לו רצון זולת כבוד המוסלמים. דמותו היתה [קורבן] של כפרת [עוונות] של העם האיראני והמוסלמים, וכפרה זו היה המשען לדברי האדון הזה [שחוסל] בצורה פחדנית [ע"י אמריקה]. איראן והעולם האסלאמי לעולם לא ישכחו את זיכרונות [מעשי] הג'יהאד הנמשכים של האיש הדגול הזה.

 

'ההגנה הקדושה' [מלחמת איראן-עיראק] שלנו מלאה באפוסים ייחודיים והיא הרחבה של העאשורא,[1] מכיוון שחבריו של האמאם [ח'ומיני] שאפו לאותן מטרות של האמאם חוסין. המהפכה שלנו הייתה ביטוי של כוח חדש בעולם שאמור היה להפר את מאזן הכוחות. מלחמת [איראן-עיראק 1980-1988] הייתה התגובה הראשונה של מעצמות העל לרעידת אדמה פוליטית זו שיכולה היתה לשנות את משוואות הכוח בעולם. לכן, המלחמה הייתה תגובה מאורגנת נגד האומה האיראנית...

 

המלחמה שלנו הראתה כי כלי הנשק וההיקף הגאוגרפי ותמיכת המעצמות לא יכלו לייצר הצלחה, ומה שיכול להביא לניצחון היה אמונתם ועוצמתם של האנשים המניפים את החרב בשם האל. כלי הנשק והציוד של בני האדם הם גוף חסר נשמה וחיים. דמיין לעצמך [פונה למראיין] שני חיילים, האחד מחפש חדירה למקום הקשיח של האויב כאשר הוא שם למטרה את האויב דרך סדק וקוף המחט, כלומר, הוא מבקש להביס את ההגמוניה של אויב גדול. הוא בעל אידיאל מאוד חזק ואומר 'עלינו להביס את אמריקה, ישראל ובעלות בריתם באזור', הוא מחפש אחר אידיאל גדול.

 

האיש הזה מעלה את טווח הנשק שלו עד לטווח המטרה והאידאל שלו. כפי שאמר אמאם עלי [האמאם השיעי הראשון] 'הגדילו את אורך החרב על ידי נקיטת צעדים'. חייל כזה יתקדם. הוא ילד הג'יהאד. הוא חי עם חרב. יש לו תשוקה להיות שהיד. אין שום מבוי סתום בדרכו, שום מניעה לא עוצרת ולא מקרקעת אותו.

 

אולם, מאידך גיסא, הביטו על החייל האחר [החייל האמריקאי], כל מטרתו [במהלך המלחמה] היא לשמור על חייו. הוא נלחם רק עפ"י הוראות מקצועיות, כפי שאמר בזמנו חייל אמריקאי כשנפצע ולקחו אותו [לבית חולים], בשפה האנגלית ""let me live, עשו משהו כדי שאשאר בחיים. אולם איש בסיג' או חייל [איראני], איש משה"מ ואיש צבא איראני אמיץ – כל תשוקתו היא [להיות] שהיד... כל פרידה היא הפרידה האחרונה שלו. אין לו רצון לחזור והוא עושה דרך ארוכה.


מפקד משה"מ חוסין סלאמי [2]


 

כנגד שני אלה עומדות שתי מערכות פוליטיות. [האחת], אידיאולוגיה פוליטית המבקשת שליטה מדכאת בעולם ו[השנייה] המבקשת להחזיר את רווחת האדם. כאשר שני הרצונות הללו מתנגשים זה בזה, מטבע הדברים, מי שינצח הוא זה המחפש אחר האמת... אתה רואה את האומה האיראנית מאוחדת בג'יהאד וכולם הגיעו למלחמה [מלחמת איראן-עיראק]. כל אומה וכל עם מתנשאים לגובה מנהיגיו... אישיות של כל עם רחבה כאישיות מנהיגו.

 

כאשר מנהיג כמו האמאם [ח'ומיני], בעל אותה נשמה גבוהה ואותה נשימה חמה והכוח לחדור ללבבות, גורם לאנשים מלאי התלהבות להפוך שהידים – חברה זו צומחת וחוצה את גבול הנשק המוגבל, עוברת מכשולים... זהו המפתח לניצחון...

 

האומה האיראנית יכולה לרסן את הלחצים הפוליטיים, הכלכליים והפסיכולוגיים. האויב תקף בכל דרך כדי לשבור את האומה האיראנית, [אולם] לא משנה כמה ניסה, הוא לא הצליח. ההתנגדות של האומה הזו לא תיפסק והיום היא יקרה וגאה...

 

אנו מבטיחים לכם כי לשום מעצמה, כולל אמריקה, אין התנאים לכפות מלחמה חדשה על העם האיראני, ו[האזרחים האיראנים] אינם צריכים לחשוש מהשקרים המוגזמים הללו שהעלה נשיא אמריקה. כאשר מנהיג מדינה, כביכול גדולה כמו אמריקה, חסר ידע וניסיון פוליטי הנדרש, וחסר ידע מדויק על כוח צבאי, ולא חווה שום מלחמה, טבעי, שישתמש במספרים מוגזמים.

 

ביסודו של דבר, מעצמות כאלה חיות תמיד בשקר וחלק מכוחן הוא תוצר של הפחדה מוגזמת. לאמריקה לעולם לא יהיו התנאים לפתוח במלחמה חדשה במיוחד עם איראן, ואף אחד ממדדי הכוח באמריקה לא מוביל את המערכת הפוליטית האמריקאית למלחמה.

 

עקב ניהול כושל, דעיכת החוכמה הפוליטית של מנהיגי אמריקה והירידה בטקטיקות שהגיעו לשיאו בתקופת טראמפ, הפכו את צבא אמריקה לצבא שחוק ועייף וכיום לא מדובר בצבא שבכוחו להתרחב בשטח. כלי הנשק שבידי צבא זה [ארה"ב] עודם שייכים לפני כמה עשורים, והוא איבד את כוח המודרניזציה, והמורל שלהם עייף מאוד.

 

המדדים הכלכליים שלהם אינם כאלה שהם יכולים לנהל מלחמה חדשה. גם לחברה האמריקאית אין יכולת לקבל אבידות חדשות מכיוון שהמלחמה עם איראן תהיה שונה. אם האמריקאים רוצים להילחם בנו, הם חייבים להיות באזור, הם לא יכולים להילחם בנו מחוץ לאזור. כאשר הם נמצאים באזור הם נמצאים תחת המעקב שלנו בכל מקום, ואנו מסוגלים לשרוף ולכבוש את כל האינטרסים והבסיסים שלהם באזור. אנו יכולים לטאטא את האזור.

 

הכוח שצברנו כיום מבוסס על ההנחה הפסימית ביותר של [אפשרות] מלחמה עם אמריקה וקואליציה עם אמריקה. אספנו את הכלים למלחמה רחבת היקף בים, ביבשה ובאוויר, ועם הגיון זה הרחבנו את יכולות ההגנה שלנו כדי לנצח במלחמה גדולה עם אמריקה.

 

בנינו את משוואת הניצחון בצבא, במשה"מ ובבסיג' באמצעות מה שלמדנו ב[תקופת] 'ההגנה הקדושה' [מלחמת איראן-עיראק]. אנו אנשים שרודפים ומענישים את התוקף, ויש לנו אלפי גדודים בשטח שאם הם יתחילו בתנועה יתפסו וישרפו את כל האינטרסים האמריקניים באזור. האמריקאים נמצאים בפרשת דרכים, או שהם חייבים להישאר ולקבל את התבוסה או שהם צריכים לעזוב ולקבל את התבוסה.

 

האמריקאים לא משוגעים לחשוף עצמם מול כוח מזוין רב עוצמה. כשתקפנו את [בסיס] עין אלאסד [בעיראק כתגובה לחיסול סולימאני בינואר 2020], הנחנו שהאמריקנים יגיבו והכנו מאות טילים להמשך הפעולה. טילים הם חלק קטן מכוח ההגנה שלנו, אם האריה המשוריין הזה ינוע, שום כוח לא יוכל לעמוד בפניו. זו אינה רטוריקה ואני שונא לוחמה פסיכולוגית. אני שונא הגזמות חסרות תועלת, עליי לתת דיון וחשבון במלחמה זו [אם תתרחש] מחר [ולכן] אני מודיע שאין לנו חששות משום מלחמה. יש לנו  היכולת להשמיד ולרדוף אחר האויב."[3]


סלאמי: "השפעות... המהפכה [האסלאמית] יצרו כוח עד מזרח הים התיכון וצפון אפריקה.. אנו מגדילים בהתמדה את כוחנו כאן, ולעולם לא נעצור, ונגדיל את טווח הנשק שלנו"

להלן דברי סלאמי בטקס העברת כטב"מים ומסוקים לחיל הים של משה"מ ב-23.9.20:

 

"אמריקה לא ויתרה על אסטרטגיית ההרחבה שלה ומבקשת לכפות את רצונה על מדינות אחרות. היא בעצמה מייצרת עוינות ומראה שמנהיגיה חסרי בינה פוליטית והם פסיביים ומנוונים.

 

הנשיא האמריקאי [טראמפ] אומר שהוא רצה להתנקש בחיי הנשיא הסורי [אסד]. משמעות הדבר סוף העונה הפוליטית של מעצמה שרוצה בגלוי להתנקש בנשיא הלגיטימי של מדינה [אחרת]. הם קושרים את שליטי המשטרים הריאקציוניים [במפרץ] עם הציונים כדי שהאומה האסלאמית תשנא אותם. האם בכירים אמריקאים יכולים לנסוע לבד באחד מהרחובות במדינות האסלאם כיום? הם לא יכולים כי כל העמים נגדם.

 

אנו עומדים [איתן] וכל יום מתחזקים יותר. ההשפעות והזוויות של ההשפעה הרוחנית של המהפכה [האסלאמית] יצרו כוח עד מזרח הים התיכון וצפון אפריקה, וכוחות אלה פועלים כיום. כלוחם קטן על שפת המפרץ הפרסי, אני מצהיר שאנו מנצחים. בזכות הסבלנות של האומה שלנו וההדרכה של אמאם המהפכה שלנו [ח'אמנאי], אנו מנצחים. לאומה שלנו אין ספק בדולר, בזהב, באירו ובקסם של המעצמות הפוליטיות.

 

אמריקה היא נקודת השנאה של תושבי העולם כיום, ואפילו אזרחים אמריקאים קוראים 'מוות לאמריקה' כיום, באמריקה כיום אנו לא רואים אלא עשן, שריפה, עוני, גזענות וקיטוב ואובדן החופש.

 

מצד שני, אנו מגדילים בהתמדה את כוחנו כאן ולעולם לא נעצור, ונגדיל את טווח הנשק שלנו. אנו מעמיקים את עומק הניווט שלנו. חיל הים שלנו התרחק מגובה פני הים והיום הוא חיל אוויר ימי בשילוב כטב"מים, מסוקים ומטוסי ים. הצמיחה שלנו מגיעה עד מתחת לפני הים ויש לנו גם שם כוח. אנו מגדילים את הכוח על פני השטח, מתחת לפני השטח ומעל לפני השטח."[4]


מפקד משה"מ חוסין סלאמי[5]
[1]  העאשורה בשיעה – יום האבל על מותו של חוסין, נכד הנביא והאמאם השלישי, בידי יזיד בן מעאויה בשנת 680, בקרב שסימל את תחילת הפיצול באסלאם בין הסונה לשיעה.

[2]  אקתצאד ניוז (איראן), 19.9.2020

[3]  אקתצאד ניוז (איראן), 19.9.2020

[4]  איסנא (איראן), 23.9.2020

[5] איסנא (איראן), 23.9.2020