המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המוסד לפסיקת הלכה במצרים מזהיר מפני פרסום פתוות קיצוניות בנושא הקורונה
5/5/2020


המוסד הרשמי לפסיקת הלכה במצרים מזהיר מפני פתוות קיצוניות בנושא הקורונה וקורא להישמע להנחיות גורמי הבריאות

 

המוסד הרשמי לפסיקה הלכתית במצרים (דאר אל-אפתאא) פרסם ב-16.3.20 מסמך המתייחס לחוות הדעת ההלכתיות (פתוות) שפורסמו בעולם האסלאמי עקב התפשטות נגיף הקורונה. מסמך זה, אשר פורסם כחלק ממאמצי המשטר המצרי  לחידוש השיח הדתי במדינה, שופך אור על תוכנן של חוות דעת רבות בנושא ומציג את עמדת הממסד הדתי המצרי ביחס אליהן.

 

המסמך שפורסם מטעם "האינדקס העולמי של הפתווא" (Global Fatwa Index) - גוף שהוקם על ידי המוסד ב-2018 על מנת להילחם בפתוות קיצוניות ברחבי העולם האסלאמי - טען כי 60% מחוות הדעת ההלכתיות אודות הקורונה פורסמו על ידי גורמים לא רשמיים ורק 40% מהן פורסמו על ידי גורמים רשמיים.

 

המסמך סקר פתוות שונות שפורסמו על ידי ארגון האחים המוסלמים וגורמים סלפים וטען כי הללו מנצלים את משבר הקורונה כדי לממש את רעיונותיהם, באמצעות הפצת פתוות קיצוניות ומטעות שנועדו ליצור כאוס, פחד והיסטריה בקרב אזרחי מצרים ולערער את אמון האזרחים במוסדותיהם ובמנהיגיהם. כך למשל, הצביע הדוח על פתוות  הקובעות שהופעת ווירוס הקורונה היא עונש מאללה למצרים בגין האיסור לעטות ניקאב או עונש מאללה לסין בגין דיכוי המוסלמים האויגורים. הדו"ח יצא גם נגד פתוות שהתירו לצאת מהאזורים הנגועים במגפה וטען כי הדבר מנוגד לעמדת השריעה, כמו כן מתח הדוח ביקורת על גורמים סלפים שפרסמו פתוות שנועדו לנצל את המשבר בניסיון להפיק לעצמם רווחים כלכליים,  כמו למשל פתוות המצדדות בשימוש בקמעות כמגן מפני המחלה.

 

הדו"ח תקף גם את ארגון דאעש שקרא להביע שמחה על התפשטות המגפה בסין ואיראן ואף קרא לפעיליו החולים בקורונה לשמש כפצצות ביולוגיות ולהדביק אחרים.

 

מנגד, הדגיש הדוח כי יש להישמע רק לפתוות של הגורמים הרשמיים האחראים על פסיקת הלכה בעולם המוסלמי, הקוראות למוסלמים לציית להנחיות גורמי הבריאות - לרבות להנחיה להפסיק את תפילות יום השישי והתפילות בציבור; להימנע מעליה לרגל למכה, מלחיצות ידיים ומכל התגודדות, כדי למנוע את התפשטות הווירוס ולשמור על נפשותיהם, כפי שמחייבת השריעה. הדו"ח קרא למוסדות פסיקת ההלכה בעולם המוסלמי להפריך את הפתוות שמפיצים הארגונים הקיצוניים וארגוני הטרור ולעודד את האזרחים להישמע להוראות הגורמים הנוגעים בדבר.

 

לוגו האינדקס העולמי של הפתווה[1]


 

להלן תרגום קטעים מהדו"ח הנ"ל:

 

במסמך נטען כי "שני גורמים מנצלים את המצב: הגורם הראשון הם הארגונים הקיצוניים וארגוני הטרור, שמנצלים אותו  במטרה להפיץ כאוס, פחד והיסטריה ולהטיל ספק במוסדות המולדת ובמנהיגיה; הגורם השני הוא אנשים חולניים המנצלים את התפשטות הנגיף, כדי להשיג  מונופול על תרופות וציוד המסייעים להגנה מפני וירוס זה [וכן על מצרכי מזון], בהנחה שהביקוש להם יגבר בקרוב  ויוביל לייקור מחיריהם. זאת, בעוד שמונופול אסור על פי ההלכה האסלאמית

 

הפתוות של האח"ס והסלפים שהקורונה היא עונש מאללה, סותרות את ההלכה האסלאמית

המסמך פתח בביקורת על חוות דעת הלכתיות מטעם ארגוני האחים המוסלמים וארגונים סלפים שקבעו כי וירוס הקורונה הוא עונש מאללה. במסמך נכתב: "האח"ס הטרוריסטים וכמה סלפים ממשיכים לנצל את האירוע כדי לקדם כמה מרעיונותיהם, שכן הם קשרו את הופעת הווירוס להטלת איסור מצד כמה בכירים [מצרים] על עטית ניקאב במוסדות ובאוניברסיטאות במצרים וטענו כי הדבר בא כעונש אלוהי בתגובה לצעדים מעין אלה איש האח"ס, וגדי ר'נים, פרסם פתווה לפיה: 'קורונה היא נקמת אללה בסין והיא ניסיון ומבחן עבור המוסלמים', והסלפי יאסר בורהאמי אמר בפתווה שלו: 'הווירוס הוא עונש אלוהי על משבר האויגורים' הסלפי נג'ל אל-חיוני, טען: 'שאו חן בעיני אללה ]מוסלמיות] צנועות, עיניים שהתמכרו למראה גופים חשופים לעולם לא יבינו את היופי שבניקאב. הערימו על החלטה נתעבת ושרירותית זו [קרי, ההחלטה לאסור חבישת ניקאב] באמצעות חבישת המסכות הרפואיות הללו, כדי שאללה יעניק לכן ישועה'"

 

במסמך נמתחה ביקורת גם על דברי שדרן טלוויזיה כי הניקאב הוא הטיפול היעיל נגד הווירוס: "כל אימת שהאנשים הללו [קרי, האח"ס והסלפים] מזהים הזדמנות להערים על החוק, הם עושים זאת, בכל אמתלה, גם אם היא מנוגדת למה שהם מאמינים בו. כך עשה שדרן ערוץ אל-רחמה, אוסאמה חגאזי, שאמר שהניקאב נחשב לטיפול רפואי יעיל לווירוס, ושאלמלא המבוכה [הכרוכה בכך], היה ארגון הבריאות העולמי מורה למדינות העולם לאלץ את הגברים והנשים לעטות אותו. דיבורים כאלה חושפים שנאה עזה למדע ולכל אמצעי הביטחון וההגנה."

 

בהמשך מתח המסמך ביקורת על כך ש -10% מהפתוות קוראות לברוח מאזור המגפה וקרא לדבוק בהנחיות הסגר או הבידוד כדי למנוע את התפשטות המגפה. במסמך נכתב: : "הסלפי סאמח עבד אל-חמיד, התיר בריחה מאזור המגפה... האינדקס הבהיר כי הדבר מנוגד לדעתם של חכמי הדת המוסלמים, שקבעו כי פסק ההלכה האסלאמי הוא שלא לצאת מהאזור שבו התפשטה המגפה או המחלה המדבקת, אלא אם הדבר הכרחי ובאישורם של הגורמים הנוגעים בדבר זאת, על מנת שלא להעביר את המחלה או את החשיפה לה וזה מה שמכונה כיום הסגר או בידוד רפואי. מועצת אנשי הדת הבכירים של אל-אזהר, אמרה כי חובה לפעול בהתאם לצעדי המנע שהרשויות הרלוונטיות מכריזות עליהם ולא לצאת לתפילת יום השישי או לתפילה בציבור, לאחר שנקבע מבחינה רפואית שהמחלה הזו מתפשטת וגורמת למקרי מוות רבים בעולם"

 

תוצאות דו"ח האינדקס העולמי של הפתווה:[2]יש להתעלם מפתוות מטעות ולדבוק בהנחיות משרד הבריאות  

המסמך כלל גם ביקורת על אנשי דת המנצלים את התפשטות הוירוס לעשיית רווחים כלכליים וקרא לאזרחים לדבוק אך ורק בהנחיות גורמי הבריאות הרשמיים ובכלל זה להימנע מתפילה בציבור. במסמך נכתב: "יש סלפים המנצלים

את הווירוס בתחום המסחר לצורך הפקת רווחים כספיים באמצעות הדת, ובהם השייח' המאוריטני יחט'יה ולד דאהי שאמר: 'בקורונה מטפלים אצל אנשי הדת באמצעות קמע שרעי, אל דאגה, אנו מוכנים לצאת לסין ולטפל בכך, אם ירצה אללה'. אשר לעלות הטיפול בנפגעים אמר [השיח']: 'עלות הטיפול במחלה הזו משתנה בהתאם לחולים, נסיבותיהם ויכולותיהם (הכספיות).' האינדקס הדגיש כי אין להתייחס לדיבורים כאלה, שכן הנביא עודד אותנו לנקוט אמצעים לשמירה על הבריאות, באומרו [על פי חדית' של אבו הורירה, אחד מחברי הנביא]: 'ברח מפני מצורע כפי שאתה בורח מפני אריה.' בחדית' זה יש אפוא הנחיה של הנביא להתרחק מכל מחוללי ההדבקה כדי שלא להפיץ את המחלה בקרב הציבור

 

האינדקס ציין כי שומה על הממסד הדתי לאמץ את תפקיד הקניית המודעות וההכוונה והתייחס לתזכורת שנתנה מועצת אנשי הדת הבכירים של אל-אזהר, כי חשוב להקפיד על שלושה דברים כדי לסייע לחיסול הווירוס הזה, והם: א) במקרה של הפסקת תפילות יום השישי והתפילות בציבור, חובה לבטל את קריאת המואזין לכל התפילות במסגד. עם זאת, המואזין רשאי לקרוא בכל כריזה 'התפללו בבתיכם'; ב) דיירי כל בית רשאים להתפלל יחדיו, כאשר אין חובה לקיים את התפילה בציבור במסגד, עד להודעה על חלוף הסכנה, בעזרת אללה; ג) על פי ההלכה, חובה על כל האזרחים לדבוק בהוראות ובהנחיות של גורמי הבריאות. כדי למנוע את התפשטות הווירוס ולחסלו, עליהם לשאוב את המידע מהמקורות הרשמיים הנוגעים בדבר ולהימנע מהפצת שמועות המבהילות את הציבור וגורמות לו בלבול ומבוכה באשר למצבם".

 

אזהרה מקריאה של איש אח"ס  להדביק במזיד גורמים ממסדיים מצרים בקורונה

בהקשר זה הזכיר האינדקס העולמי של הפתווה את סרטון הווידאו של איש האחים המוסלמים בהגת צאבר שברח [ממצרים וחי בארה"ב] המופץ ברשתות החברתיות, בו הוא קורא לכל מי שחולה בשפעת או שיש לו חום גבוה,  וחשוד בקורונה, להיכנס לתחנות המשטרה ולמוסדות הצבאיים והממשלתיים [במצרים], כמו למשל הקריה להפקת תקשורת [Media Production City] ולהתערבב ככל האפשר [בין אנשיהם] כדי להפיץ את ההדבקה ולהתנקם במי שכינה 'המשטר המצרי'.המזכירות הכללית של גופי הפסיקה בעולם הזהירה מפני השלכות הדבר, במיוחד בנסיבות הקשות הפוקדות את מצרים ואת העולם... כמו כן, הזהירה מפני הפצת שמועות ואי ציות לחוקים ולהנחיות שמפרסמים גורמי הבריאות הנוגעים בדבר במצרים כדי למנוע את הפצת הווירוס ולחסלו..."

דאעש רוצה להשתמש בחולי קורונה כפצצות ביולוגיות - הדבר סותר את השריעה ומעיד על כישלונו

עוד נכתב במסמך: "האינדקס טען כי ארגון דאעש ויתר ארגוני הטרור מנצלים כל אפשרות לבסס את רעיון הג'יהאד ולנסות לזכות בתמיכת הצעירים ולגייסם. בעמודי השער של גיליונות 220 ו-223 של עיתון אל-נבא' של דאעש,  התפרסמו מאמרים תחת הכותרות: 'הכתישה של אללה היא חזקה' ו-'[בעת צרה] ייעלמו מי שאתם נוהגים לקרוא להם ורק אללה ייוותר'[3], בהם הפגין הארגון שמחה לאיד מהתפשטות הווירוס, במיוחד בסין ובאיראן. הארגון כינה שם את סין 'הכופרת - הממשלה הנוהגת בעריצות' והוציא פתווה לפיה הם [הסינים] ראויים לייסורים בעולם הזה ובעולם הבא ושמחה לאידם ראויה לשבח על פי השריעה, גם אם [הווירוס] יתפשט אל המוסלמים... הארגון הביע את שמחתו גם על התפשטות הווירוס הזה אל העיר האיראנית השיעית קום וכינה את תושביה 'טיפשים ופוליתאיסטים'. [4] 

      

האינדקס הסב את תשומת הלב למסמך מודיעיני שפרסם לאחרונה משרד הפנים העיראקי, שבו נאמר: 'ארגון דאעש הטרוריסטי שוקד על גיוס אנשיו שחלו בווירוס הקורונה ועל פיזורם בכל מחוזות עיראק, ובפרט במחוזות הדרומיים [שרוב תושביהם שיעים] ובאתרי הדת השיעיים ושימוש בהם כפצצות ביולוגיות אנושיות'. האינדקס הבהיר כי הדבר משקף את המחסור שיש להנהגת הארגון בנשק ובאנשים, שהוביל אותם לנקוט שיטות חלופיות שמאפשרות להם... להמשיך להופיע בזירה...   באמצעות הפגיעה בחפים מפשע מקרב המוסלמים ואחרים על ידי הווירוס הזה הם מפרים את חוקי השריעה שנועדו לשמור על בני האדם ועל היקום, שנאמר: 'אל תשחיתו את הארץ לאחר שתוקנה'[5] ..."

 

הפתוות שפרסמו הגורמים הרשמיים נועדו להגן על המוסלמים מהקורונה ומגורמים המנצלים אותה

על פי המסמך: " 69% מכל הפתוות [הרשמיות בעולם האסלאמי] עוסקות בתחום המצוות הקשורות לעבודת האל, דבר שמבטא את נחישותם של המוסדות הרשמיים להעניק חשיבות לנושא ההגנה על המתפללים, על עולי הרגל ועל אחרים מפני הידבקות בווירוס, בהתחשב בכך שאלה מצוות קולקטיביות שעלולות לחשוף את הציבור להידבקות. לכן הוצאו הפתוות המתירות או המחייבות להימנע מקיום מצוות החג' או טקסי העומרה [עליה לרגל שלא בזמן החג'] בעת הזו, בשל התפשטות הווירוס יתרה מזו, כמה פתוות קבעו כי מי שהתכוון לבצע עומרה והופתע על ידי ההחלטה הסעודית למנוע אשרות כניסה ולבטל את ההזמנות [של בתי מלון, כרטיסים וכו'] בגלל הווירוס – זוכה בגמול המלא של העומרה. כמו כן, הפתוות הדגישו כי דיווח על מי שנדבקו במגפות הוא חובה הלכתית וכי חובה גם להפסיק ללחוץ את ידיהם.

 

בהיבט הכלכלי מילאו המוסדות הרשמיים הללו, ובראשם מועצת אנשי הדת הבכירים של אל-אזהר, דאר אל-אפתאא' והמזכירות הכללית של גופי פסיקת ההלכה בעולם, את התפקיד המשמעותי ביותר באזהרה מפני אגירת סחורות חיוניות ומוצרי יסוד וציוד הגנה רפואי בידי חלק מהסוחרים ו[אי מכירתם] לציבור. זאת, תוך ניצול המצב הנוכחי כדי לייצר לעצמם מונופול על המצרכים הללו ולייקר את מחיריהם, דבר שהוא אסור על פי השריעה ובבחינת הפרת אמונים. כל הפתוות הרשמיות קבעו כי חשוב לשמור על הנפש והדגישו את דאגת האסלאם לבריאות האדם, תהא אשר תהא דתו..."


יש לבטוח באללה שיצילנו; על גופי פסיקת ההלכה האסלאמית בעולם להפריך פתוות מטעות

"בסוף הדו"ח המליץ האינדקס שלא לפחד ולא להיכנס לפאניקה מפני הפורענויות שעלולות לפקוד את המוסלמי. אדרבא, על [המוסלמי] להצטייד באֵמוּן באללה ולהתפלל אליו, וחזקה עליו שהוא ייענה לו ויצילו מהצרה הזו, [כל עוד] הוא נוקט את אמצעי הטיפול והמניעה והשמירה על הבריאות, שנקבעו בידי הגורמים הנוגעים בדבר... שנאמר[6]: 'אל תביאו כליה במו ידיכם, עשו טוב כי אללה אוהב את המיטיבים'.


כמו כן, דרש האינדקס מגופי פסיקת ההלכה האסלאמית בעולם, להוציא פסקי הלכה מהימנים בנוגע להתפתחויות החדשות באשר לאסונות ולמגפות הללו, להפריך את השמועות ואת הדעות הקיצוניות שמפיצים ארגוני הטרור, כדי לפורר את העמים ולעורר אימה ופחד, ו[כן קרא להם] להאיץ באזרחים לנקוט אמצעי זהירות בכל הנוגע להעברת ידיעות ופתוות מטעות ושמועות רווחות, בייחוד באמצעות הרשתות החברתיות.

 

האינדקס חתם את הדו"ח בתפילה שאללה ישמור את מצרים... ואת כל העולם מפני מגפות ומחלות, יכשיר להם אמצעי טיפול והגנה ויבריא ברחמיו את החולים."[7]