המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעל טור סעודי: חתירה אמיתית לשלום מחייבת הכרה בטרגדיה של היהודים בשואה
20/4/2020


בעל טור סעודי: חתירה אמיתית לשלום מחייבת הכרה בטרגדיה של היהודים בשואה


הסופר ובעל הטור הסעודי עבדאללה בן בח'ית, פרסם מאמר ביומון אל-ריאד, בו הסביר כי חתירה אמיתית לשלום עם ישראל מחייבת להתעלות מעל למשחקים הפוליטיים ולהכיר בשואה שהיא "טרגדיה" ו"פשע בלתי נסלח". בן בח'ית, שפרסם את מאמרו לאחר ביקור מזכ"ל ליגת העולם האסלאמי, מוחמד אל-עיסא במחנה ההשמדה אושוויץ , ב-23.1.20[1], דחה את הטענה כי הבעיה הפלסטינית היא תוצאה של השואה והסביר כי הסכסוך הישראלי פלסטיני החל עוד קודם לכן, בתחילת המאה העשרים.

 

עבדאללה בן בח'ית[2]


 

להלן תרגום קטעים נבחרים ממאמרו:

 

"אם אנו [באמת] מעוניינים בשלום, לא די בכך שנדבר על שלום, נניף סיסמאות של שלום ונדרוש מאחרים להקשיב ליוזמות השלום. בעולם [שלנו הרווי] מאבקים, איש לא נותן את דעתו למסרים עדינים כאלו המהדהדים בחלל, אם לא יהיה קודם להם, מסר של שלום בשטח...

 

זכותם של היהודים לחיות בשלום אינה שונה מזכותם של המוסלמים וההינדואים לחיות גם כן בשלום. כפי שהסכסוך בין קבוצת הינדואים לקבוצת מוסלמים לא שולל את זכותו של כל אחד מהצדדים לחיות בשלום, כך הסכסוך בסוגייה הפלסטינית, המתנהל בין מוסלמים ויהודים, לא שולל את זכותם של שני הצדדים לשלום ולצדק.

רבים מאיתנו לא יודעים כי מה שקרה לפלסטינים בפלסטין איננו תוצאה של מה שקרה ליהודים בגרמניה. הקולוניאליסט הבריטי לא נתן את פלסטין ליהודים כמתנה שתפיס את דעתם בעקבות מה שקרה להם במלחמת העולם השנייה [קרי, השואה]. הסכסוך הערבי-ישראלי החל בתחילת המאה העשרים, בעוד שפשע שואת היהודים אירע במחציתה.

 

הביקור שערך ד"ר מוחמד אל-עיסא, מזכ"ל ליגת העולם האסלאמי, ב[מחנה] אושוויץ שם התרחשה השואה הנאצית, ובו נהרגו יותר ממיליון בני אדם, מרביתם יהודים מפולין, הוא ביטוי מוסרי שאין לו קשר לסוגיות הפוליטיות התלויות ועומדות. ביקור זה מדגיש את תפישת האסלאם בסעודיה, אשר לא מסלף את העובדות ומנצלן [בשירות] ענייניו. ערבוב בין נושאים ושימוש בהם [למטרות] פוליטיות רק מנחיל לאנושות עוד אלימות ושנאה.

 

הביקור ההיסטורי הזה מוכיח שסעודיה, בעזרת האסלאם המתון שלה, לא מאמצת מסרים סותרים בחתירה לשלום. מה שקורה לפלסטינים בפלסטין הוא טרגדיה, ומה שקרה ליהודים בגרמניה הנאצית הוא גם כן טרגדיה. כשאנו מגנים על זכויות העם הפלסטיני, לא יתכן שהדבר יבוא כחלק ממאמץ שלנו להתעלם מזכויותיהם של אחרים. מה שקרה בגרמניה נגד היהודים וכמה קבוצות אתניות אחרות הוא פשע בלתי נסלח.

על מנת שנבסס את מושג השלום, עלינו להתעלות מעל משחקי הפוליטיקה ולהתייחס לטרגדיות כפי שהן. אין הבדל בין טרגדיה אחת לאחרת. גם אם ישראל ניצלה את הטרגדיה של היהודים בתקופת הנאצים, הרי שערבים ומוסלמים רבים ניצלו את הטרגדיה הפלסטינית, והשתמשו בה [בשירות] האג'נדות הפוליטיות שלהם. גם אם נכבדים מוסלמים רבים חשים סולידריות עם קורבנות הנאציזם, הרי שעלינו לזכור גם שנכבדים יהודים רבים הגנו, ועודם מגינים, על הזכויות הפלסטיניות."[3][1]  ביקורו של מזכ"ל ליגת העולם האסלאמי, מוחמד אל-עיסא, ב-23.1.20 במחנה ההשמדה אושוויץ לרגל יום השואה הבינלאומי, עורר תגובות רבות בעיתונות הסעודית, עיקרן אוהדות ותומכות. ראו דוח ממרי: ביקור היסטורי של ראש ליגת העולם האסלאמי במחנה אושוויץ - תמיכה בסעודיה, גינויים בקטר, 3.2.20.

[2]  yemenalghad.net, 26.7.2018

[3] אל-ריאד (סעודיה), 4.2.2020