המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סורי: ההסכם בין סוריה לאיראן בתחום החינוך, יאפשר לאיראן להשתלט על מוחות הסורים
13/3/2020


כותב סורי: ההסכם שנחתם בין סוריה ואיראן בתחום החינוך יאפשר לאיראן להשתלט על מוחות הסורים

 

ב-23.1.20 חתמו סוריה ואיראן על מזכר הבנות בתחום החינוך שכלל, בין היתר, התחייבות של הצד האיראני לשפץ 250 בתי ספר סורים, לקחת חלק בהכשרת צוותים חינוכיים, לבחון את תוכניות הלימודים בסוריה ולתמוך בחינוך המקצועי בה.[1] בעקבות זאת, פרסם העיתונאי הסורי, עבד אל-רזאק דיאב, ב-5.2, מאמר באתר האופוזיציה syria.tv, בו הזהיר כי ההסכם ישמש את איראן להחדרת רעיונות שיעיים למוחותיהם של הסורים ולהפצת הפילוסופיה שלה שדוגלת ב"הרג, מוות ונשק". לדבריו, אין להתפלא אם בקרוב יוחלפו קורסי מכניקה וחשמל ברחבי סוריה בקורסים להכנת חומרי נפץ ואם קורסי רקמה ואריגה לנשים יומרו בקורסים להכנת חגורות נפץ.

 

יצוין כי לאורך שנות המשבר הסורי הרבו אנשי אופוזיציה סורים להזהיר מפני הפצת השיעה והאידיאולוגיה האיראנית במדינה.[2]

 

עבד אל-רזאק דיאב [3]

 

להלן תרגום קטעים ממאמרו של דיאב:

 

"משרד החינוך בממשלת המשטר [הסורי] חתם לפני כמה ימים על מזכר הבנות עם מקבילו האיראני, שמעניק לאחרון זכות לפקח על שינוי תוכניות הלימודים, להדפיס [את ספרי הלימוד] באיראן ולשקם 250 בתי ספר ו[הוא כולל] היבטים נוספים הנוגעים להשתתפות האיראנים בפעילויות אימון והכשרה, במבחנים ובבדיקתם ובתמיכה בחינוך המקצועי.

 

המשמעות היא שהמשטר [הסורי] מוסר לאיראנים לא רק את מפתחות הכלכלה הסורית, אלא הוא מושיט להם גם את המפתחות למוחותיהם של הסורים כדי שיפגעו בהם, יחדירו לתוכם את סמיהם העדתיים והאבסורדיים וייצרו דורות חדשים שמאמינים בשלטון חכם ההלכה [השיעי], במשמרות המהפכה הדוגלים בהתנגדות ובנאמנות לרפובליקה האסלאמית הקדושה.

בנינו ילמדו בחסות איראנית כיצד לקרוא 'מוות לארה"ב ולישראל' וללכת למרכזי דת קהילתיים שיעים, כדי לבכות על הרוגי כרבלאא' ועל הפקרתם.[4] הם יתכננו את הנקמה בצאצאי הפושעים שנשאו את ראשו של חוסיין [בן עלי] אל יזיד בן מועאויה[5], וישירו מידי בוקר את המנון המהפכה הח'ומייניסטית הנצחית, במקום על ההמנון הלאומי [הסורי]...

 

מה משרד החינוך האיראני יכול להציע לסורים, בהיותו תוצר של משטר שלא מאמין בתפקיד האמנות, המוסיקה, הקולנוע והתיאטרון ואף לא בזכותה של האישה לנכוח במשחק כדורגל או לבחור את בגדיה ואת סוגם. זהו משטר  שרק מכריז [שוב ושוב] על תעשיית המיליציות, שנושאות את שמות העשוקים והמדוכאים ושל נושאי דגלי הנקמה וההרג.

 

שאר פרטי ההסכם [שנחתם בין סוריה לאיראן] נוגעים להשתתפות של איראן בחינוך המקצועי, לכן ייתכן שבטווח הזמן הקרוב מאוד נראה קורסי אימונים בתעשיית חומרי נפץ ופצצות במקום במכניקה וחשמל, את מקומם של קורסי אריגה ורקמה לנערות ולנשים תתפוס אומנות תעשיית חגורות הנפץ... והשיעיזציה תיכנס לתוכניות הלימודים באמצעות חוזים רשמיים וללא תמורה.

 

[אומנם גם] הצרפתים כבשו את סוריה, אבל הם שרטטו לדמשק את המתווה הארגוני העתידי שלה, בנו בתי ספר נאורים והקימו את המדינה הסורית המודרנית. המנהיגים הלאומיים והאינטלקטואלים דאז, העתיקו מהם את ניסיון השלטון והפרלמנט, והם [הצרפתים] תרמו גם לייסוד הבנקים הסורים ולדרך ניהולם. אין הכוונה בדבריי אלה לחלוק כבוד לקולוניאליזם כפי שחלק מהאנשים מעדיפים להבין זאת, אלא מדובר בהשוואה בין קולוניאליסט בעל מורשת תרבותית והומנית, לבין כובש שאין לו דבר זולת פילוסופיית ההרג, המוות והנשק.

 

השליטים העריצים הביאו [לנו] לא רק את הכובשים, אלא גם את הגותם ואת דרכי פעולתם, כדי שהאסון יהיה מושלם ושלא ניתן יהיה להתאושש ממנו... לאחר שמשאבי המדינה – פוספט, גז ובסיסים צבאיים – נמסרו [לידי הכובשים], כעת מייצרים את אלו שיגנו על הגזל הזה באמצעות כוח החשיבה ונוצר דור חדש שרואה בכובשים שותפים..." [6]

 [1] אל-וטן (סוריה), 23.1.2020

[3]  horrya.net, 29.3.2017

[4] בעיר העיראקית כרבלאא' נהרג בקרב בשנת 680 לספירה חוסיין בן עלי שנחשב לאימאם השלישי אצל השיעה. כיום מציינים השיעים את מותו בצום ובטקסי זיכרון.

[5] יזיד היה הח'ליף האומיי השני שצבאו חיסל את חוסיין ותומכיו בקרב כרבלאא'.

[6]  www.syria.tv, 5.2.2020