המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון ממסדי סעודי: חסן אל-בנא מייסד ארגון האחים המוסלמים, פעל בשירות הנאצים
19/2/2020


סעודיה מסלימה את העימות עם ארגון האחים המוסלמים:

יומון ממסדי סעודי: חסן אל-בנא מייסד הארגון פעל בשירות הנאצים

 

מיום ליום מחריף העימות בין סעודיה לבין ארגון האחים המוסלמים המוגדר כארגון טרור במדינה ונתפש כזרם פוליטי החותר לערעור יציבותה. במסגרת עימות זה מנהלת התקשורת הסעודית קמפיין תקשורתי נגד הארגון והמדינות התומכות בו – קטר ותורכיה.

 

כך ב-14.2.20 פרסם היומון הסעודי הממסדי עוכאט' כתבה נרחבת תחת הכותרת "האחים הנאצים", אודות קשרים בין מייסד ארגון האחים המוסלמים חסן אל-בנא והמופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני, לבין אדולף היטלר וההנהגה הנאצית, במהלך מלחמת העולם השנייה.

 

בכתבה, מאת ח'אלד טאשכנדי, עוזר העורך הראשי של היומון, נטען כי חסן אל-בנא פעל בשירות הנאצים במטרה לקדם את מטרותיו הפוליטיות של ארגון האחים המוסלמים, בתיווכו של אל-חוסיני. על פי הכתבה, בין השנים 1940-1945 שימש אל-בנא כמרגל בקהיר עבור הרייך השלישי כאשר בה בעת קיים קשרי מודיעין עם השלטונות הבריטיים. עוד נכתב כי אל-בנא ואל-חוסיני גייסו 55 אלף לוחמים מקרב ארגון האחים המוסלמים במצרים ובעולם הערבי, שיילחמו כנאצים מוסלמים במלחמת העולם השנייה תחת פיקודו של הרייך השלישי.

 

להלן תרגום קטעים נבחרים, כפי שהתפרסמו בכתבה:[1]

 

הכתבה "האחים הנאצים" ביומון עוכאט': מייסד האחים

המוסלמים חסן אל-בנא, בתרבוש שעליו צלב קרס[2]


 

על קשרי חסן אל-בנא והנאצים: אל-בנא התחייב לשתף פעולה עם היטלר וריגל עבורו חמש שנים

"למייסד ארגון האחים המוסלמים חסן אל-בנא היו קשרים סודיים עם כמה מנגנוני מודיעין זרים, במטרה [להשיג] תמיכה באג'נדות הפוליטיות שלו, השואפות לכבוש את השלטון, להרחיב את טווח השפעתו ולהגשים את שאיפותיו הפוליטיות בדרך לשלטון האסלאם על העולם,[3] כפי שבא לידי ביטוי בספרו "זכרונות ההטפה והמטיף"[4]...

 

בהקשר זה, אין להתפלא על כך שאל-בנא הציע את שירותיו למנהיג הנאצי אדולף היטלר... אל-בנא חתם על מסמך ובו התחייב לשתף פעולה עם הנהגת הרייך השלישי הנאצי, כאשר ההתחייבות הייתה [חד צדדית,] מצידו של אל-בנא בלבד. התחייבות זו כללה קביעה מפורשת לפעול לטובת הנאצים מקהיר. בנוסף הציע אל-בנא לגייס חמישים אלף לוחמים מקרב ארגון האחים המוסלמים במצרים ובעולם הערבי, שיילחמו כנאצים מוסלמים במלחמת העולם השנייה, וזאת בשני תנאים: הראשון הוא שיחידת האחים המוסלמים הצבאית תיקרא "הלגיון הערבי החופשי של האחים המוסלמים", והשני הוא שאל-בנא, ולא מפקדי הצבא הנאצי, יהיה ממונה על בחירת החברים מארגונו שישתתפו בכוח, תוך שהוא מתחייב להעביר להם דרשה דתית המדרבנת אותם להיות נאמנים לצבא הנאצי. ואכן, יחידה צבאית זו השתתפה בהמשך יחד עם הכוחות הנאציים בלחימה נגד צבאות מדינות בעלות הברית, ואלפי הרוגים ומאות שבויים נפלו מקרב אנשיה...

 

הכתבה ציטטה מסמך סודי של משרד החוץ של בריטניה וחבר העמים הבריטי מיום 28.8.1945, בו נכתב: "חסן אל-בנא רכש דירה בשנת 1940, שהמרפסת שלה השקיפה על ארמון עאבדין [בקהיר], וממנה הוא ריגל לטובת הרייך השלישי במשך חמש שנים תמימות, בפעילות חשאית תחת הקוד 'מרפסת הארמון', שהתנהלה במהלך מלחמת העולם השנייה. דירה זו פעלה למראית [עין] תחת שלט של 'משרד [לשירות] משפטי ולעריכת דין', [אך למעשה פעלה] לטובת המודיעין הנאצי החשאי בקהיר, משנת 1940 ועד שנת 1945. בדצמבר 1940 היא החלה לשלוח הודעות ריגול בשידורים מוצפנים, לאחר שאל-בנא עצמו עבר אימונים אצל קציני מודיעין נאציים בקהיר במשך חודשיים, עד שעלה בידו לנהל דירה זו ולהמשיך בפעולות הריגול..."

 

תמונה מתוך הכתבה: "חיילים מכוחות ליגיון האחים המוסלמים הנאצי"


 

על קשרי אמין אל-חוסייני והנאצים: אל-חוסייני ואל-בנא גייסו 55 אלף לוחמים בשירות הנאצים

הכתבה עסקה גם בקשריו של המופתי הפלסטיני דאז חאג' אמין אל-חוסייני עם התנועה הנאצית: "מוחמד אמין אל-חוסייני, המופתי של ירושלים ונציג האחים המוסלמים בפלסטין, היה חוליית הקשר בניהול גיוס הלוחמים הערבים תחת דגל הצבא הנאצי... הוא השתתף, יחד עם חברו מייסד ומנהיג ארגון האחים המוסלמים חסן אל-בנא בגיוס צבא של [אנשי] אחים מוסלמים מצרים וערבים, שקובצו מבתי היתומים ומאזורי הכפר העניים, כדי לפעול תחת דגל הצבא הנאצי, תחת פיקודו של הפיהרר הגרמני אדולף היטלר. אותו צבא מנה כ-55 אלף לוחמים, בהם 15 אלף לוחמים מצריים..."

 

עוד נכתב בכתבה: "הקשר של המופתי של פלסטין מוחמד אמין אל-חוסייני עם השלטונות הנאציים היה איתן וישן, שכן הוא נרקם עוד במהלך תקופת המנדט הבריטי על פלסטין. לאחר ששלטונות המנדט הבריטי הוציאו את צווי מעצר נגד אל-חוסייני, ברח הלה לגרמניה. הוא עבר תחילה מלבנון לעיראק ומשם לתורכיה, ולבסוף הגיע לבירת הרייך השלישי [ברלין], ושהה בה ארבע שנים. הוא חתר לנצל את הברית שכרת בהמשך עם ארגון האחים המוסלמים ועם גרמניה הנאצית לטובת גירוש הכוחות הבריטיים מפלסטין.

 

על פי סדרה ארוכה של מסמכים, אל-חוסייני מילא תפקיד בקירוב בין המנהיג הנאצי אדולף היטלר לבין מנהיג האחים המוסלמים, חסן אל-בנא. לאחרון היו תכניות מעבר למגמות של אל-חוסייני, שכן הוא שאף להכריז על חליפות במצרים, לתפוס את השלטון בה, ומשם להתפשט עד כדי שליטה על העולם הערבי והאסלאמי..."

 

תמונה מתוך הכתבה שכותרתו: "מסמך קוד מרפסת הארמון בארכיון הבריטי"


      [1]  עוכאט' (סעודיה), 14.2.2020

[2]  alkhaleejonline.net, 14.2.2020

[3]  אוסתאד'יית אל-עאלם, במקור. מילולית: הנהגת העולם. מונח בהגות האחים המוסלמים המתייחס לשלב האחרון של הרפורמה אותה מבקשת להנחיל תנועת האחים המוסלמים. בשלב זה יהיו האחים המוסלמים מופת ומקור סמכות, אשר ידריכו ויעניקו השראה לכל העולם.

[4]  מד'כראת אל-דעוה ואל-דאעיה, אוטוביוגרפיה מאת חסן אל-בנא, 1939.