המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חשבון אופוזיציה סורי חושף מידע על הטילים שבידי המיליציות האיראניות בדיר אל-זור, בסוריה
12/2/2020


חשבון אופוזיציה סורי חושף מידע על הטילים שבידי המיליציות האיראניות במחוז דיר אל-זור בסוריה

 

ב- 15.1.20 פרסם חשבון הפייסבוק הסורי רשת עין אל-פוראת המסקר את אזור מזרח סוריה ובפרט מחוז דיר אל-זור וידוע בהתנגדותו למשטר הסורי ולנוכחות האיראנית במדינה, מידע על כמות וסוג הטילים שבידי המיליציות השיעיות הנתמכות על ידי איראן במחוז דיר אל-זור. הנתונים לוו בצילומי לוויין של מיקומי הטילים. החשבון ציין כי פעילי המיליציות לא הוכשרו להשתמש בטילים אלה וכי כמה מהם אף נהרגו כשניסו להפעילם.

 

להלן תרגום הדיווח של עין אל-פוראת:

 

"לאחר הפלת מטוס [הנוסעים] האוקראיני [מעל איראן ב– 8.1.20] באמצעות טיל איראני מסוג SA-15 שנמצא ברשות משמרות המהפכה האיראניות, שומה עלינו לתהות באשר לעתידו של האזור לאור הימצאותם של טילים בידי מיליציות לא מאומנות [הנתמכות בידי איראן], ובפרט בסוריה. לפיכך, רשת עין אל-פוראת מפרסמת הדלפות שהשיגה אודות מיקומיהם וסוגיהם של הטילים האיראנים המוחבאים ב[מחוז] דיר אל-זור:

 

1.      העיר אל-בוכמאל – כיכר אל-מצריה:

עמדה זו נמצאת בתוך שוק מסחרי בעיר אל-בוכמאל באזור הקרוב ביותר ל[גבול] עם עיראק. יש בה חמישה טילים בתוך ארגזים. אורך כל ארגז הוא שני מטרים ורוחבו 70 ס"מ. הטילים אוחסנו במקום זה לאחר שהגיעו במשאיות אזרחיות מעיראק בחודש שעבר [דצמבר 2019]. לפי ההדלפות: טילים אלו הם מסוג ד'ו אל-פקאר, הם בעלי טווח של כ- 700 ק"מ וראש נפץ מתפצל, והמיליציות באזור זה אינן מאומנות להשתמש בהם.

 

כיכר אל-מצריה באל-בוכמאל[1]

 

2.   העיירה סביח'אן באזור הכפרי של דיר אל-זור:

בעמדה זו יש מרפאה גדולה שהמיליציות האיראניות השתלטו עליה והסבו אותה למטה [שלהן] ולמחסן של נשק איכותי. כל האנשים במקום הם בעלי אזרחות איראנית ואפגאנית ומפקדם הוא אדם אפגאני בשם מורתדא אל-אפגאני. יש בה חמישה טילים מתוצרת איראן מסוג פג'ר 110, נוסף ל-25 טילי נ"ט מונחי חום.

 

3.      העיירה מחכאן בסביבת העיר אל-מיאדין:

עמדה זו שייכת למיליציות פאטמיון וזינביון ויש בה עשרה טילים גדולים באורך של כשני מטרים. לפי הידיעות, מדובר בטילים ארוכי טווח מתוצרת סין. כמו כן יש בה 25 טילי נ"ט מונחי חום ו- 20 טילי גראד בעלי טווח של כ- 40 ק"מ. במהלך אימון לפני כחודש [דצמבר 2019] נהרגו חמישה אנשי מיליציות לאחר שלא ידעו כיצד להשתמש בנשק איכותי זה.


העיירה מחכאן[2]

 

4.      העיר אל-מיאדין – סמוך לאזור אל-חידריה ולשדות בכיוון המדבר. זו נחשבת העמדה החשובה והגדולה ביותר: מקום זה כולל מחסן תת קרקעי שהורחב על ידי המיליציות האיראניות. לפי המידע שהשיגה רשת עין אל-פוראת, יש במקום 50 טילים מונחי חום שהגיעו לפני כעשרה ימים [תחילת ינואר 2020] בתוך מכוניות גדולות שבאו מכביש שדה התעופה של דיר אל-זור. לפני עשרה ימים נפרקה במקום כמות גדולה של כ-50 טילים מונחי חום... זאת, בנוסף לעשרה טילים מתוצרת איראן מסוג פג'ר 100 וטילי גראד שיש שם." [3]

 

העיר אל-מיאדין[4]