המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ליברל מצרי: בריטניה מעניקה מקלט ובמה לקיצונים האסלאמיים; בל תתפלא שהטרור פוגע בה
4/2/2020


ליברל מצרי: בריטניה המעניקה מקלט ובמה לקיצונים האסלאמיים, לא צריכה להתפלא שהטרור פוגע בה

 

 כמה ימים לאחר ששוחרר ממאסר של  שלוש שנים בגין עבירות טרור, ביצע סודע עמאן, צעיר מוסלמי בן 20, ב-2 לפברואר 2020, פיגוע דקירה בלונדון ופצע שלושה אנשים.  פיגוע זה, שדאעש לקח אחריות עליו - הינו בעל דמיון רב לפיגוע אחר שאירע בגשר לונדון ב-29.11.19, שמבצעו עות'מאן ח'אן, היה גם הוא אסיר משוחרר שהורשע בעבר במעורבות בפעילות טרור.

 

בעקבות הפיגוע בגשר לונדון בנובמבר 2019 בו נרצחו שני בני אדם, פרסם העיתונאי והליברל המצרי ח'אלד מונתצר ביומון המצרי אל-וטן, מאמר תחת הכותרת "האמנם טרוריסט יכול לחזור בתשובה?". במאמרו טען מונתצר כי הטרוריסטים אינם יכולים לחזור בתשובה מאחר והם מונעים מתפיסות קיצוניות ביותר כדוגמת אי הכרה במדינת הלאום, התבדלות מן החברה, שאיפה להקמת ח'ליפות אסלאמית ושמחה לאיד על פיגועים שמבצעים מוסלמים במערב. מונתצר האשים את אירופה בכלל ואת בריטניה בפרט כי הן מטפחות גורמים אסלאמיים קיצונים, ובכללם סלפים ופעילי אחים מוסלמים הנתמכים על ידי קטר, ומאפשרות להם להקים מוסדות חינוך ומרכזים דתיים בלתי מפוקחים אשר הופכים למעוזי קיצוניות ומדגרות טרור. מונתצר קרא לבריטניה ולאירופה כולה להתעשת, בטרם תיכחד ותהפוך למעוז טרור.

 

ח'אלד מונתצר[1]

 

להלן תרגום קטעים ממאמרו של מונתצר:[2]   

 

"לונדון התעוררה לאסון, המשטרה הבריטית אישרה שנהרגו שני אנשים ושלושה אחרים נפצעו בפיגוע דקירה נגד כמה עוברי אורח סמוך לגשר לונדון ביום שישי...ראש עיריית לונדון, סאדיק ח'אן אמר: 'לא נרשה לטרור לאיים על עירנו ועל אחדותנו... ולשנות את מהלך חיינו'[3].

 

אני מודיע לך ראש העיר היקר, כי אתה שוגה באשליות וכי [הקיצונים] האלה יאיימו על עירכם על אפכם ועל חמתכם, ויחזירו את מהלך חייכם לתקופת אנשי המערות, אם תמשיכו להתעקש לשגות באשליה שהעקרב יישא את הצפרדע [כך במקור] בבטחה על גבו ויעבירה לחוף מבטחים.

 

למרבה הצער, בריטניה בולעת את ארס הנחשים [קרי, הקיצונים האסלאמיים] כאשר היא מטפחת אותם ומרעיפה עליהם אהבה וחמלה, ומתעלמת מאזהרותיהן של כמה מדינות... ביניהן מצרים. בריטניה אפשרה לכסף של קטר - נותנת החסות לאחים המוסלמים בעולם כולו - להציף אותה. בריטניה אפשרה להם [לקיצונים] לכבוש את כל תחומי החיים, במיוחד את התקשורת הכתובה והנצפית. היא נתנה מקלט לרוצחים שמשגרים מבימות הטרור שלהם את כל פגזי התכפיר [האשמה בכפירה] וההסתה, באצטלה של מרכזי מחקר. בריטניה שחררה את הטרוריסט הזה [שביצע את הפיגוע בגשר לונדון] כי עשה חשבון נפש וחזר בו [מן הטרור], והזמינה אותו ל[אוניברסיטת] קיימברידג' לשיח [במסגרת סמינר לשיקום אסירים משוחררים], והוא דקר שני אנשים על גשר לונדון.             

 

רבותיי, הטרוריסט [אף פעם] אינו חוזר בתשובה, האדם הקיצוני הדתי כל הזמן ממשיך להשלות עצמו שהוא נציג האל עלי אדמות. כל הזרמים הליברלים באירופה חשים סוג של הזדהות עם הסלפים והאחים המוסלמים. תחושת הזדהות זו הגיעה לכדי חוסר אונים וטמטום תחת סיסמת הדיאלוג, האינטגרציה וזכויות האדם. הם לא מבינים ש[הקיצוניים] האלה לא מכירים בדיאלוג. שכן דיאלוג מתקיים בין דעה אחת לאחרת ולא בין דעה אחת לדעה אחרת אשר נשללת על הסף, והרי [הקיצוניים] דוחים את קיומה של דעה [אחרת] מלכתחילה מכיוון שהם מדברים בשם האל, ודעותיהם הן [בעיניהם] ציוויים אלוהיים. יש להם ייפויי כוח מהשמיים... תגי זיהוי לכניסה לחיק האמונה [קרי, האסלאם] ומפתחות לגן העדן.

 

הם אינם יכולים להשתלב במדינת לאום, כיוון שהם לא מכירים בלאום, אלא באומה [האסלאמית] והם שואפים ל[הקים] ח'ליפות ללא גבולות. הם רוצים גטאות המבססים את ההיבדלות מהאחר ו[מעודדים] תוקפנות כלפיו. הם אלה שרקדו משמחה בשל שריפת כנסיית נוטרדאם [אפריל 2019], בשל הפיגוע במטרו בבלגיה [מרץ 2016] ובשל פיגוע הדריסה בברצלונה [אוגוסט 2017]. הם אלה שהפכו את המפגעים של מרכז הסחר העולמי [מתקפת ה-11 בספטמבר] לאייקונים של ג'יהאד! הם לא מכירים בזכויות האדם אלא רק בזכויותיו של מי שמאמין באמונתם וברעיונותיהם. הם מכירים רק בזכותה של הקבוצה הניצלת [מאש הגיהנום][4] שמותר לה להדיר את האחרים ואף להורגם בהאשמות ערטילאיות כמו רִדה [עזיבת האסלאם], חוסר אמונה וכפירה. הם רוצים ליישם חוקים שחלפו מן העולם ומקומם במוזיאון הפולקלור.                  

 

אירופה מתפוררת מבחינה דמוגרפית בגלל שיעור הילודה הנמוך, בעוד [הקיצונים] האלה מתרבים כארנבים ומשריצים כסרטנים. אירופה לא יודעת שהמוטו של הקיצוניים האלה הוא 'תן לי את אצבעך ואוכל את כל הזרוע שלך'. [האירופאים] מאשרים להם [להקים] בתי ספר אסלאמיים מחוץ למערכת החינוך [הממלכתית] שהם הופכים אותם למבצרי פיגור החורשים רעה נגד קיום המדינה, ומרכזים דתיים בלתי מפוקחים שהופכים למדגרת טרור ולמשתלה של קיצוניות. התהליך מתחיל במתן אישור [להקמת בתי הספר], אחר כך זה הופך למתן אפשרות [להם] לצאת עם מיקרופון אל הרחוב ואז [זה מגיע להקמת] קבוצת מתנדבים ויחידות של משטרת דת. אם אירופה לא תתעורר היא תיכחד ותהפוך לטורה בורה."      [1] אל-וטן (מצרים), 30.11.2019

[2] אל-וטן (מצרים), 30.11.2019

[3] דבריו המדויקים של ח'אן היו: We will not let anyone divide us or disrupt our way of life. We will defend our values" – and we will never let the terrorists win ,theguardian.com, 30.11.2019

[4]   ביטוי זה לקוח מחדית' של הנביא מוחמד: "אומתי מתחלקת לשבעים ושלוש קבוצות שכולן ילכו לגיהינום פרט לאחת". השאלה מי היא הקבוצה שניצולה מגיהנום נתונה לפרשנות, אך הפרשנות הרווחת היא שזוהי קבוצה של מוסלמים ישירי דרך ההולכים בדרכם של אללה ומוחמד. ארגונים אסלאמים רדיקלים מייחסים הגדרה זו לעצמם.