המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי יוצא נגד בעלי טורים המאשימים את ארה"ב ביצירת הטרור של דאעש
31/10/2019


כותב סעודי בביקורת על בעלי טורים המאשימים את ארה"ב ביצירת הטרור של דאעש: הללו מתעלמים משנים ארוכות של חינוך מליוני צעירים לקיצוניות ועוינות למערב

 

הקדמה

תגובותיה הרשמיות של סעודיה לחיסולו של מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי, התאפיינו במתן גיבוי מלא לארה"ב ובהבעת תמיכה במדיניותה, תוך הדגשת הברית החזקה בין ארה"ב לממלכה. הדברים באו לידי ביטוי  בשיחה שקיים יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, עם הנשיא טראמפ, ובהודעה מטעם משרד החוץ הסעודי בנושא.[1]

 

בשונה מעמדה זו, בעיתונות הסעודית, בעלי טורים רבים שנדרשו לנושא, מתחו ביקורת על ארה"ב, העלו תהיות באשר לעיתויו ומאפייניו של מבצע החיסול, ואף האשימו את המערב באחריות ליצירת הטרור במזה"ת.

 

במסגרת מאמרי דעה אלו, בלט פולמוס בין מאמרו של ח'אלד אל-סולימאן, בעל טור ביומון הסעודי עוכאט', שכותרתו "האם תפקידו של אל-בגדאדי הסתיים[?]", לבין עבדאללה בן בחית', סופר ועיתונאי ביומון הסעודי אל-ריאד, אשר השיב לו במאמר שכותרתו "האם תפקידו של אל-בגדאדי הסתיים, שרלוק?". אל-סולימאן טען במאמרו כי אבו בכר אל-בגדאדי פעל בשירות המערב, וחוסל על ידם כאשר תם הצורך בו וכי המערב הוא האחראי העיקרי לצמיחתם של ארגוני טרור, כמו דאעש. בתגובה, דחה בן בח'ית במאמרו את תיאוריות הקונספירציה שמפיצים הערבים המאשימות גורמים זרים, בהם ארה"ב, באחריות לפעילותו של אל-בגדאדי ומתח ביקורת על תפקידם של סעודיה והעולם הערבי המוסלמי בכלל בטיפוח האידיאולוגיה של ארגוני הטרור וטרוריסטים כמו אבו בכר אל-בגדאדי ואוסאמה בן לאדן. בן בח'ית הלין גם על התמיכה לה זכה אל-בגדאדי בציבור הערבי והמוסלמי ויצא נגד התעלמות הערבים והמוסלמים מתפקידם בעידוד קיצוניות וחינוך לשנאת זרים, עידוד עוינות לאמנות ולתרבות מודרניות וזלזול בנשים בחברותיהם.


ח'אלד אל-סולימאן[2]                                 עבדאללה בן בח'ית[3]

   

 

להלן יובאו קטעים נבחרים ממאמרים אלה:

 

ח'אלד אל-סולימאן: המערב אחראי לצמיחת ארגוני הטרור; אל-בגדאדי פעל בשירותו

ח'אלד אל-סולימאן, כתב במאמרו ביומון הסעודי עוכאט': "מקורות אמריקאים מסרו לאמצעי תקשורת, שארה"ב פעלה לחיסול מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדאדי [כעת] מחשש שעקבותיו יאבדו והם לא יוכלו לפעול נגדו בשטח, לאור נסיגת הכוחות האמריקאים מצפון סוריה, ושאל-בגדאדי ומספר טרוריסטים קיצוניים היו תחת מעקב אמריקאי כל העת!

 

הדבר מחזק את החשדות של מי שסבורים שאל-בגדאדי מילא תפקיד שהותווה [עבורו] –אם באופן וולונטרי ואם תמורת תשלום - ושלאחר שביצע את מה שנדרש ממנו בעיראק, הוא הושאר 'על אש קטנה',במטרה לקרוא לו לחזור לתפקידו בעת הצורך. לא יתכן שמיקומו לא היה ידוע, או שלא ניתן היה לאתרו בשטח גיאוגרפי צר, העתיר פעילויות מודיעיניות של המעצמות!

 

חיסולו של אל-בגדאדי מחזיר לתודעה את פעולת חיסולו של מנהיג ארגון אל-קאעדה, אוסאמה בן לאדן, בפקיסטן. בשני המקרים יעד ההתקפה ונשותיו לא ניצלו, אבל הטרור עדיין חי ושורשי מחולליו לא טופלו. טרור צומח רק בסביבה תומכת, ו[קיומה] של סביבה זו מחייב שהמערב יבצע ביקורת עצמית, כדי להבין שהוא נושא באחריות הגדולה ביותר לצמיחת ארגוני הטרור ולסיוע להמשך קיומם. אי אפשר להפריד את הטרור מגורמי העוול שמשמשים את הקיצונים כדי לגייס [צעירים לארגוניהם], החל בעוול של הנושא הפלסטיני וכלה במלחמת ההשמדה בסוריה, עבור בכיבוש עיראק ובקריעתה לגזרים מבחינה עדתית.

 

[כעת,] בהמתנה לעלייתו של מנהיג טרוריסט חדש באזור, המערב יכול להתלונן על הטרור ולחגוג את רצח הטרוריסטים, אבל הוא לא יכול להתנער מאחריותו לייצור הטרור והטרוריסטים האלה!".[4]

 

עבדאללה בן בח'ית: הערבים והמוסלמים מתחמקים מהכרה באחריותם לצמיחת הטרור ולעידוד הקיצוניות

בתגובה למאמרו של אל-סולימאן כתב הסופר והעיתונאי הסעודי עבדאללה בן בח'ית בטורו ביומון אל-ריאד: "בשבועות הקרובים, האומה [הערבית כולה] תהפוך לשרלוק הולמס: [נהיה עדים] למאמרים, פרשנויות וציוצים, [שידונו] בשאלה אחת לה יחפש שרלוק הולמס תשובה – האם תפקידו של [אבו בכר] אל-בגדאדי הסתיים?...

 

החוקר הערבי לא יחקור את מותו של אל-בגדאדי, לא את הנסיבות שהובילו לחיסולו, וגם לא את ההשפעה שיותיר מותו על עתיד הארגון [קרי, דאעש]; הוא גם לא יתאמץ להבין את הגורמים האידיאולוגיים והחברתיים שגרמו לערבים והמוסלמים להוציא [מקרבם] דמויות כמו אל-בגדאדי ו[אוסאמה] בן לאדן, וארגונים פושעים כמו דאעש ואל-קאעדה במאות העשרים והעשרים ואחת.

 

כאשר אל-בגדאדי הכריז על [הקמת] הח'ליפות, מספר האנשים שהיללו ופיארו [את המהלך הזה] היה גדול מזה של הספקנים, קל וחומר [ממספרם] של המגנים. ואולם, כאשר רוח התקופה וניצחון השכל [על הרגש] החלו לפעול נגד אל-בגדאדי, אלה אשר חולמים על ח'ליפות החלו לחזור בהם ולסגת מהתמיכה המוחלטת [בו], לטובת [גישה של] 'אחינו עשו לנו עוול'[5], ולבסוף להאשמתו בכך [שפעל] כסוכן [של גורמים זרים]. הדבר אף הגיע לכדי [טענות] ששמו חיים היהודי, אשר נולד בישראל והושתל בידי המודיעין שלה - המוסד. אלא שתיאוריה זו לא הספיקה לאדון שרלוק הולמס [הערבי], ולכן הוא פתח בחקירה מול האמריקאים [ותהה] שמא ארה"ב עומדת מאחורי [אל-בגדאדי], כפי שהיא עומדת מאחורי בן לאדן. גם [הסבר] זה לא סיפק את האינטליגנציה של שרלוק, ולכן הוא מצא קשר בין איראן לבין אל-בגדאדי, ומשם נפתחה הדלת גם ל[האשמת] תורכיה ולבסוף הסיק [שרלוק הערבי] שאל-בגדאדי היה אסיר באחד מבתי הכלא של [בשאר] אל-אסד [בסוריה], עבר אימונים, ולאחר מכן שוחרר [על ידי משטר אסד] כדי לייסד את ארגון [דאעש]...

 

כל זה הוא ניסיון לחמוק [מהכרה] בתפקידנו [הערבים והמוסלמים], ביצירת אישיותו של אל-בגדאדי, בעיצובה ובהחדרת אידיאולוגיה הדרושה לתוכה – עד שהגענו לשיא ששמו דאעש. אנו מתעלמים לחלוטין משנים ארוכות של עידוד לקיצוניות [בקרבנו] ושל חינוך מיליוני צעירים מוסלמים להפגין עוינות כלפי התרבות, האומנות, והאחר. שכחנו את מי ששינו את שמם של ילדינו ממוחמד, עבדאללה ועאדל, ל[שמות פעילי הטרור] אבו אל-קעקאע ואבו קתיבה.[6] שכחנו את מי שעיצבו [בקרבנו] צעירים הבזים לנשים וסבורים שכל מי שאינו משתייך אליהם הוא אויבם. שכחנו את [הטפתנו לעיקרון האסלאמי] 'הנאמנות [לאחים ולדת האסלאם] וההתנערות [מאלה שאינם מוסלמים]'.[7] הלוואי ששרלוק הולמס היה מגלה מי גרם לנער צעיר, שגילו לא עולה על שמונה עשרה, לנסוע לכווית ולפוצץ את עצמו [במסגד] בין מתפללים[8] שהוא לא הכיר כלל." [9]
[1]  עוכאט' (סעודיה), 28.10.2019, אל-ריאד (סעודיה), 29.10.2019

[4] עוכאט' (סעודיה), 28.10.2019

[5]  אמירה המיוחסת לח'ליף הרביעי עלי בן אבי טאלב, אשר התקומם נגד הח'וארג', בעקבות התפלגותם ממחנה תומכיו.

[6]  מדובר בכינויים של פעילי ג'יהאד בולטים בשנים האחרונות: אבו אל-קעקאע פעל בשירות אל-קאעדה בצפון סוריה, וגייס לוחמים למלחמה בשורות הארגון בעיראק. אבו קתיבה הוא בכיר בארגון דאעש העצור כיום בירדן.

[7]  הכוונה לעיקרון האסלמי המכונה אל-ולאא' ואל-בראא'. מדובר בעקרון שפעילי ג'יהאד מרבים להסתמך עליו, תוך שהם מוקיעים ככופרים את מי שלא מאמצים את האידיאולוגיה שלהם.

[8]  אל-בח'ית מתייחס לפיצוץ במסגד שיעי בכווית ב-26.6.2015 במהלך תפילת יום שישי בחודש הרמדאן, עליו נטל אחריות ארגון דאעש. הפיצוץ בוצע על ידי סעודי ונהרגו בו 27 מתפללים.

[9]  אל-ריאד (סעודיה), 29.10.2019