המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סורי: המשך תוקפנות הברית הסעודית נגד תימן ייענה בתקיפת מתקנים סעודיים חיוניים
11/10/2019


כותב סורי: המשך התוקפנות של הברית הסעודית נגד תימן ייענה בתקיפת מתקנים סעודים חיוניים

 

בעקבות המתקפה האיראנית על שני מתקני נפט מרכזיים של החברת הסעודית הממלכתית אראמקו ב- 14.9.19, פרסם הכותב הסורי עלי נאסרללה, בעל טור ביומון הסורי הממסדי אל-ת'ורה, ב- 19.9, מאמר בו איים על סעודיה בתקיפות נוספות נגד מתקני אראמקו ונגד חברות נפט גדולות אחרות במפרץ אם הקואליציה הערבית בראשות סעודיה לא תפסיק את המבצע הצבאי שלה נגד החות'ים בתימן.

 

במאמרו הרבה נאסרללה ללעוג ליורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, אותו כינה סלמאנקו, על משקל אראמקו, ואיים כי תקיפת מתקנים סעודים חיוניים תפגע בעורקי החיים שלו.

 

להלן תרגום עיקרי מאמרו של נאסרללה.[1]


עלי נאסרללה[2]


 

"[גורלן של חברת] אראמקו וערי הזכוכית באמירויות ובממלכה הווהאבית [קרי, סעודיה] תלוי היום בידיו הטיפשיות של [מי שמוביל את] מה שכונה '[מבצע] סופת הנחישות' ובהמשך 'מבצע השבת התקווה'.[3] סלמאנקו [קרי יורש העצר הסעודי בן סלמאן] ואביו חשבו שלא ייארכו יותר משבועות ספורים שבמהלכם תהפוך תימן למדינת חסות והאבית-ציונית שבאמצעותה יתגשמו שאיפות ההשתלטות על הנמלים ועל קווי המסחר, ולאחר מכן יושלם ביצוע החזון של ישראל-האמירויות-סעודיה וארה"ב לגבי האזור.

 

השבועות התארכו והתמשכו ובאפריל הבא ימלאו חמש שנים להרג, לתוקפנות ולהרס בתימן ו[לפגיעה]  בתושביה מבלי שהושגה אף אחת מהמטרות האמריקאיות-ישראליות-והאביות-מפרציות. יתרה מכך, ייתכן ש[עוד] לפני אפריל 2020 המצב שם יהיה הפוך לכל מה שתוכנן, בפרט אם מעשי השטות של דונלד טראמפ יובילו למימוש מה שחשש לבצע לאחר הפלת [כלי הטיס הבלתי מאויש] גלובל הוק RQ-4[4] וחששו קודמיו [לבצע], למרות קיומו של דחף רב לפעול בכיוון הזה.

 

ייתכן שאין זה מוקדם מדי לדבר על האפשרויות וההנחות באשר להתלקחות העימות להיקף רחב יותר בטווח הקצר, ייתכן שתוך שבועות אחדים בלבד, אך ייתכן שהוא שוב יידחה מסיבות הקשורות להססנות הנשמעת בנאומיו ובהצהרותיו הרצופות של טראמפ המותנות [בדברים הבאים]: ראשית, שסלמאנקו ישלם את הכסף הדרוש תחת הכותרת של מתן הגנה. שנית, בתוצאות ההתייעצויות עם בעלות הברית והתומכים... שלישית, בתוצאות החקירות (המטופשות) שיקבעו את נקודת יציאתם של המזל"טים שהבעירו את אראמקו. רביעית, במצבו של [ראש ממשלת ישראל] נתניהו בבחירות. חמישית, במצבו של טראמפ עצמו שניצב על סף הבחירות הבאות לאחר שפיטר את [יועצו לביטחון לאומי] ג'ון בולטון.

 

מה המשמעות של כל זה? דבר אחד בלבד, והוא לומר: איראן ולא תימן. אין כוונה לעצור את הלחימה בתימן, [אלא] להרסה, להרעיבה ולממש את התוכנית להשתלט על נמליה ושטחה; במקביל, להנחית מכה על איראן באמתלה שהיא תומכת ומתערבת [בלחימה בתימן]. מתי? בזמן שבו כשלו כל תוכניות התקיפה הקודמות שלא דילגו על שום מרכיב ממרכיבי ציר ההתנגדות.

כולם מודעים לעיתוי. החורף מגיע ומחירי הנפט עלולים לעלות ואספקתו תהיה נתונה להפתעות גדולות יותר, שכן נוכח המשך התוקפנות והאיום להרחיבה, מי מבטיח שפעולת [תקיפת] אראמקו לא תחזור על עצמה? [או שמא יהיו] לא פעולה אחת, אלא כמה פעולות, שלא יסתפקו בהרתעת התוקפנות אלא יפסיקו אותה בכוח...

 

בין אם היו אלו מזל"טים או טילים שהגיעו ליעדם [קרי, אראמקו], המטרה הושגה והעניין הסתיים בתגובה תימנית משוכללת ומתקדמת נגד התוקפנות שחייבת להיפסק מיד כדי להתחיל לבוא חשבון עם כל המעורבים בה. הטיפשות המגולמת במצב הזה נחשפת באמצעות  השאלה: 'היכן היו ספינות הקרב והצי האמריקאי, הלוויינים, מערכות הטילים, היכולות העצומות? מדוע הם לא יירטו את [תקיפת אראמקו] או פעלו נגדה? האם הם עשויים מקרטון, או שמטרת נוכחותם היא לצרכי סחיטה ותו לא?'

 

המשך התוקפנות [הסעודית נגד תימן] יבטיח את הישנות התקיפות [נגד אראמקו וחברות הנפט האחרות]. יתרה מכך, יתכן שהמשך התוקפנות תהיה מתכון בטוח להרחבת מעגל הכאב של האויב [הסעודי], זאת על ידי תקיפת מתקנים חיוניים אחרים [בסעודיה] שיחתכו את העורקים של סלמאנקו וישתקו לא רק את ארמקו [אלא גם מוסדות נוספים בממלכה].[1]  אל-ת'ורה (סוריה), 19.9.2019

[2]  אל-ת'ורה (סוריה), 19.9.2019

[3]  מבצע סופת הנחישות החל ב- 26.3.2015 בהשתתפות קואליציית מדינות ערביות, בראשות סעודיה, נגד המורדים החות'ים בתימן. ב- 21.4.15 הודיעה סעודיה על סיום המבצע ועל תחילתו של מבצע השבת התקווה למציאת פתרון מדיני למשבר בתימן

[4]  www.alarabiya.net, 20.6.2019