המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 10.1.2008
10/1/2008

מה חדש? סיכום יומי 10.1.2008

בתקציר: שפע תגובות בעולם הערבי על ביקור הנשיא בוש באזור * קמפיין צניעות באיראן * הוויכוח על יצוא הגז באיראן * שר החוץ הסעודי "מרגיע" את ארה"ב ואיראן * אנסי נערה בסעודיה ממשיכים להסתובב חופשי * שה"ח הסורי מגיב לאיומי מלך סעודיה

 

נאסרללה: נמחה על המצב הכלכלי בלבנון; ביקור בוש – יום שחור

בפגישה עם "איחוד חכמי הדת המוסלמים" הזהיר מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, מפני הניסיונות לעורר מלחמת אחים בלבנון ומפני רצונם של גורמים העוינים ללבנון ולפלסטינים ליצור אנרכיה במחנות הפליטים הפלסטינים. לדברי משתתפים בפגישה, טען נאסרללה כי מצב הכלכלי של אזרחי לבנון "הוא בלתי מתקבל על הדעת" ועל האופוזיציה לפעול בנושא; בנאום באזור הצ'חיה, בדרום בירות, אמר נאסרללה כי יום ביקורו של בוש בפלסטין הכבושה הוא יום שחור בהיסטוריה של האזור ושל האומה הערבית והאסלאמית. על מנהיגי ערב, מקבלי פניו של בוש, אמר: "רגלי פרעה בן זמננו דורכות על אדמתנו המקודשת והכבושה כדי להתגאות בכובשים [הישראלים], ואחר כך המנהיגים הערבים מקבלים את פניו בסבר פנים יפות ובכבוד..". לדברי נאסרללה, בוש מבקש לשכנע את הערבים שאיראן היא האויב שלהם ושבכוונתו להגן עליהם מפניה, למרות שאיראן מעולם לא תקפה את הערבים ותמיד סייעה להם מתוך אחווה וחברות. עוד אמר כי בוש אינו מגן על הערבים מפני הרוצח האמיתי והיומיומי שלהם, ישראל, והעמים הערבים מבחינים היטב בין אויב לידיד. בהודעה שפרסם, גינה חזבאללה את ביקור בוש וקרא לממשלות הערביות לגלות ערנות נוכח הסכנה שיש במדיניות האמריקאית לעתיד העולם הערבי והאסלאמי ולהתנגד לתכתיבי האימפריאליזם האמריקאי החדש.

אל-אח'באר (לבנון), 9.1.08; http://www.ghaliboun.net/ 9.1.08

 

ציר בפרלמנט המצרי: למנוע כניסת בוש למצרים

ציר הפרלמנט המצרי ועורך השבועון האופוזיציוני "אל-אוסבוע", מוצטפא בכרי, קרא לפרלמנט ולראש הממשלה למנוע את כניסתו של הנשיא בוש למצרים. בבקשתו ליו"ר הפרלמנט טען בכרי כי בוש הוא פושע מלחמה האחראי למותם של למעלה ממיליון אזרחים עיראקים, למתקפה על מדינה ערבית אחות, להפלת המשטר בה ולתמיכה בישראל ובצבאה במלחמתם באזרחי פלסטין ולבנון. לדברי בכרי, בוש מתערב בענייניה הפנימיים של מצרים ומעודד גורמים התומכים בהתערבות צבאית אמריקאית במצרים.

אל-גומהוריה (מצרים), 10.1.08

 

קמפיין הצניעות של הבסיג' באיראן

יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז דיווח כי 5,000 פעילי המליציה הסמי צבאית בסיג', יפתחו היום (10.1.08) במבצע מסירת אזהרות בע"פ לנשים שיפרו את כללי הצניעות וחבישת רעלה ברחבי איראן.

רוז (איראן), 10.1.08

 

ארבעה חיילים אלג'יראים נהרגו בעימות עם טרוריסטים

ארבע חיילים אלג'יראים נהרגו (9.1.08) כשעלו על מטעני צד שהניחו טרוריסטים בין הכפרים ת'קא נאית יחיא וקוקו, קרוב לעין אל-חמאם (קביליה). מיד לאחר הפיצוץ פתחה קבוצת מחבלים באש על הכוח, והצליחה להימלט, בעוד הצבא החל להפציץ את האזור בארטילריה כבדה. דווח גם כי בעיירה באזור אל-ווד ניהלו כוחות צבא מרדף אחר מחבל נמלט.

ליברטי (אלג'יריה), 10.1.08; אל-וטן (אלג'יריה), 10.1.08

 

הרש"פ שוללת דברי בוש על המדינה היהודית

הנציג הפלסטיני למו"מ עם ישראל, צאאב עריקאת, אמר כי הפלסטינים שוללים את דברי הנשיא בוש בדבר המחויבות האמריקנית לתמוך בישראל כמדינה יהודית.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.1.08

 

על השלט כתוב: "האדמות הפלסטיניות"; מימין: אולמרט;

משמאל: אבו מאזן ובאמצע בוש עם משקפי עיוורים האומר:

"אני רואה הזדמנות טובה לשלום"

אל-וטן (סעודיה), 10.1.08

 

ביקורת על מדיניות יצוא הגז של ממשלת איראן

פח'ר אל-דין חידרי, נציג חבל כורדיסטאן במג'לס האיראני,טען כי הממשלה מתפארת בעסקות ייצוא הגז שלה "בשעה שהיא אינה מספקת את צרכי הפנים של איראן." מאמר מערכת ביומון הרפורמיסטי אפתאב-י יזד, תקף את החלטת ממשלת אחמדי-נז'אד לייצא גז לסוריה ב-2009, וטען כי מהלך זה נוגד את עמדת מומחי האנרגיה של המג'לס. היומון מזהיר כי עסקה זו תסב לאיראן נזק כלכלי ופוליטי כיוון שהיא כרוכה בביטול עסקת ייצוא הגז לתורכיה. בדיווח של סוכנויות הידיעות הרשמיות באיראן, נאמר כי עשרות ערים ועיירות במדינה וכן אזורים מסוימים בטהראן סובלים מניתוק גז, בשל פגעי מזג האוויר.

אפתאב (איראן), 9.1.08; אפתאב-י יזד (איראן), 10.1.08

 

[כוונות השלום הישראליות]

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 9.1.08

 

החמאס: בוש הוא ראש הטרור הבין-לאומי

תנועת החמאס פרסמה הודעה ובה הביעה התנגדות מוחלטת לביקורו של בוש - המכונה על ידה "השטן הגדול של הממשל האמריקני" ו"ראש הטרור הבין-לאומי" – במזה"ת. החמאס טענה כי ביקור בוש נועד לאפשר לממשל האמריקני לקדם בברכה את המלחמה נגד העם הפלסטיני.

www.palestine-info.info, 10.1.08

 

סעודיה: אנסי נערה שיעית מסתובבים חופשי

משפחתה של נערה שיעית בת שבע עשרה, מאזור אל-קטיף בסעודיה, תבעה את התערבות השלטונות בטיפול בבתה שנחטפה ונאנסה על ידי חמישה גברים, ונעדרת מביתה כחצי שנה. המשפחה מאשימה את משטרת אל-קטיף בהזנחת הטיפול בבעיה ובחיפוי על האנסים שהודו במעשה אך טרם נעצרו.

www.rasid.net, 7.1.08

 

ארגון פלסטיני חדש מאיים לרצוח את בוש

בעקבות ביקור בוש באזור הוכרז ברצועת עזה על הקמת ארגון חדש בשם "צבא האומה". דובר הארגון הבטיח במסיבת עיתונאים כי הארגון יפעל כדי לחסל את הנשיא האמריקני ואת סייעניו במדינות ערב ובמדינות המוסלמיות. הוא תאר את ארה"ב כמנהיגת הכופרים וכמי שמנהלת מלחמה נגד כל המוסלמים.

אל-חיאת (לונדון), 10.1.08

 

התקפות בסוריה על הנשיא בוש לרגל ביקורו

שר ההסברה הסורי, מוחסן בלאל, מתח ביקורת על החלטת הנשיא בוש להגיע לישראל בשנת ה-60 להקמתה. לדבריו, השתתפותה של ארה"ב באירוע המציין את שפיכת דמם של הערבים וגזל אדמותיהם מעוררת תהיות לגבי הבנתו של ממשל האמריקאי את מורכבות הסכסוך הישראלי-ערבי ולגבי מחויבותו לשמש מתווך הוגן. עלי קאסם, בעל טור ביומון הסורי הממסדי, אל-ת'ורה, טען כי ידי ממשל בוש מגואלות בדם וכי השטיח האדום שנפרש לכבודו מגואל בדם ערבי.

אל-ת'ורה (סוריה), 10.1.08

 

על השלט כתוב: "המזה"ת"; הדוד סם אומר לבוש: "אל תשכח

את ענף השלום"; בוש עונה: "אני מפחד שהישראלים יכעסו"

אל-דסתור (ירדן), 9.1.08

 

ג'ומהורי-י אסלאמי: פתרון 'שתי מדינות' – מזימה שטנית

מאמר מערכת ביומון השמרני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי פתרון 'שתי המדינות לשני העמים', המוצע לפלסטינים על ידי ארה"ב וישראל, הוא "מזימה שטנית, שמטרתה לקדם את המטרות הציוניות", שכן הניסיון מלמד שהישראלים לעולם לא יסכימו להקמת מדינה לפלסטינים. עוד טען היומון כי ביקורו של בוש במזה"ת נועד להציל את ישראל מהתמוטטות.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 10.1.08

 

גורמי ג'יהאד: על ג'ורג' בוש להבין כי האזור אינו בטוח עבורו

ב-6.1.08, יומיים לפני ביקורו של הנשיא בוש במזה"ת, הפיצו אתרים אסלאמיסטים מסמך המכריז על קמפיין תקשורתי עולמי שכותרתו: "האזור [המזה"ת] אינו בטוח מה- 6 עד ה- 16 בינואר 2008". המסמך קרא לתומכי הג'יהאד ולמרכזי התקשורת הג'יהאדיסטים לפרסם את מספרי השהידים באפגניסטן, בעיראק, בסומליה ובפלסטין ולהסית את המוסלמים נגד הנשיא בוש. במסמך יש תמיהה על העזת בוש לבקר באזור ולהתקרב אל מוקד הסכנה, בשעה שצבאות לוחמי הג'יהאד נמצאים בכל מקום. המסמך גם קרא ללוחמי הג'יהאד בפלסטין, בכווית, בבחריין, במאע"מ, בסעודיה ובמצרים – מקומות ביקורו של בוש - לבצע פעולות התאבדות ולהניח מטעני נפץ במהלך הביקור.

http://www.ek-ls.org , 6.1.08

 

השטיח האדום [לכבוד ביקור בוש בישראל]

אל-ע'ד (ירדן); אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.1.08

 

שר החוץ הסעודי: על איראן וארה"ב לנהוג באיפוק

במהלך מסיבת עיתונאים, קרא שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פיצל, לאיראן ולארה"ב לנהוג באיפוק וזאת עקב התקרית שאירעה (6.1.08) בין כוחות ימיים איראניים ואמריקאים במימי המפרץ הפרסי. אל-פיצל אמר: "זהו אזור רגיש מאוד...לכלכלה העולמית... אנו מקווים שתקריות מעין אלה לא יישנו...". באשר להצהרת בוש, כי יבקש את עזרת מדינות האזור בטיפול בסכנה האיראנית, אמר הנסיך: "אנו שכנים של איראן... ואנו עמלים על כך שישרור שלום בין מדינות האזור... יחסינו עם איראן טובים ואם נרגיש שיש סכנה מצדה, לא נהסס לדבר איתה על כך".

אל-וטן (סעודיה), 10.1.08

 

שה"ח הסורי: לא נקריב האינטרסים שלנו למען הפסגה הערבית

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אמר כי סוריה לא תוותר על האינטרסים שלה כדי למנוע כשלון של הפסגה הערבית האמורה להיערך בדמשק במרץ 2008. יצוין כי דברים אלה באים בעקבות דיווחים לפיהם שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פיצל, איים על אל-מועלם כי המלך הסעודי יחרים את הפסגה הערבית בדמשק אם סוריה לא תשכנע את בעלי בריתה בלבנון לסיים את המשבר במדינה.

אל-חיאת (לונדון), 10.1.08