המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי סעודי: סילוק נשיא תורכיה ארדואן מהשלטון חייב להיות בראש סדר העדיפויות הערבי
24/7/2019

עיתונאי סעודי: הפלת נשיא תורכיה ארדואן מכס השלטון חייבת להיות בראש סדר העדיפויות של הערבים


ב-5.7.19 פרסם העיתונאי הסעודי מוחמד אאל אל-שיח' בטורו ביומון הסעודי אל-ג'זירה מאמר בו התייחס להיחלשותו של נשיא תורכיה, ארדואן, בזירה הפנים תורכית ואשר באה לידי ביטוי בהפסד של נציג מפלגתו של ארדואן בבחירות לראשות עיריית איסטנבול ובהסתייגותם הגוברת של הצעירים במדינה משלטונו. אאל-שיח' העריך כי היחלשות זו של ארדואן עשויה להוביל להפלת שלטונו וקרא למדינות ערב לנצל מצב זה ולהציב את הפלתו של ארדואן בראש סדר היום שלהן. לדבריו, קריסת שלטונו של ארדואן תשים קץ למלחמות ולסכסוכים באזור ותותיר את קטר ידידתו של ארדואן, בודדה במערכה וחלשה, מה שעשוי לאלצה להפסיק לזרוע כאוס ומהומות במזרח התיכון ולהיכנע לדרישות שהציבו בפניה המדינות המחרימות אותה - סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין הכוללות בין היתר הפסקת מימון הטרור.[1]

 

 ממשלת ארדואן נמחצת בין הצבתות של "המשברים החיצוניים" ו"המשברים הפנימיים"[2]


 

להלן תרגום קטעים ממאמרו הנ"ל[3]:

 

"לא אחדש אם אומר שהגז הקטרי הוא אסון שהתפשט בקרב הערבים, שכן הוא זה שהצית את פתיל מלחמות האחים והמהומות בכל רחבי העולם הערבי.[4] אלא שכישלון מה שכונה 'האביב הערבי' הפך למציאות בשטח. הערבים הבינו כי המהפכות הללו, שאותן מימן הגז הזה, היו הסיבה לכל מלחמות האזרחים שכמה מהן עדיין ניטשות, בין אם בסוריה, לוב, או תימן. אלא שישנה נקודה מרכזית וחשובה ביותר והיא התפקיד המרכזי של תורכיה של ארדואן, שתמכה בתוקף  במדינונת קטר. לכן, בטוחני כי נפילתו הצפויה של ארדואן תחליש את מהלכיה המטורפים של קטר בניסיונה הנואש להציל את מה שניתן להציל ממהפכות האביב הערבי שעליו הוציאה מיליוני דולרים, אם לא מיליארדים, אך שבה ממנו בידיים ריקות. מסיבה זו, המאבק בארדואן והפלתו מכיסאו בתורכיה חייבים להיות בראש סדר העדיפויות של הערבים, משום שהפלתו משמעה סיום והכרעת מלחמות האחים, מלחמות האזרחים והמהומות הביטחוניות [בעולם הערבי]. באשר למדינונת קטר ולמשאביה – ללא ארדואן היא תמצא עצמה כעלה נידף ברוח ותהיה בלתי רגועה.

 

זכייתו של מועמד מפלגת העם הרפובליקנית בבחירות לראשות עיריית איסטנבול [שגבר על מועמדו של ארדואן] היא מסוג השינויים שעלינו לנצל ולתעל כדי לכתר את ארדואן בכל הכוח, בייחוד מפני ש[החשיבות] של העירייה  הזו כמוה כתורכיה כולה, וכדברי ארדואן עצמו: 'מי שזוכה באיסטנבול, זוכה בתורכיה'... מה גם שארדואן הכניס את תורכיה לקשרים ולבריתות שללא ספק יחלישו את ערך הלירה התורכית. כמו כן, על פי מרבית הדיווחים, העם התורכי ובמיוחד הצעירים, החלו להסתייג מארדואן, לאחר שביצע שגיאות רבות. נראה שהחשובה שבהן היא עמדתו השרירותית כלפי מתנגדיו ומי שחולקים על דעתו, בייחוד בצבא ובסגל מערכת המשפט, ולאחר שהגביל את אמצעי התקשורת ואת חופש העיתונות באופן חסר תקדים בתורכיה, כך שרק קולו שלו נשמע... כל הגורמים הללו חברו יחדיו וגרמו לבוחר התורכי לבחון מחדש את [עמדתם כלפי] הנשיא הזה שנראה כמי ששואף להפוך את תורכיה לדיקטטורה עות'מאנית במלוא מובן המילה...

 

חרף המכות הרצופות הללו, ארדואן ממשיך בהרפתקאותיו, שהאחרונות בהן הן הכנסת תורכיה להתנצחות עם קפריסין בנוגע לקידוח לגילוי גז, דבר שעורר נגדו את האיחוד האירופי, וכן התערבותו במלחמת האזרחים בלוב, למרות שאין לתורכיה שום אינטרס בכך. כך, למצב הכלכלי המתפורר בתורכיה מתווסף נטל נוסף, והסיבה לכל זה היא האידיאולוגיה שלו [של ארדואן] המחייבת סיוע לתנועת האחים המוסלמים שם.

 

משמעות נפילתו של ארדואן בתורכיה, שהיא כעת קרובה מאוד, היא שהמלחמות והמשברים בעולם הערבי שאותם מזינה קטר ייבלמו והסכסוכים שהיא מעוררת ייחלשו מאוד. כתוצאה מכך ניתן יהיה לכתר את קטר בגדר שתאלצה או להיכנע לתבונה ולשלושה-עשר התנאים שהציבו לה מדינות החרם, או להישאר מחוץ לכל החשבונות האזוריים. בנוסף לכך, תנועת האח"ס תגיע בהכרח למקום שאליו הגיעה אליו קבוצת הח'וארג'[5] בהיסטוריה האסלאמית".

 [1]הכוונה ל-13 תנאים שמדינות הקוורטט הערבי המחרימות את קטר מאז יוני 2017 - סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ומצרים, הציבו לה בתמורה להסרת החרם נגדה, ובכללם ניתוק קשריה עם האחים המוסלמים ועם איראן, סגירת ערוץ אל-ג'זירה, עצירת מימון הטרור ועוד. אל-אהראם (מצרים), 24.6.2017.

[2]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.7.2019

[3] אל-ג'זירה (סעודיה), 5.7.2019

[4]  ככל הנראה הכותב מתייחס למה שכונה בעבר 'מלחמת צינורת הגז' ולתיאורית קונספירציה שנפוצה בעבר לפיה קטר וארה"ב הציתו את אירועי האביב הערבי ב-2011 ובפרט את המחאות בסוריה נגד משטר אסד בניסיון להפיל את משטרו לאחר שזעמו על כך שבשנת 2009 הוא נסוג מתכנית להנחת צינור גז שאמור היה לצאת מקטר לעבור דרך סוריה לתורכיה ומשם לשוק האירופי. מדובר בפרויקט ענק שאמור היה להתחרות באספקת הגז של רוסיה לאירופה ולהכניס רווחים עצומים לארה"ב, תורכיה וקטר. ואולם, סוריה נסוגה ממנו וחתמה בינתיים על הסכם עם איראן להובלת גז איראני דרך עיראק וסוריה אל הים התיכון. עוד נטען כי אסד דחה את התכנית להנחת הצינור הקטרי ב -2009, לבקשת מוסקבה, כדי להבטיח שההסתמכות האירופית על הגז הרוסי לא תתערער. ראו למשל: https://www.middleeasteye.net/, 10.5.2017.

 [5]  קבוצה שהתפצלה ממחנהו של עלי בקרב ציפין בשנת 657 ונחשבה לקבוצת האופוזיציה המוסלמית הראשונה באסלאם. כיום כינוי זה משמש לתיאור גורמים קיצוניים.