המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ראש האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים: חובה להטיל ספק בשואה
24/5/2019


ד"ר אחמד אל-רייסוני, ראש האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים:

חובה להטיל ספק בשואה

 

ד"ר אחמד אל-רייסוני, ראש האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, פרסם ב-22.5.19, באתר של האיחוד, באתרו האישי ובדף הפייסבוק שלו, מאמר שכותרתו: "מדוע יש להטיל ספק בשואה?", בו טען כי נושא השואה אפוף בהילה מוגזמת של קדושה ומספרים מדומים של נספים, וקרא לבחון מחדש את נושא השואה באופן מדעי, החף מכל ניצול, הטלת אימה או הפחדה. [1]

 

אל-רייסוני הציג עשר סיבות להסברת טענתו. לדבריו, הציונות רקמה נרטיב מטעה לגבי השואה, אותו היא כופה על העולם, ואותו קידשה עד כי "נגד כל מי שמעז לחשוב באופן עצמאי לגביה או לגבי פרט מפרטיה וממספריה המדומים, מתנהלים קמפיינים של השמצה, הפחדה, הדרה והטלת מצור" וכי לא ניתן לאשר ולוודא פרטים רבים אודותיה, כי מדובר "בעובדות היסטוריות מוטות מבחינה פוליטית ומוטלות בספק."

 

את האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, הקים ב-2004  ועמד בראשו עד לאחרונה, השיח' יוסף אל-קרדאוי - הנחשב למנהיג הרוחני של האחים המוסלמים וזוכה להגנה ולתמיכה של המשטר הקטרי מזה שנים רבות. יחד עם האיחוד קידם אל-קרדאי אידיאולוגיה קיצונית של שיח אנטישמי ואנטי נוצרי ושל עידוד לג'יהאד ולביצוע פיגועים.[2] לאחרונה פרסם יומון קטרי שיעור דת שלו לכבוד הרמדאן שבו טען כי היהודים התנגדו למוחמד ולכן אללה קיללם והפכם לקופים וחזירים ושהנוצרים לקו בעיוורון מחשבתי.[3]

 

יצוין כי האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים בראשו עומד אל-רייסוני מאז 7.11.2018, ובאתרו קרא לפקפק בשואה, נתמך על ידי קטר ותורכיה. בראיון לערוץ אל-ג'זירה, עם היבחרו לראשות האיחוד, הוא ציין כי קטר תמכה באיחוד מאז ייסודו ועודה תומכת בו וכי הוא זוכה כעת גם לתמיכה כלכלית של תורכיה. לדבריו, "אין בכך כל דופי ואנו לא מסתירים זאת, אדרבא, אנו מתגאים בכך ואנו קוראים לכל המדינות ללכת בדרכן של שתי מדינות אלה."[4]

 

ייתכן שעיתוי פרסום מאמרו של אל-רייסוני קשור לסערה שעורר סרטון שפורסם לפני שבוע בחשבונות הפייסבוק והטויטר של ערוץ AJ+ השייך לרשת אל-ג'זירה הקטרית. בסרטון שאותר והופץ באתר ממרי (ראו קליפ).


בקליפ נטען נטען כי מספר הקורבנות היהודים בשואה נותר "אחד הוויכוחים ההיסטוריים הבולטים עד עצם היום הזה" וכי ישראל היא המרוויחה הגדולה מהשואה והיא משתמשת באותם צידוקים של הנאצים כדי להשמיד את הפלסטינים. בעקבות פרסום הסרטון באתר ממרי והסערה שחולל הורידה אל-ג'זירה את הסרטון מהרשת, השעתה את עבודת העיתונאים המעורבים בהפקתו ופרסמה הודעת התנצלות בה נמסר כי הסרטון מנוגד לעקרונות העריכה שלה[5]. 

 

אולם, מעקב רב השנים של ממרי אחרי כלי התקשורת הקטרים מגלה כי כלי תקשורת אלה ובראשם אל-ג'זירה מהווים פלטפורמה לפרסום מסרים אנטישמיים. 

 

המאמר של אל-רייסוני באתר של האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים


מאמרו של אל-רייסוני באתרו האישי[6]

 

להלן תרגום המאמר של אל-רייסוני:

 

"משחר נעורי ושנות לימודי הראשונות, התבססה במוחי [התפיסה] שהמנהיג הגרמני אדולף היטלר שנא את היהודים, רדפם, התעלל בהם ופעל לטהר את גרמניה מהם, במיוחד במהלך מלחמת העולם השנייה בה התרחשה מה שמכונה השואה, אשר בה נהרגו מיליוני יהודים. האמנתי בכך ודבר לא גרם לי לפקפק או להטיל ספק בכך.

 

אולם, כשנוכחתי לדעת שהנושא הזה אפוף הילה מוגזמת, בוטה וגוברת של קדושה ו[כולל] הפעלת לחץ והטלת אימה [על המערערים עליו], התחלתי לתהות ולהתייחס אליו בספקנות, עד שהספק השתלט עלי.

 

היום אני משוכנע שיש להטיל בשואה ספק ושדרושה בחינה מחדש - מדעית וחפה מכל ניצול, הטלת אימה או הפחדה - [של נושא השואה].  

 

יש להטיל ספק ולבחון מחדש את הנושא מן הסיבות הבאות:

   

1.אימוץ הנרטיב של השואה, כפי שרקמה והפיצה אותו הציונות, הפך למקודש ונכפה על העולם.

2. כל פקפוק או ניסיון לוודא את אמיתות העניין, אסורים כיום ומדוכאים ע"י העמדה לדין וחוקים פליליים.

3. כמה היסטוריונים, הוגים וחוקרים אירופים נרדפו והועמדו לדין או שמחקריהם וחיבוריהם נאסרו [להפצה] רק משום שדעותיהם שונות מהנרטיב הציוני ומשום שהוכיחו את חולשתו.

4. כמה מהאנשים שחיו במהלך אותם אירועים מכחישים רבים מהפרטים של השואה שלא ניתן לאשר או לוודא אותם.

5. דת השואה מוגנת וחסינה גם באמצעות קמפיינים של השמצה, הפחדה, הדרה והטלת מצור נגד כל מי שמעז לחשוב באופן עצמאי לגביה, או לגבי משהו מפרטיה וממספריה המדומים.

6. [השואה] היא הטבח היחיד שמצוין ברמה העולמית, שלא כמו יתר מעשי הטבח האמיתיים של מיליוני אנשים, שבוצעו ועדיין מתבצעים בעמים ועדות רבים בכל העולם. 

7. רוב האמיתות ו[בראשן] האמיתה המקודשת ביותר בקרב האומות - עובדת קיומו של האל - מוכחשות בפועל באופן חופשי ובבטחה, בעוד שאסור אפילו להטיל ספק בפרטים הקשורים לשואה, שכן הדבר מהווה פשע פלילי פוליטי, משפטי ותקשורתי.

8. אללה יתעלה אמר: "אין כפייה בדת, כבר התברר ההבדל בין דרך הישר לבין התעייה" (קוראן, 2: 256). לפיכך, כיצד יכולים אנו להסכים לכפייה של עובדות היסטוריות המוטות פוליטית ומוטלות בספק?!

9 ייתכן שהאפשרות הקיימת כיום בכמה מדינות, כמו מרוקו למשל, לדבר על נושא [השואה], לא תמשיך להתקיים [בעתיד], ולכן עלינו לנצל אותה ולבסס אותה לפני שהלחצים הציוניים ישללו אותה מאתנו.

10. הטלת ספק ובחינה מחדש [של דברים] היא אחת הזכויות של האדם החופשי, המשרתת  את חופש המחקר, [חופש] המחשבה ו[חופש] הביטוי.

 

אחתום את דבריי במקרה שהוא מופת לחשיבה חופשית גאה המתנגדת לכפייה, ל[הפעלת] לחצים ולמקח וממכר: בשנות השלושים של המאה הקודמת ניסתה צרפת להביא לפרסום פתוות התומכות במתן אזרחות צרפתית לאלג'יראים, כדי שהיא תוכל לראות באלג'יריה מחוז צרפתי. חכם הדת החשוב ביותר שהיא ניסתה לגייס לשם כך היה המלומד השיח' עבד אל-חמיד בן באדיס... כאשר הגיעה אליו [הבקשה] הצרפתית הוא אמר: 'גם אם צרפת הייתה מבקשת ממני לומר 'אין אלוה מבלעדי אללה' לא הייתי אומר את זה למענה, אז כיצד יתכן שאתן לה פתוה בנושא אזרוח [האלג'יראים]'?!"

 

מאמרו של אל-רייסוני בחשבון הפייסבוק שלו[7]

 
[6]  http://raissouni.net, 22.5.2019