המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
היומון האיראני, כיהאן: יש לפגוע באינטרסים של ארה"ב באזור ולחסום את יצוא הנפט הסעודי
22/4/2019

 

שופר המשטר האיראני, כיהאן: יש לפגוע באינטרסים הכלכליים של אמריקה באזור ולחסום את יצוא הנפט הסעודי במצרי הורמוז ובים האדום

 

שופר המשטר, היומון כיהאן, המקורב למנהיג העליון של איראן ח'אמנאי, קרא במאמר המערכת שלו מה-13.4.2019 לפגוע ביצוא הנפט הסעודי ו"להורידו לאפס", כצעד תגובה איראני להחלטת ארה"ב להכניס את משה"מ לרשימת ארגוני הטרור.

 

כיהאן היה אחד היומונים שעמדו על כך שהצעד האמריקאי אינו צבאי במהותו אלא כלכלי שהשלכותיו מרחיקות לכת על איראן ועל יכולתה – באמצעות משה"מ – להתפשט במרחב המזה"תי.[1] לפיכך, קרא כיהאן להשיב לאמריקאים כגמולם ולפגוע בבעלת בריתם סעודיה באופן כלכלי. לשם כך קבע היומון כי על איראן לתכנן תכנית אפקטיבית שתופעל תוך כשנה, ולה שני יעדים: האחד, פגיעה בחברות באזור בעלות החוזים מול ארה"ב והשני, פגיעה ביצוא הנפט של סעודיה אותה הגדיר כ"עקב אכילס" של אמריקה באזור.

 

יחד עם זאת, נזהר כותב המאמר, סעדאללה זארעי, חבר מערכת כיהאן ומקורב למשה"מ, מלקרוא מפורשות לכוחות האיראניים, או בחסות איראן, לבצע פעולת טרור נגד סעודיה, שתמנע את מעבר הנפט דרך הים האדום, במיצרי באב אל-מנדב ודרך מצרי הורמוז במפרץ הפרסי. זאת, למרות שזארעי רומז לפעולה כזו, ורומז שלמד על יכולתה של איראן לבצעה מהסכמת מפקד כוח קודס של משה"מ, גנרל קאסם סולימאני – האמון על הפעלת הכוחות המיוחדים של איראן מחוץ לגבולותיה – עם דברי נשיא איראן רוחאני. רוחאני קבע כי יצירת קשיים לכלכלת איראן ע"י האמריקאים תגרום לעצירת הכלכלה האמריקאית עצמה. נראה כי זארעי מטשטש במכוון את אופי הפעולה הטרוריסטית שהוא קורא לה כדי לא לקבע את תדמית איראן ככזו, וכדי למנוע ממנה, כדבריו, לשלם מחיר פוליטי או צבאי בשל מעורבות כזו.

יוזכר עוד כי המיליציה החות'ית בתימן, בת חסותה של איראן, היתה מעורבת ביולי 2018 בשיגור טילים לעבר מכליות נפט סעודיות בבאב אל-מנדב, דבר שגרם לסעודיה להודיע על הפסקת הובלת הנפט שם לזמן קצר.


להלן עיקרי המאמר שכותרתו "הביאו ל[רמת] אפס את יצוא הנפט הסעודי":

 

כיהאן: "אנחנו הבנו שיש ביכולתנו להוריד לאפס את יצוא הנפט הסעודי כש[גנרל קאסם] סולימאני [מפקד כוח קודס של משה"מ] תמך בדברי הנשיא [רוחאני]"

"[...] למעשה, הכללת משה"מ ברשימת ארגוני הטרור אינה צעד ביטחוני-צבאי נגד הרפובליקה האסלאמית או נגד משה"מ כמוסד החשוב ביותר של הכוח האיראני... בריאיון לוול סטריט ג'ורנל אמר מקור צבאי בפנטגון תוך הבעת חשש מהצעד של טראמפ כי 'הצבא [האמריקאי] לא קיבל שום פקודה בנוגע להתנהלות צבאית מול הכוחות האיראניים ועלי לומר שפירושו של הצעד של הנשיא [טראמפ] איננו מלחמה עם איראן או הרג של האיראנים כלל וכלל.' הסיבה לאמירה זו מאוד ברורה. אמריקה אינה יכולה לסכן את חייהם של מאתיים אלף חיילים אמריקאים המפוזרים בשלושת קצווי גבולות איראן ואשר מוקפים במוסלמים מהפכניים התומכים בה... 

אם נקבל את העובדה שהצעד של הממשל האמריקאי נגד משה"מ הוא בעצם חוליה בשרשרת הצעדים הכלכליים נגד האומה והמשטר האיראני ... אנו צריכים [בתגובה לכך] ליישם את האיומים הרחבים [שלנו] על האינטרסים הכלכליים של אמריקה ושל שותפיה בזמן הנכון. אכן, אמריקה מאיימת בתחום הביטחוני ומיישמת [את האיומים] בתחום הכלכלי. גם אנו צריכים לאיים בתחום הביטחוני וליישם בפגיעה באינטרסים הכלכליים של אמריקה ושל סוכניה באזור. קיימות עשרות חברות בעלות חוזים מול אמריקה במדינות שונות באזורנו הנתמכות ע"י כוחות צבא אמריקאים ושגרירויות המנוהלות ע"י אנשי הצבא שלה. הן עוסקות בפעילויות רחבות ומגוונות בתחום הכלכלי. עלינו לעצור את כל הפעילויות הללו על ידי תכנית ברורה ואפקטיבית בתוך שנה לכל היותר ולהביא את התועלת שאמריקה [מפיקה באזור] לרמה אפס.

 

המשימה האחרת שלנו היא [לנקוט] צעד כלכלי נגד הגורם החשוב ביותר באזור אשר תלוי באמריקה, כלומר סעודיה. בעוד שהמשטר הסעודי הוא הפרה החולבת של אמריקה ושל המערב, היא [סעודיה] מהווה גם עקב אכילס של המדיניות האנטי-איראנית והאנטי-אסלאמית של אמריקה באזור. הגיע הזמן שנקשיב לדברי הנשיא [רוחאני] שאמר בפומבי ש[אם] הם [האמריקאים] ייצרו קשיים לכלכלת איראן זה יגרום לעצירת הכלכלה של אמריקה הבריונית, ועלינו לפעול. המדיניות שלנו צריכה להתבסס על הורדת ייצוא הנפט הסעודי לרמה אפס. אנו יודעים שלפחות 75% מהנפט הסעודי עובר דרך הים האדום והנהנים העיקריים מייצוא הנפט הזה הם האירופאים כלומר השותפים החשובים של אמריקה להטלת הסנקציות על איראן. לאור העובדה שמיצר הורמוז מהווה אזור ליצוא הנפט לשותפינו האסיאתיים, המתנגדים לצעדים האנטי-איראנים של  אמריקה, עצירת יצוא הנפט במיצר זה יכולה לפגוע במדינות [כגון] סעודיה והאמירויות, ונראה שהן הכינו את עצמן ליום הזה.


אנחנו הבנו שיש ביכולתנו להוריד לאפס את יצוא הנפט הסעודי כש[גנרל קאסם] סולימאני [מפקד כוח קודס של משה"מ] תמך בדברי הנשיא [רוחאני]. כולם יודעים שאין לכוח קודס משימה כלשהי במצרי הורמוז ואמירה זו מתאימה גם לגבי הים האדום [בגבולה המערבי של סעודיה] ולגבי חופיה המערביים של סעודיה. בסדר גמור, אל לנו לבזבז את הזמן ועלינו לפנות אל התכנית וליישמה, קרי להוריד לרמה אפס את ייצוא הנפט הסעודי, כך שבפועל, הצדדים האירופאים והערביים יבינו בצורה אמתית ורצינית שפעולתם [ליישום] המדיניות האנטי-איראנית פוגעת בהם בצורה רצינית. 

 

צריך לשים לב לנקודה זו שקיים סיכוי גדול שברגע שהחלק הראשון של ייצוא הנפט הסעודי ייעצר, האירופאים והסעודים יתחילו בהתייעצויות עם גורמים אמריקאים בעלי השפעה על מנת לעצור את הפעולות האנטי-איראניות וגם קבוצות הלובי באמריקה יתחילו לפעול.

 

כדי ליישם את המשימה הזו אל לנו להטילה על כוחות ההתנגדות שתומכים באיראן באזור. אין צורך בכך. איראן יכולה להשתמש בשיטות ביטחוניות אפקטיביות אחרות על מנת ליישם את התכנית הנ"ל ואכן היא השתמשה בשיטה זו בעבר. הדוגמה לכך היא הוצאתם של החיילים האמריקאים מעיראק, ולשם כך לא השתמשו בכוחות צבא איראניים ולא בכוחות ההתנגדות העיראקים התומכים באיראן. בזירה זו [עיראק] התחום הביטחוני הלך והתהדק על הכוחות האמריקאים. כל יום ויום החדירה הפוליטית של כוחות עיראקיים המאוחדים עם איראן התרחבה במהלך בניית ממשלת מדינה זו. ובסופו של דבר, בסבב של ארבע שנים הנוכחות הצבאית האמריקאית בעיראק הגיעה לאפס.  

 

איראן צריכה להחליט. אל לנו להרשות לאמריקה להוציא נייר [עמדה] אנטי-איראני חדש כל כמה שבועות אפילו אם ההשפעות המעשיות שלו נמוכות. שיטה [אמריקאית] זו חייבת להיעצר. אנו יכולים לעצור זאת על ידי יוזמה ומבלי להטיל על המדינה [איראן] עלויות ביטחוניות. בשם אללה, הבה נתחיל. ייצוא הנפט הסעודי חייב להגיע לאפס. יש לנו שנה."[2]

 

 [1]  ראו ניתוח ממרי לגבי משמעות הצעד האמריקאי כנגד משה"מ קביעת משה"מ כארגון טרור ע"י ממשל טראמפ – מטרות והשלכות

[2]  כיהאן (איראן), 13.4.2019