המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמון פנדי: עליית החמאס מחזקת את האחים מוסלמים במצרים
10/12/2006


 מאמון פנדי: עליית החמאס מחזקת את האחים מוסלמים במצרים

 

במאמר שהתפרסם ביומון אל-שרק אל-אוסט, שכותרתו "מה יקרה אם האחים המוסלמים ישתלטו על פלסטין?", מתייחס הוגה הדעות ובעל הטור יליד מצרים, ד"ר מאמון פנדי[i], לאפשרות שהאחים המוסלמים ישתלטו על מצריים ועל סוריה[ii]. לדבריו, עליית כוחו של החמאס, שהוא הסניף הפלסטיני של האחים המוסלמים, מחזקת את האחים המוסלמים במצריים.   

 

"החמאס – סניף פלסטיני של האחים המוסלמים"

"ישראל כבשה ועודנה כובשת את אדמת פלסטין. במובן הסמלי, לעומת זאת, נותרה פלסטין מונופול של הלאומיות הערבית עד אשר הגיעה תנועת החמאס לשלטון. לאחר שהגיעה החמאס לשלטון - ואין לשכוח שהיא הסניף הפלסטיני של ארגון האחים המוסלמים - השתנו מונחי הדיון בבעיה [הפלסטינית] ממונחים של לאומיות פאן ערבית למונחים דתיים, נוסח האחים המוסלמים. המאבק הפך עתה למאבק על השאלה מי ישתלט על פלסטין כסמל – האם יהיו אלה האחים המוסלמים המיוצגים על ידי החמאס, או הלאומנים המיוצגים על ידי הפתח. המאבק למען שחרור פלסטין כטריטוריה ירד למקום השני בדרגה, אחרי המאבק לשחרור פלסטין כסמל [והוצאתה] מידי הלאומנים הפאן ערביים והעברת פלסטין כסמל - שהוא קודש הקודשים של הפוליטיקה הערבית - לידיהם של האחים המוסלמים. מה בעצם משמעות ההשתלטות על פלסטין כסמל על ידי האחים המוסלמים?

 

במשך חמישים שנה התקבצו העמים הערביים מאחורי הסיסמא הלאומנית [הפאן-ערבית] "שום קול לא יגבר על קול המלחמה", סיסמא המשתמשת בחוץ [דהיינו במאבק נגד אויבים חיצוניים] להגנת הפנים [דהיינו להגנת השלטון מבית]. כלומר, המשימה העיקרית של השיח הלאומני הייתה לייצא את הבעיות של הפנים אל החוץ. בנוסף לכך, [במהלך] חמישים השנים הללו, נסחטו הממשלות הערביות על ידי כמה מן המנהיגים הפלסטיניים, אשר ייצאו אליהם את הטרגדיה הפלסטינית בכוונה להתסיס את עמיהן".

 

"מתן צביון דתי לבעיה הפלסטינית יהפכה לבלתי פתירה"

בזמנו הייתה ההתססה לאומנית, ואילו היום – לאחר שהאחים המוסלמים השתלטו על חלק ניכר מפלסטין כסמל – הפכה ההתססה לאסלאמיסטית והפנים התערבב עם החוץ. זאת מפני שמבנה השיח הרעיוני של האחים המוסלמים אינו מתבסס על הפרדת הפנים מהחוץ והאידיאולוגיה של האחים עומדת מעל גבולות המדינה. כלום לא אמר מנהיג האחים המוסלמים במצרים שאין בעיה בכך שבמצרים ימשול מלזי מוסלמי, ובלבד שלא ימשול בה מצרי קופטי? כמו כן, השתלטות האחים המוסלמים על פלסטין כסמל פירושה מתן צביון דתי לבעיה [הפלסטינית], וכאן טמונה הסכנה.

ראשית, מתן צביון דתי לבעיה הפלסטינית יביא לכך שמלזי מוסלמי יהיה בעל זכויות רבות יותר בפלסטין מאשר פלסטיני נוצרי. כמו כן, הוא יהפוך [את הבעיה הפלסטינית] ממאבק טריטוריאלי בר פיתרון למאבק דתי בלתי פתיר... אשר למישור האזורי, ברצוני להסביר את הסכנות הגלומות במתן צביון דתי לבעיה הפלסטינית לגבי שתי מדינות חשובות בעולם הערבי, מצריים וסוריה".

 

על הדומיננטיות של האחים המוסלמים בעיתונות המצרית

"הצלחה של האחים המוסלמים בפלסטין פירושה אי-סדרים בתוך מצרים. מצרים עדה היום למערכה קשה הניטשת בין המפלגה הלאומית השלטת לבין מפלגתם של האחים המוסלמים האסורה על פי חוק, ונראה כי המערכה נוטה לטובתם של האחים המוסלמים. התגובות הסוערות שבאו בעקבות הצהרתו של שר התרבות המצרי, פארוק חסני, בעניין החג'אב[iii], מעידות על כך שייתכן [שמספרם של] האחים המוסלמים בתוך המפלגה הלאומית רב יותר מאשר [מספרם] בתוך ארגון [האחים המוסלמים] האסור על פי חוק, וכי האחים המוסלמים חדרו לכל מנגנוני המדינה במצריים.

 

 אפשר שהעיתונות המצרית היא הראייה הטובה ביותר לחדירה זו: עמוד השער והעמוד האחורי בעיתונים הממשלתיים במצריים הם של מפלגת השלטון, בעוד שיתר עשרים העמודים בתוך כל עיתון הם של האחים המוסלמים, ובהם הם עושים כרצונם [באמצעות] הכותבים, התיאורטיקנים והתועמלנים שלהם. מי שקורא את העיתונות המצרית כיום אינו יכול שלא להבחין שמצרים חיה בעידן האחים המוסלמים".

 

"האחים המוסלמים השתלטו על זירת הפנים במצריים"

 "'יש במצרים מפלגה אחת והיא האחים המוסלמים', הבהיר לי חבר במפלגה הלאומית. במשך למעלה משלושים שנה, השתלטו האחים המוסלמים על זירת הפנים במצריים, על הרחובות, המוסדות והעיתונות, ושום דבר לא מפריד בינם לבין השלטון למעט ענייני החוץ, ובראשם בעיית פלסטין. אם האחים המוסלמים בפלסטין [דהיינו חמאס] ינצחו, הם יציבו את האחים המוסלמים במצריים בראש הפירמידה הפוליטית המצרית, או-אז נראה את [ראש הממשלה הפלסטיני] אסמאעיל הניה מגיע למצריים כשהוא פונה לסניף קהיר של משרד האחים המוסלמים, במקום להיפגש עם בעלי התפקידים הבכירים [הרשמיים] של המדינה המצרית. באופן דומה, [ניתן יהיה לשמוע] את הניה מגן מעזה על האחים המוסלמים במצריים, כשהוא מאציל עליהם את הלגיטימיות של הבעיה הפלסטינית, שנמצאת על פי המנטאליות הערבית מעל לכל דופי".

 

"סוריה מועמדת להשתלטות מצד האחים המוסלמים"

"סוריה מועמדת להשתלטות מצד האחים המוסלמים. הלגיטימיות של מפלגת הבעת' החילונית השלטת בדמשק נסמכת על שני קביים אסלאמיים: שיעי וסוני. האחד [השיעי] מתגלם בחזבאללה. (באופן חסר תקדים בתולדות סוריה בעידן אסד האב ואסד הבן, מניפים הסורים כיום את תמונתו של חסן נאסרללה לצד תמונת נשיאם.) הקב השני [הסוני] הוא תנועת חמאס המיוצגת על ידי מנהיג [התנועה], חאלד משעל, הנמצא בדמשק.

 

אם הבעיה הפלסטינית תקבל צביון דתי נוסח האחים המוסלמים, לא יישארו בידיו של אסד אף אחד משני הקביים. הוא עשוי ליפול, וסוריה גם היא תיפול יחד עמו לידיהם של האחים המוסלמים, שבתקופתו של אסד האב עברו פרקים עקובים מדם, ואין ספק כי הם נושאים את עיניהם לכס השלטון בדמשק. ייתכן שהמשטר הסורי זוכה כיום להישגים טקטיים באמצעות ח'אלד משעל, אך אלה עלולים להוות סיבה לקריסתו בטווח הקרוב או הבינוני".

 

"ערוץ אל-ג'זירה הוא ערוץ של האחים המוסלמים"

"ברשות האחים המוסלמים מצויים אמצעי תקשורת חוצי גבולות, החל בעיתונים ועד לערוצי לווין, אשר השתלטו על מוחותיהם של מיליוני בני אדם לא רק במצרים וסוריה, אלא ברחבי העולם הערבי כולו. זוהי תקשורת מונחית ובדוקה המאשימה בכפירה ובבגידה את מי שחולק על דעתה...

'זהו ערוץ של האחים המוסלמים', כך אמר איש הפתח המובהק, מחמד דחלאן, כאשר תאר את ערוץ 'אל-ג'זירה', ערוץ החדשות הערבי הגדול ביותר כיום ללא מתחרים. אם האחים המוסלמים ישתלטו על פלסטין כסמל, ישמש ערוץ האחים המוסלמים (בעבר אל-ג'זירה) כאמצעי תעמולה למען הסימבוליקה הדתית החדשה של הבעיה הפלסטינית.

 

[ערוץ] 'אל-ג'זירה' אינו מבזבז זמן, וכבר כעת הוא מנהל מסע תעמולה למען [מנהיג האחים המוסלמים במצריים] מהדי עאכף וארגונו על חשבון המדינה המצרית, למען [מנהיג האחים המוסלמים בסוריה, עלי צדר אל-דין] אל-ביאנוני ומפלגתו על חשבון המדינה הסורית ולמען האחים המוסלמים באלג'יריה על חשבון המדינה האלג'ירית. מי שיצפה בתכנית הויכוח המוגשת על מרקעיה [של אל-ג'זירה] על ידי מנחה שאינו מוסלמי, יופתע מן המאמץ העליון שהוא משקיע בהגנה על האחים המוסלמים ויחשוב שהוא עומד לומר בסוף התכנית את הצהרת האמונה המוסלמית[iv].

ההשתלטות על פלסטין כסמל על ידי האחים המוסלמים לא תביא לשחרור אדמת פלסטין, קודם שהאחים המוסלמים יכפיפו לשליטתם את העולם הערבי כולו. העדיפות של האחים המוסלמים ניתנת לחיסול האויב הקרוב (מדינות ערב הקיימות) כדי להכין את האמצעים להתמודדות עם האויב הרחוק (ישראל)..."

 [i]  ד"ר פנדי אשר כותב באופן קבוע ביומון אל-שרק אל-אוסט וביומון המצרי הממשלתי אל-אהרם, הנו חוקר בכיר במכון בייקר, חוקר בכיר במכון האמריקאי לשלום, לשעבר פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת ג'ורג'טאון, פרופסור לפוליטיקה ערבית במרכז המזרח הקרוב ודרום אסיה ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטה להגנה לאומית. כמו כן, הוא כתב מספר ספרים, ביניהם: Saudi Arabia and the Politics of Dissent ו-America and the Arab World Afte September 11th.

[ii]  אל-שרק אל-אוסט, לונדון, 22.1.2006.  

[iii]  בנובמבר 2006 אמר שר התרבות המצרי, פארוק חסני,  כי החג'אב הוא פריט לבוש הגורם לנסיגה לאחור ולפיגור. דבריו עוררו סערה במצרים. אל-גמהוריה, מצרים, 18.11.2006. 

[iv]  הכותב ככל הנראה מתכוון לפיצל אל-קאסם, מגיש תכנית ויכוח פופלארית בערוץ אל-ג'זירה, שמוצאו דרוזי.