המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמר ביומון ממסדי מצרי על נאום פומפאו בקהיר: נאום רווי שקרים ויהירות
17/1/2019


מאמר ביומון ממסדי מצרי על נאום פומפאו בקהיר: נאום רווי שקרים ויהירות

 

בתחילת חודש ינואר קיים מייק פומפאו מזכיר המדינה האמריקאי סבב ביקורים במדינות האזור. ב-9.1.2019 הוא הגיע לביקור בן יומיים במצרים, במהלכו נפגש עם הנשיא עבד אל-פתאח אל-סיסי ונשא נאום באוניברסיטה האמריקאית בקהיר, בו עמד על ההבדלים בין מדיניות ממשל הנשיא דונלד טראמפ לבין זו של קודמו ברק אובמה והדגיש כי הממשל הקודם טעה ביחסו למזה"ת, ובכלל זאת לאירועים במצרים ולשלטון האחים המוסלמים. לדבריו, ממשל טראמפ אישש מחדש את תפקידה של ארה"ב כגורם מועיל באזור וככוח משחרר ולא כובש, בניגוד לאיראן ולדאעש.[1]

 

התגובות בעיתונות המצרית לביקור פומפאו ולנאומו היו מעורבות. חלק מהמאמרים שיבחו את הביקור והגדירו אותו כ"אחד הביקורים המוצלחים ביותר" בתולדות היחסים בין המדינות. כותבים אלה ציינו כי נאומו של פומפאו וההודאה בטעויות שביצע ממשל אובמה ביחס למשטר המצרי, היו כנים וברורים, תוך שהם מדגישים את זכותה של מצרים לעמדה עצמאית ביחסיה עם ארה"ב.[2] מנגד, פורסמו מאמרים שמתחו ביקורת קשה על התנהלותה של ארה"ב, פקפקו בכוונותיה וקראו לה להוכיח את כנותה במעשים.[3] בלט במיוחד מאמרו של העיתונאי המצרי ח'אלד רזק ביומון הממסדי אח'באר אל-יום, אשר תקף בחריפות את פומפאו, כינה אותו "טיפש" המכהן כמזכיר "המדינה העוינת והפושעת ביותר בתולדות האנושות" ואת הנשיא טראמפ כינה "מטורף". לטענת רזק, נאומו של פומפאו היה רווי שקרים, חוצפה ויהירות היות והוא מצפה מהערבים להתעלם מהמציאות ומכך שארה"ב היא כוח עוין וכובש ש"זרע הרס ומוות" במדינות ערב.

 

פגישת פומפאו ונשיא מצרים אל-סיסי[4]

 

להלן תרגום קטעים נבחרים מהמאמר:[5]    

 

"בפשטות מוחלטת ניצב מייק פומפאו, שר החוץ האמריקאי, ביום חמישי [10.1.2019] באוניברסיטה האמריקאית בקהיר ואמר כי ארצו היא כוח טוב באזור המזה"ת ומעולם לא היתה כוח כובש. שר החוץ של המדינה העוינת והפושעת ביותר בתולדות האנושות המשיך בנאומו בסברו שאם הוא יישא אותו בקהיר זה יעניק לו אמינות במידה כזאת שיוכל להסביר איך עמדה ארה"ב נגד הטרור ולקבוע לנו ולעולם כיצד עלינו לטפל בבעיות של אזורנו, עם מי מותר לנו לפעול ועם מי אסור.

 

כך וביהירות חצופה פומפאו רוצה שנשכח את ההיסטוריה הלא רחוקה שלנו ואפילו את ההווה שלנו ובכללם המלחמות התוקפניות שארצו ניהלה ללא הצדקה וחורגות מכל מסגרות הלגיטימיות הבינלאומית, המוסכמות האנושיות וכללי היחסים הבינלאומיים. [מלחמות] שנערכו נגד ארצותינו: בלוב, בסודאן, בסומליה ובתימן וכן המלחמה ההרסנית הנרחבת והלא צודקת בעיראק שהסתיימה בכיבושה ובקריעתה, ולאחר מכן תקיפת סוריה וכיבושה, שעדיין נמשך. [פומפאו רצה] שנראה בכל ההרס והמוות שארצו זרעה באדמותינו ובתוכנו כדבר שנעשה מטוב ליבה של ארה"ב כלפי אזורנו.

 

האמת היא שאינני יודע מאין נובעת היכולת המופלאה של בכירים בממשל האמריקאי ובמערב בכלל, להעמיד פני שוטים ולחשוב שהם יכולים להתייחס אלינו כאל טיפשים שיכולים לשכוח את דם עמינו שנשפך וממשיך להישפך ואת ארצותינו היקרות שהפכו לעיי חורבות בשל מלחמותיהם הלא צודקות נגדנו.    

      

ייתכן שהסיבה לכך היא שיתוף הפעולה של [כמה] ממדינות האזור עם ארה"ב ובעלות בריתה במלחמות אלו והעובדה שיתר המדינות שלנו עברו בשתיקה על [הפשעים] שביצעו הכוחות היהירים האלימים ביותר בעולם. ייתכן שהסיבה היא שעזות המצח וההתרברבות בשקרים ובסילוף העובדות הן תכונות מולדות שלהם. סביר להניח שכל הסיבות האלה וסיבות אחרות בזויות יותר ששולטות ביחסים הבינלאומיים בעולמנו היום, הן שאפשרו לפומפאו לומר בגלוי את כל השקרים האלה ועוד בקהיר, לב האומה הערבית.

 

לא רק שקרי שה"ח האמריקאי עוררו את תשומת הלב בנאומו שנישא באולם קטן סגור באוניברסיטה הנושאת את שם ארצו. הטיפש הזה גם לא שמר על כללי הדיפלומטיה והכריז מארצנו על עמדות עוינות כלפי סוריה ואיים שטראמפ מוכן לבצע שוב מבצעים צבאיים נגדה וגם נגד איראן ודרש מהעולם לא לשתף פעולה עם המשטר האיראני ולקחת חלק ביישום הסנקציות האמריקאיות... הוא דיבר על חשיבות הנורמליזציה של הערבים עם הישות הציונית וקרא למה שהוא כינה ליכוד מדיני בין מצרים, ירדן וארצו – כשלמעשה הוא התכוון לכפיפות. זהו מרשם ציוני שרושם לנו נציג ממשל אמריקאי פרו ציוני אשר יכול לעלות רק במוחם של משוגעים בממשל שבראשו עומד מטורף."         [2]  אל-שורוק (מצרים), 12.1.2019; אל-אהראם (מצרים), 12.1.2019; 13.1.2019

[3]  אל-אהראם (מצרים), 13.1.2019; 14.1.2019 

[4]  אל-אהראם (מצרים), 11.1.2019

[5]  אח'באר אל-יום (מצרים), 12.1.2019