המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מנכ"ל אל-ערביה: סנקציות על סעודיה ייענו בחרם כלכלי על ארה"ב ובהתקרבותה ליריבותיה
16/10/2018

 

מנכ"ל ערוץ אל-ערביה: הטלת סנקציות על סעודיה תענה בחרם כלכלי על ארה"ב ובהתקרבות ליריבותיה רוסיה, סין ואיראן


בימים האחרונים החריפה סעודיה את הטון בתגובה לאזהרות מצד בכירים אמריקאים, בראשם הנשיא דונלד טראמפ,[1] כי יוטלו עליה סנקציות קשות אם יתברר שהיא אחראית להיעלמות העיתונאי הסעודי ג'מאל אל-ח'שוקג'י לאחר שנכנס לקונסוליה שלה בתורכיה ב-2.10.2018 ולא נצפה יוצא ממנה.

 

בתגובה שפרסמה סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית ב-14.10.2018, אמר בכיר בעילום שם, כי סעודיה דוחה את האיומים לפגוע בה באמצעות הטלת סנקציות כלכליות או לחצים מדיניים והזהיר כי "כל צעד יענה בתגובה חמורה יותר. לכלכלת סעודיה תפקיד חיוני ובעל השפעה בכלכלה העולמית וקודם שתיפגע הכלכלה הסעודית, תיפגע הכלכלה העולמית."[2]

 

הכותרת הראשית של היומון הממסדי הסעודי עוכאט' ב-15.10.18 היתה "אל תבחנו את סבלנותנו" באנגלית ובערבית בליווי תמונה של אגרוף.[3]

 


 

ב-14.10.2018  פרסם תורכי אל-דח'יל, מנכ"ל ערוץ אל-ערביה הסעודי, מאמר חריף באתר הערוץ, בו הזהיר כי התגובה הסעודית תהיה חמורה יותר מזו שרמז עליה הבכיר הסעודי בהודעתו. במאמר שכותרתו "סנקציות אמריקאיות על ריאד משמעותן שוושינגטון דוקרת את עצמה", הוא הזהיר "מפי מקורות המקורבים למקבלי ההחלטות" כי ארצו עשויה לנקוט יותר משלושים צעדים שיהיו "קטסטרופליים לכלכלה האמריקאית, יותר מאשר לכלכלה הסעודית".


בין הצעדים שציין אל-דח'יל: אי עמידה בהתחייבויותיה של סעודיה לייצור כמות הנפט המוסכמת מה שעלול להקפיץ לדבריו את מחיר חבית הנפט למאתיים דולר או אף יותר; הטלת חרם כלכלי על ארה"ב, הפסקת שתוף הפעולה המודיעיני עם המערב במאבק בטרור; התפייסות עם איראן, חמאס וחזבאללה ואף הידוק היחסים עם יריבותיה של ארה"ב – רוסיה, סין אפילו בדמות הקמת בסיס רוסי על שטחה.

 

להלן תרגום עיקרי המאמר:[4]

 

תורכי אל-דח'יל


 

"קראתי את הודעת ממשלת סעודיה בתגובה על ההצעות האמריקאיות להטיל סנקציות על סעודיה. המידע שמסתובב בסדרונות מקבלי ההחלטות בסעודיה מנוסח בסגנון חריף יותר מזה  של ההודעה ועוסק ביותר משלושים צעדים סעודיים [אפשריים] בתגובה להטלת סנקציות על ריאד... מדובר בתסריטים שיהיו קטסטרופליים לכלכלה האמריקאית, יותר מאשר לכלכלה הסעודית.

 

אם יוטלו סנקציות אמריקאיות על סעודיה, נעמוד בפני אסון כלכלי שירעיד את העולם, שכן ריאד היא הבירה [העולמית] של הנפט [העולמי]. פגיעה בה תפגע ביצור הנפט לפני כל דבר חיוני אחר [ותבוא לידי ביטוי] למשל בנסיגה של סעודיה מההתחייבות לייצר 7.5 מיליון חביות [ביום]. אם מחיר של 80$ [לחבית] הכעיס את הנשיא [דונלד] טראמפ ואין להוציא מכלל חשבון שהמחיר יקפוץ למאה או מאתיים דולר [לחבית] ואולי אף כפול מכך. יתר על כן, ייתכן שחביות הנפט תסחרנה במטבע סיני ולא בדולרים. [שהרי] הנפט הוא המוצר החשוב ביותר שנסחר בדולרים היום.

 

כל זה ישליך את המזרח התיכון ואף את העולם האסלאמי לחיק איראן, שתהיה קרובה יותר לריאד מאשר וושינגטון. זה בנוגע לנפט. אך סעודיה אינה רק חבית נפט אלא היא מנהיגת העולם האסלאמי בשל מעמדה ומיקומה. ייתכן ששיתוף הפעולה ההדוק ו[חילופי] המידע בין ריאד לבין ארה"ב ומדינות המערב, שלדברי בכירים מערביים עצמם היווה מרכיב בהגנה על מיליונים במערב, יהפוך לנחלתהעבר.

 

הטלת סנקציות מכל סוג שהוא על סעודיה מצד המערב, עשויה לדחוף אותה לאופציות אחרות, שאותן ציין הנשיא טראמפ עצמו לפני ימים אחדים. רוסיה וסין הן חלופות שמוכנות להיענות לצרכים הצבאיים והאחרים של סעודיה, וייתכן  שאחת ההשלכות של הסנקציות האלו היא שניתן יהיה למצוא בסיס צבאי רוסי בתבוכ שבצפון-מערב סעודיה, ב[קרבת] האזור הבוער של ארבע המדינות  סוריה- ישראל-לבנון- עיראק.

 

משמעות [הטלת סנקציות] היא הפיכת חמאס וחזבאללה מאויבים לידידים. כמו כן, התקרבות רבה לרוסיה תוביל להתקרבות לאיראן ואולי אף להתפייסות עמה.

 

לא יהיה זה בלתי סביר שסעודיה תפסיק לרכוש נשק מארה"ב. סעודיה היא הלקוח החשוב ביותר של החברות האמריקאיות, שכן היא קונה 10%מהמכירות של חברות הנשק בארה"ב ו- 85% מ[המכירות של] הצבא האמריקאי, מה שמותיר למדינות העולם רק 5% [מהמכירות הללו]. זאת, בנוסף לחיסול ההשקעות של סעודיה בממשל האמריקאי המסתכמים ב- 800 מיליארד דולר. כמו כן, ארה"ב תוחרם בידי השוק הסעודי, שנחשבת לאחת מ- 20 הכלכלות הגדולות ביותר בעולם.  

 

אלו הם [כמה] צעדים פשוטים מתוך למעלה מ-30 צעדים שתנקוט סעודיה באופן ישיר, מבלי להניד עפעף, אם יוטלו עליה סנקציות, כפי שמוסרים מקורות סעודים המקורבים למקבלי ההחלטות.

 

למעשה, באמצעות הטלת סנקציות אמריקאיות על סעודיה, ארה"ב תדקור את הכלכלה שלה למוות, בעודה חושבת שהיא דוקרת את סעודיה בלבד."[1] בהתייחסו, ברשת CBS ב-14.10.18, לפרשיית ח'אשוקג'י ולמעורבות אפשרית של סעודיה, אמר הנשיא טראמפ:

There's something really terrible and disgusting about that if that were the case. So we're going to have to see. We're going to get to the bottom of it and there will be severe punishment. www.cbsnews.com, 14.10.2018

כמה ימים קודם לכן חתמו למעלה מעשרים סנאטורים אמריקאים על מכתב הקורא לפתוח בחקירה שעלולה להוביל להטלת סנקציות על סעודיה. www.marketwatch.com, 10.10.2018

[2]  אל-וטן (סעודיה), 14.10.2018

[3]  עוכאט' (סעודיה), 15.10.2018

[4]  www.alarabiya.net, 14.10.2018