המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבת סעודית, עם תחילת נהיגתן של נשים בסעודיה: הנשים נהגות טובות יותר מהגברים
22/6/2018


לקראת כניסתו לתוקף של הצו ההיסטורי המתיר נהיגת נשים בממלכה

 כותבת סעודית: אנו נוהגות טוב יותר מהגברים

 

ב-24.6.2018, ייכנס לתוקף הצו שפרסם מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, לפני 9 חודשים, המתיר נהיגת נשים בממלכה. לקראת תאריך זה, פרסמה ופאא' אל-רשיד, בעלת טור ביומון הסעודי עוכאט', מאמר בשם "הוי הגברים, אנו ננהג טוב מכם!", בו תקפה את הזלזול וההתנשאות של הגברים ביחס לנהיגת נשים וקבעה כי נשים נוהגות טוב יותר מאשר הגברים, תוך הצגת מחקרים המוכיחים זאת.

 

ופאא' אל-רשיד[1]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר :

 

"ה-10 בחודש שוואל [24.6.18], התאריך ההיסטורי, שבו יוּתר לנשים בממלכה הסעודית לנהוג על אדמת מולדתן, מתקרב. רבים מחכים ליום זה ברגשות מעורבים של התלהבות וחשש, היות ויש כאלה הלועגים באופן קבוע ומתמשך לנשים ולהחלטה [לאפשר להן] לנהוג, [דבר] שגרם להצפת הרשתות החברתיות במסרים ובקטעי וידאו המפחיתים בערכן של הנשים ויכולת הנהיגה שלהן.


אני היום יודעת, ללא צל של ספק, שאנו ננהג טוב יותר מכם הגברים! אני לא [אומרת את זה] משום שאני מצדדת בנשים בהיותי אישה, אלא על בסיס סיבות חברתיות, פסיכולוגיות וכלכליות, אותן אגבה ב[עובדות] מדעיות לבל אואשם בחשיבה פמיניסטית.

 

מחקר שערכה חברת הביטוח העולמית  'ציריך' [[ZURICH בשיתוף פעולה עם האתר 'בטיחות בדרכים' של איחוד האמירויות בהשתתפות יותר מ-1000 נהגים באמירויות, חשף כי 38% מהגברים היו מעורבים בתאונות דרכים לעומת 27% [בלבד] מהנשים. המחקר קבע כי אחוז הנשים שמעורבות בתאונות דרכים באמירויות אינו עולה על 20% מכלל הנהגות באמירויות...

 

מחקרים בארה"ב הוכיחו כי למרות שבארה"ב יש 105.7 מיליון נשים בעלות רישיון לעומת 104.3 מיליון גברים  [בלבד]... הרי שגברים מבצעים יותר עבירות תנועה מנשים, כך שעל כל אישה אחת שביצעה עבירת תנועה ישנם 3.4 גברים שביצעו עבירת תנועה. הסיבות לכך, לפי המחקר הן נהיגה פזיזה, מהירות [מופרזת], דחף להרפתקנות ואי הקפדה על חגירת חגורת בטיחות. ב-2017 נרשמו בארה"ב 6.1 מיליון תאונות דרכים שבוצעו על ידי גברים לעומת 4.4 מיליון תאונות שביצעו נשים.        

 

היום, רבותיי, אנו מוצאים כי בארה"ב ובקנדה ביטוח [רכב] לנשים עולה פחות מ[הביטוח] לגברים. עלות הביטוח [לנשים] יורדת עוד יותר אם האישה נשואה ובעלת משפחה, שכן הוכח כי נשים נשואות מעורבות פחות בתאונות דרכים מאשר נשים לא נשואות. כמו כן, המחקר הוכיח כי לנשים יש יכולת טובה יותר מגברים לשלוט במראות הצד ובמראה האמצעית במהלך הנהיגה. בעיר ניו יורק בלבד נמצא כי הגברים היו אחראים ל80% מתאונות הדריסה בעיר... 

האם התמונה ברורה כעת?

 

הבה ונחשוב פעמיים לפני שאנו מאשימים את הנשים שהן נוהגות פחות טוב.

גבירותיי, במידה ויעלו את הנושא הזה כדי להתגרות בכן, אזי פרסתי בפניכן נתונים מדויקים רבים,  [המבוססים על מחקרים] ולא על תפיסתם של חלק מהגברים אשר מסרבים להפנים שהעולם סביבם השתנה והנשים אכן מגיעות [לזירה], ועליהם לצאת מהקיבעון ולהתעמת עם המציאות החדשה.


אנו ננהג ונעשה זאת טוב מכם. ברכות לכם הגברים ותודה על הבנתכם." [2][1] עוכאט' (סעודיה), 10.6.2018

[2] עוכאט' (סעודיה), 10.6.2018