המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
קוו ואדיס מקרון
3/6/2018


קוו ואדיס מקרון


מאת: אנה מהג'ר-ברדוצ'י


במהלך הפורום הכלכלי הבינלאומי של סנט פטרסבורג (24-26.5.18) קבע נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שאירופה מתפרסת "מן האוקיינוס האטלנטי ועד הרי אורל". ברעיון זה של "בית אירופי משותף" לרוסיה ולאירופה דגל נשיא צרפת שארל דה גול שמעולם לא הטיל ספק בכך שרוסיה היא חלק מאירופה. זה היה גם הניסוח החביב על מיכאיל גורבצ'וב כאשר הוא ניסה להפריד בין מערב אירופה לארה"ב והוא הפך להיות חלק מהמחשבה החדשה לגבי רוסיה. ב-23 בנובמבר 1959 בנאום שנשא בשטרסבורג אמר דה גול: "כן, זוהי אירופה מן האוקיינוס האטלנטי ועד להרי אורל. זוהי אירופה, זוהי כל אירופה אשר תקבע את גורלו של העולם".


לאחר מלחמת העולם השנייה צרפת היתה נתונה במצב קשה: היה עליה לבחור בין כניעה למעצמה החדשה, ארה"ב, אשר הצילה את צרפת מאסון הנאציזם ובכך לוותר על חלומותיה לתהילה משלה, לבין נקיטת עמדה אנטי אמריקאית באופן שתוכל לבנות מחדש את הכוח העולמי שפעם היה לה. עבור דה גול האפשרות השנייה היתה מושכת יותר והוא פנה לרוסיה על מנת לבנות אירופה חדשה שתוכל לאזן את הכוח האמריקאי ולתת לצרפת תפקיד בינלאומי ככוח משמעותי. זהו הקונטקסט שבו נקט דה גול במדיניות של "עצמאות לאומית" שהובילה אותו לפרוש מהמפקדה הצבאית המשותפת של נאט"ו, עמדה שמוסקבה מעריכה עד היום.


נראה כי באמצעות  הציטוט מדברי דה גול שיגר מקרון מסר של פיוס לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. נשיא צרפת ביקר ברוסיה ברגע של אי הסכמה עמוקה עם ממשל טראמפ לגבי פרישתו מהסכם הגרעין עם איראן. צרפת אשר תומכת בהסכם הגרעיני (JCPOA) רוצה להפגין עצמאות לאומית כלפי וושינגטון. למעשה, מקרון מאמין שבעמידתו נגד החלטת טרמאפ לפרוש מההסכם הגרעיני ולהטיל מחדש סנקציות על איראן, הוא עומד על "ריבונות אירופית", מושג שהפך לרעיון מוביל במדיניותו. בכך, הוא גם מחזק את תביעתו למנהיגות באירופה.


בפגישתו עם פוטין, מקרון העמיד בספק את מחויבותו ליחסים הטרנס-אטלנטיים ובאימוץ דבריו של דה גול הוא הראה את רצונו לצאת נגד הרעיון של סדר עולמי חד קוטבי (בהנהגת ארה"ב) ונגד הברית הטרנס-אטלנטית. "אני מבקש להבהיר" – הדגיש מקרון -  "שאני רוצה לשים קץ למצב זה של ריבונות (לאומית) בלתי מספקת שהיתה מחלתה של אירופה בעבר."


בפגישתו עם פוטין חגג נשיא צרפת הבנה חדשה עם שותף,  רוסיה, תוך התעלמות מן העוינות ואי ההסכמות שאפיינו את מדיניותו כלפיה בעבר.

 

אנה מהג'ר-ברדוצ'י היא מנהלת פרויקט המעקב אחר התקשורת הרוסית במכון ממרי