המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 9.1.2008
9/1/2008

מה חדש? סיכום יומי 9.1.2008

בתקציר: ג'ינתי בשבח הדמוקרטיה באיראן * תקדים בסעודיה: נשים נכחו בטקס הצטיינות של בניהן * החמרה בפגיעה בעיתונאים בעזה * ויכוח סעודי-סורי סביב המשבר בלבנון * יומון סורי: ביקור בוש נועד לכישלון * טרוריסטים פגעו באנשי בטחון אלג'יראים

 

אחמד ג'ינתי: אין באירופה ובאמריקה את הדמוקרטיה שיש באיראן

קבוצת פעילי זכויות אדם באיראן יצאה בגילוי דעת המביע חשש לגורלם של יותר משלושים סטודנטים העצורים בכלא אוין מאז ה-7.12.07, בלא סיוע משפטי ופיקוח רפואי. הפעילים גם דרשו לשחרר את שלושת הסטודנטים מאוניברסיטת אמיר כביר, שעודם במעצר למרות שהערבות עבורם שולמה; את שחרורן של שתי פעילות מתנועת הנשים העצורות בחבל כודרדיסטאן ואת שחרורו של יו"ר הארגון להגנה על זכויות האסירים באיראן, עמאד אל-דין באקי. יצוין כי בנאום בתבריז טען מזכיר 'מועצת המפקחים' באיראן, אחמד ג'נתי, כי "אין באף מדינה באירופה או אמריקה, את הדמוקרטיה והחופש שיש באיראן."

איסנא (איראן), 8.1.08; רוז (איראן), 9.1.08

 

סעודיה: אמהות השתתפו בטקס הצטיינות של בניהן

בצעד חסר תקדים בסעודיה, התירה מנהלת התרבות והחינוך לבנים באזור טאא'ף לאמהות של תלמידים מצטיינים, לנכוח בטקס ההצטיינות שנערך (7.1.08) לבניהן. בשל האיסור על עירוב בין גברים ונשים, הוקצה לנשים אולם נפרד, ממנו הן צפו בטקס דרך טלוויזיה במעגל סגור. ברחוב הסעודי היו רבים ששללו את היוזמה, מול תומכים שטענו כי זו דרך ראויה לכבד את האמהות העמלות על הצלחת ילדיהן.

אל-וטן (סעודיה), 9.1.08

 

על הבמה מצד ימין כתוב: "חגיגית ההצטיינות של הבנים";

על הכיסאות מצד שמאל כתוב: "הכיסאות של האמהות"

אל-וטן (סעודיה), 9.1.08

 

אנשי בטחון אלג'יראים נהרגו בעימות עם טרוריסטים

ארבעה מאנשי כוחות הביטחון האלג'יראים נהרגו בעימות עם טרוריסטים בג'בל ווחש במזרח המדינה, ושבעה נפצעו. כוחות הביטחון כיתרו את קבוצת הטרוריסטים שמנתה כעשרה אנשים והפציצו אותה מהאוויר, אך הם התקשו להגיע אליה בגלל תנאי השטח ההררי ובגלל המוקשים שהניחו הטרוריסטים.

אל-ח'בר (אלג'יריה), 9.1.08

 

'אפתאב-י יזד': כלי התקשורת באיראן לא יהיו שופר של הממשלה

בתגובה לדרישתם של נשיא איראן אחמדי-נז'אד ושל שר התרבות וההדרכה האסלאמית, צפאר הרנדי, מכלי התקשורת שלא למתוח ביקורת על הממשלה, טען היומון הרפורמיסטי אפתאב-י יזד כי "אל לאחמדי-נז'אד ולממשלתו לצפות שכלי התקשורת באיראן ישמשו כלי תעמולה בידי הממשלה, בשעה שגם ידידיו הקרובים של הנשיא, בקבינט ובמג'לס, אינם מרוצים מפעילותה." ביקורת היתה ליומון גם על העיסוק המופרז של אחמדי-נז'אד בנושא השואה. "מעניין כיצד הוסיפה התעסקות זו לגאוותה ולכבודה של איראן", תהה היומון והוסיף שהביקורת על הנשיא בעניין זה באה גם מגורמים שמרנים.

אפתאב-י יזד (איראן ), 9.1.08

 

החמרה בפגיעה בעיתונאים בעזה

דו"ח של הרשות העצמאית לזכויות האזרח ברש"פ הצביע על התגברות הפגיעה בעיתונאים בעזה המתבטאת בהכאתם, בשבירת מצלמות, במעצרים ובמסע הפחדה שנועד למנוע מהם את מילוי תפקידם.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 9.1.07

 

פעילים בגדודי אל-אקצא מסרו את נשקם לרש"פ

תשעה בכירים בגדודי חללי אל-אקצא, הזרוע הצבאית של הפת"ח, בשכם, הסגירו את עצמם ואת נשקם למנגנוני הביטחון הפלסטיניים. דובר הגדודים, מהדי אבו ע'זאלה, טען כי ההסגרה נעשתה כדי למנוע מישראל עילה לפלוש לשכם וכדי לא להיות מכשול בדרך לתהליך מדיני.

אל-איאם (רש"פ), 8.1.08

 

נאציזם…

פלסטין (רש"פ); אל-שרק (קטר), 7.1.08

 

המודיעין הסורי דורש מחברי "הצהרת דמשק" להסגיר עצמם

הועדה הסורית לזכויות אדם דיווחה כי מנגנון המודיעין לביטחון המדינה בסוריה לוחץ על חברי המועצה הלאומית של "הצהרת דמשק", ארגון גג של כוחות ומפלגות אופוזיציה סורים, אשר מספרם עומד על 220 חברים, להסגיר עצמם לידיו, כל זאת ללא תזכירים רשמיים וללא טפסים משפטיים חוקיים.

www.thisissyria.net , www.damdec.org , 8.1.08

 

לבנון והפתרון הערבי; על הדמות

המבולבלת כתוב: "הליגה הערבית"

אל-ערב אל-יום (ירדן); אל-קדס (רש"פ), 8.1.08

 

ויכוח סורי-סעודי סביב המשבר בלבנון

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המזוהה עם האופוזיציה הלבנונית, דיווח כי במהלך פגישה בביתו של מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, אשר קדמה לישיבת שרי החוץ הערבים ב-5.1.08, דרש שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פיצל, מעמיתו הסורי וליד אל-מועלם ללחוץ על האופוזיציה הלבנונית כדי להביא פתרון למשבר בלבנון. אל-מועלם השיבן כי לסוריה השפעה רק על חלק מגורמי האופוזיציה, אך אין לה השפעה על מישל עון, ממנהיגי האופוזיציה. אל-מועלם רמז כי סעודיה לא עשתה דבר כדי לקדם פתרון בלבנון ודרש שתלחץ על "כוחות ה-14 במרץ" ובמיוחד על סעד אל-חרירי "שלא זז מבלי לשאול לדעתם של הסעודים".

אל-אח'באר (לבנון), 9.1.08

 

הלחץ האמריקאי על ישראל; ליד הדמות הימנית כתוב: "בוש"

פלסטין (רש"פ); אל-שרק (קטר), 8.1.08

 

יומון סורי: "ביקור בוש – כישלון ידוע מראש"

לרגל ביקורו של ג'ורג' בוש באזור, כתב עורך היומון הסורי הממסדי, תשרין, עצאם דארי, מאמר שכותרתו "רמבו מגיע", בו קבע כי ביקור בוש הוא כישלון ידוע מראש, שכן הוא מתנגש עם רצון עמי האזור. דארי המליץ לבוש לשוות לביקור אופי תיירותי לשם הכרת תרבויות המזרח הערבי. לדבריו, כך ילמד בוש מלקחי ההיסטוריה, יבין שמדיניותו הייתה מושתתת על אגדות ושרמבו האמריקאי קיים רק בסרטים.

תשרין (סוריה), 9.1.08

 

בוש ואחמדי-נז'אד רבים על ההשפעה באזור

נז'אד מימין אומר: "שלי"; בוש משמאל אומר: "שלי"

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 7.1.08