המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעל טור ביומון הרש"פ: על תושבי עזה לצאת למרי אזרחי נגד שלטון חמאס
2/4/2018

 

בעל טור ביומון הרש"פ: על תושבי עזה לצאת למרי אזרחי נגד שלטון חמאס

 

בעקבות ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, ובראש המודיעין הכללי, מאג'ד פרג', ב-13 במארס שוררת מתיחות קשה בין פת"ח לחמאס. יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס האשים בישיבת ההנהגה הפלסטינית ב-19 במארס את חמאס שהיא עומדת מאחורי ההתנקשות, גינה את ההסתה שחמאס הובילה לדבריו והאשים אותה באי יישום הסכם הפיוס. עבאס אף הצהיר כי ינקוט צעדים נגד שלטון ההפיכה של חמאס הבלתי חוקי בעזה.

 

בדומה לכך, מוניר אל-ג'אר'וב, הממונה על ההסברה בנציבות הגיוס והארגון של פת"ח, קרא לחמאס לבחור בין השגת פיוס ובין המשך השליטה הבלתי חוקית בעזה והוסיף כי אם תבחר בהמשך השליטה על עזה, המחיר יהיה הכרזה עליה כעל ארגון מורד והפסקת מימונה. לדבריו, אי אפשר להשלים עם מצב שבו אזור מורד בשלטון הלגיטימי ושולטת בו קבוצה שגזלה את השלטון באמצעות רציחות והטלת אימה והיא ממשיכה לדרוש מימון מאלה שהיא עשתה נגדם הפיכה. אל-גארוב הוסיף ואמר כי יש מחיר להפיכה ורק אלה שעשו אותה צריכים לשלמו.[1]  

 

על רקע זה פרסם מופק מטר, בעל טור ביומון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, מאמר בו תקף בחריפות את תנועת חמאס, קרא לה להתנצל על ניסיון ההפיכה שביצעה נגד הרש"פ, על הזוועות שגרמה, לדבריו, לתושבי עזה ועל מאמציה לטעת בתודעתם ובנפשותיהם את אידיאולוגיית האחים המוסלמים. מטר גם קרא במאמרו לתושבי עזה לצאת במרי אזרחי נגד שלטון החמאס בעזה במטרה להשיב את עזה לשלטון הלגיטימי.

 

מופק מטר[2]להלן תרגום קטעים מן המאמר של מופק מטר:

 

חמאס צריכה להודות באחריותה לזוועות שהנחיתה על שני מיליון פלסטינים בעזה

"אין מנוס מפעילות עממית נגד שלטון ההפיכה והפילוג ברצועת עזה ומהטלת סנקציות מעשיות [עליו]. דרושות עמדות שהציבור יחליט עליהן ויבצען נגד מנהיגי חמאס. יש לחולל מרי אזרחי שיימשך עד שחמאס תיאלץ לציית לרצון העם ולזרז ככל האפשר מתן יכולת לממשלת ההסכמה הלאומית למלא את תפקידיה בעזה, להישמע לשלטון החוק ולחדול להתייחס לנושא הפלסטיני כאל סמל מסחרי. זאת ועוד, חמאס צריכה לבקש מחילה מן העם ולהודות באחריותה לטרגדיות ולזוועות שהנחיתה על ראשי שני מיליון פלסטינים בעזה. כמו כן, היא צריכה להתחייב לכפר על פשע ההפיכה ועל חטאי אי כיבוד החירויות והתרבות הלאומית [הפלסטינית] והחלפתן בהתנהגויות ובמושגים של האחים המוסלמים.

 

חשוב מכך, [חמאס צריכה] להודות בפשע ניסיון ההתנקשות במיזם הלאומי, לחשוף את המסיתים, העוזרים והמממנים, ולהעניש את כל אלה שחדרו לתודעתם של האנשים באמצעות מה שנקרא פסקי הלכה, הציתו את אש האיבה והשנאה בקרב השכבות השונות של העם, והתירו לחסל את התודעה הלאומית... הם הסיתו ועדיין מסיתים לרצח על רקע חילוקי דעות ועמדות פוליטיות. ההסתה שלהם לסוג הזה של הפשעים היא מתוכננת, והם הציגו טיעונים הלכתיים להצדקת סוג הפשע הזה על בימות המסגדים וראו בו דרך למבצעים להשיג מפתח לגן עדן.  

 

ארה"ב מעוניינת לשמר את מצב הפילוג כדי למנוע הקמת מדינה פלסטינית

ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה ובראש המודיעין הכללי הגנרל מאג'ד פרג', אינו הפשע הראשון של אנשי ההפיכה מטעם חמאס ואינו האחרון. הוא גם אינו הדבר החמור ביותר. שכן, החמור מכך הוא שחמאס מתייחסת למה שקרה כאל מעשה של ילדים פוחזים כפי שהדבר מתבטא בכלי התקשורת של חמאס וכך משווקים גם מנהיגיה ודובריה את גרסתם. הפשע החמור ביותר יהיה בקרוב, כאשר מנהיגי חמאס אנשי ההפיכה הפלגנים יגלו שארה"ב התחילה לפתוח את שעריה בפניהם, לטוות קשרים עמם ולהעניק להם... סיוע, וזאת כדי לשמר את מצב הפילוג הפלסטיני הקיים, שבו לא ניתן יהיה להעניק לעם הפלסטיני ריבונות על מדינה שהעולם כבר הכיר בה בגבולות 4 ביוני 1967: בגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים הבירה הנצחית של פלסטין, וברצועת עזה.

 

כל מי שהוא פלסטיני פטריוט לעולם לא יסכים שתישפך ולו טיפת דם ולעולם לא יחשוב להרחיב את מצב הפירוד החברתי או להשריש את האיבה שמנהיגי חמאס, השייכים לאחים המוסלמים, מנסים לטעת בנפש. אנו יודעים מהן הסכנות ארוכות הטווח ויודעים היטב עד כמה מאושרים מנהיגי הכיבוש כשאנו מגיעים לדרגה כזאת של סכסוך [פנימי].

 

לפיכך, מרי אזרחי לא אלים [נגד שלטון חמאס ברצועת עזה] הוא אפשרי וניתן לביצוע בלי לגרום לאבדן נפש אחת. נחוץ רק לגייס את הרצון הפרטי והרצון הקולקטיבי סביב המטרה הנעלה ביותר שהיא השבת עזה, על אדמתה ואנשיה, למולדת, ובכלל זאת גם ציבור אנשי חמאס ותומכיה, שכן בכך נשחררם ממדיניות הולכת השולל וההסתה [של חמאס]...

 

כל מה שנדרש מתושבי עזה הוא לדבוק בחוק ובלגיטימיות ולהתנגד לקיים קשר עם כל גורם ביטחוני, פוליטי או כלכלי. עליהם להשתחרר מן הפחד משום שאין דרך להסיר את העושק הזה, אלא בעמדה אחידה של הציבור, שתהיה תואמת את החלטות ההנהגה הפלסטינית ולא תעבור לסדר היום על מזימת פיצוץ השיירה [של הממשלה] הלגיטימית, פיצוץ הפיוס ועמודי התווך של המיזם הלאומי. ההנהגה הפלסטינית תעניש את האחראים לכך אף אם יחלוף זמן. מה שקורה זה סכסוך בין מיזם של תנועת השחרור הלאומית הפלסטינית [קרי, פת"ח] לבין מיזם של קבוצת [האחים המוסלמים]..."[3]

 [2] www.wattan24.com, 4.4.2017

[3] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 20.3.2018
תגיות