המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מופתי הרש"פ בדרשת יום שישי במסגד אל-אקצא
22/10/2001

             

מופתי הרש"פ בדרשת יום שישי במסגד אל-אקצא

 

בדרשת יום השישי  (19.10.2001) במסגד אל-אקצא קרא מופתי הרש"פ שיח' עכרמה צברי למוסלמים שלא לסייע לארה"ב במלחמה באפגניסטן. להלן עיקרי הדרשה:

 

שיח' עכרמה צברי פתח את דרשתו באזכור האיסור האלוהי להרוג אדם. "מי שהורג נפש [אחת] כאילו הרג את בני האדם כולם ומי שמחייה נפש [אחת] כאילו החיה את בני האדם כולם." הריגת נפש אחת, אמר שיח' עכרמה צברי, נחשבה כה חמורה בעיני הנביא עד כי קבע שלכל חוטא אפשרות מחילה פרט למי שהינו  כופר או רוצח בכוונה תחילה. ואולם, קבע השיח' צברי, "מה שיותר קשה מרצח בכוונה תחילה, הינו מצב שבו מוסלמי מבקש את עזרתו של לא מוסלמי כדי להרוג מוסלמי אחר." מכאן ואילך הקדיש השיח' צברי את דרשתו לאיסור על סיוע של מוסלמים למי שלוחם באחיהם:

 

"הו המוסלמים, הו האחים המאמינים בכל מקום, מלחמה בין המוסלמים לבין עצמם היא כפירה קשה. היא הכפירה הגדולה ביותר. כפי שאמר אללה  בסורת הפרה [בקראן]: 'מלחמת אחים הינה קשה יותר מרצח. ומי ששותק בעניין מלחמת אחים נחשב לשותף לה...'

 

"הו המוסלמים, הו אחים לאמונה בכל מקום, נביאנו הזהיר מפני מלחמת אחים וקבע כי גורלם של הרוצח והנרצח באש הגהנום, כפי שאמר [הנביא] אם שני מוסלמים נלחמו זה בזה גורלם - הן של ההורג והן של הנהרג - באש הגהנום. הנביא נשאל: במה אשמתו של הנהרג? והוא ענה: הרי גם הוא התכוון להרוג את חברו."

 

"לכן, אנו אומרים לכוחות הברית הצפונית באפגניסטן: אל תתחילו במלחמה כי האשם יפול עליכם פעמיים...

 

לפני שלושה שבועות ולפני תחילת המתקפה הנפשעת מצד אמריקה ובריטניה נגד אפגניסטן, הכרזנו מעל בימת מסגד אל-אקצא המבורך – "לא למלחמה", כי המלחמה תביא תלאות על האנושות כולה. זה מה שקורה למעשה באפגניסטן ובכל העולם. עד עתה נפלו על אדמת אפגניסטן 20,000 פצצות וטילים שגרמו להרג אלפים חפים מפשע, ילדים, זקנים ונשים ולעקירת מאות אלפים מבתיהם בנוסף להרס אלפי בתים ומוסדות, אפילו מסגדים ובתי ספר לא ניצלו מההרס ונשרפו מחסני אספקה של מזון. אלא שמדינות העולם מפוחדות ועסוקות במחלה הנקראת אנתרקס שמיוצרת מחיידקים הגורמים מוות. אפשר שיהיו הפתעות נוספות ובלתי צפויות במלחמה זו, שהרי יש בה היבטים שליליים רבים [המשפיעים] על עמי האזור ועל העולם כולו."

 

"הו המוסלמים, הו אחים לאמונה בכל מקום, אנו מזכירים  לכל המוסלמים ברחבי תבל, שליטים ונשלטים, מדינות ועמים, את שלושת החדית'ים [מסורות] הנבואיים בתקווה שימצאו אוזן קשבת ושכל מבין ולב חי:

 

החדית' [המסורת] הנבואי הראשון: אללה אומר... אני אנקום בעושק [בתוקפן] במוקדם או במאוחר. אני אנקום במי שראה אדם עשוק ויכול היה לעזור לו אך לא עשה דבר.

 

החדית' [מסורת] הנבואי השני: כל אדם אשר משפיל מוסלמי במקום כלשהו באפן שכבודו של המוסלמי נפגע - אללה ישפיל אותו בכל מקום שבו אותו אדם זקוק לעזרתו [של אללה].

 

החדית' [המסורת] הנבואי השלישי: מי שהושפל ליד מאמין[מוסלמי], והמאמין לא עזר כאשר הדבר היה ביכולתו, אללה ישפיל אותו קבל עולם ביום תחיית המתים."[1]

  [1]  רדיו פלסטין, 19.10.2001.