המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
התקוממות עממית נגד המשטר האיראני ומדיניותו – 2017
31/12/2017

 

התקוממות עממית נגד המשטר האיראני ומדיניותו – 2017

 

הקדמה

ההתקוממות העממית באיראן נגד המשטר החלה כמחאה בנושאים כלכליים בטהראן ב-27.12.2017 והתפשטה מהר מאוד בכל רחבי איראן תוך שהיא לובשת צביון פוליטי נגד המשטר ובמיוחד נגד המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, נגד מדיניות המשטר בסוריה, עזה ולבנון, נגד יוקר המחיה באיראן, נגד אנשי הדת ונגד משטר המהפכה האסלאמית ובעד חירות פוליטית וחברתית.

 

ראו קליפ ממרי 


 

ההתקוממות העממית מאופיינת כעת בהיקפה הנרחב בכל רחבי איראן. צעירים מוחים ברחובות, באוניברסיטאות, מול תחנות משטרה ומול משרדי המשטר בקריאות נגד המשטר האיראני, "מוות לדיקטטור", "מוות לח'אמנאי", בשריפת פוסטרים שלו ושל קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס של משה"מ המוציא לפועל את מדיניות המשטר מחוץ לאיראן בסוריה, בעיראק, לבנון, תימן ועזה. בנוסף קוראים הצעירים האיראנים קריאות בזכות החירות, זכויות פוליטיות וחברתיות. יש להדגיש כי המפגינים מוחים גם נגד החוגים הרפורמיסטים השותפים לדבריהם למשחק הפוליטי של המשטר האיראני.


 

בשישי ה-29.12 נערך המשטר ופרס כוחות מתוגברים בנשק בבירה טהראן כדי למנוע מחאות ביום התפילות אך המחאה העממית בלטה באותו יום בעיקר בכרמאנשאה ובערים נוספות שם פיזרו כוחות המשטר את המוחים באלימות. המשטר אישר ש-3 מפגינים נהרגו בעיר דורוד במערב איראן (ישנם דיווחים לא מאומתים על 6) בשבת ה-30.12, אך לא מירי כוחות המשטר אלא לטענת דוברי המשטר, הם נהרגו מ"ירי סוכנים". בעיר אהואז (בדר'-מע' איראן בו קיים מיעוט ערבי גדול) דווח על הפגנות נגד המשטר בהשתתפות חמישים אלף מפגינים.

 

להתקוממות העממית שהתפשטה לכל ערי איראן, בכל שעות היום ובמיוחד בשעות אחה"צ והערב, אין הנהגה ידועה, דבר המקשה על המשטר לפעול נגדה. יודגש כי ברשתות החברתיות מפורסמים מועדי ההפגנות במרכזי הערים השונות בכל יום (ראה צילום).

 

פירוט ההפגנות ברחבי [איראן] יום א' 31.12.17


 

בניסיון לבלום את המשך ההתקוממות העממית, חסם המשטר האיראני את הגישה לרשת לכמה שעות וסגר את ערוץ הטלגרם של אמאדניוז בטענה שקרא לזרוק בקבוקי מולוטוב. הפעילות ברשתות החברתיות חושפת את ההיקף העצום של ההתקוממות. בהאשטאג אחד מני רבים, #تظاهرات_سراسرى, יש כעשרת אלפים סרטונים, תמונות ותגובות אחרות.

 

המשטר גם הזהיר את המפגינים כי יפעיל "יד ברזל" נגדם. לרשת הועלו סרטונים בהם נראים אנשי כוחות הביטחון מכים באלות עוברי אורח כדי לפזר התקהלויות, פקודה לבסיג' להפעיל יד קשה לדיכוי המחאה, ופיזור המחאות בגז מדמיע ובאש חיה.

 

ברשת הופצה גם ההודעה (ראו תמונה) כי "במקרה של חסימת האינטרנט והטלגרם יתחילו ההתקהלויות בכל יום בכל הערים [באותן שעת] כמו ביום הקודם עד להשגת הניצחון הסופי"


 


https://twitter.com/Pensylvani


תגובת המשטר להתקוממות העממית:

המנהיג העליון ח'אמנאי יצא ב-27.12.2017 נגד מותחי הביקורת על המשטר: מצד אחד, יצא כנגד הנשיא לשעבר אחמדי-נז'אד ומקורביו בשל הקמפיין שניהלו בחודשים האחרונים להכפשת משפחת לאריג'אני ובעיקר ראש הרשות השופטת, איתאללה אמולי לאריג'אני, ומצד שני, כנגד כיהאן ויתר החוגים האידאולוגים על שהגזימו בביקורתם נגד הנשיא רוחאני וממשלתו. ח'אמנאי גם מתח ביקורת על הנשיא רוחאני עצמו אותו האשים ביציאה נגד המשטר.[1]

 

סגן הנשיא, השייך לחוגים הרפורמיסטים, אסחאק ג'האנגירי, רמז ב-29.12. כי האידאולוגים הם שאחראים להתפשטות ההפגנות נגד רוחאני וממשלתו שגלשו עד מהרה להפגנות נגד המנהיג ח'אמנאי ונגד המשטר עצמו: "אלה המנצלים את הסוגיות האלה [הבעיות הכלכליות] כתירוץ וגרמו ליצירת אירועים שלהם ממדים וזוויות אחרות, צריכים לדעת שהם בעצמם יספגו את הנזק של האירועים האלה, כי כאשר נוצר זרם חברתי שמגיע לרחובות, בוודאי שאותם אלה שהתחילו אותו, לא יצליחו לשלוט בו ואחרים יעלו על אותו גל."[2]

 

היומון כיהאן, שופר המשטר, בחר להציג על עמוד שערו ב-31.12.17 את ההפגנות התמיכה במשטר שארגן המשטר עצמו לרגל יום השנה לדיכוי הפתנה – המחאה העממית של 2009,  וטען כי בגלל ממשלת רוחאני התחוללו כמה הפגנות שאופורטוניסטים מערביים מנסים לנצלן להתסה נגד המשטר.[3]  מאמר המערכת של כיהאן טען כי מדיניותו הכלכלית והתקציבית השגויה של רוחאני היא שגרמה לגל המחאות.[4]

 

 צעירה מוחה על רקע כוחות הביטחון האיראנים שפיזרו בגז מדמיע את הקהל


 

הערכה

נראה כי עד לשעה זו המשטר לא הצליח לדכא את המחאה שהפכה להתקוממות רחבה נגדו בשל חששו להפעיל אמצעים דרסטיים כגון אש חיה ודיכוי מסיבי כפי שעשה ב-2009. אולם ככל שהיקף ההתקוממות מתרחב והעובדה שהיא מתפשטת לכל רחבי איראן וללא מנהיגות מזוהה, יצטרך המשטר לדכאה בכוח רב.

 

מצב משברי זה שאליו נקלע המשטר, מקורו בסיבות כלכליות ומאי יכולתו של המשטר לשפר את המצב הכלכלי וזאת מסיבות פוליטיות. המנהיג העליון ח'אמנאי קבע שאיראן תפעיל "כלכלת התנגדות" וחסם את האפשרות לשיתוף המערב בפיתוחה הכלכלי של איראן ואילו עשרות המליארדים שהיו מוקפאים במערב וששוחררו בעקבות הסכם הגרעין ע"י ארה"ב, היפנה המשטר למימון מעורבות איראן בזירות הלחימה האזוריות בעיראק, סוריה, תימן, לבנון ועזה ובהמשך פיתוח יכולותיה הצבאיות של איראן למשל בניית ערים חדשות מתחת לקרקע בהן אוכסנו טילים בליסטיים, פיתוח התעשייה הצבאית וכו'.

 

גם אם תדוכא התקוממות עממית זו ע"י המשטר האיראני, סביר להניח כי נוכח העדר פתרון כלכלי שיענה על מצוקת העם האיראני ההתקוממות תחזור.

 

אפשרות אחרת שהמשטר עלול לנקוט בה כדי ליצור מחדש סולידריות של הציבור עם המשטר למרות העדר הפתרון הכלכלי למצוקת העם, היא יצירת משברים או מלחמה באחת או יותר מן הזירות האזוריות בהן מעורבת איראן: ישראל, בחריין, תימן תוך הפעלת הפרוקסיז שלה בהן.


כרזה שמפיצים המפגינים ברשתות החברתיות


 


#IranProtests
#متحد_شویم #تظاهرات_سراسرى #IranProtest #FreeIran

 


 


צעירה איראנית שמוחה נג כפיית לבישת צ'אדור על נשים בידי המשטר

  


 

קריאות לשחרור העצורים הפוליטיים וחירות פוליטית בכרמאנשאה, 29.12.17


זנג'אן – התקהלות המונים
[1]  אתר ח'אמנאי בפרסית, farsi.khamenei.ir, 27.12.2017

[2]  תסנים (איראן), 29.12.2017

[3]  כיהאן (איראן), 31.12.2017 

[4]  כיהאן (איראן), 31.12.2017