המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חוקר רשתות חברתיות עיראקי: על ממשלות ערב ללחוץ על פייסבוק להסיר תכנים קיצוניים
7/12/2017


חוקר רשתות חברתיות עיראקי: על ממשלות ערב ללחוץ על פייסבוק להסיר תכנים קיצוניים

 

ב-28.11.17 הודיעה חברת פייסבוק כי הצליחה לפתח יכולות טכנולוגיות המאפשרות להסיר 99% מהתכנים שמעלים גורמי דאעש ואל-קאעידה, לפני שתויגו על ידי משתמשים וכן להסיר 83% מתכנים אלה שעה לאחר שהועלו.[1] בתגובה, כתב מהנד חביב אל-סמאוי, הוגה דעות עיראקי המתמחה ברשתות חברתיות, כי פייסבוק נענתה  ללחצים שהפעילו עליה הממשל האמריקאי ומדינות אירופה, להיאבק בטרור המופץ באמצעות הרשתות החברתיות וקרא למדינות ערב להפעיל על פייסבוק לחצים דומים. במאמרו "מדוע פייסבוק מתעלמת מהעולם הערבי?", טען אל-סמאוי כי ממשלות ערב לא עושות דבר, כדי לגרום לחברות המפעילות את הרשתות החברתיות לפעול נגד תכנים קיצוניים והדגיש כי  בידיהן יש די קלפי מיקוח, בדמות מיליוני המשתמשים ברשתות החברתיות בעולם הערבי, המאפשרים להן ללחוץ על פייסבוק וחברות דומות להיענות לדרישותיהן בתחום המאבק בטרור ובקיצוניות המופץ ברשתות החברתיות.

 

להלן תרגום קטעים נבחרים ממאמרו של מהנד חביב אל-סמאוי:[2]  

 

"הצהרות חברת פייסבוק והודעותיה בנוגע לתכנים הטרוריסטיים, הם תוצאה של הקמפיין העצום מצד מחוקקים בארה"ב ובאירופה שמתחו ביקורת על חוסר הרצינות או היעילות של פייסבוק ושאר החברות כמו גוגל וטוויטר, בטיפול בתכנים הפוגעים בשלום הציבור, ביציבות ובאחדות החברות במדינות אלו, הנהנות מיציבות ביטחונית, כלכלית וחברתית וחוששות מאירועים שיפגעו ביציבות זו.

 

בתגובה ללחצים אלה החלה פייסבוק לנקוט צעדים כדי להקל על הלחץ מצד [גורמים] באירופה שלא הסתפקו בכך, ואף החלו לתכנן הטלת מיסים על כל חברות הדיגיטל...

 

נוכח המאבקים בין פייסבוק לבין מדינות אירופה, זכותו של כל אזרח ערבי לשאול:

היכן העולם הערבי נוכח המתרחש בין פייסבוק לבין מדינות אלו? מה הקשר של העולם הערבי לחברות אלה ששולטות על מוחות הצעירים, משתלטות על תחומי העניין שלהם ומשחקות ברגשות של רבים מהם? מדוע איננו רואים שדולות ערביות שפועלות מול חברות אלו? האם לא היה ראוי יותר שמדינות ערב ימתחו ביקורת על פייסבוק ועל חברות אלה בשל התכנים הטרוריסטיים או המסיתים המופצים ברשתות שלהן? מדוע מדינות אירופה וארה"ב דואגות יותר לעמיהן ומודאגות מהתכנים הטרוריסטיים ברשתות החברתיות. הטרור כבש ערים רבות בעולם הערבי והפיל ממשלות ולמרות זאת ממשלות ערב נוקטות פסיביות מול חברות אלה ומעולם לא ראינו שהן דורשות [דבר] מהן, במיוחד לא מחברות בהן מופצים תכנים טרוריסטיים, שלקחו חלק בגיוס אלפי לוחמי טרור, זרעו חורבן במדינות ערב, הרגו מאות אזרחים חפים מפשע והצליחו פעמים רבות ליצור מלחמות עדתיות בתוך החברות בעולם הערבי.

 

לפי הסטטיסטיקות, בעולם הערבי לפייסבוק יש למעלה מ-160 מיליון משתמשים ולטוויטר יש כ-12 מיליון משתמשים. כמו כן יש בעולם הערבי 460 מיליון מכשירים המחוברים לאינטרנט וצפוי שבשנת 2018 מספר משתמשי האינטרנט באזור יגיע ל-226 מיליון איש.

על פי חלק מהדיווחים, באזור הערבי קצב הגידול של משתמשי האינטרנט ותפוצת ציוד [האינטרנט] כאמצעי להפצת ידיעות וקבלתן ולקשר בין האנשים, הוא מבין הגבוהים בעולם...

מספרים אלה יכולים להוות קלף לחץ על חברות אלה כדי לענות לדרישות ו[לשרת את] האינטרסים של מדינות ערב בכל הנוגע למאבק בכל תוכן קיצוני שמעורר למלחמות פנימיות על מגוון צורותיהן וסוגיהן...

 

עלינו להפיק תועלת מההתנהלות של [מדינות] אירופה מול חברות האינטרנט וכיצד הן מאיימות עליהן ומאלצות אותן להסיר תכנים קיצוניים שנמצאים על הפלטפורמות שלהן ולנקוט צעדים אמיתיים ויעילים. ראינו כיצד בחודש ספטמבר, הנציבות האירופאית דרשה מחברות האינטרנט להסיר את כל הפוסטים הטרוריסטיים ולא – יחוקקו חוקים רשמיים שיאלצו חברות אלו לנוקט צעדים אלה. 

פייסבוק היא חברה מסחרית לחלוטין ורווחיה אותם היא מפרסמת רשמית לא מותירים מקום לספק. פייסבוק אינה רוצה להפסיד את השוק בעולם הערבי הכולל מיליוני משתמשים. לכן, יש להתנהל מולה על בסיס עקרון זה. או-אז יענו חברות האינטרנט לדרישות הערבים לגבי תכנים המאיימים על שלום הציבור והיציבות החברתית בארצותינו.

אם הממשלות והפרלמנטים במדינות ערב יבינו זאת, פייסבוק לא [תוכל] להתעלם מממשלות אלו וממוסדות החקיקה שלהן והיא תענה לדרישותיהם בכל הנוגע למילוני הפוסטים בעלי תכנים קיצוניים שמועלים לפלטפורמה זו בכל שעה."       [1] https://newsroom.fb.com, 28.11.2017

[2] http://elaph.com, 2.12.2017