המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון לבנוני: בכיר אמריקאי ביקר בחשאי בסוריה, לדיון על נעדרים אמריקאים בהם סוכני CIA
6/11/2017


יומון לבנוני המקורב לסוריה: בכיר אמריקאי ביקר בחשאי בסוריה כדי לדון על נעדרים אמריקאים בהם סוכני CIA

 

אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה ולמשטר הסורי, פרסם ב-3.11.17 כתבה, בה טען כי אישיות ביטחונית אמריקאית בכירה ביקרה לפני ימים אחדים בסוריה ונפגשה עם אישיות ביטחונית סורית, וזאת כהמשך למגעים שהיו לאחרונה בין ראש ה-CIA , מייקל פומפאו, לבין ראש הביטחון הלאומי הסורי, עלי ממלוכ, בנוגע לנעדרים אמריקאים בסוריה. לפי הדיווח, בביקורו הבהיר הבכיר הביטחוני האמריקאי לבכיר הסורי עימו נפגש, כי הכוחות האמריקאים שנמצאים בשטחי סוריה, לא יילחמו באף גורם זולת ארגון דאעש, וכי אין בכוונתם להישאר בסוריה כלל לאחר הבסת דאעש. לדברי אל-אמין, הבכיר האמריקאי הביע זלזול באזני הבכיר הסורי, ביכולותיהם של ארגוני האופוזיציה הסורים החמושים.

 

בהמשך הכתבה הביא אל-אמין ציטוטים מדברים שאמר הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד לאנשים שביקרוהו לאחרונה, לפיהם אף בר דעת אינו יכול לסמוך על האמריקאים. [1]

 

העיתונאי עבד אל-בארי עטואן, בעל היומון המקוון ראי אל-יום, עסק גם הוא במאמר המערכת של היומון בביקור לכאורה של הבכיר האמריקאי בסוריה, וטען כי ביקור כזה הוא "צעד חסר תקדים" המהווה "הכרה אמריקאית בלגיטימיות של ההנהגה הסורית, השלמה עם הישארותו של הנשיא אסד בראשה, וניסיון לפתוח ערוצי דיאלוג עימו באשר לאינטרסים הנוגעים לשני הצדדים, שניתן לממשם רק באמצעות מגעים ישירים".[2]

 

יצוין כי ב-5.11.17, יומיים לאחר הדיווח על ביקור הבכיר האמריקאי, דיווח היומון הירדני אל-ר'ד מפי גורמי אופוזיציה סורים, כי כוחות של צבא סוריה החלו לסגת מעמדותיהם באזור משולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן ובקרבת הבסיס האמריקאי בתנפ. יחד עם זאת, לא ברור אם נסיגה זו של הצבא הסורי מאזור הבסיס האמריקאי תואמה עם האמריקאים והאם היא קשורה לביקור לכאורה של הבכיר הביטחוני האמריקאי.[3]

 

 דובר בשם הפנטגון, אדיראן גלאווי, טען בערוץ הטלוויזיה אל-חורה, כי הדיווח על ביקור הבכיר האמריקאי בסוריה הוא שקרי וכי לפנטגון ולכוחות האמריקאים אין שום קשר עם אף בכיר של המשטר הסורי. כמו כן, בכיר במחלקת המדינה של ארה"ב, אמר לערוץ אל-חורה כי למשרד אין כל מידע על ביקור כזה.[4]

 

להלן תרגום עיקרי של דיווחו של אבראהים אל-אמין באל-אח'באר:

 

הביקור נועד לדון בשאלת נעדרים אמריקאים בסוריה בהם כנראה, סוכני מודיעין

כאמור, אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני אל-אח'באר דיווח (3.11.17) כי בכיר אמריקאי רשמי רם דרג ביקר בחשאי בדמשק לפני כמה ימים ונפגש שם עם בכיר סורי ביטחוני וכי הבכיר האמריקאי הגיע "כנציג של אחד ממנגנוני הביטחון האמריקאים הבולטים". עוד נכתב: "לאל-אח'באר נודע כי הבכיר הממלא תפקיד רם דרג, ארגן את ביקורו באמצעות מגעים עם חברים משותפים לו ולסוריה". היומון הגדיר את הביקור "אינדיקציה לשינוי במדינות של הממשל האמריקאי כלפי הנושא הסורי.".

 

בדיווח צוין גם כי הבכיר האמריקאי "הגיע לביירות בתחילת השבוע הנוכחי, וביום שלישי [31.10.17] הוא עבר דרך היבשה לבירה הסורית בליווי ביטחוני לבנוני, שם הוא התארח במשך כמה שעות אצל בכיר ביטחוני סורי רם דרג, ואחר כך שב לביירות. על פי המידע, השליח [האמריקאי] המשיך מגעים שקיימו לאחרונה בכירים ביטחוניים אמריקאים, בהם ראש ה CIA, מייקל פומפאו, עם ראש הביטחון הלאומי הסורי, האלוף עלי ממלוכ בנוגע לנעדרים אמריקאים בסוריה, שיש סברה כי נמצאים ביניהם סוכנים של המודיעין האמריקאי. ארה"ב רוצה לאמת זאת לאחר שהגיעה אליה תיק רשמי עם מידע רב על [נעדרים] אלה".

 

אל-אמין הוסיף:  "ההנהגה הסורית נהגה בזהירות עם הביקור. נראה כי דמשק החליטה להגביל את דרג הבכירים שהאורח האמריקאי נפגש עימם, וכי לא היתה התלהבות מכך שבכירים פוליטיים רמי דרג יפגשו איתו. זאת, במיוחד לאור הניסיון הלא מעודד [שיש לסוריה] עם האמריקאים, שכן בעבר הגיעו לדמשק שליחים מבלי שביקוריהם הניבו תוצאות כלשהן. כמו כן, נראה כי דמשק איננה מעוניינת שהדיאלוג [האמריקאי] עמה יוגבל לערוץ הביטחוני בלבד, זאת לצד [השקפתה] כי הנוכחות של הכוחות האמריקאים באדמות הסוריות מהווה כיבוש."

 

הבכיר האמריקאי למקבילו הסורי: כוחותינו בסוריה נלחמים בדאעש בלבד ולא יישארו בה לאחר הבסתו

אל-אמין הוסיף: "נודע כי השליח הביטחוני [האמריקאי] המכונה 'דיוויד' אמר לבכיר הביטחוני הסורי עימו נפגש, כי הנוכחות הצבאית האמריקאית באדמות הסוריות, היא לצורך ייעוץ וכי פעילות הכוחות האמריקאים מוגבלת ללחימה בארגון דאעש בלבד. הבכיר הדגיש כי אין בכוונת ארה"ב וצבאה להתנגש צבאית עם אף גורם אחר בסוריה. דבר נוסף שמשך את תשומת הלב היתה הדגשת [הבכיר האמריקאי] כי לממשל האמריקאי אין כל כוונה להשאיר שום בסיס או נוכחות צבאית בסוריה לאחר שייפטרו מדאעש וכי וושינגטון לא התחייבה בפני אף גורם מהאופוזיציה הסורית להישאר באדמות הסוריות, תוך שהוא רומז ל'כוחות סוריה הדמוקרטית' באופן כללי, ולכורדים בפרט. על פי המידע, השליח הביטחוני האמריקאי דיבר בזלזול על היכולות של הקבוצות החמושות המתנגדות למשטר [אסד]  והוא הדגיש כי ארצו אינה מאמינה ביכולתן להשיג שליטה קבועה על אזור כלשהו ולשמור על יציבות. הוא אף אמר כי וושינגטון פועלת יחד עם מוסקבה לגבש סידורים לשלב שלאחר דאעש, שיתבססו על הסכמת המשטר הסורי."

 

אל-אמין ציין כי "מקורות לבנונים וסוריים סירבו להגיב על הידיעה" והוסיף כי "נושאים שנדונו במהלך הפגישה האמריקאית-סורית מצריכים מעקב נוסף בין הצדדים, אך דמשק לא מפגינה מוכנות או התלהבות לשיתוף פעולה ביטחוני מבלי שוושינגטון תכריז על שינויים ברורים במדיניותה [כלפי משטר אסד]."

 

אסד שולל כל פתרון המחייב ויתור ולו זמני, מצד השלטון המרכזי

בהמשך הכתבה הרחיב אבראהים אל-אמין לגבי עמדותיו של אסד בנושאים נוספים כפי שנמסרו מפי אנשים שביקרו אצלו לאחרונה. הוא כתב: "המבקרים מסרו כי הנשיא הסורי התנגד לכל ניסיון מצד כל גורם בעולם להציג פתרונות שנשענים על ויתור מצד השלטון המרכזי, ולו באופן זמני, על שליטתו המוחלטת והמלאה בכל האדמות הסוריות." עוד מסרו המבקרים, כי "אסד אמר לבעלות הברית של דמשק וחברותיה כי הצעות שישאירו אזורים סורים תחת חסות תורכיה, ארה"ב או ירדן, אינן מקובלות וכי דמשק לא מנהלת שום מו"מ עם הכורדים על ניהול אזורים באופן עצמאי, וכי לא תהיה כורדיסטן נוספת בסוריה. הוא הדגיש כי האזורים בהם מתפרסים הכורדים הם אזורים סוריים שאין בהם שום ייחודיות המצריכה שיהיו אוטונומיים. [אסד] הדגיש כי ממשלת סוריה תמשיך לפעול כדי להחזיר את השליטה על כל האדמות הסוריות, בין אם במסגרת מו"מ ופיוסים, או באמצעות מערכה צבאית. דמשק לא תסכים בשום אופן לשינוי המצב הדמוגרפי או הפוליטי בשום אזור בסוריה." 

 

לדברי אסד, כל בר דעת אינו יכול לסמוך על הממשל האמריקאי

אל-אמין הוסיף: "כמו כן מסרו המבקרים כי אסד - שסקר ברוגע את המצב בשטח ואת קריסתו הסופית והקרובה של ארגון דאעש – אינו מתנהל על בסיס ההנחה שהמלחמה הסתיימה, אלא הוא חושב שאויבי סוריה פועלים לשמר את האש בוערת... והוא פועל לחיזוק המצב הצבאי והביטחוני [בסוריה] ונוקט בצעדים שיסייעו לאנשים לעמוד איתן." 

 

הם גם מסרו מפי אסד כי "הוא או כל בר דעת אינו יכול לסמוך על הממשל האמריקאי, לא משנה אלו עמדות וושינגטון תפרסם או אילו שליחים תשלח."  

 

אל-אמין הוסיף כי לדברי המבקרים, אסד "מחה בפני מוסקבה על תכניתה לארגון ועידה לדיאלוג בין העמים הסורים. הוא אמר להנהגה הרוסית שיש עם סורי אחד ולא כמה עמים ושדמשק מברכת על הדיאלוג אבל מסרבת לערוך אותו בבסיס הרוסי חמימים. המבקרים חשפו כי מוסקבה ויתרה על הרעיון ועל הביטוי 'העמים הסורים' והעבירה את הכינוס לסוצ'י ברוסיה."  

 

 

 [1] אל-אח'באר (לבנון) 2.11.2017

[3] אל-ר'ד (ירדן), 5.11.2017

[4] www.alhurra.com , 3.11.2017