המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מחמוד עבאס ערב נאומו באו"ם: אמשיך לשלם קצבאות לאסירים ולמשפחות השהידים
24/9/2017


מחמוד עבאס ערב נאומו בעצרת הכללית של האו"ם: אמשיך לשלם קצבאות לאסירים ולמשפחות השהידים

 

ערב נאומו בעצרת הכללית של האו"ם ופגישתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, חזר  נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס על עמדתו כי לא יענה לדרישה האמריקאית והישראלית להפסיק לשלם את משכורותיהם וקצבותיהם של האסירים ומשפחות השהידים אותם כינה "לוחמים ובני עמנו" והדגיש את מחויבותו כלפיהם.[1]

 

בראיון ליומון הקטרי אל-קדס אל-ערבי היוצא לאור בלונדון, הגדיר עבאס את אירועי הר הבית ביולי 2017 שפרצו בעקבות החלטת ממשלת ישראל להציב מגנומטרים בשערי הכניסה להר הבית, בעקבות פיגוע ירי  במתחם, "התנגדות עממית לא אלימה" והדגיש כי הם ימשיכו בה.

 

עבאס גם הדגיש כי לא יחדש את התיאום הביטחוני עם ישראל. לדבריו, האירועים במתחם הר הבית ביולי 2017, סיפקו הזדמנות ליישום החלטת המועצה המרכזית של אש"פ להקפיא את התיאום הביטחוני שהתקבלה שנתיים קודם לכן.

 

בראיון מתח עבאס ביקורת על מדינות ערב שפועלות לנרמול יחסיהן עם ישראל עוד לפני השגת הסכם בין הפלסטינים לבינה והדגיש כי הדבר סותר את יוזמת השלום הערבית. עוד אמר עבאס, כי יפעל במישור הבינלאומי והמשפטי כדי לגרום לבריטניה להתנצל על הצהרת בלפור והאשים את ארה"ב על שלא דחקה בישראל לסגת משטחי 67'.[2]

 

להלן תרגום חלקים מהריאיון של מחמוד עבאס לאל-קדס אל-ערבי:[3]

בתשובה לשאלה האם הפלסטינים ימשיכו לפעול כפי שעשו באירועי הר הבית ביולי 2017, אמר עבאס: "ללא ספק. עמדת הפלסטינים הייתה ביטוי לשיא הליכוד בין בני העם הפלסטיני – צעירים וזקנים ונשים, מוסלמים ונוצרים, בירושלים, בגדה המערבית ובעזה. כולם עמדו כאיש אחד. ואיננו שוכחים את ערביי 48' [קרי, ערביי ישראל]. מדובר בעמדה חשובה מאוד. זוהי ההתנגדות העממית הלא אלימה. עלינו לדבוק בה ולהמשיך בה. זוהי התנגדות הכרחית וזכותנו להמשיך בהתנגדות העממית בכל יום..."  

 

בתשובה לשאלה בנוגע לשיח הער אודות הפסקת תשלום התקציבים למשפחות השהידים והאסירים בשל לחצים מצד ארה"ב וישראל, השיב עבאס: "ישראל מסיתה את ארה"ב לחשוב שהאסירים והשהידים הם טרוריסטים. הללו הם לוחמים ובני עמנו. אנחנו ייסדנו את מוסד האסירים והשהידים באפריל 1965, קרי מאז תחילת המהפכה [הקמת פת"ח] ואת הסכום המכובד הראשון שקיבלנו הפקדנו בחשבון משפחות השהידים, שכן הם השהידים של העם הפלסטיני, ומאז אנו מעניקים להם קצבאות.. הן [ישראל וארה"ב] מכנות אותם כרצונם אך אני קורא להם שהידים. ישראל וארה"ב אמרו שזוהי תמיכה בטרור. אמרתי להן שנקים ועדה משולשת כדי לדון בעניין וישראל התנגדה לכך... בשום אופן לא אחזור בי בעניין זה, משפחות השהידים ימשיכו לקבל את תקציביהן במלואם וגם האסירים כמובן."

 

בתשובה לשאלה אודות אמיתות השמועות שנפוצו לאחרונה לפיהן הוא, עבאס, עצר את העברת תקציבי הגורמים המטפלים באסירים כמו "מועדון האסיר", אמר: "במהלך שביתת הרעב של האסירים התחולל סיפור קטן שהיו לו כמה השלכות ונרשמו התנהגויות שגויות, והקמתי ועדה לבדיקת ההתנהגויות השגויות הללו. אשר למועדון האסיר, הוא ימשיך להתקיים וכך גם 'הרשות לענייני אסירים'. היא לא תשתנה, שכן היא כפופה לאש"פ ושום דבר לא ישפיע עליה כלל..."[4]

 

בראיון התנגד עבאס למאמצי מדינות ערב לנרמל את יחסיהן עם ישראל לפני הסדרת הסכסוך הפלסטיני-ישראלי ואמר: "עמדתנו כלפי הקשרים הערבים-ישראלים מבוססת על היוזמה הערבית לשלום שאישרו כל מדינות ערב בפסגת בירות בשנת 2002. זו קובעת שכאשר תיסוג ישראל מהשטחים הערבים והפלסטינים הכבושים, תהיה לכל המדינות הערביות ואח"כ לכל המדינות האסלאמיות זכות להכיר במדינת ישראל. אנו לא נקבל כל דבר שחורג מכך. אמרנו יותר מפעם אחת וביותר מהזדמנות אחת, שלא נסכים בשום אופן ליישום היוזמה הערבית במהופך, מהסוף להתחלה אלא [נסכים ליישומה רק] מההתחלה ועד הסוף. הדבר חל על כל מדינה ערבית ואסלאמית שאישרה את היוזמה הערבית."

 

בנוגע לתיאום הביטחוני עם ישראל אמר עבאס:  "התיאום הביטחוני מוקפא. הם [הישראלים] ביקשו לחדשו, אז אמרנו להם הבה נשב כדי לדון בעקרונות עליהם יתבסס התיאום הביטחוני. כאשר הם יסכימו לכך, נהיה מוכנים לחדש את התיאום הביטחוני. ואם הם לא יסכימו - שיתמודדו. דרך אגב, קיבלנו החלטה במועצה המרכזית [של אש"פ] להקפיא את התיאום הביטחוני [כבר] לפני שנתיים, ואני סברתי שיש לדחות את יישומה למועד המתאים. אירועי ירושלים סיפקו את המועד הזה."

 

אשר לכוונת בריטניה לציין את יום השנה המאה להצהרת בלפור ב-2.11 אמר עבאס:

"אנו נוקטים צעדים. אמרנו לבריטים: 'אתם ביצעתם פשע נגד העם הפלסטיני, אז לכל הפחות עליכם להתנצל בפניו ולהכיר במדינת פלסטין'...אך הם לא הודו בכך ולא התנצלו ואמרו 'נקים ועדה'. אמרנו 'אין לנו התנגדות' והסכמנו, אולם הם גם סירבו [להקמת] הוועדה או שאפשר לומר שנקטו סחבת בעניין הקמתה. אנו דבקים בעמדתנו ונטפל בעניין הזה במישור החוקי והמשפטי, [ברמה] מקומית ובינלאומית... אנו פועלים בנושא זה ונעלה אותו בבתי משפט בריטיים ובבתי דין בינלאומיים. [בהצהרת בלפור] בריטניה התנכלה לנו, היא ביטלה את נוכחותם של כ- 96% מן התושבים ואמרה כי לכל היותר יהיו להם זכויות אזרחיות ועיגנה זאת בכתב המנדט ובאמנת חבר האומות עד ש[לבסוף] תמכה בהחלטת החלוקה שלא יושמה. החוק לא יושם ואמנת האו"ם לא יושמה... לאחר מכן, לאחר שהשתלטה על אדמותינו, ישראל ביצעה התקפה ... וכעת היא כובשת את כל הארץ ואיש אינו עושה דבר לאחר חמישים שנים של כיבוש. אני מאשים בראש ובראשונה את ארה"ב משום שהיא המדינה היחידה שצריכה לומר לישראל – 'עלייך לסגת מהאדמות הכבושות משנת 1967' ולתמוך בהקמת מדינה פלסטינית עליהן."

 [3] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 19.9.2017

[4] יצוין כי עבאס ביטל את משרד האסירים והפך אותו לרשות האסירים הכפופה לאש"פ במקום לרש"פ כדי לחמוק מההאשמות כלפי הרש"פ שהיא מממנת את האסירים מכספי המדינות התורמות.