המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבים במפרץ: ההסלמה בעזה – משחק של קטר, איראן ותורכיה בחיי פלסטינים תמימים
29/6/2017

מאמרים בעיתונות במפרץ:

ההסלמה בעזה – משחק של קטר, איראן ותורכיה בחיי פלסטינים תמימים

 

בעקבות ההפצצות הישראליות בעזה, עקב ירי רקטה לעבר ישראל משטחה, התפרסמו מאמרים בעיתונות המפרצית בגנות תנועת החמאס והמדינות התומכות בה – קטר, איראן ותורכיה.

 

המאמרים – שראו אור על רקע המתיחות הפנים מפרצית והחרם המוטל על קטר בעיקר מצד סעודיה, בחריין האמירויות ומצרים[1] - הדגישו כי הטילים הישראלים ששוגרו לעזה היו תגובה לרקטה ששוגרה מעזה לישראל והאשימו את תנועת חמאס בהסלמה מכוונת של המצב בעזה על מנת לשרת את האינטרסים של של שלוש המדינות התומכות בה ולהסיט את דעת הקהל העולמית מהמשבר המפרצי. במאמרים נטען, כי קטר, איראן ותורכיה עושות "מניפולציות בבעיה הפלסטינית" לצרכיהן ומשחקות בחייהם של אלפי פלסטינים.


להלן קטעים משני מאמרים בנושא:

 

עורך אל-אתחאד: עזה – קלף לחץ בידי קטר, איראן ותורכיה המשחקות בחיי חפים מפשע

מוחמד אל-חמאדי, עורך היומון אל-אתחאד מאיחוד האמירויות, כתב: "לפתע בלי כל הקדמה הקיצו הערבים ב-27 ביוני וגילו שעזה הופצצה. מדוע? מה התרחש ואיננו יודעים? מה עשו הפלסטינים בעזה שגרם להם להיות תחת הפצצה ישראלית? האם פרצה אינתיפאדה שלישית? האם החלה המערכה לשחרור ירושלים?

למעשה, דבר מהדברים הללו לא קרה. כל העניין הוא שהסוחרים בבעיה הפלסטינית, שהם עצמם שרויים בצרה כעת, נזכרו שיש להם קלף לחץ ישן שהשתמשו בו זמן רב בהצלחה. הם רצו להשתמש בו בנסיבות הקשות שפוקדות את ידידתם קטר המשמשת להם בנק פתוח. הם חשבו שזו דרך טובה להסיט את תשומת הלב של הציבור הערבי מקטר ולמקד אותה בנעשה בעזה ובתושביה המופצצים בטילי האויב הציוני

 

ההתנהגות הזאת של קטר וידידיה בפלסטין ומחוצה לה מעוררת סלידה. כמה מביש שיש כאלה שמסכימים לשחק בחיי חפים מפשע ובעתידם של ילדים קטנים בעזה כדי להשיג מטרות פוליטיות. זמן רב עשו מדינות מניפולציות בבעיה הפלסטינית ובראשן איראן, קטר ותורכיה והן מצליחות בכך, אך המחיר היה יקר: מאות ואפילו אלפי פלסטינים חפים מפשע, נהרגו והפכו לשהידים או לפצועים ולנכים. ומה הייתה התמורה [שקיבלו]? התמורה הייתה מסע של גיוס תרומות ממדינות ערב וממדינות מוסלמיות שגייס מיליונים, [ורק] חופן ריאלים ודינרים חולקו לפלסטינים מוכי האסון. תמיד העם מקבל פירורים והשאר הולך לשותפה הנאמנה חמאס.   

   

כבר אמרנו זאת מתחילת החרם על קטר ש'המשחק הסתיים', אך נראה שקטר אינה שומעת. המשך ההתנהגות השקופה הזאת כבר אינו מועיל, והעמים כבר אינם שוטים. אם בעבר הם הסתמכו על התעמולה של ערוץ אל-ג'זירה המגויס אידיאולוגית והמשרת מטרות מסוימות, הרי שהיום העמים אינם צופים באל-ג'זירה, אינם מושפעים ממנו או מערוצים ערבים או זרים אחרים. המידע הפך לנגיש מאוד והמרחב [הקיברנטי] נפתח בעידן התקשורת החדשה. העובדות כבר אינן מונופול [של אף אחד] וכבר אי אפשר לרמות את העמים. זה מה שגילה העם הפלסטיני בעזה ב-27 ביוני. הוא הבין שיש מי שרוצים לנצלו ולגרור אותו לעימות חדש עם האויב הישראלי, בעוד אלה המתכננים זאת שוכנים בבתי מלון חמישה כוכבים בדוחה ובאיסטנבול ובבירות אחרות המעניקות מקלט למנהיגי האחים המוסלמים והטרור.  

 

נודע לנו מחברינו בעזה כי הרצועה לא הופצצה וכי שני טילים ישראליים בלבד שוגרו אליה בתגובה לרקטה ששוגרה מעזה לישראל. הכול יודעים שקטר היא ש"מופצצת" ומוחרמת. מי המרוויח משיגור הרקטה ומהמצב שבו עזה מופצצת?"[2]  

 

בעל טור סעודי: העם בעזה הוא המגן האנושי של חמאס; קורבן של מזימות קטר ואיראן

האני אל-ט'אהירי כתב ביומון הסעודי עוכאט': "זה מאות שנים שההיסטוריה של האזור לא ידעה הימור מדיני נורא בסדר גודל של ההימור [הנוכחי] של המשטרים בקטר ובאיראן על חייהם של הפלסטינים ועל עניינם. זאת, לאחר שצמד [המשטרים] הזה אימץ את ארגון החמאס של האחים המוסלמים ותמך בו בכל האמצעים כאשר ביצע הפיכה נגד השלטון החוקי הפלסטיני [הרש"פ] והשתלט על עזה, ולאחר מכן הפך את תושביה החפים מפשע למגן אנושים של מנהיגי החמאס.

 

מצבה של רצועת עזה נוכח ההפצצות הישראליות, אשר באות בדרך כלל כתגובה ישירה על פעולות חמאס, דומה במידה רבה למצב בו אדם חוטף צעירה, ואז מתגרה בבסיס צבאי כדי שיפתח עליו באש ומשתמש בצעירה כבמגן אנושי. החוטף במקרה הזה הוא חמאס והצעירה היא עזה ועַמה חסר האונים. בדוחה בירת קטר, כמו גם בטהראן נפגשים מנהיגי חמאס כרסתנים, מתגלגלים מצחוק סביב שולחנות מלאי כל טוב ומורים לנעריהם [בארגון] לפתוח את שער הגיהינום עבור הפלסטינים, באמצעות ירי זיקוקי דינור – המכונים בפיהם טילים - אל העמדות הישראליות, כדי שעזה תופצץ וזקנים נשים וטף ייהרגו ואז ייצאו אנשי החמאס, דרך ערוצי הלוויין, יגנו את הדבר וידרשו תמיכה וכספים כדי להציל את העם הפלסטיני, לפני שישובו אל שולחנותיהם בריאים ושלמים. זאת, בשעה שהעולם כולו מתבונן על סבלו של עם בלתי חמוש שאין ברשותו שום אמצעי להגן על עצמו.   

    

כל מה שקרה לפלסטינים מאז השתלטות חמאס עליהם מעיד על כך שהאויב מספר שניים שלהם אחרי ישראל הן קטר ואיראן, המשתמשות בקופסת גפרורים ששמה חמאס כדי לשרוף אותם לשם [השגת] יעדים פוליטיים טהורים... השאלה כעת היא מדוע קטר ובעלות בריתה דחפו שלשום [26.6] את חמאס להפגיז עמדות ישראליות ולהזמין בכך תגובה ישראלית של הפצצה בעזה? התשובה הברורה היא שמדובר בניסיון שפל ובהימור פוליטי חדש של המשטר בקטר שנועד לשחרר את טבעת החנק סביב צווארו לאחר החרם המפרצי, שעורר את [הקריאות] להעמידו לדין בינ"ל בנושא האפל של תמיכתו בטרור. היום יש [לקטר] צורך דוחק להסב את תשומת לב העולם לכיוון אחר, אפילו אם יהיה זה במחיר חייו של עם חסר מגן... הקטרים והאיראנים ינצלו את האירוע כדי להשמיע הצהרות המתיימרות להביע אהדה כלפי הפלסטינים, אך רק העם בעזה יודע שהוא הקורבן של צמד חורשי המזימות הזה."[3]

 

 [1] על המשבר הפנים מפרצי הנוכחי ראו דוח ממרי

[2] אל-אתחאד (מאע"מ), 28.6.2017.

[3] עוכאט' (סעודיה), 28.6.2017