המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
טרור באמריקה (5): פטריק סיל על "מאזן טרור" עם ארה"ב
20/9/2001

טרור באמריקה (5)

העיתונאי הבריטי הפרו-סורי, פטריק סיל: פיגועי ההתאבדות אינם מוסריים אך יעילים מאוד; מטרת הטרוריסטים - "מאזן טרור" עם ארה"ב

 

העיתונאי הבריטי, פטריק סיל, המשמש מעין סופר-חצר של שושלת הנשיאות הסורית, ואף כתב את הביוגרפיה של אסד האב, פרסם מאמר ביומון הלונדוני, אל-חיאת[1], בו הוא בוחן את יעילות פיגועי התאבדות בארה"ב ובישראל. ראשית, מטיל סיל ספק בכך שערבים או מוסלמים ביצעו את הפיגועים בארה"ב; אחר כך הוא מדגיש את "מעשי הטבח" שביצעו בעבר ארה"ב וישראל במקומות שונים בעולם; בהמשך הוא בוחן האם פיגועי ההתאבדות בארה"ב ובישראל משיגים את מטרותיהם של המתאבדים; ובסוף המאמר, הוא קורא לארה"ב ולישראל לשנות את מדיניותן כדי להבטיח את עצמן מפני פיגועים אלה.

 

בראשית המאמר קובע סיל כי "אין כל הוכחה המצביעה על קבוצות קיצוניות בעולם הערבי והאסלאמי. סיבות לשנוא את ארה"ב יש לא רק לערבים ולמוסלמים. קיימת תנועה מתפתחת ברחבי העולם של פעילים נגד הגלובליזציה; יש את מה שמכונה "הטרוריסטים של האקולוגיה", הסבורים שמדיניות ארה"ב מסכנת את עתיד כדור הארץ. כמו כן, אל לנו לשכוח שבארה"ב עצמה ישנם מי שמתנגדים לממשלה הפדראלית, כמו טימותי מק'קווי שפיצץ את הבנין הפדראלי באוקלהומה, ולבסוף, ישנן קבוצות רדיקליות שונות בעולם השלישי, המטילות על ארה"ב את האחריות לסבל ולהרס שנגרם לארצותיהם...

 

יש לציין מייד כי מבחינה מוסרית, פעולות שכאלה חייבות לעורר שאט נפש עמוקה ביותר ומן הראוי לגנותם באופן החריף ביותר, משום שהן מפרות את "חוקי המלחמה" וגורמות להרג אזרחים ולפגיעה בחפים מפשע. כמו כן, נכונותם של אחדים להתאבד ולהרוג אחרים מעידה על סטייה פנימית עמוקה. מרבית בני האנוש אינם מסוגלים להבין סוג כזה של הקרבה עצמית, שהתפרסמה בשם "קמיקזה", משום שהיא סותרת את האינסטינקט האנושי. ואולם, עלינו לשים לב, במקביל, שמדינות רבות מפרות את "חוקי המלחמה", או הפרו אותם בעבר. ארה"ב הרגה מספרים גדולים של אזרחים חפים מפשע בוויטנאם, בקמבודיה, באמריקה הלטינית, בעראק, ובמקומות רבים אחרים, שלא לדבר על עשרות אלפי יפנים חפים משפע בהתקפות האטומיות על הירושימה ונגסאקי בסוף מלחמת העולם השניה. גם בריטניה הפציצה את ערי גרמניה וגרמה למותם של מאות אלפי אזרחים, במסגרת אותה אסטרטגיה מפוקפקת מבחינה מוסרית, שעודנה נתונה במחלוקת עמוקה...

 

לאור סבלם של הפלסטינים, האם זה לגיטימי שהם יהלמו באזרחים ישראליים, באמצעות ביצוע פיצוצי התאבדות? אין ספק כי זוהי שגיאה, מבחינה מוסרית, להרוג אזרחים חפים מפשע, יהיו חילוקי הדעות עם ממשלתם אשר יהיו. ואולם, אם נשים בצד את הסוגיה המוסרית, צריך אדם לשאול את עצמו האם פיצוצי ההתאבדות משפיעים או שהם אינם משפיעים. התשובה לשאלה הזו מחייבת אותנו לבחון את מטרותיהם של מבצעי הפיצוצים הפלסטינים ושל האנשים ששלחו אותם למשימות האלה. חייב אדם להניח כי מרבית מבצעי הפיצוצים נדחפים על ידי כאב ורצון עיוור לנקום. הם רוצים להלום באויב הישראלי, בכל ישראלי, משום שחייהם וחיי משפחותיהם הפכו לבלתי נסבלים, כתוצאה מן הרדיפה של ישראל...

 

ואולם, לאדם ששולח את מבצעי הפיצוצים למשימותיהם, ולכמה ממבצעי הפיצוצים עצמם, יש מטרות מורכבות יותר מאשר נקמה ותו לא. מהן אותן מטרות?...

 

ראשית, מבקשים מבצעי הפיצוצים ליצור מאזן טרור. מטרת הטרור הפלסטיני היא להרתיע את הטרור הישראלי. "אם אתה הורג את בני עמי, גם בני עמך יהרגו!" המטרה היא להכריח את הממשלה והצבא הישראלי לנקוט באיפוק ולהסס לפני שהם תוקפים את הפלסטינים, משום שהישראלים ישלמו מחיר יקר. אין ספק שהטרוריסטים שתקפו את ארה"ב ביקשו להשיג מאזן של טרור.

שנית, וחשוב יותר, הפלסטינים רוצים באמצעות התקפות ב"עומק" הישראלי לשכנע את הישראלים שהם ישלמו מחיר יקר על הכיבוש שלהם. הם רוצים להכריח את הישראלים להפעיל לחץ על ממשלתם כדי שהיא תיסוג מן האדמות הכבושות. המטרה העיקרית של מבצעי הפיצוצים היא, איפוא, לשים קץ לכיבוש. הטיעון שלהם הוא כדלקמן: אם הפלסטינים יתקפו רק את המתנחלים ואנשי הצבא הישראלים, המוני הישראלים בתל אביב, בירושלים, בחיפה, בעכו, בנתניה, ובערי הפיתוח בנגב לא יבינו את מחיר הכיבוש. רק העברת המלחמה ללב ישראל תגרום לציבור הישראלי להבין שהגיע הזמן להשיב את המתנחלים לארצות המולדת שלהם, לסגת מן האדמות הכבושות, ולאפשר הקמת מדינה פלסטינית.

 

אין ספק שמי שתוקפים כעת את ארה"ב יציגו את אותו הטיעון. רק העברת המלחמה לעומק ארה"ב, תגרום לאמריקאים להבין כי תמיכתם החד-צדדית בישראל מולידה שנאה שהפכה לנטל שמחירו יקר ועליהם לשלם את המחיר על כך.

 

טיעון זה חשוב. פיצוצי ההתאבדות זעזעו את דעת הקהל בארה"ב ובישראל. הם עוררו אימה בלב האמריקאים והישראלים הפשוטים. בישראל, הצליחו מבצעי הפיצוצים להתיש את המוראל הישראלי. הם חייבו ישראלים רבים לשנות את אורח חייהם ולחשוב פעמיים לפני שהם מסתובבים בשווקים עמוסים, נכנסים למסעדות, או עולים על אוטובוס.

 

ישראל התרגלה לתקוף את הערבים, אך לא להיות מותקפת [על ידם]. היא נתקפה זעם רב ואיבדה את עשתונותיה כתוצאה מפיצוצי ההתאבדות, אותם היא מעדיפה להציג כמונעים על ידי מניעים פוליטיים ולא כפעולה של קנאים שעברו שטיפת מוח. הישראלים מגלים לאיטם שהפיצוצים מהווים תגובה להתנהגותם הברברית, והם החלו לפקפק בכיבוש שלהם ובשיטות בהן הם נוקטים.

 

ארה"ב התרגלה אף היא לתקוף ולא להיות מותקפת. גם היא נתקפה זעם רב והיא מאבדת את עשתונותיה בשל הפיצוצים. האם היא תבקש לנקום ותו לא, או שהיא תבחן מחדש את מדיניותה כמעצמה?

 

בנוסף למוסריות הקלוקלת שלהם, גורמים פיצוצי ההתאבדות לבעיות נוספות שעלולות להחליש את יעילותם באופן ניכר.

 

ישראלים רבים סבורים באופן שגוי שפיצוצים אלה מעידים על כך שהפלסטינים אינם מבחינים בין האדמות הכבושות לבין ישראל. כלומר, הישראלים החלו לחשוב שהפלסטינים - החל ברשות הפלסטינית בהנהגת יאסר ערפאת ועד ל'חמאס' ול'ג'יהאד האסלאמי' - אינם מבקשים רק לשים קץ לכיבוש, אלא רוצים גם לחסל את מדינת ישראל עצמה!

 

ישראלים רבים, כמו גם רבים מידידיהם בחו"ל, משוכנעים לגמרי שקיומה של ישראל מצוי בסכנה. בסכסוך הקיומי כל נשק, כל פעולה ברברית, כל תגובה אלימה ככל שתהיה - מוצדקים.

 

אם הפלסטינים הכריזו מלחמה על ישראל - ופיצוצי ההתאבדות נתפשים כסוג של מלחמה - ישראלים רבים טוענים כי חיסול מנהיגים פלסטיניים על ידי ישראל והריסת התשתית האזרחית הפלסטינית (כמו תחנת החשמל בג'נין) מוצדקים.

 

בדומה, ארה"ב רואה עצמה כעת במצב מלחמה עם הטרוריסטיים הפועלים בהיחבא ושהצליחו להשבית את המדינה החזקה בעולם. במלחמה, כל נשק וכל תגובה אלימה נחשבים למוצדקים.

 

ואולם, הבה ונקווה שמנטאליות שונה תשתלט על ארה"ב ושהיא תבחן מחדש את מדיניותה ולא תתעוור על ידי הצורך להלום באויבים בלתי נראים... הלקח הברור מן האירועים האיומים להם היינו עדים הוא שהערובה היחידה לביטחון ארה"ב וישראל היא הסדר צודק וכולל במזה"ת, שיענה לזכויות ולאינטרסים של כל הצדדים."[1] אל-חיאת (לונדון), 13.9.2001