המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כתבה באל-שרק אל-אוסט: סוריה הופכת למדינה פדרלית שיכולה להתפרק בכל רגע
30/3/2017


כתבה באל-שרק אל-אוסט מפרטת את מיקומי הבסיסים הצבאיים הזרים בסוריה:

סוריה הופכת למדינה פדרלית שיכולה להתפרק בכל רגע

 

היומון  הסעודי אל-שרק אל-אוסט היוצא לאור בלונדון, פרסם ב-14.3.2017 כתבה המפרטת את מיקומם של הבסיסים הצבאיים של המדינות הפועלות בסוריה, ובראשן ארה"ב, רוסיה ותורכיה, ובה נטען כי הבסיסים הללו משקפים את אזורי השפעתן של מדינות אלו בסוריה וכי נסללת הדרך להפיכתה של סוריה למדינה פדרלית חלשה, המחולקת לפי חלוקה אתנית ואשר יכולה להתפרק בכל רגע.[1]

להלן תרגום קטעים נבחרים מתוך הכתבה.[2]

 

"בזמן האבוד בין ועידות ז'נבה ואסטנה פונות המעצמות להרחיב את אזורי ההשפעה שלהן בתוך סוריה על ידי הקמת בסיסים צבאיים רבים,שלדעתם של מומחים רבים, סוללים את הדרך באופן מעשי לפתרון מדיני שמבוסס על פדרליזם וחלוקה. עד כה מוסקבה וושינגטון היו השחקניות הראשיות בתחום זה לצד איראן, אולם בזמן האחרון החליטה אנקרה להקים גם היא בסיסים צבאיים רבים באזור המוכר כ'מגן הפרת'[3] כדי לשמור לעצמה מושב קדמי בשולחן המו"מ הבינלאומי...

 

רוסיה היא [המדינה] היחידה שהכריזה יותר מפעם אחת שיש לה שני בסיסים [בסוריה]: בסיס אווירי בשדה התעופה חמימים באזור הכפרי של לאד'קיה, ובסיס ימי בטרטוס, שהוא נקודת ההתפרסות היחידה בים התיכון ומתוכנן שיהיה זה  בסיסה הימי הגדול ביותר... על פי מקורות שונים, מוסקבה הרחיבה לאחרונה את נוכחותה בדמשק, באזור הכפרי המזרחי של חומס ובאזור הכפרי של חלב וישנם משרדים רוסיים באזורי השליטה של הכורדים בצפון סוריה,שהם חלק מאזור ההשפעה האמריקאי.

 

וושינגטון נוקטת חשאיות בעניין המקומות שבהם מרוכזים למעלה מ- 900 מחייליה בסוריה. בשבוע שעבר היא הודיעה על שיגור 400 חיילי מרינס לסוריה, כדי לתמוך בכוחות מקומיים במערכה להשבת העיר אל-רקה, המעוז של ארגון דאעש, [לידיהם]. לפי דיווחים, הכוחות שהגיעו החלו להקים בסיס צבאי שבאמצעותו יוכלו לבצע מתקפות ארטילריות על עמדות דאעש ששוכנות במרחק של 32 ק"מ מהם. ארה"ב הקימה את בסיסיה הצבאיים בצפון סוריה, בעיקר באזורים שבשליטת בעלי בריתם ב'יחידות ההגנה על העם' הכורדיות[4]. הבולטים שבסיסים אלו, הם בסיס רמילאן בקצה הצפון מזרחי [של סוריה] סמוך לגבול עם עיראק, ובסיס שהוקם בעיר עין אל-ערב (כובאני). לפי מקורות כורדיים, יש לאמריקאים בסיסים נוספים בסוריה, אחד מהם בחסכה.

 

הבסיס הבריטי היחיד בתוך סוריה שוכן בסביבת מעבר אל-תנפ בגבול עם ירדן ועיראק במדבר אל-חמאד בדרום מזרח מחוז חומס, 240 ק"מ מהעיר תדמור.

 

לאיראן יש שני בסיסים צבאיים, אחד בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק שהוא המטה המרכזי של משמרות המהפכה האיראניים, והשני בהר עזאן סמוך לחלב.

 

הבסיסים הצבאיים הזרים החדשים ביותר בתוך סוריה הם, כנראה, הבסיסים התורכיים, שהקמתם עדיין נמשכת. הם שוכנים באזור בשליטת תורכיה המתפרס מג'ראבלס עד לאעזאז בצפון ובעומק של 30 ק"מ לעבר העיר אל-באב והגבולות המנהליים של מנבג'. מאחר שיש מעטה סודיות גדול סביב בסיסים אלה, יש ידיעות סותרות בעניינם. מקורות כורדיים הדגישו ל'אל-שרק אל-אוסט', שיש יותר מבסיס [תורכי] אחד באזור הכפרי של העיירות אל-ראעי ואח'תרין. מנהל המכון הסורי לזכויות אדם, ראמי עבד אל-רחמן, אמר שבסיס אחד שוכן בעיירה אל-ראעי, שני בג'ראבלס ושלישי בהר השיח' עקיל בצד המערבי של העיר אל-באב. לדבריו, סוריה הפכה למעשה ל'מדינה תחת חסות בינלאומית במיוחד נוכח השאיפה של כל המדינות שהוזכרו להרחיב את בסיסיהן הצבאיים 'ובכך חלוקת סוריה הופכת לעובדה קיימת'. המשטר הסורי שלח בפברואר שעבר שתי פניות לאו"ם [למחות על כך] שהשלטונות התורכים מקימים בסיס צבאי בתוך סוריה... בצפון העיירה תל רפעת במחוז חלב שכולל מחסני תחמושת, מגורי קצינים ועמדות לפלגי 'מגן הפרת'. מקורות באופוזיציה הסורית מסרו בעילום שם שאנקרה הקימה בסיס צבאי בעיר אל-באב ונראה שלתורכיה יש יותר מבסיס אחד כדי להבטיח את ביסוס השפעתה באזור הצפוני.

 

לדברי ד"ר עבד אל-רחמן אל-חאג', חוקר המתמחה בקבוצות קיצוניות, ניתן לדבר על שלושה אזורי השפעה בסוריה: אמריקאי, רוסי ותורכי. האזור האמריקאי שוכן מזרחית לנהר הפרת ומשתרע עד דיר אל-זור והגבול עם עיראק. באמצעותו שואפת ארה"ב לפגוע בהשפעה האיראנית [בסוריה] ולנתק את דרכי האספקה של חזבאללה לבירות... דבר שסולל את הדרך למדינה פדראלית שתהיה מבוססת על חלוקה על בסיס אתני ועל מלחמת אזרחים, כך שזו תהיה מדינה פדראלית חלשה שיכולה להתפרק בכל רגע.

 

בעניין האיראנים אומר אל-חאג': 'האיראנים רוצים את כל המדינה. הם שולטים באמצעות המשטר על חיי היומיום [במדינה] ומתמקדים באזורי המעבר האסטרטגיים בין לבנון, סוריה ועיראק. מכאן ש[במקרה האיראני] אפשר לדבר על מרכזי השפעה ולא על אזורי השפעה'".

 [1] לניתוח אודות האפשרות לחלוקתה של סוריה ראו דוח ממרי

[2] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.3.2017.

[3] אזור בצפון סוריה בו פועלת תורכיה במסגרת מבצע 'מגן הפרת' בשת"פ עם פלגי אופוזיציה סורים הנאמנים לה נגד דאעש ונגד הכוחות הכורדים. האזור משתרע מהעיר ג'ראבלס שבגבול סוריה-תורכיה עד מנבג' ואל-באב לכיוון צפון חלב. במסגרת המבצע חותרת תורכיה גם להרחיב פעילותה לצפון מזרח סוריה ולמעוז דאעש באל-רקה.

[4] הזרוע הצבאית של מפלגת האיחוד הדמוקרטי הכורדית (PYD) בראשות צאלח מוסלם. לטענת תורכיה מדובר בענף הסורי של ה-PKK הכורדי.