המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבת מצרית: התקשורת והארגונים הבינ"ל חוגגים את יום האישה בעוד סבל הנשים נמשך
9/3/2017


כותבת מצרית לרגל יום האישה הבינ"ל: אמצעי התקשורת והארגונים הבינ"ל חוגגים את יום האישה בעוד הנשים עודן סובלות סבל רב

 

לרגל יום האישה הבינ"ל החל היום [8.2], פרסמה אסמאא' אל-חוסיני, בעלת טור ביומון המצרי אל-אהראם, מאמר בו הציגה את מצבן העגום של הנשים בעולם בכלל ובעולם הערבי ובאפריקה בפרט וטענה כי הדבר נובע ממדיניות מכוונת של משטרים, תרבות ומנהגים חברתיים, וכי בעולם הערבי מעמדן של הנשים מידרדר בשל  עליית הזרמים האסלאמיסטים. אל-חוסיני קראה לנצל את יום האישה כדי לפעול לנקיטת צעדים משמעותיים לשיפור מעמדה של האישה.

 

אסמאא' אל-חסיני[1]


 

להלן תרגום המאמר:[2]

 

"אמצעי התקשורת והארגונים הבינ"ל חוגגים את יום האישה הבינ"ל, אך היכן נשות העולם בחגיגות אלו?

אם נביט סביבנו בעולם הערבי או על הנשים באפריקה... נראה רק סבל רב בו חיות הנשים -  ילדות, צעירות, נערות, אימהות, אלמנות ומבוגרות. סבל זה הוא תוצאה של התנהלות של משטרים שאינם נוהגים בהיגיון ושל מלחמות ומאבקים חמושים שהאישה היא תמיד הראשונה לשלם את המחיר המלא עליהם.

 

בנוסף, יש את התרבות והמנהגים השונים שעוברים מדור לדור שלא מעניקים לאישה את המעמד הראוי לה. עדיין יש בחברות שלנו כאלה שאינם מאמינים בזכותה של האישה ללמוד ולעבוד ולהיות חברה מלאה  בחברה. עדיין יש חברות שמונעות מעצמן את [היתרונות] שביכולות העצומות [של הנשים].

 

היום בעולם הערבי והאסלאמי, הסבל של האישה גובר נוכח השינויים הרבים המתרחשים בעולם זה. מה שמחמיר עוד יותר את מצבה הוא עלייתם של זרמים שהגדירו את האסלאם כסיסמתם והם פוגעים באישה ומעבירים מסר שגוי על האסלאם ועל מעמד האישה [בו], אותו סיכם הנביא מוחמד במונח [שהנשים הן] 'אחיות של הגברים'; בהמלצתו בדרשת הפרידה[3] אמר: 'אני מצווה עליכם להתנהג יפה לנשים' ובדבריו של אללה [קוראן: סורה 16 פסוק 97] נאמר: 'עושי הטוב, זכר או נקבה, ובלבם אמונה, ניתן להם חיים טובים' .  

 

ציון יום האישה צריך להיות צלצול אזהרה לבחינת מצב הנשים ולקידום צעדים אמתיים לשינויו. יש עדיין דרכי התנהגות רבות שאינן עולות בקנה אחד עם הסיסמאות הנוצצות שמונפות, למרות כל השינוי שחל במעמד הנשים בעולם."    [2] אל-אהראם (מצרים), 8.2.2017

[3] הדרשה האחרונה שנשא הנביא מוחמד בפני עשרות אלפי מאמינים במכה בשנה העשירית להיג'רה