המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
התגברות הקריאות בסעודיה להתיר נהיגת נשים
22/1/2017


המשך הקריאות בסעודיה להתיר נהיגת נשים

בעלת טור סעודית: האיסור על נהיגת נשים, נועד להנציח את שליטת הגברים עליהן

 

מזה שנים מתנהל בסעודיה דיון ציבורי סביב האיסור על נהיגת נשים בממלכה. במסגרת דיון זה נשמעות קריאות רבות בסעודיה להתיר לנשים בסעודיה לנהוג הן מצד אישים בכירים בסעודיה והן מצד בעלי הטורים בעיתוני הממלכה. דוח זה יסקור כמה דוגמאות לקריאות להתיר נהיגת נשים בממלכה:

 

חברת מועצת שורא סעודית: האיסור מזיק לתדמיתה של סעודיה בעולם

בנאום שנשאה בסוף נובמבר במליאת מועצת השורא בסעודיה נדרשה חברת המועצה, לטיפה אל-שעלאן, לסוגיית נהיגת הנשים במדינה, ויצאה נגד אלו המבקשים לדחות את העיסוק בנהיגת נשים בשל האתגרים מבית ומחוץ מולם ניצבת סעודיה. אל-שעלאן אמרה, כי לאורך חמישים השנים האחרונות היו לסעודיה אתגרים רבים, וכי על פי ההיגיון המעוות הזה כל הצמיחה, הפיתוח והרפורמות היו נעצרים. שעלאן התייחסה גם לדמוניזציה שנעשית לגבר הסעודי המציגה אותו כיצור ברברי שרק מחכה להזדמנות לעוט על נשים, וציינה כי מרוב שימוש שעושים בטענה זו היא הפכה לאות קלון שרודף כל גבר סעודי באשר הוא.

 

אל-שעלאן דחתה טענה רווחת נוספת, ולפיה החברה הסעודית אינה מוכנה עדיין לנהיגת נשים, בהדגישה כי המציאות מוכיחה אחרת, שכן נשים חברות במועצת השורא והן נבחרות בבחירות המקומיות. היא הוסיפה: "ידוע כי צדק הוא [אחד] היעדים הגדולים של האסלאם. האסלאם הכיר בשוויון בין האישה לגבר [כבר] מראשית הבריאה". עוד ציינה, כי סעודיה, שחתמה על אמנות בינ"ל לזכויות אדם, מזיקה למעמדה ולתדמיתה בכך שהיא מתעקשת למנוע נהיגת נשים והדבר ניכר בשיח בנושא זה בפורומים בינ"ל ובתקשורת המערבית.[1]

 

איש העסקים וליד בן טלאל: הגיע העת לנהיגת נשים

.
לאחרונה הושק בסעודיה קמפיין תמיכה בנהיגת נשים בהובלתו איש העסקים הסעודי וליד בן טלאל. האחרון צייץ ב-29.11.16: "די לדיונים – הגיעה העת לנהיגת נשים"[2] הקמפיין קיבל תהודה ברשת.

 


באתר האינטרנט שלו הסביר בן טלאל כי לנהיגת נשים יש חשיבות בהיבטים של כלכלה, פיתוח וחברה, לאור מספרן ההולך וגובר של נשים עובדות בסעודיה שזקוקות לאמצעי תחבורה בטוח כדי להגיע לעבודה כל יום וכן בשל העובדה שיש נשים רבות שעומדות לבד בראש משפחתן ונהיגה תסייע להן לנהל את ענייני המשפחה.[3]

 

ספרון של משטרת הדת בג'דה נגד נהיגת נשים[4]                 הציוץ בחשבונו של וליד בן טלאל[5]

   

 

כותבת ביומון סעודי: אין צידוק הלכתי לאיסור על נהיגת נשים

קריאות לביטול האיסור על נהיגת נשים מתפרסמות מידי פעם גם במאמרים בעיתונות הסעודית.[6] כך למשל, ב-5.11.16 פרסמה סחר אבו שאהין, בעלת טור ביומון הסעודי, מכה, מאמר בו מתחה ביקורת חריפה על המתנגדים לנהיגת נשים במדינה ותקפה את הצידוקים שניתנו לכך, כגון חשש מאונס בצדי הדרך או פיתוי של גברים בידי נשים נוהגות שיוביל לילודה בלתי רצויה. לדבריה, כל הטענות נגד נהיגת נשים נועדו לקבע את שליטת הגברים עליהן.

 

אבו שאהין כתבה: "האישה הסעודית היא היחידה ביקום שעודנה נאבקת על זכותה לנהוג במכונית או אפילו בטוק-טוק [תלת אופן ממונע, נפוץ במזרח הרחוק], די לה בהשפלה הכרוכה בבקשת טובות מבעל עריץ או מאח חסר התחשבות [כדי שיסיעו אותה] ודי לה בניצול של נהגי [התחבורה הציבורית] ובהעלאה המתמדת שלהם את מחירי [הנסיעה]...

 

אינני יודעת כיצד רוצים להרחיב את העסקת הנשים במגזר הפרטי, כשאין להן אפשרות לנהוג למקום עבודה שנמצא במרחק שעה או יותר ממקום מגוריהן...

 

המתנגדים לנהיגת נשים סבורים כי אשרורה פירושו שהנסיעה הראשונה של הצעירה תהיה לפגישה עם החבר שלה. הם מדמיינים גם שרחובות סעודיה יתמלאו עד אפס מקום בנהגות מפתות שאחריהן ירדוף עדר של שוורים משתוללים וכי עקב כך יפוצו לכל עבר ילדים אסופיים עד כי לא יהיה בכוחם של עובדי הניקיון לאספם.

 

[המתנגדים לנהיגת נשים] מפריזים בתיאור הסכנה הטמונה בכך שאם המכוניות החדשות יתקלקלו באופן פתאומי, אזי הדבר יחשוף את הנשים הנוהגות בהן לאונס בצדי הדרך. בעלי הדמיון החולני הזה הם בוודאי צאצאיהם של אלו שנלחמו בכל דבר חדש, הניחו מכשולים דמיוניים בפני כל התפתחות טבעית וקראו לסגור בתי ספר לבנות ולאסור [שימוש] בטלפונים קוויים ובטלפונים ניידים.

 

לחששות הללו אין צידוק הלכתי ואין צידוק הגיוני – הם נובעים מדאגה מפני אובדן השליטה [של הגברים] על נשותיהן ומאובדן הסיפוק העצמי ורגש החשיבות העצמית המזויף שהדבר מספק להם.

 

מה שמצחיק הוא שברגע שמעמידים את האנשים הללו בפני העובדה שאין איסור [הלכתי על נשים] לנהוג - שהרי המכונית היא הצורה המודרנית של הבהמות שעליהן רכבו חברות הנביא בשעתו – אז הם חוזרים על התקליט השחוק שלהם באשר לחוסר המוכנות של החברה ובאשר לייחודיותה, ועל כך שיש עניינים חשובים יותר מאשר להושיב אישה מאחורי הגה המכונית, ומתעלמים במכוון מ[צרותיהן של] נשים שנזנחו, שאין מי שימלא את צורכיהן הדחופים.

 

נראה כי הם סבורים שההחלטה [לאפשר] נהיגת [נשים] תיעשה בכפייה ושיגררו את הנשים מחדרי השינה שלהן וידחפו אותן בעל כורחן אל בתי הספר ללימוד נהיגה. השאירו את נשותיכם תחת חסותכם אם אתם רוצים בכך, וטפלו גם באלו שלקו במחלת 'תחיבת האף' בענייני אחרים ו'אפוטרופסות' על אחרים שביניכם.

 

נושא נהיגת ה[נשים] הסעודיות הפכה לסכין בבטן מבחינת סעודיה, לנשק בידי אויבי המדינה שבאמצעותו הם פוגעים בלכידותה ומסכסכים בין מרכיביה. הדבר הפך לנושא קומי ששם אותנו ללעג בתקשורת המערבית... ושומה עלינו לטפל בו במהירות האפשרית.

 

מדוע איננו מיישמים את הניסיון המוצלח של נהיגת נשים בעיר אל-ט'הראן [דהראן] ובמתחם KAUST  [7] – [האוניברסיטה על שם המלך עבדאללה למדע וטכנולוגיה בסעודיה]?, שהרי האישה הסעודית אינה שברירית וחלשה כפי שמציירים אותה המתנגדים לנהיגת [נשים]. היא בסה"כ זקוקה לעצמאות ולכך שיבטחו ברוחה השאפתנית ובנפשה הגאה כדי לאפשר לה להוות חצי מהחברה בשטח לא רק כמספר בסטטיסטיקה שאיש לא מתייחס אליה." [8]

 

 

 [1]  עוכאט' (סעודיה), 29.11.2016

[4]  מכה (סעודיה), 28.12.2016

[7]  יצוין כי נהיגת נשים מותרת הן במתחם עובדי חברת הנפט הלאומית הסעודית ארמקו בעיר אל-ט'הראן, שיושביו בעיקר זרים שעובדים בחברה והן בקמפוס אוניברסיטת KAUST, האוניברסיטה היחידה בסעודיה בה לומדים גברים ונשים זה לצד זה. שני האתרים הוקמו בהשפעת ארמקו. ראו עוכאט' (סעודיה), 26.5.2011, https://www.alarabiya.net, 21.9.2009

[8]  מכה (סעודיה), 5.11.2016