המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר בחמאס על הסיבה לריבוי פיגועי ההתאבדות
12/9/2001


בכיר בזרוע הצבאית של החמאס: הקלת הלחץ מצד הרש"פ היא הסיבה הישירה להתרבות פיגועי ההתאבדות

 

במלאת עשר שנים להקמת הזרוע הצבאית של ה'חמאס', 'גדודי עז אל-דין אל-קסאם', , פרסם שבועון חזבאללה, אל-אנתקאד, כתבה על פעילותה. לכתבה התראיינו השיח' עבד אל-עזיז אל-רנתיסי, ממנהיגי ה'חמאס' בעזה ובכיר ב'גדודי עז אל-דין אל-קסאם', שנשאר בעילום שם.

 

החינוך לג'יהאד

הבכיר ב'גדודי עז אל-דין אל-קסאם' אמר: "חמאס טובעת בים של צעירים לוחמי ג'יהאד שבעזרת אללה, לא יתייבש, עד שתשוחרר כל פלסטין. הצעירים שלנו מתאפיינים באיכותם הגבוהה ובהתלהבותם... בדרך כלל הם נהנים משם טוב, ממחויבות לביצוע החובות הדתיות, מאיזון רגשי ומנכונות לבצע 'מות קדושים' בבוא השעה, דבר המחייב מאמץ מרוכז מצד תנועת ה'חמאס'".

 

השיח' רנתיסי הוסיף: "יש לנו תוכנית חינוכית אינטגרטיבית עבור צעירים בגילאים השונים. הגורם הראשון במעלה בתוכנית זו הוא הקוראן, כמו גם ספרי ה"סונה" וה"סירה" והמחקרים האסלאמיים. כמו כן ישנם ספרים של ה'חמאס' המשרטטים את הצעדים בהם עליהם לנקוט כדי להתאים מבחינה מוסרית לערכים האסלאמיים, ובראש ובראשונה, העוצמה, הגאווה, והכבוד. מי שחונך בחיק הזה וינק מן המעיין הזה, מוכן [למשימה] ואז בא תפקידו של המנגנון הצבאי, הבוחר את אלו שעשויים להסכים לבצע את המעשה הזה. ברוב המקרים, הבחירה נעשית בעקבות הפצרותיו של הצעיר עצמו. צעירים רבים פונים אל המנהיגים המדיניים של תנועת ה'חמאב' ורומזים על רצונם להצטרף למנגנון הצבאי, אבל אנו מתנצלים בפניהם ואומרים שאנו איננו הכתובת."

 

בתשובה לשאלה בנוגע לתנאים הנדרשים ממי שעובד במנגנון הצבאי או מ'מוסר הנפש' [קרי מחבל מתאבד], אמר רנתיסי: "אם צעיר הפך לחבר בתנועה הכללית, הרי שלאחר שעבר את השלבים החינוכיים המחבבים עליו את הג'יהאד והגורמים לו לראות בהצטרפות למנגנון הצבאי משום הדגשה של הג'יהאד, הרי שהוא מוכן לפעולה במנגנון הצבאי, שאמנם לוקח [אחריות] על פעילותו בתחום זה".

 

תעשיית הנשק של 'חמאס'

בכתבה דווח על תעשיית ייצור הנשק של תנועת ה'חמאס': "התנועה מציגה התקדמות בטכנולוגיה שלה, באמצעות הכנת ופיצוץ מטענים. זהו אחד מכלי הנשק שלוחמי הג'יהאד הצליחו להמציא, למרות מיעוט האמצעים שברשותם. הם משתמשים בעיקר בטלפונים סלולרים ליצירת מעגל חשמלי המאפשר פיצוץ ממרחק, באמצעות חיוג מספר הטלפון המחובר למטען. בנוסף, נוצר סוג חדש של מטענים המכונים "מטענים חכמים".

 

הקפיצה האיכותית האחרונה שתנועת ה'חאמס' הצליחה לרשות לעצמה היתה בפיתוח משגרי מרגמות. 'גדודי עז אל-דין אל-קסאם' לקחו אחריות על שיגור פגזי המרגמה על התנחלויות דוגית, מורג, ונצרים.

 

מקורות בזרוע הצבאית של ה'חמאס' אמרו כי מהנדסי התנועה הצליחו גם לייצר רימוני יד מסוגים מיוחדים של פלסטיק וברזל, אשר ההדף שלהם חזק יותר מרימוני "מילס" ו"אף1-" כמו כן, הצליחו לוחמי הגי'האד לפתח משגר לרימונים אלה, שהרעיון עליו הוא מבוסס הוא זה של משגר רימוני גז מדמיע. הטווח של פצצות אלה מגיע למאה וחמישים מטרים לפחות. לוחמי הג'יהאד הצליחו לייצר אלפי פצצות כאלה. מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הצליחו השתלט ולהחרים כמויות גדולות מהם, במהלך המרדפים שלהם אחרי לוחמי הג'יהאד לפני פרוץ האינתיפאדה.

 

בנוגע לפיתוח נשק אוטומטי המתאים למשימות של מלחמת גרילה, מהנדסי תנועת ה'חמאס' השיגו דוגמאות של משתיקי קול עבור כמה מכלי הנשק והצליחו לייצר משתיקי קול לקלצ'ניקובים. כמו כן הם העתיקו את ה'עוזי' הישראלי ויצרו גרסה דומה לו. ואולם, זו באיכות פחותה בשל העדר סוג המתכת המשמש בתעשיית הנשק. כלי הנשק הזה נסחר בין סוחרי הנשק תחת השם "עוזי-חמאס"...

 

לוחמי הג'יהאד מנסים לנצל את הטכנולוגיה של האויב באמצעות "גניבה" או רכישה של כמה מן המכשירים של הישות הציונית, כמו אמצעי ראיית לילה, מכשירי ציתות לתקשורת אלחוטית, ואפילו פצצות RPG..."

 

היחסים עם הרש"פ

"תנועת ה'חמאס' החלה לצלם את פעולותיה בוידאו כדי לתת מענה להאפלה התקשורתית הישראלית [לטענת הפלסטינים ישראל מקטינה את מספר ההורגים בפיגועים] וכדי להוכיח כי המנגנון הצבאי של ה'חמאס' ביצע כמה פעולות שארגונים אחרים לוקחים עליהן את האחריות...

 

הזרוע הצבאית של ה'חמאס' היתה נתונה בעבר למהלומות מכאיבות מצד הרשות הפלסטינית, בעקבות הסכמי אוסלו והתיאום הביטחוני עם הישראלים ועם ה-CIA. הדבר החליש אותה ואת יכולתה לבצע פעולות מות קדושים [הכוונה לפיגועי התאבדות] במידה ניכרת בתקופה הראשונה של אינתיפדת אל-אקצא. ואולם, תוך תקופה קצרה שבו 'גדודי עז אל-דין אל-קסאם' לזירה בעוצמה ולקחו אחריות על כמה פעולות פדאאיות.

 

בכיר בולט ב'גדודי עז אל-דין אל-קסאם' אומר כי לקיחת האחריות על פעולות [ההתאבדות] האחרונות מוכיחה כי 'גדודי עז אל-דין אל-קסאם' שבו לפעול, בעקבות הצלחת פעולותיהם בחדרה, במחולה, בכפר דרום, בדולפינריום, בירושלים הכבושה [פיצריה סבארו במערב העיר], הפעולה הימית, המארבים ועוד.

 

לדבריו, הדבר מוכיח ששחרור הלחץ של הרשות הפלסטינית ברדיפה אחר 'גדודי עז אל-דין אל-קסאם' בעקבות פריצת אינתיפדת אל-אקצא, מהווה את הסיבה הישירה לחזרתם לפעולה -חזרה שלה עד כיום העם הפלסטיני".[1]

 


[1] אל-אנתקאד (לבנון), 7.9.2001.

תגיות