המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
קמפיין בלבנון נגד החוק המתיר לאנס לשאת את הנאנסת לאישה, כדי לחמוק מעונש
26/12/2016


קמפיין בלבנון נגד החוק המתיר לאנס לשאת את הנאנסת לאישה, כדי לחמוק מעונש

 

ב-7 בדצמבר 2016 החליטה הוועדה לענייני מנהל ומשפט בפרלמנט הלבנוני לבטל את סעיף 522 בחוק העונשין, הפוטר מעונש גבר שאנס אישה אם הוא נשא את הקורבן לאישה. כעת ממתינה ההחלטה לאישור הפרלמנט.

 

מזה כמה שנים מנהלים ארגוני זכויות נשים בלבנון מאבק לקידום חקיקה שתשפר את מעמד הנשים ותבטיח את  זכויותיהן, כמו למשל, החמרת הענישה נגד בעלים הרוצחים את נשותיהם, מתן זכות לנשים להעביר אזרחות לילדיהן כאשר האב אינו אזרח לבנוני, חקיקה מחמירה יותר נגד אלימות פיזית ומינית במשפחה ועוד. בשנה האחרונה ניכר כי ארגונים אלה הצליחו להעלות לשיח הציבורי והתקשורתי במדינה את נושא הצורך בקידום מעמד האישה והבטחת זכויותיה, מהלך שאף זירז את הטיפול בו ברשויות.

 

החלטת הוועדה הפרלמנטרית לבטל את הסעיף הפוטר אנס מעונש במידה ונשא את הקורבן שלו לאישה, מהווה תחנה במאבק שמנהלים ארגונים אלה והישג לא קטן עבורם. שכן חוקים רבים העוסקים במעמד האישי מפלים נשים לרעה או מטילים עונשים מקלים המעודדים, או, לפחות, לא מרתיעים דיים גברים מביצוע פשעים נגד נשים.

 

אחד הארגונים שקידם את היוזמה בחודשים האחרונים לביטול סעיף 522 הוא ארגון "אבעאד" לשוויון מגדרי. הארגון ניהל מאבק נגד סעיף זה בעיקר דרך חשבון הפייסבוק שלו, ואף פתח כמה האשטאגים בנושא, בהם: "לא לאלימות [נגד נשים]" ו"לא לאונס [נשים]" #בטלו את 522 ועוד. בנוסף, הארגון גם יזם והשתתף בכמה אירועים ציבוריים במדינה בהם ניסה להעלות את המודעות הציבורית לנושא. כך למשל, בתחילת נובמבר ארגן אבעאד משחק כדורגל בו לבשו השחקניות חולצות שעליהן הודפס הכיתוב "בטלו את [סעיף] 522".[1] כמו כן, ב-13 נובמבר 2016 השתתף הארגון במרתון בבירות כשחבריו לבושים בשכמיה לבנה עליה נכתב "בטלו את [סעיף] 522".[2]

 

הנשים במשחק הכדורגל: על חולצותיהן ועל השלט ביציע קריאה לביטול סעיף 522


 

לטענת הארגון, "זכותן של נשים שנאנסו לסרב להתחתן עם האנס, והחברה אינה צריכה להכפיש את שמן... יש לגייס את דעת הקהל לתמוך בנושא, ע"י הפרדה בין מעשה האונס כפשע לבין מה שהחברה רואה ככבוד הנשים. אילוץ האישה להינשא לאנס הוא מעשה של דיכוי, המקדש את אונס הנשים באופן יומיומי. לכן על המשפחה להכיר בכך שהשאת הקורבן לאנס אינה הפתרון, ואף אינה מגינה על הנשים. אונס הוא פשע והפושע צריך להיענש."[3]

 

בסוף חודש נובמבר, ובמסגרת המאבק לביטול סעיף 522, פתח ארגון אבעאד בקמפיין מיוחד תחת הכותרת "[שמלת החופה] הלבנה אינה מחפה על האונס"[4]. במסגרת הקמפיין קיים הארגון הפגנות שקטות של נשים מול מבנה הפרלמנט עת שהתקיימו דיונים של ועדת המשפט בנושא.  

 

חלק עיקרי מהקמפיין התנהל בחשבון הפייסבוק של ארגון אבעאד וברשתות החברתיות. כך למשל, הפיץ הארגון בפייסבוק סרטון עוצמתי הממחיש בצורה סמלית את מצוקתן של נשים אלה ואת העוול שנעשה להן כאשר מאלצים אותן להתחתן עם האנס. בסרטון נראית אישה שנאנסה כאשר כל גופה חבול ופצוע. לאט לאט נעטף גופה בתחבושות לבנות, עד שהן הופכות לשמלת החופה הלבנה שלה.[5]בנוסף, הארגון גם הפיץ בחשבון הפייסבוק שלו עצומה הדורשת ביטול סעיף זה והקוראת ללבנונים לחתום עליה.[6] הקמפיין, והסרטון בפרט, עוררו הדים רבים ותמיכה בלבנון ומחוצה לה וזכו לסיקור נרחב בתקשורת הלבנונית והערבית, וניכר כי היה לכך השפעה על החלטת הוועדה הפרלמנטרית לבטל את הסעיף.

 

נשים בשמלות לבנות העשויות תחבושות מדממות לגופן, מפגינות מול הפרלמנט בלבנון[7]


 

עיתונאית לבנונית: סעיף 522 מהווה אות קין על מערכת החוק

על המאבק שמנהל ארגון אבעאד ועל הבעייתיות בסעיף 522 כתבה רימא אבראהים ביומון הלבנוני אל-מודון: "סרטון הווידאו המזעזע גורם לצופה בו לחוש שהוא זה שנחנק ולא הכלה - הקורבן. הסרטון מצליח בתוך פחות מדקה לגרום לצופה לחוות את הטרגדיה העוברת על כל מי שנמצאת במצב דומה ואשר נתונה בין הפטיש - הפושע, לבין הסדן- המשפחה. פושע שאנס את גופה ומשפחה שיתכן מאוד שאינה  מבינה שהיא עומדת לאנוס את נפש בתה [אם תיאלץ אותה להתחתן עם האנס]. הגיעה העת שמשפחה זו תבין את משמעות המעשה שלה: אילוץ האישה להינשא למי שאנסה אינה פחות חמור ממעשה האונס עצמו. יתרה מכך, הוא השלמה שלו, מתן היתר לכך שיחזור על עצמו וחיסול סופי של מה שנותר מנפש הקורבן. הדבר הנורא ביותר בעניין זה הוא שהדבר נעשה בברכת המערכת שאמורה להגן [על הקורבן], מה שגורם לכך שההתחמקות מעונש על פשע זה הופכת לחוקית".

 

אבראהים הוסיפה: "סיסמת הקמפיין אומרת '[שמלת הכלה] הלבנה אינה מחפה על האונס". כלפי חוץ היא נראית פשוטה אולם בעומק הדברים היא מטלטלת את המצפון החברתי הרדום שהיה במשך זמן רב שבע רצון מהעלאת הנשים כקורבן על מזבח השמירה על הכבוד המזויף. היכן הכבוד בצמצום [מהותה] של האישה... לבתולים אבודים גרידא? כלומר לסחורה פגומה שמשליכים אותה אל מי שקלקל אותה. והיא נמסרת לידי מי שפגע בכבודה ובאנושיותה, שנהג עמה באלימות ואנס אותה תוך שהוא כופה עליה משהו שאמור להיעשות מתוך אהבה ... הגיע העת שהמחוקק יכיר בזוועה שמייצג סעיף 522 המהווה אות קין על מערכת החוק ...".[8]

 

 

 [8]  אל-מודון (לבנון), 8.12.2016.