המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מתנגד משטר איראני: המדיניות של איראן בסוריה שגויה, זו הרפתקנות של כוחות קודס
5/12/2016

 

מתנגד משטר איראני: האסטרטגיה והמדיניות של איראן בסוריה שגויות, זו הרפתקנות של כוחות קודס ושל קאסם סולימאני

 

מתנגד המשטר האיראני, ד"ר מהדי ח'זעלי, בנו של איתאללה אבו אל-קאסם ח'זעלי שהיה חבר מועצת המפקחים והמועצה לאבטחת האינטרס של המשטר, תקף בחריפות את כוח קודס של משמרות המהפכה ואת מפקדם, קאסם סולימאני, בקליפ וידאו שפרסם ב-11.9.2016 באתרו.  ח'זעלי, המתגורר באיראן, אמר כי טהראן "מתבוססת בביצה" הסורית בשל "השאיפות המוגזמות" של מפקד כוח קודס של משה"מ, סולימאני, שהובילו לבזבוז משאבי איראן בסוריה ולשנאת העם הסורי כלפיה ואף טען כי מדיניות סולימאני היא שהובילה ליצירת דאעש.

 

ח'זעלי קרא למשטר האיראני לאפשר לארה"ב, כמו לרוסיה, נגישות לבסיס צבאי על אדמת איראן, כדי שתוכל ללחום בדאעש,  להפסיק את תמיכתו באסד ולשנות כיוון – לפעול יחד עם תורכיה, ארה"ב ורוסיה למען העם הסורי נגד דאעש, ולכונן דמוקרטיה בסוריה שבה לאסד אין מקום.

 

ח'זעלי יצא במסר מאחד כלפי המוסלמים הסונים והדגיש כי אין הבדל בין הקיצוניות הסונית לזו השיעית, וכי כל המוסלמים סונים ושיעים שווים. לדבריו, בשל העוינות לאיראן, מציידות מדינות המפרץ הערביות סוניות את דאעש, ולכן על איראן לפעול יחד עם הקואליציה למיגור דאעש, כדי להפסיק את עוינות המפרציות כלפיה.

 

ח'זעלי התייחס בביטול להילת הגבורה והמנהיגות שבנו חוגי המשטר האיראני סביב דמותו של קאסם סולימאני בתקשורת, אמר כי זו ריקה מתוכן וכי סולימאני אף אינו מסוגל לשאת כמה מילים מול מצלמה. לעומת סולימאני החלול שיצר כאוס באזור, האדיר ח'זעלי מנהיגים כמו מנדלה, אובמה וקלינטון שפעלו, לדבריו, למען החברה.

 

הוא האשים את משה"מ וכוחות קודס כי "בהרפתקנותם" ובמעשיהם מול ישראל – בחטיפת חיילים ישראלים, ובסיוע לתקוף מלבנון ומעזה את שטח ישראל – הם אלה שגורמים להשארתה בחיים ולצידוק שלה להתקיים.

 

לדבריו, אמריקה ואירופה אינן מעוניינות בחיסול דאעש, אלא שהן ריכזו באזור את כל הקיצוניים בעולם – אל-קאעדה, הטאליבאן, דאעש השיעי, ועוד, כדי שיילחמו ויחסלו זה את זה, וכדי להציג את האסלאם באור מכוער ואכזרי, "במטרה להכין את הקרקע למלחמה הרצינית של העולם נגד האסלאם והמוסלמים. הם [המערביים] מעבירים מסר שכולם אותו דבר ואם תהיה להם עוצמה, כולם [הן סונים והן שיעים] ינהגו כך."

 

זאת ועוד, ח'זעלי התייחס בביטול לעמדת משה"מ והחוגים האידיאולוגיים שאיראן- בזכות משה"מ – היא המעצמה באזור וציטט מדברי מפקד משה"מ לשעבר, מוחסין רזאי, שאמר כי "מבחינת טילים, איננו נחשבים אפילו אלפית של אמריקה."

 

ראה גם תמצית דברי ח'זעלי בקליפ ממרי  


להלן תרגום עיקרי דבריו שהועלו באתרו בפרסית:

 

"לו הייתה לנו תבונה, וכוחות קודס לא היו מגזימים בחמדנותם, אסד היה הולך ב'אביב הערבי' ב-2011"

שאלה: "ספר לנו על עניין נמל התעופה נוז'ה בהמדאן [איראן] ועל המטוסים הרוסיים שהתמקמו שם [ויצאו לסוריה משטח איראן]... ספר לנו מה העניין:

ח'זעלי: "היו הרבה חילוקי דעות [באיראן], היו שאמרו שהרוסים לא היו צריכים לחשוף [את דבר הימצאותם על אדמת איראן] ושהם התנהגו שלא כשורה, היו שתקפו את המשטר [האיראני] ואמרו: 'הפרתם את עצמאות המדינה' ואת האמירה [של איתאללה ח'ומיני] 'לא המזרח [בריה"מ דאז] ולא המערב [ארה"ב] [רק הרפובליקה האסלאמית],' ושזו הייתה אמתלה לתקוף את המשטר...

 

בעיקרון, אני רואה במלחמת סוריה מלחמה שגויה. לו הייתה לנו תבונה, וכוחות קודס לא היו מגזימים בחמדנותם, [הנשיא] אסד היה הולך ב'אביב הערבי' ב-2011, [שכן זהו] משטר בעת'י, מדכא ודיקטטורי. הוא היה הולך, ואנו היינו יכולים לקיים קשרים טובים עם מחליפי[ו] שהיו מגיעים באופן דמוקרטי [לשלטון]. משאבי איראן לא היו מתבזבזים שם.

 

במשך 30 שנה נתנו נפט חינם לסוריה, כל מי שתספק לו נפט חינם הוא יהיה חבר שלך, כמו האמרה: 'כל עוד יש לך כסף, אני חברך... לכן כל משטר שהיה עולה [במקום אסד], היה מקבל ממך את נפט חינם והיה מברך אותך. לא היה צורך שנתערב שם [בסוריה]. אני חושב שהאסטרטגיה והמדיניות היו שגויות, [זו] הרפתקנות של כוחות קודס ושל קאסם סולימאני. זו הייתה מלחמה שגויה שגרמה להרס בעיראק, בסוריה ואף חלק מתורכיה. אנו בעצמנו ממשיכים ומספקים את התקציב למלחמה זו. [אם] לא הספיקה [לנו] מלחמת 8 שנים [מול עיראק 1980-1988] כעת אנו נלחמים [כבר] חמש שנים בסוריה.

 

"אנו תקועים בביצה זו. אנו תקועים עם דאעש שנוצר בגלל חוסר הניהול של קאסם סולימאני"

זו הייתה טעות ולא היינו צריכים לבצעה. אמרתי כבר כמה פעמים ששני הצדדים [במלחמה] הם דאעש שיעי ודאעש וסוני. כעת למרבה הצער, כמו שאומר הפתגם 'משוגע אחד מפיל אבן לתוך הבור ו-100 חכמים לא מצליחים להוציאה.' הפילו את האבן הזו לתוך הבור וכעת אנו בבור ואי אפשר לעשות כלום. איך אפשר להוציא את האבן הזו? זה המצב בו אנו נמצאים. המלחמה הזו מתנהלת ואנו תקועים בביצה זו. אנו תקועים עם דאעש שנוצר בגלל חוסר הניהול של קאסם סולימאני. אלמלא היה עושה זאת, לא היה דאעש.

 

בכסף של המדינות הערביות, הקיצוניים הערביים [דאעש] התקבצו במקום שרחב יותר מהשטח הנותר של סוריה ועיראק, כעת השטח נמצא תחת שלטון הכיבוש שלהם והם מוכרים [ממנו] נפט. הם מאיימים על ביטחון העולם ומבצעים פשעים. כעת נוצר אויב משותף בגלל טעות של סולימאני ושל כוחות קודס.

 

"אפילו אם אמריקה תרצה בסיס צבאי [באיראן] כדי לדכא את פושעי [דאעש]... - עלינו להסכים"

מה עלינו לעשות כעת? חוץ מרוסיה [שלה אפשרנו נגישות לבסיס אווירי], אפילו אם אמריקה תרצה בסיס צבאי כדי לדכא פושעים כאלה המאיימים על האנושות כולה - עלינו להסכים וזה לא חשוב בכלל [שזוהי אמריקה]. האם במלחמה נגד הטאליבאן וסדאם [חוסיין בעיראק] לא מסרנו מרחבים [אוויריים] לאמריקה? שם היה אויב משותף והיו אינטרסים משותפים והשכל הורה לשים את הוויכוחים בצד. היום דאעש מאיים על ביטחון האזור ועלינו לסייע.

 

אם נצליח לשתף פעולה עם תורכיה, דבר שעשינו במהלך ההפיכה [הכושלת נגד ארדואן], אם נצליח להביא את תורכיה לצדנו כדי שלא תהיה תמיכה [תורכית] בדאעש, ועניינים בגבול סוריה-תורכיה לא יגרמו לכך שתורכיה תטה לצד מתנגדי סוריה, ובמקום שנתמוך בבשאר אסד, שהוא משטר דיקטטורי, נגן על העם הסורי מפני דאעש – אזי תורכיה, רוסיה, אמריקה ואיראן יתאחדו ויגיעו להחלטה שיש להקים דמוקרטיה בסוריה ואסד צריך ללכת. הן יתאחדו נגד דאעש ויפסיקו את ה'פתנה' הזו שם ויגדעו את דאעש מהשורש. כי בכל מקום אליו דאעש מגיע, הוא זורע הרס ופוגע בכבודה של דת האסלאם, שכן כעת רואים את הבדיחות ואת הקריקטורות שנוצרו בעניין – למשל המוסלמי האחרון שיישאר, יילחם בחרב עם עצמו.

 

זו התוצאה שיצר דאעש משני צדי החזיתות בסוריה. אין הבדל בין דאעש הסוני לדאעש השיעי. החשיבה ה'תכפירית' שרוצה להרוג את כולם [או] להפוך את כולם לאנשי [מחנה] התכפיר, היא חשיבה שגויה. אנו רוצים להושיט יד ידידות לאחים הסונים. כלל המוסלמים שווים וצריכים לחיות זה לצד זה.

 

אני חושב שעלינו למסור מרחב, בסיס צבאי [לרוסיה], אך כעת עלינו לראות מדוע רוסיה החליטה לגלות סודות צבאיים [רוסיה חשפה שמטוסיה המריאו מבסיס באיראן להפציץ בסוריה]? מדוע בכל האירועים האלה [מזכ"ל חזבאללה] חסן נאסרללה אומר לפתע ש'איראן מספקת את כל התקציב שלנו', מהי מטרתו? האם הוא רוצה ליצור משבר לאיראן? אחרי כל כך הרבה שנים שאנו יודעים וכל העולם יודע שחסן נאסרללה מקבל קצבה מאיראן, כל כך הרבה שנים הוא לא אמר כלום, פתאום כעת הוא עולה ואומר שכל התקציב והכסף שלו מגיע מאיראן. אולי מאחורי הקלעים יש להם עניין ליצור מתיחות.

 

כעת על האדונים [במשטר האיראני] ללכת ולהילחם בדאעש ואנו נקווה שדאעש יחוסל על ידי כל המעורבים וגם יתר המדינות יצטרפו. נוכל לקשור קשרים טובים עם המדינות הערביות הנמצאות בשולי המפרץ הפרסי, כדי שהן לא יתמכו פיננסית בדאעש. כעת, בשל העוינות אלינו, הן מציידות את הפושעים האלה. עלינו למנוע את התמיכה הזו ולהביא את אמריקה ואת רוסיה לצדנו, ובכך נוכל לסגור את המערכה.

 

"העם הסורי יאשים אותנו וישנא את כוחות קודס ואת קאסם סולימאני. הם יהיו שנואים בלבנון ובסוריה"

העם הסורי אכן מסכן. אני חושב שבעתיד, בגלל שהמדינה שלהם נהרסה, העם הסורי יאשים אותנו וישנא את כוחות קודס ואת [מפקדם] קאסם סולימאני. הם יהיו שנואים בלבנון ובסוריה. זה יקרה בעתיד הקרוב, מוקדם מאוד, אולי בעוד כמה חודשים, למשל ב-2017. אתם תראו את סלידת העם הסורי מהם. על חכמי המשטר [באיראן] לסגור את המערכה הזו ולהוציא את האבן הזו מהבור...

 

אחרי עליית [הנשיא] רוחאני [ב-2013], היו שיחות וסולימאני הסכים שבשאר אסד ילך באמצעות בחירות ב-2014, כלומר נמתין עד 2014 שבשאר אסד ילך ואז ניתן יהיה לנהל את העברת השלטון בסוריה [לנשיא אחר]. לו היינו עושים את העברת השלטון אחרי שלוש שנים של הרס בסוריה, כלומר מ-2011 עד 2014, אך בבחירות, [שהתקיימו ביוני 2014האדונים [באיראן] שינו את דעתם ואסד שוב נבחר לנשיא ב[מספר] קולות אסטרונומי...

 

הייתה תקווה שב-2014 הדבר הזה [העברת השלטון מאסד] יתרחש. איראן, רוסיה וסוריה הסכימו לסגור את העניין, אך למרבה הצער, אנו עדיין נוחלים כישלונות בכך. עדיין יש הזדמנות, כי גם רוסיה מוכנה שבשאר ילך. אמריקה ותורכיה רוצות בזה, נשארה רק איראן שצריכה לשנות את המשוואה האזורית שלה ולהמשיך [לקדם] את האינטרסים שלה במשטר דמוקרטי [בסוריה]. למרבה הצער, איראן עודה חושבת על הרפתקנות ועדיין לא הגיעה למסקנה שהיא יכולה להשיג את האינטרסים שלה בשלום ובשקט, וזו הדרך [הנכונה].

 

דאעש יאיים על גבולותינו ולמעשה השיעה היא המטרה של דאעש ושל ההגות התכפירית. החלום של דאעש הוא לפלוש לאתרי השיעה הקדושים. נכון שההגות התכפירית שמה לה למטרה גם את ארבע העדות  של הסונים, אך השיעה עומדת בראש [הרשימה] ויש [להגות התכפירית] יותר מחלוקות עם השיעה. האש הזו תחדור בוודאות גם אלינו אלא אם נהיה חכמים, ונפצה על השאפתנות ועל הטעויות של קאסם סולימאני באמצעות מדינאים בשלים, וגם לא רק נקרא סיסמאות כי זה לא פותר דבר."

 

"אתה יכול לחזור ולומר שיש [לסולימאני] שטיח מעופף והוא עף מכאן לשם. זה טוב להארי פוטר ולא לחברה העכשווית"

שאלה: "האם גנרל סולימאני הוא 'הבאטמן' שמדברים עליו, כלומר, כעת נמצא עם פוטין ופתאום מגיע לתימן?

ח'זעלי: גורמי כיהאן יצרו רוח רפאים [מתייחס לסולימאני] וזו יצירת דמות ילדותית ע"י גורמי פנים [איראניים]. לעתים, ה-BBC ואמריקה מוצאים אישים פוליטיים והופכים אותם בדרגת אומנות לנשיא מדינה. הם [הגורמים הפנים-איראניים] רוצים כעת לחקות[ם] וזה חיקוי ילדותי שהרי יצרתם רוח רפאים. אין צורך ברוח רפאים [סולימאני]. צריך שתהיה למי שמיצרים [את דמותו כמנהיג] היכולת לעמוד מול מצלמה ולדבר שתי מילים. לסולימאני אין [יכולת כזו]. אתה יכול לחזור ולומר שיש לו שטיח מעופף והוא עף מכאן לשם. זה טוב עבור הארי פוטר ולא לחברה העכשווית. החברה העכשווית מסתכלת ואומרת: 'אתה הרסת את סוריה', 'לבשאר אסד אין אהדה ואין מעמד'.

 

עבור החברה העכשווית, נלסון מנדלה נחשב גיבור שמוותר על כס הנשיאות ומורישו לצעיר מסוים. עבור החברה העכשווית, אובמה היה מוצלח מאוד. בחברה העכשווית, לנשיא כגון [ביל] קלינטון יש אהדה. לו ולאובמה יש הישגים טובים. אובמה גרף אהדה על ידי ה- JCPOA. זה מה שמחפשת החברה העכשווית.


"מה הביא לנו קאסם סולימאני? מלחמה. כספינו בוזבזו בסוריה"

מה הביא לנו קאסם סולימאני? מלחמה. כספינו בוזבזו בסוריה. לא ברור מה קרה ל-800 מיליארד דולר מכספי הנפט בתקופת אחמדי נז'אד. זה הגיע לחזבאללה בלבנון, לחמאס, לסוריה, זה בוזבז על בשאר אסד. השהידים האלה שמגיעים [לסוריה] כמגני המקומות הקדושים – הם מגנים על מקומות הקדושים או על בשאר אסד? בסופו של דבר הציבור ישאל: איזה מקום קדוש יש בחלב? באיזה מקום אנשים אלה הופכים לשהידים? למה בכלל זה קרה?

 

קראתי מאמר של [מועמד ל] נשיא, שהיה אמור להימנות על ממשלת המעבר [בסוריה], הוא האשים נחרצות את איראן ואמר שיש לשפוט אותה ולהענישה. הוא רואה באיראן אשמה בכל אסון שקרה לסוריה. העם כבר מתחיל להבין את הדברים האלה.

 

"גרמתם שישראל תחשב מסכנה וזה השאירה [בחיים]. אם תפסיקו כעת את משחקיכם ישראל תעמוד לגורלה [ותקרוס]"

אמרתי פעם שמתוך הרפתקנות לקחתם בשבי שני ישראלים [אהוד גולדווסר ואלדד רגב ביולי 2006]  וישראל תקפה בחוזקה את תשתיות לבנון במשך 33 יום [מלחמת לבנון השנייה 2006]. הם גם שיגרו כמה טילים. אחר כך ישראל אמרה שחזבאללה, שהוא למעשה חטיבה של איראן, הביס אותנו במלחמת 33 הימים. לאחר מכן צעקתם ואמרתם ש'סיד חסן נאסרללה הוא גיבור ושיצרנו מולדת [לשיעים בלבנון]'. אך כבר אין אהדה למולדת הזו, זה היה זמני וגם ננסי עג'רם [זמרת לבנונית] התלהבה ושרה על כך שיר. [אולם] מה נותר כעת מהמולדת הזו? ... ואז ראינו שבמלחמת 22 הימים בעזה [מבצע עופרת יצוקה 2009], שום מדינה לא גיבתה את עזה, רק איראן והחמאס. זה כבר הפך להיות מלחמת איראן בישראל.

 

זה בדיוק מה שהם [ישראל ואמריקה] רצו, הם רצו לומר שאיראן כל כך חזקה, 'הוי הערבים, תפחדו ותרכשו נשק [מאיתנו], תפחדו מאיראן ולא מישראל'. אפילו סוריה לא שיתפה פעולה במלחמה בין ישראל ופלסטין. מצרים המהפכנית שעזבה את מובארכ לא פתחה את המעברים להעברת תרופות. לדבר הזה היה מסר והם הצליחו.

 

אני הייתי בתא [כלא] ופורסם [באיראן] ששר ההגנה הישראלי נכנס למקלט. הסוהר בא ואמר: 'ראית מה עשינו?' אמרתי לו: 'כנראה שגם אתה הלכת שולל אחרי החדשות שלהם'. שוגרו כמה טילים עם פוטנציאל נמוך ולטווח קצר [מעזה לישראל], אכן, הם הרסו כמה קירות, אך מה הושג בסוף? היא [ישראל] מוכרת נשק והרחיקה את הערבים מפלסטין. המלחמה הפכה להיות בין איראן וישראל. זה נתן חיות לישראל שהרי אורך חייה כבר פג.

 

אחד המהלכים בתכנית החלפה של המערב היה שישראל תלך כמו דרום אפריקה, המריבה הזו תסתיים וישראל תתרוקן מנשק כי ארץ זו נחשבת קדושה למוסלמים, לנוצרים וליהודים. לפני שארץ זו תהיה שייכת למוסלמים ותהיה מקום תפילתם הראשון, היא מקום התפילה הראשון והאחרון של היהודים. ירושלים היא אזור קדוש לנוצרים. ארץ זו נחשבת קדושה לכל הדתות המונותיאיסטיות, שייכת לכולם. במעשיכם גרמתם שישראל תחשב למסכנה וזה השאיר אותה [בחיים]. אם תפסיקו כעת את משחקיכם, ישראל תעמוד לגורלה [ותחדל להתקיים].

 

העולם המערבי רואה את האינטרסים שלו במשטרים טכנוקרטים ודמוקרטים שמחליפים את המשטרים המדכאים. בעולם שופע המידע של היום שבו לכל ילד יש סוכנות ידיעות, יש מחיר להמצאות בקשר עם משטרים מדכאים, לכן הם רצים לכרות ברית עם מדינות דמוקרטיות. [גם] המערב [משלם] מחיר בשל הקשר [שלו] עם מלכים ומשטרים טוטליטריים, שהרי בניגוד לעבר יש שפע של מידע והוא מתפרסם מהר. לכן הם מחליפים [משטרים מדכאים במשטרים דמוקרטיים] ו'האביב הערבי' היה [חלק] אחד ממדיניות ההחלפה הזו וזה הולך ונמשך. עלינו להפיק לקח, להצטרף אליהם ולשפר את יחסינו עם משטרים שנבחרו על ידי העם."

 

"אין רצון עולמי להשמדת דאעש... אירופה ואמריקה מייצרות את האווירה הזו [דאעש] ... כדי שתוצג תמונה מכוערת של האסלאם"

שאלה: "האם איראן כל כך חזקה עד שהייתה יכולה להחליט ב-2014, כלומר ש[הנשיא] רוחאני ו[מפקד כוח קודס] סולימאני היו יכולים להחליט שבשיטה זו, בשאר אסד יזוז הצידה והמשחק ייגמר? והאם בעידן שלנו בו ניתן לנהל הכל במכשיר נייד או מכשיר דומה, האם יש צורך שסולימאני יגיע לתימן מסוריה?

ח'זעלי: יש כאן שני נושאים, האחד: כמה עוצמה יש לאיראן בהשוואה לעולם? השני: כמה עוצמה יש לאיראן באזור הנמצא בשליטתה, כלומר סוריה? למשל, דאעש מפגין כוח באזורים שכבש, הוא הורג אנשים, עורף ראשים, שורף אנשים בכלוב, מטביע אנשים בכלוב, מייצא נפט וכו', אלה הן יכולות דאעש באזור שלו.

 

סוריה היא בתחום ההשפעה הצבאית שלנו, ופעם, אחד מאנשי משה"מ אמר בגאווה שלבשאר אסד נותרו רק עשרת אלפים איש ואנו, כלומר כוחות קודס, החזקנו אותו [כנשיא]. למעשה, הקריירה של בשאר אסד הייתה גמורה לפני כמה שנים והם [כוח קודס] שמרו עליו...

 

אין רצון עולמי להשמיד את דאעש ולכן יש לו עוצמה וגם לנו. יש האומרים: 'שיהיו הרוגים מכל צד. זה הרווח של האסלאם', כעת הן [מדינות העולם] אומרות [זאת עלינו]: 'שיהיו לכל צד הרוגים, זה הרווח שלנו', כי שני הצדדים הם הקיצוניים של עולם האסלאם, וזה רצוי מבחינתן. זה מייצר תמונה מאוד מכוערת ואלימה של האסלאם וזה מה שהם רוצים. לכן, אתם רואים שנוצרה אווירה שבה דאעש השיעי ודאעש הסוני מפגינים כוח, כי העולם רוצה שהצגה הזו תוצג. זה העולם, המערב והמזרח, שעושים פשעים; זה אירופה ואמריקה שעושות פשעים ומייצרות את האווירה הזו כדי ששני הצדדים יפגינו כוח [אחד כלפי השני], במטרה להציג לעולם תמונה מכוערת של האסלאם. לכן אם אתם רואים שיש לנו הזדמנות לקבוע מי יהיה הנשיא, כשם שעשינו הסכם עם רוסיה שב-2014 בשאר אסד ילך, כך אנו יכולים [גם] להפר את ההסכם הזה ולשמור אותו [את אסד], [כל] זה בגלל שעולם המערב רוצה בכך.

 

אנו יודעים שבעיראק יש רוב שיעי, בסוריה יש את הערבים, ודאעש הוא מכלול של קיצוניים של אל-קאעדה, הטאליבאן וכו'. [המערב] קיבץ את כולם באזור אחד ואמר להם: 'עשו מה שאתם רוצים כדי להציג לעולם תמונה שכזו.' דאעש משדר לעולם את האכזריות בצורתה הגרועה ביותר, הוא מסריט את האכזריות המוזרה וחסרת תקדים הזו. למה הוא מסריט ומייצר פחד? כי המערב רוצה [בכך]. זה מכין את הקרקע למלחמה הרצינית של העולם נגד האסלאם והמוסלמים. הם [המערביים] מעבירים מסר שכולם [שיעים וסונים הם] אותו דבר ואם תהיה להם עוצמה, כולם [הן סונים והן שיעים] ינהגו כך."

 

לכן, אל  לנו לחשוב שיש לנו עוצמה בהשוואה לעולם כי זה לא כך, אלא שנתנו לנו את ההזדמנות הזו. מבחינה אזורית, אכן כן, מדינה כה גדולה אשר לא ברור מה עלה בגורל של 800 מיליארד [דולר] מרווחיה, ברור שהכסף הזה הושקע בעניינים צבאיים,

 

אז הם מאמינים שאיראן היא המעצמה הצבאית העליונה באזור. אבל פעם, למוחסן רזאא'י [מפקד משה"מ לשעבר וכיום מזכיר המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר] נפלטה מהפה [האמירה] ש'מבחינת טילים, איננו נחשבים אפילו אלפית של אמריקה..."[1]