המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי: על סעודיה להימנע מלסייע לממשלת סעד אל-חרירי
15/11/2016


כותב סעודי: על סעודיה להימנע מלסייע לממשלת סעד אל-חרירי בלבנון

 

בעקבות בחירתו של מישל עון, בעל הברית של חזבאללה, לנשיא לבנון ומינויו של סעד אל-חרירי להרכבת הממשלה הלבנונית החדשה, פרסם העיתונאי הסעודי, ח'לף אל-חרבי, מאמר בטורו ביומון הסעודי הממסדי, עוכאט', בו קרא לסעודיה שלא לתמוך בממשלת אל-חרירי ולא לסייע לה מדינית וכלכלית, מכיוון שתמיכה כזו של סעודיה בממשלת לבנון, תאפשר לחזבאללה להמשיך במעורבותו הצבאית בסוריה לצד אסד במלחמת ההשמדה נגד העם הסורי ותותיר את לבנון שבויה בידי חזבאללה ופטרוניתו איראן. לדבריו, על סעודיה לדרוש את יציאת חזבאללה מסוריה כתנאי לכל קשר שלה עם המדינה הלבנונית. אל-חרבי הזהיר כי לוחמי חזבאללה, ההורגים את הילדים הסורים, לא יהססו לעשות זאת לילדים הסעודים ותהה האם יש להגיש סיוע למי שעלול לעשות זאת.


ח'לף אל-חרבי


 

להלן תרגום המאמר[1]:

"לבנון היא בשר מבשרנו. אין עוררין על אהבתנו אליה ולאנשיה. משאלת ליבנו היא שההסדרים האחרונים, [שהושגו שם] וכתוצאה מהם נבחר נשיא לאחר תקופה ארוכה יחסית של ואקום פוליטי [במוסד הנשיאות], יובילו לכך שלבנון תחזור להיות מבצר של חירות, תרבות ויופי. אולם, עלינו לקחת בחשבון כל הזמן שלבנון היום איננה יכולה להשתחרר מהמשוואה האיראנית שחזבאללה כפה עליה בכוח הנשק. לכן, תהא אשר תהא אהבתנו לאחינו הלבנונים, עלינו לזכור כל הזמן שצבא שלם של לוחמים [של חזבאללה] חצה את גבולות המדינה הקטנה הזו כדי להרוג את אחינו בסוריה. פירוש הדבר הוא שכל תמיכה מדינית או כספית במצב הקיים כיום בלבנון משמעותו בראש ובראשונה המשך ההגמוניה האיראנית על ההחלטה המדינית של בירות, וכן הסכמה להריגתם של סורים נוספים חפים מפשע בכל רחבי סוריה.

 

רבים יגידו שנטישת לבנון [על ידי סעודיה] במצב המסוכן הזה עלולה לדחוק אותה לעבר הציר האיראני. אין דבר, שינהרו [לעבר איראן] לפי רצונם, שכן, מצב זה עדיף מאשר שנהיה מעורבים במשחק המגוחך שמתבטא בתמיכה של סעודיה ומדינות המפרץ בממשלת סעד אל-חרירי , דבר שמאפשר לחזבאללה להתפנות לשרוף את סוריה מבלי לדאוג למצב הפנימי בלבנון. עלינו לדעת שכל תמיכה מדינית או כספית [של סעודיה] בממשלה הלבנונית כמוה כבניית ארמון מחול. שהרי, חזבאללה מסוגל בכל רגע בו יחפוץ לגרש את סעד אל-חרירי וכן את הגנרל [הנשיא, מישל] עון מבירות, והוא כבר עשה זאת בעבר. או אז, כשכבר יהיה מאוחר מדי, נגלה שנפלנו בפעם האלף באותו הפח מבלי שהפקנו לקח מטעויות העבר.

 

בשום אופן איננו חייבים לתקן מצב פוליטי מעוות שאנחנו לא אשמים בו, ובפרט כשאנו נתונים בנסיבות כלכליות קשות שלא מאפשרות לנו לפזר כספים על ממשלה שחסן נאסרללה, יכול להדיחה בנאום טלוויזיוני שלא יארך יותר מחמש דקות.


יציאת חזבאללה מסוריה צריכה להיות התנאי הראשון שלנו לקשרים הפוליטיים והכלכליים עם לבנון. זאת, כדי שלא נהיה שותפים, שלא במתכוון, במלחמת ההשמדה עימה מתמודד העם הסורי האח וכדי שלא נתרום, מתוך כוונות טובות או מתוך תמימות, לקיבוע המצב הקיים כעת במסגרתו רצון המדינה הלבנונית הפך להיות שבוי בידי מיליציה הכפופה לאיראן.

 

אהבו את לבנון, אך זכרו בכל רגע שזוהי המדינה שממנה יצאו לוחמי חזבאללה לסוריה תחת עיני ממשלה ובגיבוי עקיף של צבאה. דעו שהלוחמים האלה שאיראן משלמת את משכורותיהם, לאיבדילו ממש בין רצח ילדי הסורים לרצח ילדיכם ברגע שתהיה להם האפשרות לכך. והרי הם כבר עשו זאת בעבר באמצעות פעולות טרור וריגול בכווית, בבחריין, ב[איחוד] האמירויות ובמזרח [סעודיה], זאת בנוסף לתמיכה [שלהם] בחות'ים בתימן. אם כך, האם תגישו סיוע מדיני וכספי למי שרוצח את ילדיכם?"[1] עוכאט' (סעודיה), 8.11.2016