המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכירים במשטר הסורי: ההפצצה האחרונה של ארה"ב על צבא סוריה היתה מכוונת
19/9/2016


בכירים במשטר הסורי: ההפצצה האחרונה של ארה"ב על צבא סוריה היתה מכוונת

 

ח'אלד אל-אשהב, בעל טור ביומון הסורי אל-ת'ורה, פרסם מאמר בו דחה את טענתה של ארה"ב כי הפצצתה את צבא סוריה בדיר אל-זור ב-17.9.2016, נבעה מטעות מאחר ובידיה אמצעים טכנולוגיים שבכוחם למנוע טעות כזו. הוא ציין כי טענה זו היא לצרכי חוץ בלבד ולמעשה, במקום לפרוק סיוע ונשק לדאעש, האמריקאים פרקו פצצות ישירות על צבא סוריה. לדבריו, זו עדות נוספת לשיתוף הפעולה של ארה"ב עם הטרוריסטים נגד המשטר הסורי ולסיוע שארה"ב מעניקה להם מזה חמש שנים.

 

יצוין כי טענה זו נשמעה גם מבכירים במשטר הסורי. בות'ינה שעבאן, יועצתו המדינית והתקשורתית של הנשיא בשאר אל-אסד אמרה לסוכנות הידיעות הצרפתית: "ההפצצה היתה מכוונת. הכל היה מתוכנן מראש. דאעש ידע על כך מראש וכשהוא התקדם ההפצצות פסקו."[1] נציג סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, אמר כי מטרת התקיפה היתה למוטט את הסכם הפסקת האש האמריקאי-רוסי שהושג ב-10.9.16.[2]    

 

ח'אלד אל-אשהב[3]


 

להלן תרגום קטעים ממאמרו של אל-אשהב:[4]

 "מדוע אתם מוקיעים את התקיפה האמריקנית ומתפלאים עליה? הרי ארה"ב, מפציצה את הצבא הערבי הסורי כבר יותר מחמש שנים באמצעות גורמים אחרים [מתנגדי המשטר]. הפעם הזאת התחלפה רק היד שלחצה על ההדק והיתה אמריקאית טהורה. הפעם, כמו יותר ממאה פעמים בעבר, מטוסיה 'טעו'. במקום לפרוק את מטעני הנשק והמזון עבור דאעש הם השליכו את הפצצות על הצבא הסורי. זה אותו הדבר. 

 

אם כן, זו רק טעות כפי שטען הצבא האמריקני אתמול. טעות לא מכוונת. האם תוקפנות הטרור העולמית נגד סוריה הייתה מכוונת במשך חמש השנים שחלפו אלמלא דחפה אותה ארה"ב בכוונה תחילה לעבר סוריה מצפון ומדרום?

מהיכן דאעש ו[ג'בהת] אל-נוצרה וממשיכי דרכם קיבלו את כל הנשק הזה אלמלא 'טעתה' ארה"ב לעתים כשהעבירה אותם דרך הגבול ולעתים כשהשליכה אותם מן השמים? באמת מדהים שטכנולוגיית הקואורדינטות של ארה"ב לא זיהתה את טורי [הרכב] של דאעש אלא רק את יחידות הצבא הערבי הסורי.

 

זה מגוחך כמובן, בדיוק כמו ש[הטענה] כי ארה"ב אינה יכולה להבחין בין הטרוריסטים לבין 'המתונים' בתואנה שהם מתערבבים אלה באלה, היא מגוחכת. האם הצבא הסורי התערבב עם דאעש שאפילו לאמריקנים לא ברור מה קורה, או שהישגי הצבא הזה חשפו את ההתערבות האמריקנית הדאעשית?

אם כן זו הטעות האמריקנית הנכונה. טעות כלפי חוץ שנכונה מבפנים. את השקר האמריקנים אומרים, ואילו הדבר הנכון שהם רוצים בו נמצא בלבם ובמוחם."[5]    [1] ו www.afp.com, 19.9.2016

[2]  אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 18.9.2016

[3] ו http://www.alazmenah.com, 21.11.2012

[4]  אל-ת'ורה (סוריה), 18.9.2016

[5] וhttp://thawra.sy/ , 18.9.2016