המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
על "צבא שחרור השיעים" של איראן למלחמה בפיקודו של קאסם סולימאני ובכפיפות לח'אמנאי
16/9/2016

 

גנרל איראני על "צבא שחרור השיעים" שהקימה איראן למלחמה בפיקודו של קאסם סולימאני ובכפיפות למנהיג העליון ח'אמנאי

 

גנרל משה"מ, בדימוס, מוחמד עלי פלכי, שהיה מח"ט במלחמת איראן-עיראק, והתנדב, לדבריו, ללחימה בסוריה, התייחס בראיון ב-18.8.2016 לאתר משרק, המקורב למשמרות המהפכה של איראן, ל"צבא השחרור השיעי" שפרסה איראן בשלוש חזיתות הלחימה שהיא מנהלת במזה"ת: בסוריה, בעיראק ובתימן וציין כי  איראן הקימה לשם כך דיוויזיות צבאיות על בסיס שיוך אתני: אפגנית – הפאטמיון, פקיסטנית – זינביון, עיראקית – חידריון, ודיוויזיית חזבאללה הלבנונית הפועלת בלבנון ובסוריה. דיוויזיות אלה, הסביר פלכי, מהוות את צבא השחרור השיעי ופועלות לפי הדגם שאימצה איראן במלחמת איראן-עיראק.[1]


 פלכי מתייחס לצבא זה בשתי הגדרות: האחת, "צבא שחרור השיעים" המתמקד במשימתו של צבא זה והשניה ב"צבא השחרור השיעי" המדגיש את זהותו הדתית של צבא זה.


בדבריו הוא הדגיש כי הכוחות הלוחמים בזירות השונות מאורגנים על בסיס יחידות אתניות אך הפיקוד הוא איראני בראשות קציני משה"מ ומפקד כוח קודס, יחידת העלית של משה"מ, הפועלת מחוץ לגבולות איראן, קאסם סולימאני, הכפוף ישירות למנהיג העליון ח'אמנאי.  

 

פלכי, איש משה"מ המעיד על עצמו שהוא נמצא בקשר ישיר עם צמרת מפקדי הצבא ומשה"מ, דיווח בגאווה על כך שפיקד על חיילים רבים מצבא איראן, שהתנדבו מחודש פברואר 2016, להילחם בזירה הסורית. לדבריו, הוחלט שהם ישולבו בדיוויזיה האפגנית שמפעילה שם איראן ויפקדו עליה. נראה כי פלכי מתייחס, בכך, לדיווחים מפברואר האחרון, לפיהם איראן החליפה את קציני משה"מ הנמצאים בסוריה בלוחמים מהצבא האיראני, וכן ליחסי משה"מ-הצבא האיראני שידעו עליות ומורדות.

 

פלכי הדגיש אמנם, כדוברים איראניים אחרים, שאיראן אינה שולחת כוחות איראניים ללחימה בפועל בחזיתות הלחימה השונות שהיא מנהלת במזה"ת, אלא שוקדת על יצירת מסגרות לחימה מקומיות שלהן היא מספקת "הדרכה ארגון, וניהול" של מפקדי משה"מ, ובעת הצורך מתגברת את הכוח המקומי בדיוויזיות האתניות של צבא השחרור השיעי. הוא אמר כי איראן עושה ותעשה זאת בכל מקום "בו יורגש צורך בצבא זה, העם באותו אזור יאורגן ויסופקו [לו] הכוחות הדרושים." העילה להקמת "צבא השחרור השיעי", לדבריו, היא קיומה של מדינת ישראל שהמנהיג ח'אמנאי התחייב שלא תתקיים בעוד כעשרים שנה, אם כי הלחימה בפועל של כוחות צבא השחרור השיעי מתבצעת נגד הסונים במזה"ת.


מוחמד עלי פלכי[2]


 

להלן עיקרי דבריו:

 

"בסוריה נוצר הגרעין הראשון של צבא שחרור השיעים והמוסלמים"

"... יש לנו חולשות מסוימות בסוריה שכעת איני רוצה לדבר עליהן, אך חלקן נובע מחולשה שיש לנו באיראן. מכאן [איראן] אנו מגיעים לדרום לבנון ותומכים שם בשיעים, מגיעים לבחריין ותימן, מוציאים הוצאות רבות ותומכים שם בשיעים...

 

בלבנון, מצאנו את סיד חסן נאסרללה [מזכ"ל חזבאללה], אך כאן [באיראן], לא מצאנו מנהיג שמוכן להיות נוכח בזירת הלחימה [כמוהו] בקרב כל בכירי הדת [האפגנים] הפעילים והמהפכנים וכן לא ארגנו כמות כה גדולה של כוחות. לא הצלחנו לתמוך בצורה טובה ב-3 מיליון האפגנים השיעים [הפליטים שחיים באיראן] וזה גרוע מאוד שבמשך 30 שנה, התעלמנו מהשיעים האפגנים שעם כל נדכאותם, באפגניסטן התנגדו ליהירות [שלטון המעצמות] של המזרח [ברמיזה לרוסיה] והמערב [ארה"ב]. הסתכלנו עליהם רק כפועלים הממתינים [לעבודה] בצומת או כעל פושעים. הדור הזה [של האפגנים מאיראן] הגיע והפגין בסוריה גבורה, אלטרואיזם, אומץ ונועזות. הם זרחו לטובה תחת פיקודם של הכוחות האיראניים...

 

תחת פיקודו של [מפקד כוח קודס] חאג' קאסם [סולימאני], מנעו האפגנים את נפילת [אזורי] זינביה, דמשק ושדה התעופה [לידי המורדים בסוריה] ... אל לנו לחשוב שאנו [האיראנים] לוחמים בסוריה, [אלא] אלה הם האפגנים המייצרים שם גבורה תחת פיקודינו.

 

קרו שני מקרים שאני רוצה להתייחס אליהם. השם פאטמיון מתייחס לסיוע מפורש מאת האל. השם פאטמיון גרם להתרחשות של שני אירועים גדולים [עבור איראן] בעולם האסלאם. האחד, בתקופת מלחמת [איראן - עיראק], קיבלנו משימה ליצור אחדות במסגרות שונות בין העדות [האתניות באיראן] מול מפלגת הבעת' [של עיראק]: הלורים, הכורדים, הבלוצ'ים, הפרסים והערבים. הפכנו את כל העדות [האתניות של איראן] לדיוויזיות צבאיות ואף פעם לא העזנו לומר במלחמה זו שכמה מהאחים הם סונים וכמה מהם אפגנים [שיעים].

 

דגל הפאטמיון הורם ובכך נוצר בסוריה הגרעין הראשון של צבא שחרור השיעים והמוסלמים בעולם. היום יש לנו את הזכות הזו כיוון שאז יצרנו את האחדות בין העדות [האתניות] וכעת יצרנו את האחדות הבינ"ל. דיוויזיית זינביון [הפקיסטנית] מורכבת מפקיסטנים הפועלים תחת פיקוד אנשי משה"מ [האיראניים]. לדיוויזיית פאטמיון [האפגנית] יש כמה חטיבות המורכבות מאפגנים ואפילו ניתן לראות סונים בדיוויזיה זו. [קציני] משה"מ מנחים את הדיוויזיה הזו. בדיוויזיות אלה יש לנו את מפקדי משה"מ ומפקדים מתוך [הכוחות האפגנים עצמם] החל ממפקדי כיתה וכלה במפקדי מטה. לדיוויזיות אלה יש תלבושת אחידה ודגל אחד. הן נמצאות תחת ארגון אחד ולוחמות בחזית אחת. יש לנו גם את דיוויזיית חידריון [העיראקית] המורכבת מעיראקים. יש לנו דיוויזיה בשם חזבאללה [הלבנונית] המתחלקת לשניים: חלק אחד הוא חזבאללה בלבנון וחלק נוסף הוא חזבאללה בסוריה המורכב מהעם הנמצא בדמשק, נבל ואלזהרא.

 

צבא השחרור [השיעי] נוצר כי, בעזרת האל, בעוד 23 שנים לא אמור להתקיים [בעולם] דבר בשם ישראל. הדיוויזיות האלה [של צבא השחרור השיעי] נמצאות בגבול עם ישראל. הפאטמיון הניחו את היסוד ללחימה הזו.

 

האירוע השני  שלשמחתנו מתפשט בקרב כולם הוא שהשקפתנו הקודמת [המזלזלת] ביחס לאחים [האפגנים] האלה השתנתה...

 

"בכל מקום בו יורגש צורך בצבא זה, העם באותו אזור יאורגן ויסופקו [לו] הכוחות הדרושים"

הוקם צבא השחרור השיעי שכעת מפקד עליו חאג' קאסם סולימאני [מפקד כוח קודס של משה"מ] והוא מציית למנהיג [ח'אמנאי]. חזית אחת של צבא זה נמצאת בסוריה, חזית נוספת בעיראק וחזית אחרת בתימן. הכוחות בצבא זה לא אמורים להיות רק איראניים, [אלא] שבכל מקום בו יורגש צורך בצבא זה, העם באותו אזור יאורגן ויסופקו [לו] הכוחות הדרושים...

 

אנו [הכוחות האיראנים] לא אמורים להגיע [לסוריה] ככוחות הפועלים [בשטח]. אנו רוצים שגורמים [איראניים] היודעים להדריך, לארגן ולנהל, יגיעו לסוריה וע"י כך, הכוחות של אותו אזור ייכנסו לפעולה...

 

היה מדובר בצבא [הממשלה הסורית] שחלק ממפקדיו עבר לחו"ל וחלק אחר, בסיסיו נכבשו.  יחידות הצבא הסוריות שהתרסקו, התאחדו היום וחידשו כוחות. לכן אין צורך שאנו [באיראן] נשגר לשם צבא [איראני]. אנו יכולים להיות לצד צבא סוריה, לארגן את הכוחות הסורים ולהכינם ללחימה. [בעתיד] נוכל להסיר את כיבוש סוריה מידי האויבים, כמו שעשינו בכורדיסטן [אצלנו] בתוך שנה – שנתיים, אך שליטה על חדירת זרים לסוריה תלויה בסורים עצמם ואיננו יכולים למנעה.

 

שינוי משטר ונשיא צריכים להיות רק כאשר האויב לא יימצא יותר [בסוריה]. רק אז יהיה אפשר להסיר את [איום] חדירת האויב... למשל, אנו הצלחנו, תוך שנתיים, לסלק את נוכחות האויב בכורדיסטן במערב [איראן], אך לקח לנו שנים להשליט שם צדק ... כעת, אזור זה נחשב לאחד הבטוחים באיראן... למרות שלפני 20 שנה היו חותכים באזור זה את ראשי אנשי משה"מ בקרמיקה...

 

צבא איראן הרגיש שעליו למלא תפקיד בסוריה...

צבא איראן הרגיש שעליו למלא תפקיד בזירה זו. לפי הידוע לי, הצבא אמר ל[מפקד כוח קודס] קאסם סולימאני שהוא רוצה למלא את חובתו בעניין [הלחימה בסוריה], קאסם סולימאני דיווח זאת למנהיג [ח'אמנאי]  והמנהיג בירך על כך ... חלק מהמתנדבים מיחידות הצבא השונות שלרוב היו מקצועיים בתחום המוטס, נשלחו לסוריה באמצע פברואר 2016.

 

כוחות [צבא איראן] האלה היו כישרוניים מספיק לפעול [במסגרת] עצמאית, אך מצאנו לנכון שהם יפעלו בתוך יחידות [דיוויזיית] הפאטמיון [האפגנית]. האל זיכני בכך שפיקדתי עליהם מטעם [דיוויזיית] הפאטמיון. העברתי לידם את השטח ואת האמצעים ולאחר תקופה קצרה, היחידה [האפגנית] נמסרה לידם. לא דרגתם ואף לא סוג נשקם באיראן היו זהים לאלה של הפאטמיון [בסוריה]. אך בעקבות נוכחותם בסוריה ולאחר תקופה קצרה שהיו לצד האחים הפאטמים [האפגנים], הם הפכו להיות ארגון אחד, לבשו אותו בגד ולחמו באותה שוחה. הם הגיעו לידידות הראויה לציון.

 

אמרתי גם ל[מפקד זרוע היבשה בצבא איראן] אמיר פורדסתאן, שאני גאה להילחם ביחד עם האחים [האיראנים] מהצבא [האיראני] באחת מחזיתות הלחימה העולמיות מחוץ לאיראן, כמו בתקופת ההגנה הקדושה [מלחמת איראן - עיראק]. [בינינו ובינם] לא היה שום הבדל והם היו כמו החבר'ה הבסיג'יים [של משה"מ].

 

שוחחתי עם המפקד שהיה אמון על שליחתם [של חיילי צבא איראן לסוריה] והוא אמר: 'אחת מדאגותיי היא לעצור את גל המתנדבים הרוצים להישלח [לסוריה]. על פי צרכי המטכ"ל [האיראני] שולחים [לסוריה] רק את הסד"כ הדרוש, אך אם הייתי מתיר להם, היו לנו כמה דיוויזיות של מתנדבים [איראניים בסוריה].'

 

נוכחות כוחות אלה הועילה מאוד [ללחימה בזירה הסורית]. הם ספגו גם שהידים וגם פצועים, אך זה לא פגע במורל שלהם ולא הוריד מנחישותם, הם היו מנוסים, אמיצים ובעלי תשוקה [להלחם] ...

 

ל[מתנדבים] שמגיעים מאיראן לסוריה, מוענקת מלגה חודשית בסך 100 דולר...

 

איננו רוצים לייצר פצצת אטום... אלא להוכיח שאנו יכולים להגיע גבוה יותר מצרפת, אנגליה ... בכל התחומים

עד שכוחנו לא יתעצם, עולם היהירות [ארה"ב] לא יניח לנו בשום פנים ואופן. יש התוהים מדוע צריך שתהיה מתיחות ביננו לבין עולם המערב. עלי לומר שאם נישא את המתיחות הזו לזמן מה, נגיע לממדיהם [של האויבים] ואז הם כבר לא יעזו להילחם בנו. איננו רוצים ליצור פצצת אטום. אנו רק רוצים להוכיח שהעם שלנו והמדינה שלנו יכולים להגיע גבוה יותר מצרפת, אנגליה, אוסטריה ודנמרק בכל התחומים - האנושי, המדעי, הכלכלי, הטכני, וכן בתחום זכויות האדם ואפילו במישור הצבאי.

 

אם נשמיד את האויב המתארגן נגדנו כעת, לא ייוותר מקום למדינה אחרת [שתנסה להתארגן נגדנו]. כאשר נראה את עצמנו עוצמתיים, הם כבר לא יוכלו לעשות נגדנו דבר..."[3] 


 

[1] בחלקו הראשון של הריאיון פלכי מתייחס לבעית הפליטים האפגנים באיראן המונים כשלושה מליון. המשטר האיראני מגייס צעירים מתוכם ומאמנם ללחימה בסוריה כחלק מהדיוויזיה האפגנית, הפאטמיון. הלוחמים האפגנים מקבלים קצבה חודשית ואם הם נופלים בקרב, משפחותיהם זוכות למעמד חברתי משופר.
[2] פארס ניוז

[3] משרק (איראן), 18.8.2016. יצוין כי הריאיון במשרק הורד לאחר פרסומו.