המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכירים איראנים: איראן מקבעת את מעמדה כמעצמה אזורית מול אמריקה וישראל המובסות
8/6/2016

 

בכירים באיראן על עליונותה האזורית

יועץ המנהיג ולאיתי: "בעתיד, שתה"פ בין איראן, רוסיה, עיראק ולבנון יכלול גם את תימן; הסיכוי לניצחון ציר ההתנגדות על המשטר הציוני גדול מתמיד"

 

שני בכירים איראניים, מפקד הבסיג', מוחמד רזא נקדי, ויועץ המנהיג העליון לעניינים אסטרטגיים, עלי אכבר ולאיתי, התייחסו לאחרונה לשינויים הגאו-פוליטיים במזה"ת ובמיוחד לתפקידה של איראן בהם וטענו כי איראן, הנושאת את ערכי המהפכה האסלאמית והמנהיגה את ציר ההתנגדות השיעי, יוצאת כמנצחת ומקבעת את מעמדה כמעצמה אזורית. נקדי הדגיש את עליונות האיראנית במרחב מול אמריקה וישראל המובסות; ולאיתי הדגיש את העליונות האיראנית-שיעית המחוזקת בשל שתה"פ האזורי עם רוסיה – המעצמה העולמית שחזרה למזה"ת.

להלן עיקרי דבריהם:

 

ולאיתי: רוסיה, מעצמה שלה זכות וטו במועבי"ט, עורכת תיאומים עם איראן שהיא מעצמה אזורית

בריאיון ב-20.2.2016 לאתר YJC המזוהה עם משה"מ, התייחס יועצו הבכיר לעניינים אסטרטגיים של המנהיג העליון ח'אמנאי וראש המרכז למחקרי אסטרטגיים, עלי אכבר ולאיתי, לשת"פ של איראן עם רוסיה במזה"ת, וטען כי הוא מתמקד בעיקר בסוריה, אך קיים גם באסיה התיכונה ובקווקז, ובעתיד גם בתימן. ולאיתי ייחס חשיבות מיוחדת לפגישת המנהיגים פוטין-ח'אמנאי, המלמדת על פניית מדיניות החוץ של איראן לכיוון מזרח (בניגוד לכיוון ארה"ב והמערב כפי שמעדיף הזרם הפרגמטי ומשה"ח האיראני) והדגיש כי איראן אינה מסכימה לשתף פעולה צבאי עם ארה"ב בסוריה או בכלל. לדבריו, נוכחות איראן נדרשת בסוריה ובעיראק כדי להדוף מתקפות טרור בגבולותיה שלה:

 

"לרוסיה ולאיראן יש דעות משותפות ברוב הדברים הקשורים לסוריה. יש תיאום מלא בין ממשלת בשאר אסד, צבא סוריה, הכוחות העממיים שבפיקודו של הגנרל קאסם סולימאני וחיל האוויר של רוסיה. לולא כך, הניצחונות האלה לא היו מושגים...

 

יש לשים לב שהצד השני מהווה מכלול עוצמתי [המורכב] ממדינות העולם והאזור: אמריקה, המערביים, נוכחות לא ישירה של נאט"ו, הציונים, המדינות באזור שמצייתות לאמריקה ופעיליהן כגון דאעש וג'בהת אל-נוצרה. זה מכלול ענק הנמצא במדינה קטנה עם יכולות מוגבלות וכבר חמש שנים שרוצים להפיל את משטרה. אבל המדינה הזו מתנגדת בזכות האומץ והתבונה של בשאר אסד, תמיכת העם [הסורי] והסיוע מצד איראן...

 

נפגשתי  עם הנשיא פוטין והאחרון הביע את דעתו ביחס לפתרון המשבר הסורי ואמר: 'אני עומד בהבטחתי בעניין התמיכה בממשלת העם הסורי והתאום עם איראן'.

 

באזור, נוצרה התפתחות חסרת תקדים, כלומר, מעצמה צבאית - רוסיה – בעלת זכות וטו במועצת הביטחון, עורכת תאומים עם איראן שהיא המעצמה העיקרית באזור בעניינים הקשורים לאזור ולא רק בנושא סוריה.

 

לדעתי, בעתיד, שתה"פ בין איראן, רוסיה, עיראק ולבנון יכלול גם את תימן. יש מזימה נגד ההגנה על אסיה התיכונה והקווקז ויש תיאום [בין רוסיה לאיראן] בעניין זה. שת"פ זה הוא חסר תקדים בהיסטוריה של האזור...

 

אין לנו כל בעיה לשת"פ עם הרוסים בתחום ההגנה והנשק. עתיד מזהיר מצפה לשת"פ בין איראן ורוסיה...

 

פגישת פוטין-ח'אמנאי מעידה על עומק וחשיבות הקשרים בין שתי המדינות

פגישת [הנשיא] פוטין והמנהיג [ח'אמנאי] ארכה שעתיים בפרטיות. זה מעיד על עומק וחשיבות הקשרים בין איראן ורוסיה... אורך הפגישה מוכיח את חשיבותה. איני זוכר שהמנהיג נפגש עם גורם זר למשך שעתיים... ללא ספק, פגישה זו הייתה נקודת מפנה בהיסטוריית מדיניות החוץ של איראן שהרי לא התקיימה [בעבר] פגישה חשובה שכזו ב[תחום] מדיניות חוץ [שלנו]. פגישה זו קובעת את עתידה של מדיניות חוץ של איראן ונחשבת כהוכחה למבט המנהיג [ח'אמנאי] לעבר המזרח...

 

חוץ מרוסיה וסין, אין לנו קשרים אסטרטגיים עם שום מדינה, שהרי, המנהיג קובע את הקשרים האסטרטגיים על פי החוקה...

 

לולא הצבנו את חומות המגן שלנו מחוץ לגבולותינו היה עלינו להציבן היום בהמדאן ובכרמאנשאה 

המטרה הסופית היא השמדת דאעש. בכל מקרה, לא ניתן לתת תחזית חותכת בעניינים מדיניים ואסטרטגיים, אך ניתן לומר שיש סיכוי רב שציר ההתנגדות ינצח את הציונים שרוצים להתרחב ואת הכיבוש שלהם בפלסטין. היום, האפשרות לניצחון ציר ההתנגדות קיימת יותר מתמיד.

 

הם [כוחות המערב ושותפיהם באזור] רוצים לכבוש את המבצרים אחד אחרי השני. כמו שהמנהיג [ח'אמנאי] אמר, לולא הצבנו את מבצרינו/חומות מגן מחוץ לגבולות [איראן], היינו צריכים להציבם היום נגד קבוצות טרור בהמדאן ובכרמאנשאה [בתוך איראן]...

 

איראן לא תדבר עם אמריקה על שת"פ צבאי בסוריה גם אם אמריקה תרצה זאת. ככל הידוע לי, עניין זה לא קיים... זו החלטה חשובה ואסטרטגית במדיניות החוץ של איראן. איראן לא תסכים לשת"פ צבאי עם אמריקה.

 

סעודיה לא הצליחה בתימן. מה היא [כבר] יכולה לעשות ביחס למרחקה מסוריה?

היחסים בין איראן וסעודיה תלויים בסעודים עצמם... לאיראן אין שום בעיה עם סעודיה...

בעניין הכנסת כוחות סעודים לסוריה, סעודיה לא יכולה לעשות יותר ממה שעשתה בתימן. יש כ-800 ק"מ גבול משותף בין תימן וסעודיה והם [הסעודים] השתמשו בכל האמצעים הקונבנציונליים והלא קונבנציונליים שלהם, אך לא הצליחו... מה יכולה סעודיה לעשות ביחס למרחק שלה מסוריה? לו הייתה לה יכולת מיוחדת, היא הייתה משתמשת בה בתימן ולא הייתה משתמשת בשכירי חרב סודנים וסומלים. בתוך סוריה, ישנם כוחות מיותר מ-80 מדינות הנלחמים נגד הממשלה הלגיטימית הסורית. איזה כוח נסתר יש בדיוק לסעודיה שהיא תוכל להשתמש בו?

 

כל מי שרוצה להתערב בסוריה, צריך לקבל הסכמה מן הממשלה הלגיטימית הסורית ואת אישורה. הממשלה הסורית עצמה הזמינה את רוסיה ואת איראן לסייע לה. בנוסף, יש צורך בהחלטת מועצת הביטחון אם רוצים להתערב. נניח שאמריקה תסכים לנוכחות סעודית בסוריה, אך רוסיה וסין יטילו וטו על כך. לכן לא יהיה לה [לסעודיה] אישור ממועצת הביטחון והיא לא תוכל להתערב בסוריה."[1]

 

מפקד הבסיג', נקדי: אם נמשיך כך בעוד 10 שנים יהיה בית המקדש בידי המוסלמים

מפקד הבסיג', מוחמד רזא נקדי אמר בכנס בסיג' ב-22.2.2016, כי "...המנהיג [ח'אמנאי] אמר שהעימות העיקרי עבור הרפובליקה האסלאמית [של איראן] הוא העימות בין היהירות [ארה"ב] לאסלאם.

 

קיימתי ראיון עם [ערוץ] הטלוויזיה של פלסטין ואמרתי שבשנת 2015, בית המקדש יהיה בידי המוסלמים. [המראיין] צחק ואמר: אין לנו אבקת חלב לתינוקות בעזה. זה לא אפשרי, זו אשליה. אני אמרתי [לו] שלפני המהפכה האסלאמית [ב-1979] היתה  איראן בידי האמריקאים, אך מה מצבה כעת? לפני כמה שנים, היתה עיראק  תחת הכיבוש האמריקאי והיום היא נמצאת בידי השיעים. בעבר, לבנון הייתה בידי הישראלים, אך היום היא גרשה משם את הישראלים. כך [גם] עזה התנגדה וסילקה אותם. תימן הייתה קולוניה תחת אאל סעוד [בסעודיה], אך כעת המצב אינו כך. כעת, ספינות של ישראל בים התיכון וספינות של סעודיה בים האדום מוטבעות בידי המוסלמים. אם נמשיך כך, בעוד 10 שנים יהיה בית המקדש [בירושלים] בידי המוסלמים.

 

ארבע שנים וחצי עברו מאז [הוטלו] הסנקציות וראינו שהן לא השפיעו. הם בעצמם הודו שציפו שהעם יתפרץ לרחובות בגלל רעב, אך הם נחלו תבוסה. לאחר שהטילו סנקציות על רוסיה, שאלו בכירים רוסים את איראן: מה עשיתם בתקופת הסנקציות שאתם עדיין עומדים על רגליכם?  טוב, כל זה נובע מחסדי האל. למרות כל המזימות במדינה, עודנו עומדים על רגלינו.

 

כעת, אחרי שאמריקה הסכימה שנחלה תבוסה מול איראן, החלה דרך חדשה שהחלק האחרון שלה היא חדירה [מערבית לאיראן]. אם נעבור את המצב הרגיש הזה ואת חדירת האויב, נתעמת עם אויב שפורק מנשקו והקריירה של אמריקה וישראל תיגמר."[2]

 [1] www.yjc.ir, 20.2.2016

[2] תסנים (איראן), 23.2.2016;