המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ויכוח במצרים: האם תרומת נעליים של כוכב הכדורגל מסי היא ברכה או השפלה?
5/4/2016


ויכוח במצרים: האם תרומת נעליים של כוכב הכדורגל מסי היא ברכה או השפלה?

 

כוכב הכדורגל ליונל מסי הזוכה לפופולריות רבה במצרים, היה אורח הכבוד בתכנית הטלוויזיהYES I AM FAMOUS, בערוץ המצרי "MBC מצר", בתאריך 26.03.16. ראיון הבכורה של מסי לטלוויזיה המצרית עורר התעניינות רבה.

 

לקראת סיום התכנית, המראיינת הודיעה כי מסי החליט לתרום זוג מנעליו כדי שיוצעו למכירה פומבית שהכנסותיה יהיו קודש לעניי מצרים. הצעד עורר תגובות חריפות הן ברשתות החברתיות והן מצד כמה דמויות ציבוריות מתחום הספורט שראו בתרומת נעליים - הנחשבות לעתים בתרבות המצרית ביטוי להבעת בוז -  מתן נדבה למדינה קבצנית והשפלה למצרים ודרשו ממסי להתנצל.

 

מנגד, כמה עיתונאים מצריים יצאו להגנתו של מסי וגינו את תוקפיו, בטענה כי אין להכחיש שבמצרים שורר עוני ושתרומת נעליים היא צעד טבעי לכדורגלן שכוחו טמון ברגליו ומוטב ללמוד ממעשהו האדיב.

 

מסי בראיון לערוץ המצרי


 

להלן לקט של התגובות במצרים לתרומת הנעליים של מסי: 

 

בכירים בכדורגל המצרי: מסי השפיל את מצרים ועליו להתנצל

עזמי מוגאהד, מנהל ההסברה של התאחדות הכדורגל המצרית ולשעבר חבר מועצת המנהלים של מועדון אל-זמאלכ, דחה את ההצהרות של מסי מכל וכל, ודרש ממנו להפנות את תרומותיו לעניי ארצו, ארגנטינה, בה יש  עניים רבים שראויים יותר לתרומותיו. לדבריו, "עניי מצרים נמצאים באחריותנו ולא ייתכן שנניח להם להיות יעד לפגיעה או להשפלה  או להיות ניזונים מהכסף שיתקבל בתמורה לנעליו של שחקן, גדול ככל שיהיה".

 

עלי ר'יט, לשעבר כוכב מועדון הכדורגל המצרי 'אל-אסמאעילי',  אמר כי מכרזים פומביים מעין אלה אינם הולמים את כבודה הרם של מצרים ודרש לנקוט עמדה תקיפה נגד השדרנית ששוחחה עם מסי בהיותה מצריה שהשלימה עם השפלה מעין זו ולא הגיבה עליה. כמו כן, דרש ר'יט ממסי להתנצל וממצרים לנקוט עמדה כדי להשיב את שמה הטוב.[1]

 

קפטן אחמד חסן, שחקן נבחרת מצרים לשעבר, תקף בחריפות את מסי ואת הנהלת ערוץ MBC ואמר: "בושה, שמה [הטוב] של מצרים חשוב יותר מנעליו של מסי, זו השפלה של מצרים הגדולה אשר אינה זקוקה לנעליו של מסי, עם כל הכבוד לו ככוכב גדול. מוטב היה לו תרם את חולצתו עם חתימתו עליה כפי שנוהגים לעשות כוכבים בינלאומיים בפעולות צדקה." 

 

איש התקשורת מוחמד אל-דאלי, הפנה את ביקורתו העיקרית נגד ערוץMBC  על שידור הדברים. אל-דאלי דרש מרשות השידור ומאיגוד העיתונאים להתלונן במשטרה נגד ערוץMBC  על השפלת המצריים וטען כי אירוע זה "אינו נופל [בחומרתו] מאירוע ההשפלה של תימור אל-סבכי את נשות מצרים".[2] (אל-סבכי, מנהל דף פייסבוק לנושאי זוגיות, נידון לאחרונה לשלוש שנות מאסר לאחר שאמר בראיון טלוויזיוני כי נשים רבות במצרים העליונה מוכנות לבגוד בבעליהן.)[3]

 

העיתונאי מוחמד אל-דסוקי רושדי: הדיבור על השפלה מיותר, עניי מצרים זקוקים לעזרה

מנגד, כמה בעלי טור בעיתונות המצרית יצאו להגנתו של מסי ותקפו את מבקריו. העיתונאי מוחמד אל-דסוקי רושדי כתב, בטורו ביומון אל-וטן ב-27.3.16: "פתאום, ללא הקדמות, התמלא החלל בסיסמאות אודות כבודם של המצריים, בנוסח 'אנחנו לא קבצנים' 'אנחנו לא רוצים כסף מאיש' ו'זוהי השפלה למצרים ולתושביה'. הסיבה לכך כעת היא נעליו של ליונל מסי - כוכב קבוצת ברצלונה ואחד המפורסמים והמיומנים בעולם במגע [הקסם] של רגלו עם הכדור - האהוב על הילדים אף יותר מאשר על המבוגרים במצרים. הנעליים של מסי לא נחתו על ראשו של אזרח מצרי ולא השתמשו בהן כדי להכות איש, או כדי להשפיל קבוצת מצרים כלשהי במשחקי הכדורגל. מה אפוא עשה מסי שהרגיז כמה מן המצרים?

 

השחקן הארגנטיני... ידוע בעולם כמי שמעורב בפעולות צדקה ובפיתוח החברה ותורם באופן קבוע לגורמים העוסקים בפיתוח החינוך, הבריאות והסיוע לנזקקים. הוא עושה זאת בארצו, ארגנטינה,  וכן בסוריה ובמדינות שונות בעולם, לרבות מדינות אירופאיות...

 

האנשים הכועסים על מסי טוענים כי מה שהוא עשה זה השפלה [של מצרים]... מסי הוא שחקן כדורגל, יתרה מזו הוא שחקן הכדורגל הטוב ביותר בעולם והדבר היקר ביותר שיש לו הוא נעליו. הנעליים של מסי באופן מיוחד הן הדבר המפורסם ביותר והנמכר ביותר בעולם. כמה שחקני כדורגל הקדימו אותו ותרמו את בגדיהם או את נעליהם למכירה במכרזים פומביים שכספיהם הוקדשו לצדקה.

 

איזו השפלה יש במה שעשה מסי? האם מצרים היא מדינה עשירה שאינה זקוקה לתרומות חיצוניות? האם השחקן הארגנטיני שיקר כאשר אמר שבמצרים יש עניים הזקוקים לסיוע? האם אנשי העסקים של מצרים, למשל, קיבלו על עצמם לממן את הוצאות ענִייהַ כך שלא יזדקקו לתרומות מן החוץ? האם... אנו מדליקים את הטלוויזיה ואיננו מוצאים לעתים קרובות פרסומות המבקשות לתרום לבית חולים פלוני, לכפר כלשהו או לפרויקט כלשהו? האם שמענו למשל ששחקני הכדורגל המצריים, המשתכרים מיליוני מונים מעל ומעבר ליכולת המשחק שלהם, נטלו על עצמם אחריות, הוציאו כספים ושקדו על הרחבת ממדי פעילות הצדקה ותרבות המכרזים הפומביים למטרות צדקה?

 

כל תשובה לכל אחת מן השאלות לעיל תבהיר לנו כי מה שעשה מסי הוא דבר טבעי מצד אדם שגדל ולמד בסביבה שהכשירה אותו למלא את תפקידו החברתי באופן מיטבי, בעוד שאנו כאן משוועים לעזרה בשל העדר תרבות של שותפות חברתית מצד הכוכבים ואנשי העסקים [במצרים]."[4]

 

העיתונאי ואיל אל-סמרי: המגדפים את מסי משפילים את מצרים ואת עצמם

עיתונאי נוסף, ואיל אל-סמרי, בעל טור ביומון אל-יום אל-סאבע, נקט בעמדה דומה ותקף בחריפות את התגובות המגנות את מסי. בתאריך 29.2.16, הוא כתב:  "מסי ביצע פשע בל יסולח משום שניסה לסייע לכמה מעניי מצרים בדרך תרבותית מכובדת שאותה נוקטים כוכבי על בכדורגל העולמי. אנו לעגנו לו [למסי] וגידפנו אותו מכיוון שכמה מאנשי התקשורת שלנו לוקים בלאומנות קיצונית במלוא מובן המילה, עד כי כמה מהם החלו במטר גידופים על שחקן הכדורגל הטוב ביותר בעולם... שכל פשעו הוא שפעל כפי שפועלים כל שחקני הכדורגל בעולם ותרם את נעליו, ששווין מוערך במיליוני [דולרים] לעניי מצרים. [מסי עשה זאת] בשיא הפשטות והספונטניות, ללא כל כוונה מצדו  להשפיל מישהו. אם לא כך היה הדבר, כי אז פרס 'נעל הזהב' שקיבל מסי כחמש פעמים היה בוודאי משפיל ביותר ושחקני העולם כולו היו בוודאי מתחרים מידי שנה על 'אות קלון הזהב' ולא על פרס 'נעל הזהב'.

 

מציאות זו הוכיחה כי 'על ראש הגנב בוער הכובע' שכן מי שגידף את מסי והשפילו והפך את מצרים למושא לביקורת של העולם ובפרט של עיתוני ישראל... הפך את עצמו למי שראוי להשפלה."[5]  

 [1]ו alarabiya.net, 27.3.2016

[2] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 27.3.2016.

[3] אל-אהראם (מצרים), 13.3.2016. 

[4] אל-וטן (מצרים), 27.3.2016.

[5] אל-יום אל-סאבע (מצרים), 29.3.2016.

תגיות